Wpis z mikrobloga

#niemcy

Pytania mam.W Polsce można pracować na umowę o pracę,o dzieło,zlecenie lub mieć działalność gospodarczą.
Zaś w Niemczech jest PODOBNO tylko umowa o pracę z pełnymi składkami lub działalność gospodarcza(Gewerbe)

1.Czy to prawda?
2.Studenci zaoczni w Niemczech dorabiając w gówno-pracach mają umowy o pracę z pełnymi składkami i urlopem? Serio?
3.Tam do każdej pracy trzeba przejść najpierw badania lekarskie? Jak pracujesz przy nalewaniu piwa na oktoberfest 3 dni to też najpierw musisz przejść badania medycyny pracy? Do roznoszenia ulotek też pracodawca wysyła do przychodni,żeby cię do takiej pracy lekarz dopuścił?
4.Tam naprawdę nie ma-Jak w polsce-płacenia pod stołem? Każdy Turas w kebabie czy pomocnik na budowie ma normalną umowę i niemiecki ZUS od pełnej kwoty? Nie chce mi się w to wierzyć.
5.Tam pracodawcy boją się inspekcji pracy? Tam inspekcja pracy jest bardzo rygorystyczna i bezwzględnie dojeżdża kombinatorów?
  • 24
  • Odpowiedz
@polot:
1. Jest jeszcze minijob
2. Patrz punkt 1
3. Nie ma takiego czegoś, chyba że do jakichś zawodów typu kierowca
4. Oczywiście że jest, myślisz że turasy w kebabie czy fryzjerzy wszystko nabijają na kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
5. Nie da się wszystkich dojechać bo trudno cokolwiek udowodnić
  • Odpowiedz
@polot:

Pracodawca nie wypłaca Państwu płacy minimalnej za pracę na terenie Niemiec, nie odprowadza składek na ubezpieczenie społeczne albo nielegalnie zatrudnia pracowników? Są to przypadki pracy na czarno i nielegalnego zatrudnienia, uznawane w Niemczech za wykroczenie, a nawet przestępstwo. Kontrolę i dochodzenie w takich sprawach przeprowadza niemiecka służba celna.


Zoll w DE ma większe uprawnienia niż polizei. Oni też nie bawią się w anonsowanie jak PiP.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@eugeniusz_geniusz 2.Student pracujący tam na pełen etat z zarobkami 3000 euro brutto musi płacić pełne składki czy ma jakieś ulgi? W Polsce nie płaci kompletnie nic jak robi na zleceniu do 26 roku życia.Jak tam jest?
3.Jak to nie ma? Tam nie ma medycyny pracy? Nikt nie sprawdzą czy nauczyciel lub inżynier są zdolni do pracy? NAPRAWDĘ????????
4.Nie myl nabijania na kasę z umową mini-job i płaceniem pod stołem,żeby wydymać pracownika jak
  • Odpowiedz
3. Nie ma takiego czegoś, chyba że do jakichś zawodów typu kierowca


@eugeniusz_geniusz: w ochronie zdrowia tez cie sprawdzaja, ba, nawet mam juz chyba z 15 przypomnien na majlu zebranych przez trzy lata ze mam sie zjawic na badaniach okresowych ;p
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@eugeniusz_geniusz hmmm....Czyli mam rozumieć,że żywot niemieckiego studenta jest ciężki-przyjechał do Monachium na studia zaoczne,musi się utrzymać i pracować na pełen etat więc idzie do burger Kinga a tam mu powiedzą,że go nie wezmą bo że względu na studia jest mniej dyspozycyjny niż inni a pozatym szef nie będzie miał żadnych korzyści finansowych z zatrudnienia kogoś takiego.Dobrze rozumiem?
W Polsce do gówno-pracy wymagają wręcz bycia studentem co pisze w większości ogłoszeń.

Tam studenci
  • Odpowiedz
@polot
3. Od kiedy pracuje w DE to nigdy zadnych badan nie mialem. I dobrze. Glupi i komunistyczny przezytek.
4. Czasem wymaga sie gewerby, ale jako ukryty etat sie to spina dosyc srednio. Tak wlasnie zamknelem swoja.
Jesli wyliczysz srednia z roku z urlopami/AU i dorzucisz roboczogodziny ktore tracisz to nie wyglada zbyt pieknie. Musisz brac prace z materialem/cholernie wysoka stawke godzinowa zeby na tym wyjsc.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@NexciaK 3.No nie wiem czy taki komunistyczny przeżytek.Zatrudniasz się jako murarz i masz padaczkę.Nikt nie sprawdzą czy z padaczką możesz pracować na rusztowaniu.Masz atak i spadasz z 5 piętra.Pracodawca ma teraz ciepło i 100 kontroli bo był wypadek podczas pracy.
A można tego było uniknąć gdyby tego murarza zbadał lekarz i nie dopuścił do pracy.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@NexciaK czy to prawda,że generalnie w Niemczech szef robi wszystko,żeby Ci nie zapłacić za nadgodziny tylko oddaje wolne,wysyła na przymusowe urlopy i inne #!$%@? muje byleby się zeitkonto wyzerowało?
W ogóle taki Niemiecki inżynier na budowie będzie Ci robił nadgodziny czy możesz o tym pomarzyć?
  • Odpowiedz
@polot Dziwne pytania. Zalezy to od polityki firmy i "dogadania"
Niektore firmy chetnie sciela za nadgodziny, niektore daja wolne.
Zalezy tez od czlowieka. Jeden woli wolne, drugi woli zywa gotowke. Koncerny maja czesto odgorne wytyczne, z mniejszymi firmami mozna sie dogadywac w zaleznosci od naszych/ich potrzeb.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@eugeniusz_geniusz spotkałeś się z jakimiś firmami co by płaciły za nadgodziny dodatki jak w Polsce 50 i 100% czy z reguły za nadgodziny płacą zwykłą stawkę?

I co to jest urlaubgeld? Przepisy nakazują w Niemczech wypłacenie tego dodatku pracownikowi czy to tylko dobra wola pracodawcy? Może zamiast tego dać ci bony do Lidla czy jakiś inny dodatek?
  • Odpowiedz
@polot: 50 czy 100 to rzadko ale z reguły jest to 25%. Urlaubsgeld to jak sama nazwa wskazuje pieniądze na urlop. Wypłacane są w okresie wakacyjnym, z reguły to połowa wypłaty, w większych firmach 75% czy nawet 100. Nie jest to uregulowane prawnie i nie muszą dawać nic, bony też mogą być
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@eugeniusz_geniusz jak wygląda w Niemczech sprawa z nieumyślnymi szkodami wyrządzonymi przez poracownika? Mogą mu potrącić równowartość 3 pensji czy jak to wygląda?

I czy w tam też można dostać dyscyplinarkę? To jest odnotowane w świadectwie pracy?

Ile maksymalnie można siedzieć na zwolnieniu lekarskim? Po jakim czasie mogą cię zwolnić?

Ile wynosi niemiecka średnia krajowa? Podobno 4400 euro brutto.Wydaje mi się,że to jest przeszacowane trochę.Ile generalnie taki inżynier na budowie czy w fabryce
  • Odpowiedz
@polot: nie mogą ci nic potrącić, jeśli nie zrobiłeś tego umyślnie i stosowałeś się do wszystkich zasad BHP. Od tego pracodawca ma ubezpieczenie.
Jest dyscyplinarka np za kradzież i jest to wpisywane do świadectwa pracy.
Można siedzieć ile chcesz, do 6 tyg płaci pracodawca, potem kasa chorych. W trakcie trwania okresu próbnego (max 6 miesięcy) może Cię zwolnić bez powodu. Potem musi zachować okresy wypowiedzenia, powodem może być niezdolność do pracy.
  • Odpowiedz