Wpis z mikrobloga

Dostalem oferte pracy jako #programista15k dla zagranicznej firmy z eu. Wrzucili mi do umowy zakaz konkurencji na 2 lata po zerwaniu umowy. Troche mnie to przerazilo, bo rozumiem ze jak mnie zwolnia za 3 mieechy to w zadnej podobnej firmie nie moge pracowac przez 2 lata??? Czy za to powinno byc jakies wynagrodzenie? (w umowie nie ma). Czy jako osoba na b2b pracujaca dla innego kraju mam stosowac zasady prawa polskiego czy tego onnego kraju?

Kontynuacja poprzednich wpisow z szukaniem pracy: https://wykop.pl/wpis/76002971/mialem-dzis-3-etap-rekrutacji-rozmowe-techniczna-c), taguje osoby co mi pomogly wczesniej @kamillosbombos @bb89 @Bejro @Podstarzaly_Mandalorianin @NieBendePrasowac #praca #pracbaza #pracawit #pracait #rekrutacja #programista15k
moze @programista15cm tez cos doradzi?
  • 43
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@szmichal no ale co mi ta firma doradzi? wiadomo ze beda uspokajac ze wszystko spoko, normalnie i prosciutko ( ͡º ͜ʖ͡º) poza tym umowe wyslali dzisiaj a chca odpowiedz w poniedzialek
  • Odpowiedz
@gharman: zakaz konkurencji nie może dotyczyć pracy jako takiej, programować będziesz mógł, ale zapewne nie w danym zakresie. Przykładowo, jeśli firma zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania do liczenia populacji wróbla pospolitego, to po zwolnieniu przez dwa lata nie możesz pracować przy wytwarzaniu konkurencyjnego oprogramowania do liczenia populacji wróbla pospolitego.

Zakaz konkurencji na zasadzie, że w ogóle w innej firmie zakaz programowania to byłoby grube przegięcie. Parę lat temu na umowie zleceniu dostałem
  • Odpowiedz
Znajdź radcę prawnego w poniedziałek rano i zapłać za poradę online 200-300pln i będziesz miał spokojną rozczochraną za równowartość 2-3h pracy.
Do popołudnia będziesz wiedzieć więcej niż my teraz
  • Odpowiedz
@gharman zakaz musi być dość wąski czyli nie ograniczać Ci rynku. Jeśli sporo rynku wyklucza to negocjuj wynagrodzenie za taki zakaz, na UoP się należy
  • Odpowiedz
@NieDlaWykopka: nie pamiętam, ale mniej niż połowa wartości zlecenia, bo, powtórze, to była UZ, a nie UoP, co zapewne ma znaczenie. Lepiej dopytać ekspertów, przez te ~5 lat prawo mogło się zmienić kilka razy
  • Odpowiedz
@gharman: Takie zapisy są dość często spotykane. Powinieneś mieć sprecyzowane w umowie jakiego rodzaju firm czy tez produktów dotyczy ten zakaz. Z wynagrodzeniem jest różnie, spotkałem się zarówno z jakimś procentem miesięcznego wynagrodzenia wypłacanym przez czas trwania zakazu jak i całkowicie bez.
Dla świętego spokoju porozmawiałbym z radcą, ale nie przejmowałbym się takim zakazem. W praktyce musiałbyś iść do konkurencji i musieliby się o tym dowiedzieć żebyś miał jakieś konsekwencje :)
  • Odpowiedz
w zadnej podobnej firmie nie moge pracowac przez 2 lata???


@gharman: nikt ci na to nie odpowie, bez wiedzy jak wygląda akapit z twojej umowy.
Może tak, może nie.
Może tylko u kilku firm, co do których wiesz, że są klientami firmy, z którą podpisujesz umowę? Jak zakres jest zbyt szeroki, to niech go precyzyjnie określą, lub domagaj się, by płacili ci przez czas, w jakim nie możesz pracować.

Swoją drogą
  • Odpowiedz
@gharman: Powinni płacić wynagrodzenie na czas zakazu.

Jak masz być po prostu programistą, to nie wiem po co taki zakaz. To ma sens dla pracowników, którzy mogą zabrać klientów czy patent.

Czytam kolejny twój wpis na temat i to wygląda, że znalazłeś zagraniczny januszex - ile dni czekałeś na rozmowy, itd.? Ale ty masz podpisać natychmiast :/ ?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@cyk21 od poczatku marca z nimi rozmawiam a daja czas od dzis po poludniu do poniedzialku. uwazam ze to niepowazne...
a ja mam byc programista, ale wnosze tez wiedze branzowa z branzy sprzed programowania. no ale i tak uwazam ze przesada
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Arveit no i w tym caly problem ze ja nie jestem typowym programista, programista to ja jestem miernym, natomiast wnosze wiedze branzowa. no i troche mnie ten zapis ogranicza bo nie bede mogl potem pracowac w zadnej firmie z mojej branzy przez 2 lata, a czy przy obecnym rynku znajde firme nie z branzy co mnie zatrudni?
  • Odpowiedz
@gharman: to lepiej dopytać kogoś, kto zna się na temacie, zapłacić 200-300 za poradę i mieć spokój. Ewentualnie lepiej poszukać roboty kilka tygodni dłużej, niż potem ewentualnie dwa lata biedować bo zakaz
  • Odpowiedz
@gharman: No jak chcą zakaz konkurencji to powinni płacić przez 2 lata albo jednorazowo jakiś ekwiwalent - to normalna praktyka, a jak masz mieć tylko zakaz to januszerka. Przy czym sam zakaz też musi dotyczyć konkretu, a nie, że zakaz pracowania w branży xD

Ludzie z poziomu zarządu nie mają takich klauzul, więc to co ci proponują to duży kek.
  • Odpowiedz
@gharman: sam zapis o zakazie konkurencji jest typowy (ale bardziej pół roku /rok), raczej dotyczy, żebyś nie przeszedł bezpośrednio do klientów pracodawcy.

Ogólny zakaz konkurencji bez szczegółów to jakiś bezsens.
  • Odpowiedz
poza tym umowe wyslali dzisiaj a chca odpowiedz w poniedzialek


@gharman: i ty nie widzisz w tym problemu? Weź poproś o kilka dni na analizę umowy przez prawnika. Tak dokładnie im powiedz.
Jak się nie zgodzą to trzymaj się od nich z daleka.
  • Odpowiedz