Wpis z mikrobloga

Pawica atlas (Attacus atlas) - trzeci największy nocny motyl na świecie, którego rozpiętość skrzydeł osiąga ok. 24 cm, a powierzchnia ok. 160 cm2. Zakończenia jego przednich skrzydeł przypominają głowy węży, co jest związane ze strategią obronną pawicy. Zagrożona, zaczyna poruszać skrzydłami w taki sposób, by przypominały poruszające się szyje i głowy dwóch węży, co ma na celu odstraszenie drapieżnika.

Dorosłe osobniki tego gatunku nie mają w pełni ukształtowanych aparatów gębowych, przez co nie mogą pobierać pokarmu - korzystają wyłącznie z zapasów nagromadzonych w stadium larwalnym. Żeby nie marnować energii, starają się nie wzbijać w powietrze, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Żyją tylko kilka dni, w czasie których ich jedynym celem jest znalezienie partnera i złożenie jaj.

#ciekawostki #natura #przyroda #zwierzeta #owady #motyle
Apaturia - Pawica atlas (Attacus atlas) - trzeci największy nocny motyl na świecie, k...

źródło: Atlas 1

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • 4
@Apaturia jestem za cienki w zrozumieniu fenomenu ewolucji, matematyki z tym związanej i metody "prób i błędów". Trzeba mieć super umysł, żeby zarówno matematyczne jak i filozoficzne to ogarnąć. Im człowiek starszy, tym bliżej mu do przekonania że inne siły za tym stoją - nie tylko ewolucja i "przypadek". Natura jest niesamowita.
  • Odpowiedz
@Apaturia jakby mi usiadła taka na ramieniu to bym chyba zawału dostał. Już polskie ćmy są dla mnie za duże i się ich boję. Chociaż widzę też w nich pewne piękno.
  • Odpowiedz
  • 4
@GrafikaUltraHaDe: Tak w zasadzie, to wcześniej przez około miesiąc jest poczwarką, a jeszcze wcześniej, przez około dwa miesiące, wyjątkowo żarłoczną gąsienicą. To chyba trochę tak, jakby przez całe życie przygotowywał się do jednej, wyjątkowo ważnej randki.
  • Odpowiedz