Wpis z mikrobloga

Niestety wiele osób myli totalitaryzm z autorytaryzmem.

Totalitaryzm to władza jednej idei.
Autorytaryzm to władza jednej osoby.

Na przykład, jeśli weźmiemy kibiców Grety Thunberg i Taylor Swift, w pierwszym przypadku fanklub będzie miał charakter totalitarny, a w drugim autorytarny.

Charakterystyczną cechą totalitaryzmu jest ideologiczna natura władzy.
Istnieje jedna absolutna idea, dla której nie może istnieć żadna legalna alternatywa.
Autorytaryzm to po prostu osobisty charakter władzy, w którym jedna osoba ma zawsze rację.

Czego chcą staliniści, czy wielbiciele jakiejś innej "silnej ręki", to przede wszystkim mocnej władzy, która zdecydowanie, bez względu na sprzeciwy i ingerencje, twardo realizuje swoją wolę, swoje postanowienia w polityce. Wprowadza porządek.

Oczywiście w autorytaryzmie nie można sobie wyobrazić dyskusji na temat rozkazów przełożonego, to byłoby sprzeczne z samą naturą tego rodzaju władzy.

Z drugiej strony wszyscy są równi wobec idei absolutnej totalitarnego układu. Decyzje muszą przede wszystkim zgadzać się z poczuciem ideologicznie poprawnego wyboru. Dlatego rozkaz dowódcy nie tylko może a musi zostać przedyskutowany przez członków zespołu pod kątem jego ideologicznej poprawności.

Gdzie możemy zobaczyć ciągłe zgromadzenia obywateli, spotkania wyborców, zebrania partyjne, przemówienia działaczy do ludności, wewnętrzne bitwy frakcyjne o pewne subtelne, ale niezwykle ważne punkty programy? Wszystkie te elementy są charakterystyczne dla systemu totalitarnego.

Na przykład, styl ten jest obecnie najbardziej widoczny w środowisku lewicowych aktywistów. Włączając ciągłe poszukiwanie wewnętrznych wrogów, którzy popełnili myślozbrodnie. I wszyscy rozumiemy, że ci ludzie chcą wprowadzić system totalitarny, w którym zabronione żadne odstępstwo od podstawowych postulatów: ludzie mają 33 płci, klimat musi zostać uratowany, im bardziej dzikie pochodzenie danej osoby, tym jest ona lepsza.

Jaki jest przykład współczesnego rządu autorytarnego? Na przykład monarchia angielska. Istnieje tam wyraźna hierarchia. Jest monarcha, nasz dobry król, jest Tajna Rada Jego Królewskiej Mości (Biuro Polityczne) i jest rząd, który otrzymuje odpowiednie instrukcje i działa dokładnie zgodnie z nimi.

Chociaż decyzje władz totalitarnych i autorytarnych mogą być zbieżne. Anglicy przywożą w ten sam sposób, co i socjaliści, ludność z Trzeciego Świata. A jeśli ktoś się nie zgadza, trafi do więzienia. Po prostu nie robią z tego totalitarnego spektaklu.

Systemy totalitarne i autorytarne różnią się diametralnie pod względem hierarchii.
Autorytaryzm jest systemem hierarchicznym, podczas gdy totalitaryzm nieustannie walczy z hierarchią.

Układ autorytarny jest zawsze piramidą. A zasada "ja jestem szefem, ty jesteś durniem" jest ściśle przestrzegana. Układ ten charakteryzuje się łańcuchami: książę - hrabia - markiz, lub generał - pułkownik - major. Nie ma sensu porównywać nawet "barona" z "księciem", to niebo i ziemia, dla wyższej warstwy społecznej baron to absolutnie puste miejsce.

To taka trochę mafijna struktura, w której zwykłe przekroczenie lub złamanie granic społecznych będzie traktowane jako bezpośrednia i poważna obraza.

Na przykład "Mieszczanin szlachcicem" Moliera to komedia, człowiek próbuje zająć niewłaściwe miejsce w zhierarchizowanym społeczeństwie, gdzie między warstwami społecznymi jest przepaść. Sama sytuacja, w której pracownik doradza kierownikowi, jest w tego typu społeczeństwie śmieszna i to pracownik jest wyśmiewany. To nie dla twojej głowy sprawa, plebiejuszu. Ścisła autorytarna hierarchia.

Totalitaryzm zaczyna się od tego, że łamie wszelką hierarchię. Burmistrz miasta powinien przeprosić uczniów za to, że niewiele zrobił dla ratowania planety. Piłkarze-milionerzy powinni publicznie stanąć na kolanach, by uczcić pamięć ćpuna ze śmietnika. W społeczeństwie totalitarnym, podporządkowanym idei, wszyscy ludzie są zasadniczo równi.

Niewiele osób podejrzewa, że nigdy nie było wyraźnej hierarchii w zarządzaniu Związkiem Radzieckim przez cały okres jego istnienia. Istniały dwie równoległe gałęzie władzy - radziecka i partyjna. Na przykład w obwodzie istniał rząd regionalny (Obłispołkom - Komitet Wykonawczy Rady Deputowanych Ludowych) i komitet partyjny (Obkom - Obwodowy Komitet Partii). Kto jest tutaj ważniejszy? A ten, który w danej chwili lepiej rozumie linię partii, ten i jest głównym.

Nigdy nie żyliście w totalitaryzmie. Ja przynajmniej czytałem grube radzieckie powieści. W nich jest odwrotnie, robotnik mówi dyrektorowi, jak ma prowadzić fabrykę. I w tym przypadku to dyrektor jest wyśmiewany. Co byłoby oczywistym nonsensem w systemie autorytarnym.

Dlatego totalitaryzm i autorytaryzm nie powinny być mylone, jak to często ma miejsce we współczesnej zachodniej myśli humanistycznej. Jakkolwiek nie chciałoby się oskarżać przeciwnika o wszystkie grzechy jednocześnie.

Autorytaryzm ma swoje korzenie w autorytecie, autorytecie osobistym danego człowieka lub autorytecie wynikającym z pozycji, jaką dana osoba zajmuje w hierarchii społecznej.

Totalitaryzm neguje wszelkie autorytety.
Totalitaryzm, na przykład, kwestionuje tak podstawowy ludzki autorytet, jak autorytet rodziców. Każdy z was może z łatwością podać przykłady wielu spekulatywnych konstrukcji w historii ludzkiej myśli, "wielkich idei", które zakładały eliminację rodziny.

Wręcz przeciwnie, dla autorytaryzmu rodzina jest zwykle taką podstawową wartością.
Ale przecież nie należy idealizować autorytaryzmu, bo w tym systemie ważna jest nie prosto rodzina, ale raczej by urodzić się we właściwej rodzinie.

Syn pułkownika pyta ojca:
- Czy zostanę pułkownikiem.
- Zostaniesz, - odpowiada ojciec.
- A generałem?
- Nie, generałem nie zostaniesz, generał ma własne dzieci.

W społeczeństwie totalitarnym natomiast panuje takie wyznanie wiary, że ostatni będą pierwszymi.

#filozofia #socjologia #ksiazki
mobutu2 - Niestety wiele osób myli totalitaryzm z autorytaryzmem.

Totalitaryzm to wł...

źródło: układSłoneczny

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@mobutu2: no czyli technicznie rzecz biorąc, jeżeli totalna idea koresponduje z moimi przekonaniami i działam na korzyść tej idei, to w takim przypadku, mam szansę zajść w takim systemie wysoko.
W autorytaryzmie zawsze będę na straconej pozycji.
Ergo - podkopywanie autorytetów i gloryfikacja tych idei, które mi pasują, jest w moim interesie.
  • Odpowiedz
@mobutu2:

Totalitaryzm, na przykład, kwestionuje tak podstawowy ludzki autorytet, jak autorytet rodziców.


Czyli religia jest totalitarna. Spoko, nie pisz więcej po atencję.
  • Odpowiedz
  • 1
@Jariii: Religia nie jest totalitarna, zwłaszcza w nowoczesnym społeczeństwie. Po pierwsze, istnieją różne religie. Po drugie, należy odróżnić kościół, do którego należy 90% populacji, od sekty, do której należy 90 osób. Sekta z pewnością będzie totalitarna.
Z drugiej strony, kościół jest po prostu częścią zwyczaju danego ludu, czyniąc pewne wydarzenia w życiu człowieka bardziej uroczystymi.
Oczywiście nie wszystkie wyznania i religie są równie użyteczne. Na przykład zgromadzenia baptystów i ogólnie protestanci
  • Odpowiedz
Religia nie jest totalitarna, zwłaszcza w nowoczesnym społeczeństwie


@mobutu2: No tak społeczeństwa się ateizują. Republiki Islamskie w ogóle nie są totalitarne. Chrześcijaństwo u swoich korzeni było totalitarne u podstaw. Przeczytaj sobie po co przyszedł Jezus

czyniąc pewne wydarzenia w życiu człowieka bardziej uroczystymi.


Dlatego pobiera haracz od nas wszystkich, nawet nie wierzących? Narzuca swoje normy moralne? Wpływa na politykę?

Ten twój cały wykład to pseudointelektualne wypociny mające udowodnić twój światopogląd jako
  • Odpowiedz
@mobutu2:

W społeczeństwie totalitarnym, podporządkowanym idei, wszyscy ludzie są zasadniczo równi.


Przecież masz rządzących i rządzonych. Totalitaryzm jest taki w założeniach samych totalitarystów, ale realnie to tak nie działa.

Totalitaryzm neguje wszelkie autorytety.


Przecież to nie jest reguła. W 3 rzeszy miałeś Hitlera, w korei masz Kima, w ZSRR masz Stalina. Zasada wodzostwa skupia władze w jednostce /wąskiej grupie osób, jak więc może negować autorytety? Dyktator to jest sztandarowy element totalitaryzmu.
  • Odpowiedz
  • 0
@janusz_z_czarnolasu: tylko obudziłem się bo szabat, sorki.

Przejście od modelu totalitarnego do modelu autorytarnego jest wielkim sukcesem każdej sekty.
W takim przypadku sekta może nawet stać się kościołem.
Jako przykład proponuję spojrzeć na historię Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Początkowo była to zwykła sekta, której założyciel, pomimo całego „autorytetu”, został zabity przez samych członków sekty, ale sekta jakoś przetrwała, a teraz stała się zwykłym i nawet szanowanym amerykańskim kościołem.
  • Odpowiedz
W sektach nie ma autorytaryzmu, nawet w tych krótkotrwałych, o których chyba wspominasz, jest ciągły rozłam wśród członków i duchowe poszukiwania.


@mobutu2: Myślę, że na pewnym etapie ewoluowania niemal każdej sekty czynnik autorytarny wiążący się z osobą założyciela sekty nie tylko istnieje, ale odgrywa bardzo istotną rolę. Dlatego wydaje mi się, że sekty są takim miejscem i zjawiskiem które łączą w sobie autorytaryzm z totalitaryzmem.
  • Odpowiedz
  • 0
@MagicznaRuda: Dlaczego chcesz połączyć dwa zupełnie różne style?

Jak wiemy, Stalin został już w 1956 roku potępiony przez totalitarny reżim radziecki za swój autorytarny styl rządzenia.

Zasada, że wszyscy ludzie są równi, a ci, którzy mają niższe pochodzenie, są jeszcze lepsi od innych, jest podstawową dla ideologii.
Wielka Idea lub Wielka Iluzja musi być uniwersalna.

Jednocześnie nic nie przeszkadza w oparciu systemu rządów w państwie Wielkiej Idei na Wielkim Sekrecie, który
  • Odpowiedz
@mobutu2:

Dlaczego chcesz połączyć dwa zupełnie różne style? Jak wiemy, Stalin został już w 1956 roku potępiony przez totalitarny reżim radziecki za swój autorytarny styl rządzenia.


Stalin został potępiony za terror ale ZSRR po jego śmierci nadal był totalirarny.

Zasada, że wszyscy ludzie są równi, a ci, którzy mają niższe pochodzenie, są jeszcze lepsi od innych, jest podstawową dla ideologii.

Wielka Idea lub Wielka Iluzja musi być uniwersalna.

Ale ostatecznie i
  • Odpowiedz
  • 0
@Jariii religia jak najbardziej moze być totalitarna, w zależności od zasad jakie ona narzuca, jak na przykład Świadkowie Jehowy, Scjentologia czy radykalne odłamy islamu
  • Odpowiedz