Wpis z mikrobloga

Tak oglądam filmiki o #sousvide i natknąłem się na filmik: https://youtu.be/uUiB4_0erfw?si=yT5FuysdKcmZsLSL
Czy on mówi prawdę od 14 minuty? Bo ogólnie długo myślałem nad metodą jaka jest najlepsza do przygotowywania posiłków na cały tydzień i myślałem , ze metoda sous vide jest strzalem w 10, a ten typek mówi, ze po "gotowaniu" sous vide muszę włożyć to do kostek lodu( taka instrukcja też w sumie jest na stronie lidla w przepisie o piersi z kury) jeżeli chcę to poźniej zjeść a w lodowce mogę przechowywać tylko 3 dni? W innym badź razie muszę mrozić. Tak wiec wywraca mi do gory nogami łatwe i proste przygotowywanie metoda sous vide jedzenia na cały tydzień ;/
  • 8
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: nie, to nie jest prawdą. Typowa wiedza restauracyjna. W restauracji mają kostkarke więc tak uczą młodych kucharzy, Ty w domu nie masz więc "masz problem". Faktycznie powinno się możliwie szybko schłodzić jedzenie po gotowaniu, żeby nie namnazaly się bakterie, ale możesz to też zrobić w misce z wodą, najlepiej wprawiona w ruch. Po za tym jedzenie jest szczelnie zapakowane i gotowanie zabiło 99,9% bakterii a może nawet 100%. Kiedyś wziąłem
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: ma rację. SV to nie pasteryzacja, nie mniej co to za różnica gdzie to trzymasz xD Wyciągniesz sobie dzień wcześniej do lodówki żeby się odmroziło, żadna różnica.
  • Odpowiedz
@WykopowyGeodeta: pierś z kurczaka jadłem 5 dni po przygotowaniu w SV i wszystko git, na dłużej nigdy nie przygotowywałem.
@Mirkosoft zrób kiedyś post z przygotowania jedzonka SV na 2-3 tygodnie, ja ciągle planuje tak zrobić, ale 3-4 dni to max bo na więcej brakuje mi weny. Dziękuję w imieniu całej braci SV z wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@JuneJohn: teraz jestem w fazie testowania, kupuje np całą pręgę 2kg i np dwa schaby 1,25 kg, dziele na porcje 200-300g i testuje temperatury oraz czas.

Coś pomyśle, żeby rozpisać SV w kontekście przygotowania jedzenia na dłużej bo cały czas mnie dziwi, że ta metoda nie jest popularna wśród kulturystów, jest wręcz idealna. Dzięki za pomysł i miłe słowa ;)
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: właściwie to kupując sprzęt do SV zakładałem, że to będzie moja podstawa do przygotowywania jedzenia na cały tydzień (nie jestem kulturystą, inna dyscyplina :) ) no i jakoś tak wyszło, że nie wyszło :)
Dlatego ciekaw jestem jak Ty to robisz żeby coś podpatrzeć, dla mnie przygotowanie obiadów SV na 5 dni jest chyba nawet trudniejsze
  • Odpowiedz
@johny-kowalski: @Lrrr @WykopowyGeodeta @Mirkosoft Sous-vide jest dobrą metodą pasteryzacji, rzecz jasna wymaga wtedy szczelnego zamknięcia pojemników. Tutaj np. tabelka pasteryzacji dla kurczaka https://douglasbaldwin.com/sous-vide.html#Table_4.1 są tam też tabelki dla innych mięs. O ile wiem UE jest bardziej restrykcyjna.

Po pasteryzacji ważne jest aby schłodzić w miarę szybko, najlepiej mniej niż 2 godziny.

Tutaj przewodnik od mojego lokalnego regulatora (zakładam że zgodny z normami UE) https://www.fsai.ie/getmedia/c5041d46-8b1f-44d8-b39a-d56d0ae7d5d4/sous-vide-and-food-safety-final.pdf?ext=.pdf
  • Odpowiedz
gotowanie zabiło 99,9% bakterii a może nawet 100%.

Myślę, że przy wyższych temperaturach gotowania i takim domowym schłodzeniu to jedzenie w woreczku by spokojnie sobie trwało jak konserwa albo wojskowe rację żywnościowe.


@Mirkosoft: są bakterie które mają przetrwalniki na przykład clostridium botulinum i ich SV nie zabija. Jest to dla mnie po prostu granie w głupie gry żeby wygrać głupie nagrody, skoro można to po prostu zamrozić i odmrozić nawet w
  • Odpowiedz