Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Usunąłem tu konto, więc nie wrzucę znaleziska, ale dla tematów demograficznych poświęcam się i wrzucam z anonima. Zanosi się, że na 2024 Polska będzie miała najgorszą dzietność w Europie. Obecnie jest to 1.1 jak widać. Ciekawe kiedy TFR tgeo narodu spadnie poniżej 1.0, może jak dopompujemy deweloperom to się polepszy?

#nieruchomosci #demografia #ekonomia



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Usunąłem tu konto, więc nie wrzucę znaleziska...

źródło: total-fertility-rate-in-europe-2023-4-data-v0-75tkkqth5kzc1

Pobierz
  • 149
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: w Polsce ludzie po prostu mniej chętnie chcą mieć dzieci niż kiedyś. Nie chodzi tylko o pieniądze ale o styl życia. Nikt nie jest temu winny, po prostu konsekwencje rozwoju gospodarczego.
  • Odpowiedz
@programista15cm no masz rację, przyczyną braku dzietności jest to, że ciężko się dorobić czegos w Polsce zwykła praca i zapewnić przyszłość swoim dzieciom, a nie jakieś ceny mieszkań. Ceny mieszkań po prostu to potwierdzają.
  • Odpowiedz
@gokotgo: przyczyna niskiej dzietnosci jest brak checi na posiadanie dzieci.

Przeciez sa liczne badania rynku polskiego, wiekszosc kobiet 25-55 nie chce miec dzieci teraz... ale rowniez w jakiejkolwiek przyszlosci, nadazasz?
  • Odpowiedz
@programista15cm no polskie kobiety nie chcą mieć dzieci, bo nie znalazły bogatego faceta, bogatych facetów jest mało, bo ciężko się dorobić. 25 lat to właśnie akurat wiek, w którym większość kobiet powoli zaczyna weryfikować swoje dziecinne marzenia.
  • Odpowiedz
@programista15cm nie, tylko kiedyś młodzi ludzie, którzy jeszcze nie zdążyli zderzyc się z rzeczywistością nie mieli dostępu do antykoncepcji. A potem już jakoś musieli to ciągnąć.
  • Odpowiedz
I to oni robią dzieci.


@gokotgo: akurat wśród najbogatszych jest najwięcej bezdzietnych osób

od zarania dziejow bogacze zawsze najchetniej robia dzieci, nie?


@programista15cm: kiedyś nie było antykoncepcji, a że osoby zamożne stać było na wyżywienie dzieci, to najwięcej dożywało wieku dorosłego, w PL jeszcze na początku XX w. na wsi w czasie przednówka większość ludzi nie dojadała
  • Odpowiedz
@programista15cm ja nie chcę podrozowac, motocykl chce, ale raczej nie kupię, choć mogę, bo uważam to za zbędna zachciankę. Mieszkanie mam po starych i nie najgorzej zarabiam, ale dzieci nie chce. Bo mnie nie stać na to, żeby zapewnić im start sporo lepszy niż ja miałem.
  • Odpowiedz
jakieś źródło?


@gokotgo: artykuły w necie

tylko ludzi którzy mają ze 2-3 mieszkania w dużym mieście.


@gokotgo: dla PL chyba nie ma tak szczegółowych badań, przynajmniej ja nie znam, Instytut Pokolenia w 2021 lub 22 r. policzył dzietność wśród osób, które mają co najmniej 1 dziecko, i rodziny z dochodami 13,5K netto bez 500+ miały 2,3 dziecka.
  • Odpowiedz
@HaPe no ale ja nie pytałem o dane ile dzieci ma patola, tylko ile dzieci ma klasa średnia. Ta prawdziwa klasa średnia, nie 8k netto dla singla.
  • Odpowiedz