Wpis z mikrobloga

#samochody #mechanika #jeep #cherokee (xj '94)

Mam problem z Jeepem. Auto ma 4 litrowy motor, jest zasilany m.in gazem. A jak wiadomo - gaz powoduje, że silnik jest trochę cieplejszy, stąd potrzebne jest sprawniejsze chłodzenie.

Ale do sedna.

Niedawno pękł mi pasek wielorowkowy i wygotowało mi niemal wszelką wodę z układu chłodzenia (pompa przytroczona do paska). Tj po prostu zagotowało, a na postoju odparowało. Poprzedni właściciel dużo tego też nie wlewał, więc po wymianie paska wlano kilka litrów zwykłej wody i troszkę (zdaje się) płynu chłodniczego.

Jak pisałem, auto jeździ na LPG i temperatura silnika regularnie utrzymuje się na wysokości ~100 st C. Włącza się poprawnie wentylator i wymuszając obieg powietrza - schładza. Ale ta woda po chwili znów sięga ponad 100st C. i historia toczy koło.

Nie sądzę, by to była kwestia przegrzania głowicy silnika i wycieków, bo wtedy słabłby i nie chciał się napędzać - a ma kopa, przyspiesza. Tylko właśnie to grzanie. Woda się po prostu pod maską gotuje.

Chcę się upewnić - czy zlanie wody i wlanie płynu chłodniczego spowoduje zaprzestanie gotowaniu się? Sądzę, że dodatkowo obniży temperaturę, ale nie jestem pewien.
  • 13
Chcę się upewnić - czy zlanie wody i wlanie płynu chłodniczego spowoduje zaprzestanie gotowaniu się?


@SPGM1903: nawet jak się tak nie stanie to i tak powinieneś to zrobić. Wlej tylko płyn chłodniczy i powinieneś zauważyć różnicę.
A jak wiadomo - gaz powoduje, że silnik jest trochę cieplejszy, stąd potrzebne jest sprawniejsze chłodzenie.


@SPGM1903: bzdura

temperatura silnika regularnie utrzymuje się na wysokości ~100 st C. Włącza się poprawnie wentylator i wymuszając obieg powietrza - schładza. Ale ta woda po chwili znów sięga ponad 100st C. i historia toczy koło.


@SPGM1903: Termostat sprawdzany? drożność chłodnicy?

Chcę się upewnić - czy zlanie wody i wlanie płynu chłodniczego spowoduje zaprzestanie
bzdura


@martinez98: czemu? może zrobiłem skrót myślowy. Uczyli mnie, że benzyna, nawet rozpylona, z racji swej "mokrej" natury, działa chłodząco na zawory (choć ich wypalanie to już rzadkość) i ścianki cylindrów, a lpg jest gazem suchym (który mimo liquid w nazwie, formę tę przyjmuje pod presją)

Termostat sprawdzany? drożność chłodnicy?


trzeba będzie sprawdzić...

No i konflikt:

i tak powinieneś to zrobić


@Vojak

Można i na samej wodzie jeździć.


@martinez98

latem pewnie
@SPGM1903: płyn gotuje się w okolicach 120 stopni tak ze będzie ok.ewentualnie wczesniej przed zalaniem plynu kupic preparat do czyszczenia ukladu chlodniczego ktory to wzglednie oczysci uklad z syfu i temperaura teoretycznie powinna nieco spac.|Ewentualnie nowa chlodnica.
czemu? może zrobiłem skrót myślowy. Uczyli mnie, że benzyna, nawet rozpylona, z racji swej "mokrej" natury, działa chłodząco na zawory (choć ich wypalanie to już rzadkość) i ścianki cylindrów, a lpg jest gazem suchym (który mimo liquid w nazwie, formę tę przyjmuje pod presją)


@kukurydza: Coraz więcej bzdur... Gaz jest płynny i odparowuje w reduktorze. Nie jest winny wszelkiego zła w samochodach - to farmazony.

W@odę można lać bo tańsza i
@SPGM1903: sprawdzić termostaty i szczelność układu (woda nie koniecznie może się wygotowywać ale uciekać przez nieszczelność, gdy zbuduje się w układzie odpowiednio wysokie ciśnienie).
@SPGM1903: Powodzenia. Swoją drogą na pewno fajna fura :(

Jedyna prawda jaka wynika z tego co piszesz, to mordowanie głowicy jeśli gaz jest źle wyregulowany i mieszanka zbyt uboga. Benzyna robiłaby to samo gdyby np. była nieszczelność w dolocie. Uboga mieszanka faktycznie podnosi temperaturę.

Tutaj szukałbym problemu w termostacie, drożności układu chłodzenia. Termostat jest głównym elementem, który reguluje temperaturę. Jak się silnik przegrzewa lub nie dogrzewa to tu jest zwykle przyczyna.
Swoją drogą na pewno fajna fura


@martinez98: auto kupione dla teścia, pojazd wyborny. Sam bym sobie takiego kupił, zakochałem się w nim. Mimo, iż sam posiadam BMW E36 (które cenię za bardzo dobre własności jezdne na asfalcie, jak na ten wiek i ten dział pojazdów), to jednak gdybym miał do wyboru ponownie wydać 5 kafli na BMW a 5 kafli na Jeepa, to bym pewno zdechł niczym ten osioł przed żłobem.
@martinez98: #!$%@? głupoty, bo potwierdzonym faktem jest że przy lpg silnik bardziej się grzeje, propan-butan ma między innymi większą temperaturę spalania niż benzyna

często też dla dodatkowych oszczędności ustawia się dość ubogą mieszankę co dodatkowo zwiększa temperaturę, wiadomo, można mocno przelać i wtedy temp będzie taka sama jak na benzynie, ale za to spali w #!$%@?
#!$%@? głupoty, bo potwierdzonym faktem jest że przy lpg silnik bardziej się grzeje, propan-butan ma między innymi większą temperaturę spalania niż benzyna


Niesamowite.

często też dla dodatkowych oszczędności ustawia się dość ubogą mieszankę co dodatkowo zwiększa temperaturę, wiadomo, można mocno przelać i wtedy temp będzie taka sama jak na benzynie, ale za to spali w #!$%@?


@Attrazione: A to wina idiotów, którzy to ustawiają, a nie gazu.