Wpis z mikrobloga

#globcio #bekazlewactwa #ocieplenieklimatu

W latach 90. popularna była dziura ozonowa i kwaśne deszcze. W Świecie Nauki i innych popularnonaukowych czasopismach pisano poważnie, że będziemy żyć pod kopułami, bo z nieba za 10 lat będzie leciał kwas. Co drugi mieszkaniec Ziemi miał umrzeć na czerniaka skóry.

Widać dzisiaj, że po 30 latach ta narracja jest identyczna, ale bardziej wyrafinowana. Walczy się z naturalnymi zjawiskami, które mają miejsce - ze zmianami klimatycznymi. Jak świat światem klimat się zmieniał, ponieważ atmosfera to olbrzymi układ chaotyczny z miliardami zmiennych. Zadufanie, które pozwala myśleć takiemu klimatycznemu bubkowi, że to właśnie on odpowiada za zmiany w tym systemie, bo jego auto spala benzynę, jest śmieszne.

Czy powinniśmy dążyć do poprawy naszych środowisk - tak! Ale piękną przyrodą biedne społeczeństwa nie nasmarują chleba. Przemysł jest konieczny dla ekologii! To rozwój przemysłu chemicznego zmniejszył popyta na kość słoniową. Farmacja zmniejszyła wycinkę lasów deszczowych i hekatombę zwierząt pozyskiwanych na leki. Tak to wygląda.
  • 235
  • Odpowiedz
  • 2
@sezzart: Co powiesz na temat dziury ozonowej w 2023? Co ja spowodowało? Freony? A może Ty karmiony kretyńskimi przykładami uznajesz coś za pewnik, bo tak Ci podali w jednej i drugiej szkole i kazali uwierzyć, że tak jest mimo dowodów?
  • Odpowiedz
@ondraszek
A nie lepiej było użyć wcześniej google i nie robić z siebie debila? Czytaj do ostatniego zdania.

Woda wchodząca w skład zwykłego deszczu zazwyczaj ma nieco kwaśny odczyn, często około pH 5,6. Dzieje się tak ponieważ miesza się z naturalnie występującymi w powietrzu tlenkami. Tymczasem kwaśny deszcz, składający się z roztworu kwasu, ma o wiele wyższą kwasowość, o pH rzędu 4,2-4,4.
  • Odpowiedz
@arysto2011: Proszę i dodam konkretnie jedno badanie. Czy uważasz, że freony (i inne gazy) nie powodują rozpadu cząsteczek ozonu? Wcześniej napisałeś, że opis fizyczny zjawisk jest poprawny. Przecież to można sprawdzić w laboratorium, określić jakie stężenie ma konkretny wpływ, a potem przełożyć to na oddziaływanie na warstwę ozonową (oczywiście z odpowiednimi modyfikacjami). Następnie sprawdzić statystycznie, czy przewidywanie się zgadza z obserwacją.

Oczywiście, że obecna dziura ozonowa się powiększa i pomniejsza
Bestiariusz - @arysto2011: Proszę i dodam konkretnie jedno badanie. Czy uważasz, że f...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 4
@Chris_Karczynski: Ale ja nie chcę ratować klimatu. Klimat po prostu jest i się zmienia. Jako układ chaotyczny atmosfery i litosfery i energii z pobliskiej gwiazdy - zawsze będzie w pewnej dynamice. Ilość czynników odpowiedzialnych za tą dynamikę wykracza poza nasze zrozumienie i możliwości opisania deterministyczno - naukowemu. Ale lewaki wiedzo lepiej. Winny jest CO2. ¯\(ツ)/¯

PS To tak jakbym chciał ratować galaktykę, albo mgławicę Koński Łeb.
  • Odpowiedz
@janekplaskacz sam jesteś deb***
Jest kwaśny? Jest. Nieco kwaśny to wg skali pH to ile? Nieco kwaśny to już nie kwaśny? Może trochę słodki panie mądra głowa, jak to jest? Ktoś se skalę pH zrobił dla jaj i se można pisać troche, nieco, bardziej. Nie, skala to skala, wartości to wartości.
Każdy deszcz jest kwaśny.
A teraz przeczytaj do końca,.do ostatniego zdania jakie napisałem do ciebie w poprzednim wpisie i się do
  • Odpowiedz
  • 0
Czy uważasz, że freony (i inne gazy) nie powodują rozpadu cząsteczek ozonu? Wcześniej napisałeś, że opis fizyczny zjawisk jest poprawny.


@Bestiariusz: Jest bardzo poprawny. Doskonały wręcz. Ale czy zachodzi w atmosferze w 2023 roku?
  • Odpowiedz
@arysto2011 prawda, klimat się zmieniał, zmienia się i będzie się zmieniał. Chodzi też o dynamike, człowiek torche się przyłożył.
Niektórzy chyba nie wiedzą nic o interglacjale eemskim, warto doczytać, polecaj coniektorym bo widzę tu tego betonowy dzban u niektórych :D
  • Odpowiedz
wa, że Europa powinna ograniczyć konsumpcję


@row_marsjanski: puszczanie haseł pod publiczkę , piszesz na zlecenie , dyskusja z takimi jest bez sensu ,
ograniczać konsumpcję t na jakim polu ? o ile ją ograniczać i jaki bedzie wymierny efekt takich ograniczeń ? i jak się to przełoży na koszty życia przeciętnego mieszkańca UE?
ups za dużo konkretów xd
  • Odpowiedz
@arysto2011: I to wszystko ma sens. Dzięki dziurze miało być ocieplenie, które zatrzymaliśmy zmieniając nawyki. I dlatego teraz mamy kolejne ocieplenie, które musimy zatrzymać wywołując następne, tym razem globalne :D Co w konsekwencji doprowadzi do globalnego zlodowacenia. Zaufaj nauce!
  • Odpowiedz