Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (972)

Rosja
Rosjanie za pomocą cyberataków próbują uzyskać dostęp do informacji na temat wielkości pomocy wojskowej dla Ukrainy . Mówił o tym w rozmowie z mediami Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji Polski. Według niego liczba rosyjskich cyberataków na polską infrastrukturę co roku podwaja się, co zmusza polski rząd do stworzenia „tarczy cybernetycznej”. Hub logistyczny w Rzeszowie, położony niedaleko granicy z Ukrainą, objęty jest specjalną cyberochroną. Rosjanie zwracają szczególną uwagę na ataki na wodociągi, służbę zdrowia i sektor finansowy. Dochodzi do ataków na zasoby rządowe i władze lokalne.
Źródło

Ukraina
Europejscy politycy muszą zintensyfikować działania dyplomatyczne, aby zakończyć wojnę na Ukrainie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, w Bratysławie będzie można przeprowadzić rozmowy pokojowe - oświadczył prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Podkreślił, że przed politykami europejskimi i słowackimi stoi fundamentalne zadanie zapewnienia pokoju na Ukrainie. Na początku kwietnia na prezydenta Słowacji wybrany został sojusznik premiera Fico, Peter Pellegrini, który również opowiada się za „ dyplomatycznym rozwiązaniem ” wojny na Ukrainie.
Źródło

W środę 8 maja stali przedstawiciele UE zgodzili się na wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie odbudowy Ukrainy i jej obrony militarnej przed rosyjską agresją. Ponadto decyzja musi zostać sfinalizowana przez Radę UE. Jak podaje Ukrinform, rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand powiedział , że jeśli państwom członkowskim UE uda się szybko osiągnąć porozumienie w sprawie propozycji Komisji Europejskiej i wysokiego przedstawiciela UE w sprawie wykorzystania wpływów z zamrożonego suwerena, aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego w UE, Ukraina będzie mogła skorzystać z pierwszych środków z tych wpływów jeszcze przed latem bieżącego roku.
Źródło

W drugim czytaniu Rada Najwyższa poparła projekt ustawy, która przewiduje dobrowolną mobilizację niektórych kategorii więźniów. Osoby, które popełniły morderstwa z premedytacją, gwałciciele i pedofile, skorumpowani urzędnicy, ci, którzy popełnili przestępstwa przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, handlarze narkotykami, a także ci, którzy zajmowali szczególnie odpowiedzialne stanowisko, w tym deputowani i ministrowie, nie będą mogli wstąpić do Sił Zbrojnych. Wszystkie inne osoby, które potencjalnie mogą zostać zmobilizowane, podlegają temu samemu warunkowi - do końca wyroku nie powinno pozostać więcej niż trzy lata.
Źródło

Białoruś
Nie zmniejsza się ucisk represyjny reżimu Łukaszenki wobec swojego społeczeństwa. Centrum praw człowieka „Wiasna” podaje, że w kwietniu odbyło się co najmniej 530 procesów administracyjnych o podłożu politycznym . Spośród nich zastosowano co najmniej 31 aresztowań, 45 grzywien i, w jednym przypadku, prace społeczne.
Źródło

Litwa
Podczas spotkania z krajowymi deweloperami i przedstawicielami architektów Minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė omówiła współpracę w zakresie ochrony ludności i budowy schronów. Jak poinformowało ministerstwo, na spotkaniu omawiano także kwestię zabudowy schronów przy modernizacji starych apartamentowców, a także aktywniejsze wykorzystanie przez nie parkingów podziemnych lub budowę nowych. W oświadczeniu wskazano, że program renowacji mieszkań wielomieszkaniowych przewiduje możliwość adaptacji piwnic do tego celu na czas remontu domów.
Źródło

Łotwa
Materiały budowlane zawierające azbest są nadal powszechne na Łotwie, jednak po upływie okresu użytkowania stają się odpadami niebezpiecznymi, które szkodzą środowisku, zanieczyszczając powietrze, glebę i wody gruntowe. „Ilość odpadów jest różna w różnych regionach Łotwy. Jeśli spojrzymy na region Pierīga, jest ona stosunkowo niewielka – do 10 000 ton, ale jeśli spojrzymy na Rygę i dalej, ilość ta sięga 49 000–53 000 ton na region, – powiedział Atis Treijs, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Państwowej Służby Ochrony Środowiska.
Źródło

Estonia
Wśród głównych kierunków przygotowywanej ustawy o gospodarce odpornej na zmiany klimatu znajdują się cele dla sektora publicznego dotyczące wycofania paliw kopalnych do 2040 r., wytwarzania energii elektrycznej i bezpieczeństwa dostaw, które mają być wolne od CO2 od tego samego roku, to samo dotyczy wytwarzania ciepła (z wyjątkiem obszarów, gdzie nie ma alternatyw technologicznych).
Źródło

Polecam:
Pomimo trwającej wojny Rosji na Ukrainie rosyjski gaz w dalszym ciągu przepływa przez Ukrainę w drodze do europejskich odbiorców. Ogólnie rzecz biorąc, obie strony w dalszym ciągu przestrzegają umowy o tranzycie gazu wynegocjowanej za pośrednictwem UE w 2019 r. Na mocy tej umowy Gazprom jest zobowiązany do przesłania minimalnej ilości gazu – 65 miliardów metrów sześciennych (mld m3) w pierwszym roku i 40 miliardów m3 w kolejnych latach – na warunkach „ship-or-pay”. Pojawiło się jednak wiele spekulacji na temat tego, co stanie się z tranzytem, ​​gdy umowa z 2019 r. wygaśnie pod koniec grudnia 2024 r.

Komentarz Atlantic Council
Czy w obliczu nacisków Ukraina zrezygnuje z tranzytu rosyjskiego gazu?

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz