Wpis z mikrobloga

Gadałem ostatnio z kobietą ogarniętą w temacie, na temat domów jakie są budowane.
Ja wysunąłem tezę, że jeżeli budujemy dom z opcją taką, że za 15-20 lat się z niego wyprowadzimy czyli będziemy chcieli go sprzedać to "bezpiecznym" wyborem jest projekt typu jak na obrazku czyli parterowy dom, 120-150 metrów, bez udziwnień, bez bajerów, taki jakby schludny, czysty.

A ona wręcz przeciwnie, jest zdania, że takie domy za te 15 lat będą grały "na minus" działek na których stoją. Czyli kupujący będą oceniacie, że działka fajna, lokalizacja dobra tylko kiepski dom. Coś jak "polski dworek" czy dawniej "kostka prl".

Jak eksperci się na to zapatrują?

Jak powinien być dom który za 15-20 lat będzie atrakcyjny na rynku wtórnym?

#nieruchomosci #dom #budujzwykopem
SpalaczBenzyny - Gadałem ostatnio z kobietą ogarniętą w temacie, na temat domów jakie...

źródło: parter

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@GOHAN: dom się zwykle buduje 2-3 lata (da się szybciej) a 20 lat to kawał czasu, np. dzisiaj słyszałem reklamę, że 20 temu do wrzeliśmy do UE ;]
wiec 18 lat to jak najbardziej wszystko możliwe i choćby to, że się np. przeprowadza do nowego lepszego domu i wtedy chciałoby się sprzedać stary
  • Odpowiedz
@SpalaczBenzyny: za 15-20 lat to ten dom nie będzie już nowy ani nie będzie stary. Będzie wymagał remontu i dostosowania do norm. Po drodze może dojść do jakiegoś załamania, wystrzelenia cen w kosmos. Taki dom może być łatwiej wyremontować. Za 20 lat ludzie będą budowali domy, których dzisiaj się nie buduje i mogą one być o wiele prostsze, ale napakowane elektroniką.

Obecnie to można wróżyć, a każdy ci powie to na
  • Odpowiedz
Jak powinien być dom który za 15-20 lat będzie atrakcyjny na rynku wtórnym?


@SpalaczBenzyny:
Przede wszystkim dobra lokalizacja, im lepsza dostępność do zbiorkomu i bliskość wszelkich potrzebnych usług, to klient wybaczy nawet poniemiecki dom sprzed I wś.( ͡° ͜ʖ ͡°)
W cenie zawsze będą domy optymalnie nasłonecznione. Dom parterowy do 100mkw (nie licząc garażu) uważam swoją drogą za ponadczasowe rozwiązanie, więc o to bym się nie martwił.
  • Odpowiedz
@SpalaczBenzyny: obok domu rodzinnego wybudował się właśnie taki "bunkier", wygląda to okrutnie źle. Jest rozlany na całą działkę a metrarz pewnie podobny do małego domu z poddaszem. Ale to ty tam będziesz mieszkał, jak taki ci się podoba to buduj. Nie znam się, taki parterowy jest tańszy?
  • Odpowiedz
@ksiak: tu masz rację, więc klienta za 20 lat możesz mieć. Własnie teraz do mnie dotarło że ten sąsiad ma niepełnosprawne dziecko (ruchowo), pewnie dlatego zdecydował się na taki dom.
  • Odpowiedz
@SpalaczBenzyny: ponadczasowy to może być pałacyk z XIX wieku. Dom budujesz dla siebie i pod siebie. Jak już dziś wiesz że za parę lat pójdzie na handel to buduj w top lokalizacji. W innym wypadku zawsze będzie się opłacało postawić nowy. Co do metrażu to jeśli stać Cię na 300 metrów buduj 300. Te gadanie o optymalnych 100 metrach można sobie włożyć między książki. Na wszystko jest klient. Duże 4 pokoje,
  • Odpowiedz
Dlatego nie bawiłbym się w półśrodki. Jestem zdania że za parę lat te małe domki będą kojarzyły się z Chłopakami z baraków. Młode pokolenie jedynaków które odziedziczy majątek po rodzinie jak już będzie szukało domu, to takiego gdzie masz przestrzeń


@GreatSolidUser: mhm, ta. A kto to ogarnie, ogrzeje, utrzyma porządek?
  • Odpowiedz
@Sabarolus: no nic, najczęściej takie komentarze to efekt zazdrości . Nie twierdzę ze w tym przypadku, ale ogolem czesto padalo z ust ludzi co mieszkaja w za drogiej na swoje mozliwosci klitce w bloku, podczas gdy ktos taki jak ja, za relatywnie niewiele wiekszy hajs, wybudowalem super dom, którego utrzymanie wraz z rata kredytu nie powinno
Przekroczyc 5k msc. Wliczajac w to wszystkie media. A mieszkam na zdecydowanie wiekszym metrazu i
  • Odpowiedz
parterowy dom, 120-150 metrów, bez udziwnień, bez bajerów, taki jakby schludny, czysty.


@SpalaczBenzyny: I masz racje, liczy się przemyślany układ i ilość pokoii po co Ci 200m2 skoro 30% z nich to jakieś bezsensowne powierzchnie których nie można zagospodarować.
Na pewno będą się liczyć duże okna i przeszklenia bo to głównie aktualnie odróżnia "nowoczesne" domy od tych sprzed 10 czy 15 lat.
Imo nawet myślę że te 150 m2 za 10-15
  • Odpowiedz
@Sabarolus: no trzeba mieć na to więcej pieniędzy niż na 100mkw po prostu. Domek 100mkw jest dla pary emerytów bez dzieci. 200mkw, dwupiętrowy plus duży garaż i ewentualnie strych to rozsądne podejście minimum. Masz parter z dużym salonem i jadalnią, gabinet, łazienkę i pokój dla gości, na piętrze 4 czy 3 pokoje z garderobą, wc i łazienką osobno, jakiś schowek itd. Ile ma mieć salon w domu? 20 metrów? Pokoje po
  • Odpowiedz
Jestem zdania że za parę lat te małe domki będą kojarzyły się z Chłopakami z baraków. Młode pokolenie jedynaków które odziedziczy majątek po rodzinie jak już będzie szukało domu, to takiego gdzie masz przestrzeń.


@GreatSolidUser: Śledzisz wgl temat budowy domów dłużej niż od wczoraj?
Od dobrych kilkunastu lat metraże domów systematycznie sie zmniejszają i myślę że będą zmniejszać nadal. Większość ludzi jedzie teraz na kredytach i nie stać ich na wielkie
  • Odpowiedz
@SpalaczBenzyny: osobiście sugeruje zmianę domu co 10 lat, taki dom jeszcze się w miarę trzyma i wymaga odświeżenia, jest nowoczesny. Po 20 latach to już stary kapeć będzie (20 lat temu jako nowoczesne uważało się montaż pieca na olej opałowy xD). Po 20 latach zaczynają się już grubsze remonty np. Możliwe pęknięcia ścian, przeciekający dach lub odpadający tynk.
  • Odpowiedz
A mieszkam na zdecydowanie wiekszym metrazu i bez sasiadow za sciana, z wlasnym ogrodem, przy jeziorach, lasach.


@PanieAreczku: Czyli na zadupiu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dom to ma send, ale ma przedmieściach dużego miasta.
  • Odpowiedz
osobiście sugeruje zmianę domu co 10 lat


@PanMihau: nie wiem czy nie trollujesz czy mówisz poważnie :)
ale jest nawet takie powiedzenie, że perwsze dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie,
pomijając jego znaczenie to też tam z czegoś się bierze to, że jedna osoba może budować trzy domy,
w sumie to by się zgadzało z podanymi przez Ciebie 10 latami ;]

@GreatSolidUser nie wiem czy pójdzie
  • Odpowiedz
@SpalaczBenzyny: większość moich znajomych szuka/buduje parterowych - chcemy domieszkać na luzie do końca życia nie stresując się schodami gdy będziemy starzy. Ten na wizce jest obiektywnie nieestetyczny, może w tym problem i działka wizce okropnie zagospodarowana. Taka estetyka (kostka, trawa, małe okna) była modna kilkanaście lat temu i raczej moda na nią nie wróci. Jeśli architekt nic tu nie wymyślił innego niż zrobienie wielkiego kostkowego podjazdu na cały front domu to
  • Odpowiedz