Wpis z mikrobloga

@MrPerfetc: wszyscy jesteśmy zwierzętami, pszczoła, żółw, wieloryb, szympans, człowiek. Mamy to szczęście że dzięki lewarowi w postaci większej inteligencji na plus zbalansowaliśmy swoje braki w sile, a to pozwoliło nam zostać gatunkiem dominującym i zacząć kształtować planetę pod siebie. Jakby dać takim orangutanom kolejne XXXXXXXX lat spokojnego rozwoju, to pewnie prędzej czy później osiągnęły by poziom na którym obecnie jest człowiek, czy to sprawiłoby że nie będą dalej zwierzętami?
  • Odpowiedz
  • 0
Jakoś weterynarz bez problemu jest w stanie stwierdzić że zwierzę jest już stare i medycyna nie może mu pomóc, a ludzie będą się podtrzymywać aż dojdzie do degeneracji ostatniego neuronu odpowiedzialnego za pompowanie krwi do mózgu xd


@PfefferWerfer: Fajne też są argumenty przy obu dyskusjach. W ogóle nie ma dysonansu kiedy podaje się jako powód uśpienia pupila "żeby się już nie męczył".
  • Odpowiedz
@Erus: To w ogóle mija się z moim pytaniem.
@Aleksander_Wayne Nie pytam co by było gdyby. Twierdzę, że mamy zespół cech które w sposób diametralny odróżniają nas od wszystkiego co żyje na naszej planecie. I co jest kluczowe, sztuka, sarkazm, filozofia czy jak sam zauważyłeś zespół przystosowań nie są tworem ewolucji, tylko świadomym działaniem.
  • Odpowiedz
  • 1
@Erus: To w ogóle mija się z moim pytaniem.


@MrPerfetc: raczej nie rozumiesz odpowiedzi. Tak jak napisałem na końcu, każdy gatunek i nawet podgatunek posiada unikalne cechy, dlatego jest gatunkiem. Dla jednych różnica w budowie kończyny była kluczowa żeby przetrwać, dla innych różnica w inteligencji.
  • Odpowiedz
@Erus: Poprosiłem żebyś wymienił gatunek, który posiada cechy jakich nie wykształcił żaden inny, ale jeśli już udzieliłeś takiej odpowiedzi a nie innej to rozwińmy ją.
Jaki gatunek wykształcił cechy nieistotne dla przetrwania i jeszcze potrafił postawić na nich kulturę.
  • Odpowiedz
@abeborak: tępe powtarzanie zdań bez uwzględnienia przypadku. Tu tym bardziej człowiek powinien móc odejść z godnością, a nie być męczonym. To już nie jest życie, a wegetacja
  • Odpowiedz
  • 2
@MrPerfetc: przecież napisałem, że każdy gatunek ma inną budowę. Żaden inny gatunek nie ma takiego skrzydła i nogi jak kaczka. To są cechy gatunku, które powstały w wyniku ewolucji tak jak inteligencja.

i jeszcze potrafił postawić na nich kulturę.


Kultura jest wyłącznie naszym konceptem, który powstał dzięki inteligencji i pomógł nam przetrwać. Jest bez znaczenia dla innych gatunków i planty w większej skali czasu (a przynajmniej do momentu w którym całkiem
  • Odpowiedz
  • 0
Czyli moralność może nas odróżniać, nie tylko posiadanie jej, ale samo rozumienie konceptu. Może bezinteresowność, zmysł artystyczny.


@MrPerfetc: XD Przeczytaj coś od Fransa de Waala
  • Odpowiedz
@MrPerfetc: r-ru-ru-rurkowce też mają zespół bardzo indywidualnych cech niespotykanych u innych gatunków, do tego przyjęły bardzo stoicką filozofię życia na dnie rowu mariańskiego, czy to znaczy że już są tymi mitycznymi "ludźmi"?
  • Odpowiedz
Wśród weterynarzy jest większy % samobójstw właśnie przez to, że muszą usypiać zwierzęta


@Erk700: A nie dlatego że muszą dealować z ludźmi których nie lubią? Albo patrzeć jak ktoś doprowadza zwierzęta do tragicznego stanu swoim niedbalstwem?

Oni lubią zwierzęta, a problem jest z elementem ludzkim.

a co dopiero ludzi..


@Erk700: Mi tam ludzi czasem mniej szkoda niż zwierząt. Zwierzęta nie są za swój dobrostan odpowiedzialne, a ludzie już tak ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@PfefferWerfer Z tym dojeżdżaniem nadużyć to nie będę ukrywał, że w polskie sądy niezbyt wierzę, co innego gdy sprawiedliwość będzie w końcu wymierzana przez AI ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym w tej kwestii to jak już bardziej obawiałbym się właśnie bardziej rodzin, ostatnie czego bym się spodziewał po Polakach to uczciwości. Szczególnie gdy w grę wchodzą pieniądze i spadki.

  • Odpowiedz
  • 0
@PfefferWerfer: Nie. Nawet jeżeli znaleźli przypadkowe zwierzę na chodniku, to poświęcili swój czas i wysiłek, by je ratować. Będąc lekarzem ludzi, czy zwierząt zależy Ci na pacjencie i nie chcesz by umierał, nawet jeżeli wiesz, że nie ma opcji ratunku.
  • Odpowiedz
@abeborak: Przypadek ewolucyjny tworzy z Ciebie boga?

@Niebadzksieciem nie wiem czy to jest dobre pytanie.. bo wiadomo czym się różni homo sapiens od innego zwierzęcia.. jesteśmy bardziej socjalni, potrafiliśmy lepiej współpracować niż inne zwierzęta i wyszło jak wyszło, nauczyliśmy się komunikować i potem poszło już jakoś z górki.. nauczyliśmy się myśleć abstrakcyjnie i planować długoterminowo, nauczyliśmy się manipulować naturą - zaczynając od wzniecania pożarów pod tereny polowań, przechodząc przez rolnictwo, a
  • Odpowiedz
@Erus: Skrzydła czy odnóża wykształciło wiele gatunków. Powtarzam, pokaż mi jeden gatunek który wytworzył sztukę dla sztuki czy rozwinął jakieś cechy nieistotne dla egzystencji.
@Aleksander_Wayne No to są wyjątkowe, tylko ta wyjątkowość to ewolucyjne przystosowanie. Jw. Co takiego rozwinęły te rurkowce z tak zwanych sztuk wyższych czy czegoś analogicznego.

Fajne macie kontrargumenty, tylko całkowicie nie na moje, dość proste pytanie.
  • Odpowiedz
sztuka, sarkazm, filozofia czy jak sam zauważyłeś zespół przystosowań nie są tworem ewolucji, tylko świadomym działaniem.


@MrPerfetc: Efekt tzw. świadomości to jak najbardziej również coś, co zostało ukształtowane w toku ewolucji. Wszelkie działanie jakichkolwiek organizmów jest wynikiem zachodzących w nich reakcji chemicznych napędzanych przez siły fizyczne.
  • Odpowiedz