Wpis z mikrobloga

Jedna z rzeczy jaka mnie mocno interesuje w życiu jest samoświadomość. Dlaczego spośród miliardów ludzkich istnień, świadomość będąca mną jest akurat w moim ciele? Czy gdybym nie urodził się, bo np. moja rodzicielka miała antykoncepcję, czy moja świadomość pojawiła by się gdzieś w innym ciele? Czy są ludzie bez świadomości? Np patrząc czasem na osoby mocno upośledzone, które nawet nie mówią, zastanawiam się, czy mają świadomość.

Zastanawiam się też nad momentem uzyskania świadomości. Ponoć niektórzy zapamiętują moment, w którym jako dziecko zdają sobie sprawę, że istnieją. Ja nie mam takich wspomnień, poza fascynacją, że jestem w stanie ruszać kończyną. Nie wiedziałem wtedy nawet o istnieniu mięśni i jak działają, myślałem że kość/ręka sama z siebie się podnosi.

Abstrakcyjne jest dla mnie rowniez to, że tak naprawdę "teraz" nie istnieje. Wszystko co robimy automatycznie idzie do pamięci, większość z tego zapominamy. Można powiedzieć, że większość czasu nie istniejemy. Jesteśmy jedynie zlepkiem wspomnień i doświadczeń.

Jako dziecko zastanawiałem się również, czy da się urodzić zwierzęciem. Czy moja świadomość mogłaby narodzić się w istocie o wiele mniej inteligentnej? Nadal byłbym to "ja", to "ja" bym doświadczał, ale po prostu z powodu ograniczeń mózgu niczego bym nie rozkminiał. Doświadczalbym tego na tyle ile mózg byłby w stanie tego dokonać.

Ciekawe są również środki odurzajace jak alkohol. Przy odpowiedniej dawce człowiek może stracić samoświadomość, mimo, że nadal jego ciało istnieje i wykonuje różne aktywności. Czy świadomość z jakiegoś powodu była potrzebna? Czy nie może istnieć inteligentna lecz nieświadoma istota? Za parędziesiąt lat będziemy zadawać te pytania, gdy AI wkroczy na wyższe poziomy i zaczniemy się zastanawiać, czy ma świadomość przy tak wysokiej inteligencji.

#przegryw #wysryw #filozofia
  • 7
  • Odpowiedz
@LatajacyJeczmien: Twoja świadomość to normalna część Twojego organizmu, zwykły proces, pewnie w mózgu. Na Twoja świadomość sklada się to co masz w organizmie, a nie jakieś czary mary z nieba. Nie wiesz nic co było przed urodzinami bo wtedy Twoja świadomość nie istniała, wykształciła się razem z mózgiem tak samo jak węch smak czy dotyk.
  • Odpowiedz
@LatajacyJeczmien: a czemu moja ręką jest akurat moja, a nie Twoja?

Zresztą świadomość jest gowno warta bo i tak podejmuje decyzje w zależności od chemii jakie wytworzy Twój mózg i nerunow przez jakieś puści prąd. Świadomość to jest tylko obłuda wolnej woli.
  • Odpowiedz
@LatajacyJeczmien: Odpowiedź jest bardzo prosta, ale na tyle nieintuicyjna że intelekt nie bardzo chce ją uznać - podobnie jak nie jest dla nas intuicyjne że kolejny wynik rzutu monetą nie zależy od poprzednich. Otóż świadomość (jako suma doznań) jest czymś równie podstawowym jak przestrzeń czy wymiar. Jesteś jedną świadomością we wszystkich ciałach i zwierzętach jednocześnie.
Pytanie które faktycznie chcesz zadać to czemu masz poczucie bycia jednym ciałem a nie wszystkimi ciałami
  • Odpowiedz
a czemu moja ręką jest akurat moja, a nie Twoja?


@Hmrogrz: No właśnie. I to mnie ciekawi.

Zresztą świadomość jest gowno warta bo i tak podejmuje decyzje w zależności od chemii jakie wytworzy Twój mózg i nerunow przez jakieś puści prąd. Świadomość to jest tylko obłuda wolnej woli.


@Hmrogrz: Zgadzam się, ale dlaczego w takim razie istnieje "doświadczanie" tego? Nawet jeśli nie mamy realnego wolnego wyboru, to jednak doświadczasz tego,
  • Odpowiedz
@LatajacyJeczmien: no więc fizyka kwantowa udowadnia że świat nie jest deterministyczny, a losowy więc obawiam się że nie ma żadnego powodu dlaczego tak jest. To tylko przypadek że akurat tak to się wszystko stworzyło, nic więcej.
  • Odpowiedz