Wpis z mikrobloga

  • 0
@maryce: przygotowując się do debiutu, korzystałem z 18tyg planu treningowego dla początkujących (80/20). Na debiucie miałem ok. 4h11min, ale chciałbym być szybszy. Zastanawiam się, czy trzymając się dalej tego planu, tak się stanie, czy powinienem przeskoczyć na jakiś inny
  • Odpowiedz
@Saper86: Koniecznie zaplanuj i potrenuj dobre odżywianie. Ja zazwyczaj przy szybszych startach mam problem z pilnowaniem jedzenia i na ostatnie 10-20% biegu mam totalny zjazd - nogi by chciały ale nie ma paliwa.
  • Odpowiedz
  • 0
@nalej_mi_zupy: odżywianie to zupełnie inna para kaloszy (równie ważna, ale idąca innym torem), na razie zastanawiam się, czy biegając wg. dotychczasowego planu treningowego, stanę się szybszy. Ostatni bieg pokazał, że utrzymałem tempo 5:30 na ok. 20km, ale kosztowało mnie to sporo wysiłku. Chciałbym móc biegać w tempie 5:00 (lub jeszcze szybszym) na tętnie max. 150, tylko nie wiem, co zrobić, by to osiągnąć
  • Odpowiedz
@Saper86: żeby biegać szybko trzeba biegać wolno - tak mówi starożytne przysłowie Alberta Einsteina. Jak masz dużo km wybiegań w nogach to na zawodach polecisz szybciej - pod warunkiem że poza wybieganiami robisz tempa, rytmy, interwały itd. Ale wg mnie na maraton podstawa to jest dużo długich wolnych biegów po 20-30 km.

To nie jest tak, że jak przelecisz bez większej zadyszki połówkę w tempie 5'0 to zrobisz to samo w
  • Odpowiedz
@Saper86: Pomijając fakt, że biegam bez planów treningowych, to przy treningach pod maraton (2:59) z dotychczasową życiówką 3:09 zmieniłem dwie rzeczy: wprowadziłem więcej podbiegów oraz biegi z narastającą prędkością (BNP). Poza tym warto robić długie wybiegania 20-30km.

Jeśli chodzi jednak o plany treningowe to chociażby maraton warszawski ma na swojej stronie jakieś plany pod konkretne czasy, https://nnmaratonwarszawski.com/dla-biegaczy/trening/plany-treningowe/

Poza tym jeśli możesz to warto podkręcić miesięczny kilometraż, ja tego nie robiłem bo
  • Odpowiedz
  • 0
@scorp02: o taką odpowiedź mi chodziło. Robiąc podbiegi starasz się pokonywać je w tym samym tempie, co podczas zwykłego biegu, czy zwalniasz/przyspieszasz zależnie od tętna?
  • Odpowiedz
@Saper86: Nie patrzę na tętno. U mnie w okolicy jest tylko jedna fajna górka do robienia podbiegów i jest dosyć krótka, więc siłą rzeczy ja robię podbiegi po ok. 100-150 metrów w tempie zbliżonym do tempa na 3-5km czyli ok. 3:20/km. 8-10 powtórzeń w takim treningu, poprzedzone 6-8km BS.
  • Odpowiedz
@Saper86: Polecam plany Jerzego Skarżyńskiego. On ma rozpiskę na każdy wariant ( i warunek wstępny np. 10km w czase XX, 1/2 w czasie YY). Dodatkowo symulacja Garmina jak szybko polecę pomaga - sam tak zrobiłem w 4h, później 3:45min, teraz będę robił adekwatnie również na 3:30
  • Odpowiedz