Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
[To już nie te czasy, że Polska była mega tania w porównaniu do zachodu.](https://wykop.pl/wpis/76118179/dzis-mi-jakis-gosc-napisal-ze-#!$%@?-glupoty-mow)

W 2018 wyjechalem za granice i od gdzies tak 2020 ceny w Polsce sa 1:1 z niemieckimi, francuskimi i angielskimi. Spozywka, niektore uslugi, gastronomia, elektronika, auta - wszystko w tej samej cenie. W stanach jest nawet taniej co do ww. produktow.

Jedyne gdzie Polska jeszcze ma taniej to mieszkania i niektore uslugi ale tylko niektore bo:
- godzina u psychologa w polsce 200-250, we Francji 50-70 euro
- Wizyta u specjalisty lekarza w Polsce 350 zlotych w Niemczech 80-100 euro
- fryzjer 60 zlotych (tanszy), w niemczech 15 euro

Ale niestety ceny sa podyktowane popytem, jest klient ktory tyle placi = tyle jest warta usluga. Co oznacza ze Polacy sa O WIELE bardziej bogatsi niz mi sie wydawalo oraz ze ta srednia pensja i wyliczenia GUS to w dupe mozna sobie wsadzic. Rozmawialem z mloda pielegniarka co zarabia 25 tysiecy. Moj kolega senior dev bierze netto milion rocznie. Inny kolega przedsiebiorca zarabia kilkaset tysiecy miesiecznie. Kolega kolezanki ktory jest flipperem na sama reklame wydaje 150 tysiecy miesiecznie.

Polska przez ostatnie 5 lat przeskoczyla jakby kilka dziesiecioleci w kapitalizmie. Kazdy kto sie nie wsiadl do pociagu pt "Hipoteki i dobry zawod" przed 2020 przegral zycie i nie ma najmniejszej szansy by nadgonic tak jak Helmuty czy Julien nie maja szansy nadgonic "old money" u siebie juz od spokojnie 30 lat.

Ale jedna rzecz mnie niesamowicie zastanawia. Inne kraje ktore maja silniejsze gospodarki ktore nie sa oparte na prostych uslugach oraz na polproduktach (lekarskich, meblarskich czy chemicznych) tez mialy wzrost gospodarczy wiec dlaczego w takim razie dolar nie stoi na 6 zlotych a euro na 7?

Przeciez ta inflacja i ten skok pensji i cen powinnien te przyniesc ze soba upadek waluty.

#ekonomia #krakow #wroclaw #gdansk #emigracja #pracbaza



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 19
  • Odpowiedz
@mirko_anonim prawda. Ostatnio byłem przez 2 miesiące w DE i ceny są albo niższe, albo takie same. Sporadycznie jest drożej. Taki iPhone 15 Pro Max np za 1299 Euro a u nas 7 kafli. A co, Polaczka stać
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Jedyne gdzie Polska jeszcze ma taniej to mieszkania i niektore uslugi


Tak, ale trzeba pamiętać, że Polaka ruchają na oprocentowaniu. Nowe auto na kredyt - RRSO 14-16%. Mieszkanie - obecnie prawie 8% to standard. Takiego oprocentowania na zachodzie, po prostu, nie ma. Jak hamburgery dostają APR na nowe auto na poziomie 7%, to się srają, że trzeba być financially illiterate, żeby coś takie kupić. U nas poniżej 14% RRSO
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 5
Anonim (nie OP): Co za bzdury xD
Jedź do losowego powiatowego i żyj za 4k miesięcznie, bo więcej nikt ci nie da. W Polsce społeczeństwo się rozwarstwiło i masz takich co dobrze zarabiają i takich co ledwo wiążą koniec z końcem bo mieli pecha urodzić się w złym miejscu.


·
  • Odpowiedz
@TurnerTheBurner: w dużych miastach wojewódzkich + korpo to naprawdę nie zarabia się źle. Może gorzej od porównywalnych płac w tej dziedzinie na zachodzie, ale zupełnie nieźle. Natomiast poza tymi dużymi miastami, to zarabia się tragicznie. Jak ktoś ma te 4k na łapę, to dla mnie nie jest życie, to jest egzystencja.
  • Odpowiedz
@TurnerTheBurner: tak jak każdy bait nakierowany jest na wywołanie bólu dupy, kluczowym elementem jest stworzenie wizji "piguły" która ma zarobki lepsze niż wykopek informatyk, reszta to tylko zasłona dymna
  • Odpowiedz
Rozmawialem z mloda pielegniarka co zarabia 25 tysiecy. Moj kolega senior dev bierze netto milion rocznie. Inny kolega przedsiebiorca zarabia kilkaset tysiecy miesiecznie. Kolega kolezanki ktory jest flipperem na sama reklame wydaje 150 tysiecy miesiecznie.


@mirko_anonim: Zajebista próba, reprezentatywna taka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Rozmawialem z mloda pielegniarka co zarabia 25 tysiecy. Moj kolega senior dev bierze netto milion rocznie. Inny kolega przedsiebiorca zarabia kilkaset tysiecy miesiecznie. Kolega kolezanki ktory jest flipperem na sama reklame wydaje 150 tysiecy miesiecznie.


@mirko_anonim: A mój syn jest raperem i z samego jutuba i teledysków wyciąga 66k miesięcznie. A jeszcze ma TikToka i Instagrama i współprace z lokalnymi pizzeriami. Ostatnio napisał do niego burmistrz Pleszewa i zaoferował, żeby zagrał
enten - >Rozmawialem z mloda pielegniarka co zarabia 25 tysiecy. Moj kolega senior de...

źródło: b245040269d6faf12bebf5e1fa3befd87d81c2038b0f80c03c02ca35817e4970

Pobierz
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @kokos24 @TurnerTheBurner @D00D00 @wstanczyk @enten Mozecie mi nie wierzyc co do tych zarobkow ale niestety to jest prawda. Sam nie moglem w to uwierzyc i z każdym potwierdzałem chyba z 5x czy sie nie pomylił, czy to nie brutto, czy to nie z bonusem. Cale zycie zylem w przeswiadczeniu ze poza lekarzami, paroma adwokatami starej daty, dobrymi programistami, przedsiebiorcami oraz duzymi rolnikami to cala reszta zarabia maks
  • Odpowiedz