Wpis z mikrobloga

Archeologiczno-patologicznej historii ciag dalszy. Po wielu bojach z Wojewódzkim Urządem Ochrony Zabytków w Krakowie, Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, archeologa miejskiego, Narodowyego Instytutu Dziedzictwa udało się! Muzeum Archeologiczne w Krakowie przyjmie wypłukane zabytki. Btw. dziś też padał deszcz, gdy słońce spiecze ziemie na skorupę znowu będzie co deptać ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ale nie o tym. Pośród narzędzi neolitycznych (stanowisko związane z kulturą ceramiki wstęgowej rytej), znalazłem też oczywiscie pseudo-narzędzia, materiał po obróbce, materiał do obróbki i w obrócbe.

Poza tym ceramikę i co najlepsze...żużel i szkliwo. Z tego co wiem w neolicie, jak sama nazwa epoki i epoki jej następującej wskazuje nie wytapiano wtedy metali.

Ale mało tego. By się upewnić co do szkliwa, a zbierając te "śmieci" ze ścieżki myślałem że to plastik i tylko intuicja kazała mi je zabrać, po wyczyszczeniu i sprawdzaniu czy żużel zawiera metal i ów "plastik" magnesem potraktowałem. I tak oba typy materiały reagują na pole magnetyczne.

Ale jeszcze lepiej. Na biurku miałem jeszcze jakąś na pozór zwykłą skałę podobną do łupków z których wytwarzano w Niderlandach bransolety. Ale co tam, umyje może coś wyjdzie. Lekka jak piórko, ale to nie żużel, a niech tam, przyłożę magnes i pyk!

Ze zdziwienia oczy mi się rozszerzyły, poszedłem do biurka na którym leży zbiór do przekazania i posprawdzałem wszystko co leżało.
I co? I część ceramiki również reaguje na pole magnetyczne ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie wiem czy to resztki po wytopie metalu, formy, dno dymarki, czy wcześniejszych form, czy glina zawierała bakterie żelazowe.

Nie wiem, mam nadzieję, że się dowiem.
A! Za przekazanie zbioru zostanę oprowadzony po wystawach! Gratis! xD

#epokakamienia #archeologia #historia #ciekawostkihistoryczne

@ArcheologiaZywa Zawołam i Was może podpowiecie o co może chodzić z lewitującą ceramiką nim przetransportuję ją do docelowego miejsca.

Na fotce rzeczona ceramika.
proweniencja - Archeologiczno-patologicznej historii ciag dalszy. Po wielu bojach z W...

źródło: IMG_20240511_161605

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz