Wpis z mikrobloga

Hej zaczynam się edukować w temacie bo dotychczas byłem ignorantem w tej kwestii dlatego mam kilka pytań, bo najbardziej mnie nurtują kwestie rozliczeniowe, żeby mnie później US nie ścigał. Dotychczas korzystałem tylko z kont oszczędnościowych oraz lokat. Wybczacie jeżeli pytania będą durne.

Zakładając, że mam konto w XTB:
- czy jeżeli nie kupie żadnych akcji / ETF-ów itp to czy cokolwiek muszę rozliczać?
- czy jeżeli stracę na akcjach to czy stratę muszę rozliczać?
- czy rozliczanie zysków / strat jest skomplikowane? Jak to wygląda? Robicie to sami czy ktoś to robi?
- czy ETF akumulacyjny to kwestia tego co oferuje broker (w tym przypadku XTB) czy kwestia samego ETF?
- czy majac zakupiony ETF akumulacyjny muszę to jakoś rozlicząć z US? Czy kupuje i "zapominam"?

#gielda
  • 3
  • Odpowiedz
@pepepanpatryk:

1) Nie - XTB nalicza odsetki ale pobiera tez od razu od nich podatek (wolny kapital)
2) Strata to zysk ( ͡° ͜ʖ ͡°) - w sensie podatek odliczasz z rocznego bilansu zysku i strat jesli zysk przewyzsza strate/inwestycje to wtedy placisz 19% podatku, najsprytniej miec zawsze cos zainwestowane na koniec roku zeby uciec od podatku - pamietaj ze krypto/akcje rozliczamy osobno.
3) Ja osobiscie gram
  • Odpowiedz
@golomb13:

najsprytniej miec zawsze cos zainwestowane na koniec roku zeby uciec od podatku


Być może błędnie Cię zrozumiałem, ale wydaje mi się, że wprowadziłeś pytającego w błąd. Jeśli kupisz akcje za 100zł, sprzedasz je za 200zł, a na końcu roku te 200zł zainwestujesz to tak czy tak powstanie obowiązek podatkowy (w tym przypadku 19zł), a zainwestowanych w nową pozycję 200zł nie będziesz mógł odliczyć jako koszt w rozliczeniu. W kontekście podatku
  • Odpowiedz