Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki co można zrobić z 150k oszczędności + możliwe 2-3k miesięcznie oszczędzanie? Nie mam wielkich potrzeb, nie potrzebuje sobie nic kupić i mam dach nad głową.

Nie znam się na inwestowaniu. W oddziałach bankowych albo proponują lokaty albo fundusze inwestycyjne albo IKE/IKZE. Ktoś tam polecał jeszcze obligacje (ale które?). Na wykopie sporo osób, że #gielda ale nie znam sie.

#finanse #pieniadze #finanse #inwestycje #inwestowanie #oszczednosci #oszczedzanie #akcje #gpw #obligacje #bank



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 15
  • Odpowiedz
@mirko_anonim obligacje detaliczne skarbu państwa do nabycia w PKO lub Pekao, zakładasz konto rejestrowe i kupujesz. Np. EDO są sensownym wyborem. Obligacje detaliczne skarbu państwa pozwalają zyskać więcej niż na lokatach, a ryzyko jest porównywalne.
W międzyczasie możesz się edukować o inwestowaniu pasywnym na giełdzie, w ETF na globalny rynek akcji, trzeba coś na ten temat wiedzieć, ale wiedza jest łatwo dostępna i do ogarnięcia to jest. Jak już wiesz w co
  • Odpowiedz
@mirko_anonim obligacje (przez bank PKO albo pekao SA) teraz jeszcze 6.4% stałe można dostać i ETF na cały świat albo sp500 (na XTB). I to wszystko gdzieś w proporcji 70:30. Temat do zamknięcia.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Otwierasz IKE i IKZE w domu maklerskim mbanku, pakujesz wszystko co możesz w danym roku wpłacić w ETFa na spółki światowe. Zapominasz o tym i za 20-40 lat jesteś zarobiony w #!$%@?.

Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRA.UK)
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:
1. maksujesz limity co roku na IKE i IKZE (etf all world np. wyżej podany VWRA)
2. obligacje skarbu państwa (najlepiej EDO)
3. Generalnie warto zastanowić się nad proporcją akcji do obligacji, im jesteś młodszy tym bardziej opłaca się mieć dużo akcji, mały procent obligacji zapewni Ci poczucie stabilności w sytuacji wahań na giełdzie - ja w wieku 32 lata trzymam póki co inwestycje długoterminowe w proporcji 80% akcji, 20%
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @MalaCzarnaBezCukru
Z tym EDO to raczej temat do rozważenia, ja mam tam sporo kasy i załapałem się ostatnio na 17% bo wywaliło inflację, ale te same obligacje mi się zaindeksowały inflacją z marca i teraz koło 3%, więc zrywam. Inne emisje świeże z tamtego roku też się tak poindexują - oczywiście kwestia obstawienia jaka będzie inflacja za kilka lat. Bo te trzylatki stałoprocentowe coś kolo 6.5% teraz dają
  • Odpowiedz
Wiadomo, wszystko sobie trzeba policzyć :)

Co do etf, to ja w ramach IKE i IKZE poszłam po prostu w etfy all world - na IKE mam ISAC.L, na IKZE VWRL.L, po prostu z założeniem, że jest to najszerszy indeks - kupuję i całkowicie o tym zapominam, nie walczę z rynkiem, nie próbuję go pobić. Postawiłam sobie za priorytet, żeby limity co roku wypełniać i doważać je obligacjami wg. przyjętej aktualnie proporcji
  • Odpowiedz