Wpis z mikrobloga

Czy w nowo budowanym domu trzeba instalować włączniki światła? Chcę mieć wszystkie lampy sterowane po zigbee, z włącznikami też po zigbee, więc "normalne" włączniki nie będą potrzebne, a będą tylko komplikować instalację i podnosić koszt. Jak to wygląda od strony prawnej?
#budujzwykopem #dom #budownictwo #elektryka
  • 8
  • Odpowiedz
@Noniusz jest luz, z tym że jak ci zigbee jebnie to światła nie włączysz,troche słabe. Kilka punktów bym jednak zostawił, a osobiście ci powiem ze zigbee to kicha, lubi się #!$%@? z dupy, ja to bym szedł w stare i sprawdzone wifi
  • Odpowiedz
  • 0
@Noniusz jest luz, z tym że jak ci zigbee jebnie to światła nie włączysz,troche słabe. Kilka punktów bym jednak zostawił


@korni007: kilka punktów będzie miało ustawiony stan włączony po powrocie zasilania, to w najgorszym przypadku wystarczy na wyłączniku nadprądowym wyłączyć i włączyć zasilanie, żeby włączyć światło.

zigbee to kicha, lubi się #!$%@? z dupy, ja to bym szedł w stare i sprawdzone wifi


Z tego co czytałem, to chyba odwrotnie? Wifi
  • Odpowiedz
@Noniusz: Możesz mieć włączniki zrobione jak chcesz, nie ma przepisów które by mówiły, że masz je montować. Ale ja bym na twoim miejscu tego nie robił, koszt zrobienia tych włączników jest śmieszny w stosunku do całej instalacji/domu, a jak za 5 lat uznasz, że jednak chciałbyś mieć włączniki to przeróbka instalacji będzie bardzo kosztowna, do tego zawsze lepiej mieć możliwość sterowania gdy np. HA ci zdechnie z jakiegoś powodu. Osobiście sam
  • Odpowiedz
  • 0
@Noniusz: puść skrętkę do miejsc włączników, na wszelki wypadek.


@Djelon: o tym też myślałem, na pewno dam dużo więcej skrętek niż będzie mi się wydawało, że jest potrzebne, bo sam się zdążyłem już przekonać, że zawsze gdzieś brakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Noniusz: puść skrętkę do miejsc włączników, na wszelki wypadek.


@Djelon: a kojarzysz może jakieś włączniki zigbee, które mają możliwość zewnętrznego zasilania?
  • Odpowiedz