Wpis z mikrobloga

Czesc wypokowi eksperci, wczoraj na grillu doszło do dyskusji w sprawie przypadku jednej z uczestniczek:

Dziewczyna aktualnie nie pracuje od ponad 2 lat, dostaje pracę na umowe o pracę na 0.5 etatu (3400 brutto) od 01.06.2024, następnie pracuje 4 miesiące i przechodzi na pełen etat (6800 brutto) od 01.10, lecz od 15.10 ma umówiony termin (2.5 roku czekała) operacji i następnie rehabilitacji (razem około 4-6 miesięcy). Z tego co wiem pracodawca placi pierwsze 33 dni, następnie ZUS. Czy to będzie kwota 80% netto pensji z września? czy zsumowana kwota netto przez ostatnie 12 miesięcy (od 06.24-09.24) i od tej kwoty 80%?
Ktoś ogarnia takie tematy?

#praca #zwolenienie #l4 #zwolnienielekarskie #pracbaza #prawo #zus #umowaoprace #uop #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 37
  • Odpowiedz
@Paweluch: Niech zostanie informatykiem 15k i pracuje zdanie z domu XD przez tyle czasu wolnego już dawno by podstawy programowania ogarnęła a nie trudne sprawy ogląda od rana do wieczora.
  • Odpowiedz
@Paweluch Kwota będzie liczona od nowej zmienionej podstawy. Dodatkowo nie jest liczone 80% kwoty netto z umowy tylko 80% postawy do ubezpieczenia zdrowotnego czyli mniejsza kwota. Później jeszcze od tych 80% podatek i składka zdrowotna jest pobierana więc do wypłaty będzie sporo mniej.
  • Odpowiedz
@Paweluch pytanie jak najbardziej zasadne. też jestem ciekawy odpowiedzi bo jednak każdy kraj liczy to inaczej. Urlop jest przykładowo płacony na podstawie średniej godzinowej za ostatnie 3 miesiące (dokładniej to ostatni kwartał). U mnie chorobowe to 60%, płacone przez pierwsze dwa tygodnie przez pracodawcę(za pracowne dni), a później przez ubezpieczalnie (za kalendarzowe dni). O ile się nie mylę to tak samo jak w przypadku urlopu jest to kwota średniego godzinnego zarobku z
  • Odpowiedz
W latach 90. popularna była dziura ozonowa i kwaśne deszcze. W Świecie Nauki i innych popularnonaukowych czasopismach pisano poważnie, że będziemy żyć pod kopułami, bo z nieba za 10 lat będzie leciał kwas. Co drugi mieszkaniec Ziemi miał umrzeć na czerniaka skóry.


@Paweluch: za szpital to będzie 70% średniego wynagrodzenia z poprzednich 3 miesięcy. Za L4 analogicnie tylko 80%
  • Odpowiedz