Wpis z mikrobloga

#golebie #pisklak #ornitologia

Jakiś czas temu pisałem, że gołębie uwiły sobie gniazdko u mnie na balkonie. Skubańce złożyły jaja, więc z automatu stałem się ojcem chrzestnym tych maleństw. Daję im czasami trochę wody, trochę gołębiego żarcia, a one odwzajemniają się upiększając mi balkon białymi gówienkami. Pisklaki się wykluły, pełnia szczęścia.

Dzisiaj patrzę [czasem im zaglądam do gniazdka, wiem, że to je stresuje, ale dobrze, że to robię!] - jeden z maluchów ma oderwany górny dziobek :( trochę krwi. Zaraz przyjedzie pani ornitolog z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - oby coś poradziła. #!$%@?, no smutek i żal :(
  • 10
@albert-penrose: miałem takie zasrańce dwa razy ( w dwóch mieszkaniach). ciężko się było tego pozbyć. balkony osrane tak, że trzeba było to skuwać, także gratuluję pupilków. Jak lubisz kupę na balkonie i grrrruuu, gruuuuu, no to winszuję. pomogło założenie siatki dopiero.


@Tichy:

@robekk1978: żeby nabawić się tej choroby trzeba by przez kilkanaście lat przebywać/sprzątać gołębnik (zamknięte pomieszczenie pełne kurzu i pyłu z gołebi) na balkonie przy dwóch gołębiach to nie grozi. A jak żyje to nie słyszałem o kleszczach u gołębi, co najwyżej o piórojadach (coś jak wszy). ~hodowca gołębi pocztowych.
@Ghuthek: masz, doedukuj się. on nie hoduje gołąbków pocztowych, tylko mu się zalęgły latające szczury na balkonie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrze%C5%BCek_go%C5%82%C4%99bie%C5%84

Obrzeżek gołębień (Argas reflexus), zwany też obrzeżkiem gołębim - gatunek zbiorowy kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych.

Ciało koloru szarego lub szarobrązowego o kształcie jajka, ze zwężoną stroną przednią. Zgrubienia powierzchni ciała ułożone są promieniście, a urzeźbienie listwy brzeżnej przypomina wyglądem układ korytarzy kornika drukarza. Samica ma 6-10 mm długości i 4-7 mm szerokości.