Wpis z mikrobloga

Cześć, czy ocena BIK jest rzeczywiście tak ważna w kontekście brania kredytu hipotecznego? Mam dość niski scoring (aktualnie 59/100), wg pani konsultantki z BIK, spowodowany prawdopodobnie dużą liczbą zapytań (w ciągu ostatnich 12mcy 9 zapytań) i dość krótką historią (pierwszy kredyt w 2019) Jednocześnie dość mało zobowiązań (5k kredytu gotówkowego z ratą 166zł)

Co do zaległości - w dwóch historycznych kredytach mam ok 3dni opóźnienia w spłacie (jedno na 3zł drugie chyba na 91zł), czyli nic co przekraczałoby 30 dni ale pojawia się pomarańczowy minusik.

Moja doradczyni kredytowa mówi że praktycznie nie mam szans na kredyt (500k kredytu hipotecznego) nawet przy wkładzie własnym 20% i wpłwach powyżej średniej (ok 9k netto), umowie na czas nieoreślony itd, właśnie ze względu na ten niski scoring w bik. Jak to wygląda w praktyce?

#bik #kredyty #kredyt #finanse #kredythipoteczny
  • 2
  • Odpowiedz
@lumpiakus: Ocena punktowa BIK, którą można samodzielnie sprawdzić dokonywana jest przez algorytm na podstawie wielu parametrów między innymi opóźnień w spłacie zobowiązań, aktywności kredytowej, wykorzystania limitów i ilości zapytań. Brane są też pod uwagę dane statystyczne mówiące o tym, jakie jest prawdopodobieństwo, że dany klient nie będzie spłacał poprawnie zobowiązania.

Banki pobierają z BIK zupełnie inny raport, z oceną wydaną w innej skali i na innych zasadach. Z tego powodu nie
  • Odpowiedz