Wpis z mikrobloga

@massejferguson: bez przepływu prądu nie ma spadku napięcia, więc jak podłączysz do baterii kabel i będziesz mierzyć napięcie na końcu, to jesli nie ma podłaczonego żadnego obciążenia, bedziesz mieć dokładnie takie samo napięcie.
  • Odpowiedz
obciążenie to jest to co podłączasz na drugim końcu kabla. Podłączyłeś coś tam?


@zetisdead: nie, ja pytam wyłącznie teoretycznie bo przeczytałem forbot a nic nie rozumiem i mam więcej pytań które mogą się wydałaś banalne a dla mnie to jest jakiś kosmos który próbuje zrozumieć

Policzyć albo zmierzyć


@zetisdead: jak to policzyć bo żeby zmierzyć to wiem tyle ze mierzy się prąd szeregowo i trzeba dać obciążenie bo jak podłączysz
  • Odpowiedz
@massejferguson: Jeżeli do + baterii podłączysz jeden koniec kabla a do - drugi koniec kabla (czyli zrobisz "zwarcie"), to napięcie będzie wynikać z prawa Ohma jak i praw Kirchoffa. Będzie zależne od rezystancji wewnętrznej baterii, rezystancji żyły kabla i prądu płynącego w tym obwodzie.
Jeżeli do + i - podłączysz dwie żyły stanowiące jeden kabel ale nie podłączone ze sobą (nie zamykające obwodu), to napięcie będzie równe napięciu baterii (5V).
  • Odpowiedz
Rezystancja wewnętrzna baterii 5V (źródła, 5V to nietypowe napięcie dla baterii), przewody (5 Ohm) oraz rezystancja ODBIORNIKA (np. żarówka, silniczek etc.) tworzą dzielnik napięcia równoważny 3 rezystorom. Napięcie na końcu kabla będzie zależało od każdego z tych elementów. Dlatego musisz mieć więcej danych (albo je oszacować).
Rw baterii to zwykle bardzo niskie wartości - 1m kabla także niewiele - ale zupełnie inaczej zachowa się system obciążony typową żarówką "samochodową" od świateł tylnych
  • Odpowiedz
Zależy od łącznej rezystancji obwodu., a jeśli obwodu nie zamkszniess to powiedzmy że 5V chociaż jak dokładnie to przeanalizować to trzeba by jeszcze uwzgled ich stanu nieustalone bo taki wiszący kabel ma jakąś tam pojemność względem ziemi.
  • Odpowiedz