Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Którą ścieżkę obecnie byś wybrał? Pod uwagę bierzemy work&life balance, perspektywa zarobków, łatwość znalezienia pracy na obecnym rynku, ciekawsze rzeczy, ilość stresu w pracy, próg wejścia
#programowanie #programista15k #bigdata #data #datascience #programowanieit



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Co obecnie byś wybrał?

  • Data Scientist 44.3% (35)
  • Data Engineer 55.7% (44)

Oddanych głosów: 79

  • 17
  • Odpowiedz
DS ma większą perspektywe zarobków i większy próg wejscia, reszta pytania

Pod uwagę bierzemy work&life balance, łatwość znalezienia pracy na obecnym rynku, ciekawsze rzeczy, ilość stresu w pracy


@mirko_anonim: nie ma sensu, bo to nie zależy od ścieżki tylko od projektu, firmy, ASERTYWNOŚCI i farta
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: prog wejścia wyciągnąłem przed nawias, widocznie nie zauważyłes, ale przywykłem ()

Poza tym doktorat ma male znaczenie jeżeli masz w portfolio budowanie poważnych modeli - wręcz można by zalozyc ze zamiast prognozy to robiłeś doktorat - WTF z Tobą

Nie zmienia to progu wejścia
  • Odpowiedz
@programista15cm: no tak ale zmienia pod względem work life balance. Zwykły CRUDiarz porobi 8h i będzie miał te 15k brutto, może 20k, nie będzie miał 30k ale dalej średnia pensja w IT

w DS to musisz pracować grubo ponad 8h i po godzinach zasuwać więcej niż ambitny web developer pasjonat
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: ty wiesz, że ja mam 8 lat doświadczenia w tym obszarze? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inteligencji Cię siedzenie po godzinach nie nauczy.

A DS pracuje tylko przy ambitnych projektach, gdzie się ustala predykcje, prognozy albo skomplikowane modele.

Gdyby temat był prosty to sam data engineer by ogarnął ( zdarzalo mi sie)
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 2
Anonim (nie OP): Zdecydowanie data engineer, kolegom u gory sie chyba pomylili data scientists z AI engineerami, dodam ze data engineerowie maja spory prog wejscia i bardzo malo jest typowo juniorskich pozycji (wiekszosc jakich znam zaczynala od czegos innego, bardzo czesto zwykla analiza danych)


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Teraz każdy chce być DS/DE bo AI modne, fora dla juniorów są zawalone "od zawsze chciałem być DS/DE" te specjalizacje mają potencjał do zostania nowym frontem gdzie będzie po kilka tysięcy CV na jedną ofertę, zresztą już AI zaczyna bić rekordy pularności, więc w tych zawodach nie będziesz mieć żadnego z wymienionych rzeczy prawo popyt-podaż ci to bezwzględnie zagwarantuje
  • Odpowiedz
@programista15cm: Modele może i ambitne, ale jako DE produkcyjnego kodu gorszego niż pisanego przez niektórych DS to nie widziałem.

A na poważnie - myślę że kariery mocno inne. Jako dobry DE tworzysz platformy na których pracują DS. Jak jara Cię engineering, problemy techniczne, algorytmy to DE dla Ciebie. Jak lubisz aplikować wiedze domenową i statystykę to DS. Oba mają wysoko suit.
  • Odpowiedz
@programista15cm: Zalezy jakie masz standardy, 800f to już na moje bardzo dużo. Ale ja pracuję w Polsce i chwilowo na UoP, więc nie ma jak porównać. Na polskie UoP jako niezły DE wyciągniesz 40k/msc, ma B2B 50-60.
  • Odpowiedz
@Jaca777: skąd masz takie dane i gdzie w Polsce widziałeś takie oferty? 60k pln to jest 800f day

40 brutto uop to jest 49k kosztu pracodawcy i 24k netto średnia dla calego roku, oba progi

W Polsce oferta pracy przez pośrednika, która w UK stoi 800f day to jest 30-35k pln netto b2b (sory ale będę wszystkiego przeliczał na uop, bo to jest absurd - klienta nie obchodzi ile będzie na
  • Odpowiedz
@programista15cm: Dowody tylko anegdotyczne, bo wiem ile znani mi ludzie zarabiają. Mówiłem ofc o 60k nie na rękę, po prostu 60+vat. Ale nie mówimy o średniej, tylko o maksach, więc pojedyncze sample też działają. Precyzując branże: DE w dużych instytucjach finansowych, bankach.
  • Odpowiedz