Wpis z mikrobloga

#proxmox #linux #nfs #smb #plex #emba #jellyfin

Chcę zrobić serwer plex na filmy z dysku. Wszystko super plex poszło gładko ALE nie wiem jak dodać folder dla windowsa tak aby móc wrzucać na proxmoxa pliki z kompa.

Wiem o Samba i NFS. Proxmox stoi na mini PC który w sobie ma dysk 500 GB i jego chce użyć, na proxmoxa przeznaczyłem 100 GB a pozostałę 400 chce udostępnić do plexa czy jellyfina jako serwer na plik (docelowo filmy).

Pomożecie jak to zrobić?
  • 23
  • Odpowiedz
@JcL: nie wiem do końca jak masz to rozwiązane, ale tak jak piszesz, najlepiej udostępnić folder z filmami przez sambę. Ja osobiście lubię zainstalować sobie cockpita tam gdzie mam plexa (takie fajne GUI do zarządzania serwerem):
https://cockpit-project.org/

Do niego doinstalowuje dwa dodatki, dzięki którym łatwo zarządzać sambą/nfs:
https://github.com/45Drives/cockpit-file-sharing
https://github.com/45Drives/cockpit-identities

Podajesz ścieżkę która ma być udostępniona, cockpit pomoże w konfiguracji samby, trzy kliki i masz dostęp z windozy :D

Tutaj masz też
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@BooB: WOW to jest to czego szukam, jednak poległem na instalacji COCPITu, tj wszystko poszło gładko i na bulseye i na bookworm (wg tutoriala na YT) jednak pod moim numerem IP4:9090 nie chce odpalić cocpit :( W sieci LAN pojawia się numer IP który wpisuję w STATIC IP
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@patefoniq: wbiła do mnie fajna maszynka pod Homeassistant ale zawsze chciałem mieć też pseudo NAS i nie latać z filmamy od kompa do TV z dyskiem przenośnym. I to chce osiągnąć plexem + samba
  • Odpowiedz
@JcL: a jak masz to rozwiązane? Instalujesz cockpit w kontenerze, maszynie wirtualnej? Instrukcję instalacji cockpita masz na ich stronie (dla poszczególnych dystrybucji) wystarczy zrobić kopiuj wklej komend https://cockpit-project.org/running. Ja osobiście używam zawsze debiana/ubuntu, sprawdź też czy cockpit w ogóle wystartował komendą systemctl status cockpit.socket, powinno być tak:
BooB - @JcL: a jak masz to rozwiązane? Instalujesz cockpit w kontenerze, maszynie wir...

źródło: Zrzut ekranu 2024-05-10 111510

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@BooB: zrobiłem to 1:1 jak jest na filmie który dałeś - > obraz (11 i 12 wersja do testów) i potem kontener i apt install i leciało ale fakt nie padło nigdy, że uruchomiono :)

komenda zwraca info ,że jest ok (jest na ziloeno jak u CIebie) i z tego co widzę to na serio powinno to zadziałać, a podaj mi proszę co podałeś po / w adresie IP? jaki port
  • Odpowiedz
Proxmox stoi na mini PC który w sobie ma dysk 500 GB i jego chce użyć, na proxmoxa przeznaczyłem 100 GB a pozostałę 400


@JcL: Znowu ten proxmox... on zjada ci ten dysk 500GB i nic z nim nie zrobisz :P
postaw normalnego linuxa, do tego plexa/jellyfina w dockerze, do tego webmin (moim zdaniem fajniejszy od cockpita), cockpita możesz mieć równolegle, portainera, qbita do ściągania, radarry sonarry i inne arry.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@BooB: No i widzisz wszystko powinno śmigać a to pierwsza rzecz która mi nie zadziałała na proxmoxie :D IP się zgadza ....
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@BooB: tak to było to ! Dzięki cockpit działa.

ALE pozostał jeden ostatni krok, tj. dodanie pozostałych GB z dysku na którym jest proxmox (400 GB) jako "fizyczny" dysk twardy, tak aby można było tutaj wrzucać pliki z Windowsa,

Dodatkowo mam nadzieję, że rzeczy wrzucane do udostępnionego folderu będą widoczne w Plexie / emby itp ?
  • Odpowiedz
@JcL: widać i działać będzie, bo ja tak sam używam, tylko że ja mam na same dane podłączonego zewnętrznego NASa przez nfs. Co do zwolnienia miejsca z tej partycji na której jest sam proxmox to może być trochę kombinowania, w sumie ja zawszę tę systemową zostawiam dla proxmoxa i maszyn wirtualnych, tylko że powiększam ją na maxa żeby nie marnować pustego miejsca.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@BooB: dzięki sama samba działa i mogę wrzucać pliki jednak stało się to co myślałem, tj. plex NIE MA dostępu do mojego folderu (/mnt/filmy) przez co nie dodają się do biblioteki :o

Twoje pliki są widoczne w Twoim media center ?
  • Odpowiedz