Wpis z mikrobloga

W 2015 z okazji rozwalenia sobie łapy byłem szczepiony czymś przeciw tężcowi (nie wiem nawet czy to była szczepionka, czy surowica). Czy teraz powinienem przyjąć DTP? Czy błonica i krztusiec również wymagają odnawiania? Nawet nie wiem, czy dostałem tę skojarzoną w 2015, czy tylko surowicę, co oznaczałoby, że jestem potencjalnie narażony na te dwie choroby poza tężcem. A pytam na teraz, a nie w 2025, bo mam szansę na skrzywdzenie się w tym roku i nie chciałbym dostać tężca, gdyby okazało się, że abonament wygasł :P

#medycyna #szczepienia
  • 8
  • Odpowiedz
  • 1
@Precypitat Nie wiem w jakim jesteś wieku, ale jak ostatnie szczepienie miałeś w wieku 19 lat, to było to zapewne dT - błonica tężec.

Do 5 lat od pełnego cyklu szczepienia na tezec nie wymaga się przy niskim ryzyku zakażenia doszczepiania.

A przy okazji szycia chir to była tylko anatoksyna tezcowa (szczepienie poekspozycyjne).
  • Odpowiedz
  • 1
@Precypitat jak otworzysz sobie kalendarz szczepień PZH to masz tam aktualne zalecenia. Mówi się, że optymalnie w ciągu życia doszczepiac się co 10 lat. Wtedy te narażenia niskiego ryzyka nie są problemem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Wjolka: o tej dyszce wiedziałem, tylko właśnie nie byłem pewien co mi dali w 2015. A że gdzieś usłyszałem, że dają szczepionkę, to założyłem że właśnie wtedy dostałem DTP. A to jak widać błąd, więc dzięki za wyjaśnienie.
  • Odpowiedz
  • 0
@DanteTooMayCry: zajebiście, a wiesz, czy akurat nie robię przy koniach? Po #!$%@? się mundrzysz jak chcę się doszczepić i tylko chcę coś dopytać? Nie pytałem o to, więc spadaj ze swoimi "radami".
  • Odpowiedz
@Precypitat: Uuuuu, płateczek śniegu xD. Jak się zesrał xD. Uważaj, bo Ci żyłka pęknie.

a wiesz, czy akurat nie robię przy koniach


No ciekawe po co wspomniałem o koniach? Bardzo ciekawe, prawda? Za trudno się domyślić czemu? Szczególnie, że zakończyłem pisząc, że wtedy jest tylko sens.

Po #!$%@? się mundrzysz jak chcę się doszczepić i tylko chcę coś dopytać? Nie pytałem o to, więc spadaj ze swoimi "radami".


Pytasz, więc masz
  • Odpowiedz