Wpis z mikrobloga

Ale Synology DSM wgrany na PC który i tak chodzi mi 24/7 to jest złoto.

Cztery dyski Ironwolf i dorzucę jeszcze dwie kości 32 gb ram i będę miał maszynkę do media (Plex) blokowania reklam (kontener z Pi-Hole), zarządzania kamerami w domu (Survillance) i hostować swoje stronki.

Oprócz tego lubię Note Station do notatek do pracy czy też Obsidiana (synchronizacja plików z użyciem Syncthing). Oprócz tego postawię jeszcze kilka wirtualek z Windows 10 (czasem potrzebuję do niektórych rzeczy) i jeszcze jakieś do zabawy jak Haiku OS czy nauki z BSD oraz do prototypowania skryptów do Linuxa

Ktoś powie, że to zżerać będzie dużo prądu, ale biorąc pod uwagę ilość zastosowań, jakie mam i fakt, że mogę zrezygnować z kilku subskrypcji miesięcznych za google drive, dropboxa, obsidiana i opłat za VMki w Azure to wyjdę na tym 100 zł na plus. No i mam pełną kontrolę nad danymi.

O utratę plików w przypadku pożaru też się nie martwię. Mam też prawdziwy NAS od Synology (DS 115J) który służy jako backup tego dużego i stoi sobie w innym domu. To był mój pierwszy NAS, ale przez słabiutkie podzespoły nadaje się tylko i wyłącznie do przechowywania plików. No i miał tylko 1 kieszeń na dysk więc nie było tam mirroringu i ze strachu przed utratą danych nigdy tam nic ważnego nie dawałem. Teraz mam kopie na 3 dyskach (2 na nowym DYI NAS i 1 na tym DS 115J).

#synology #programista15k #bsd #linux
Kordem - Ale Synology DSM wgrany na PC który i tak chodzi mi 24/7 to jest złoto. 

Cz...

źródło: image

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • 0
@jar-mitryn: Teoretycznie można skorzystać z Synology quickconnect. Ale ja sobie ustawiłem, że mogę sobie połączyć się po IP publicznym + wymóg skonfigurowanego OpenVPN, bo inaczej odrzuci połączenie.

A do stronki jaką mam w budowie, to stoi mi to na kontenerze i spróbuję podpiąć do jakiejś domeny niedługo, bo na razie testuję lokalnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@Kordem no ja ostatnio sobie na mini pc w proxmoxie postawiłem DSM od Synology i byłem w szoku ja to zajebiscie śmiga, nawet lepiej niż na ich natywnych sprzętach :P
  • Odpowiedz
@Kordem: czyli wziąłeś najgorszą część synology - dziurawy jak majtki papieża soft - i zainstalowałeś na zwykłym PC? Jaki to ma sens lol

Tymczasem ja kupiłem qnap dlatego że można wywalić ich gównosoft i wrzucić czystego linuska, albo truenas, albo OMV albo cokolwiek :)
  • Odpowiedz
@Kordem obyś nie miał tego problemu co ja portami na kontenerach. Od jakiegoś czasu nie mogę zrobić przekierowania portów w kontenerach bo synology krzyczy że port jest już w użyciu przez inną usługę, nie ma znaczenia jaki port wpisze.. Restart, usuwanie i instalowanie na nowo obsługi kontenerów nie pomaga xD
  • Odpowiedz
że mogę zrezygnować z kilku subskrypcji miesięcznych za google drive, dropboxa


@Kordem: a to rozumiem masz symetryk światło 1000/1000? Czy konsumenckie biedackie łącze typu 600/60, że zanim sobie coś pobierzesz, to minie pół dnia xD
  • Odpowiedz
zarządzania kamerami w domu (Survillance)


@Kordem: Hola, hola. Tak nie wolno. Licencja jest potrzebna ( ͡ ͜ʖ ͡)
Spoko pomysł. Też na swoim PC (który robi jako serwer) mam Xpenology. Z tym, że na PC mam Proxmoxa
  • Odpowiedz
@Kordem ten Synology DSM to darmowy system czy trzeba płacić? Bo coś nie mogę znaleźć na ich stronie do ściągnięcia.

Z drugiej strony, jeśli nie umiem znaleźć na ich stronie, to pewnie nie powinienem go używać, bo aktualizacji też nie znajdę. A że jest znany i są często dziury to ryzyko. Jak sobie sam zainstaluję Linuxa i pododaję do niego różne rzeczy, to chociaż automatyczne ruskie boty do włamań mnie ominą, bo
  • Odpowiedz
@mk321 DSM jest jak OSX dla maca, jest dostarczamy wraz ze sprzętem i oficjalnie nie można instalować tego na innym sprzęcie niż Synology. Powstała zmodyfikowana wersja DSM pod nazwą xpenology która pozwala instalować ten soft na innym sprzęcie ale też nie na każdym i trzeba się ciut pobawić aby go postawić. Co do bezpieczeństwa to DSM jest bezpieczne jeśli się poświęci te 30 minut na odpowiednią konfiguracje.
  • Odpowiedz