Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do Pana Posła @przemyslaw-wipler:

Czy finansowanie z pieniędzy publicznych jakichkolwiek badań naukowych (zwłaszcza powiązanych z techniką/przemysłem, czyli m.in. matematycznych/fizycznych/chemicznych oraz medycznych) wg niego/Republikanów/KNP ma sens czy należy wszystkie instytucje naukowe zlikwidować?

Pytam w kontekście wypowiedzi zawartej w artykule: Wipler: Czerwonych, którzy głosowali za powołaniem Polskiej Agencji Kosmicznej, trzeba wysłać na czerwonego Marsa

#nauka #polityka #knpspam #neuropa

Z góry przepraszam za spamowanie tagami, ale to jest dość ważna kwestia. Odpowiedzi zwolenników KNP będę usuwał, bo pytanie zadaję Panu Posłowi.
  • 37
  • Odpowiedz
@steemm: prościej, ale tutaj liczę na rzeczową publiczną odpowiedź. Skoro wykorzystuje portal do promocji to dlaczego w dość kluczowych kwestiach ma wyjaśniać swoje poglądy na PW. No i nikt nie zarzuci mi fałszerstwa wypowiedzi Pana Posła.
  • Odpowiedz
@megawatt: Pan poseł powinien się zainteresować ile technologii wymyślonych pierwotnie dla celów misji kosmicznych jest aktualnie wykorzystywanych przez nas w życiu codziennym na ziemi.
  • Odpowiedz
@uziel: Oni niby uważają że niektóre organizacje powinny być dalej finansowane (np. wojsko), rozwój technologi kosmicznych jednak jasno wiąże się z rozwojem armii i nie tylko. Trzeba iść do przodu żeby nie zostać 100 lat w tyle za innymi.
  • Odpowiedz
@LordOfTheBananas: ależ oczywiście. technologie kosmiczne i rozwój tej dziedziny nauki jest bardzo ważny dla przyszłych pokoleń w sensie globalnym. Tu chodzi o naukę przez duże N. Najczęściej jednak reakcją na takie plany jest heheheh, Polska stronk, can into space hehhe
  • Odpowiedz
@bruceivins:

a po co Polsce program kosmiczny?


1. zdefiniujmy o jaki program kosmiczny chodzi, bo wbrew temu co niektórym się wydaje celem Polskiej Agencji Kosmicznej nie jest wysłanie człowieka na Marsa (ani gdziekolwiek indziej). Mamy doświadczenia naukowe związane z eksploracją kosmosu (osprzęt badawczy) i trochę bardzo dobrej kadry ale rozproszonej po kraju. A skoro jesteśmy członkiem ESA i wydajemy na to pieniądze to warto chyba to lepiej wykorzystywać.

Może on miał
  • Odpowiedz
@uziel: @bruceivins: Czy zamiast finansować średnio zapowiadające się państwowe agencje kosmiczne nie lepiej ten sam hajs przeznaczyć na R&D na polskich uczelniach i ośrodkach naukowych, które już mamy? Zamiast zajmować się wszystkim lepiej byłoby mieć jakąś specjalność.
  • Odpowiedz
@bruceivins: 1. moim zdaniem tak. to tylko drobny, promilowy wycinek tego co przyniósł nam kosmos. 2. nie wiem

@Kaethax: być może tak byłoby lepiej. ale ostatnio nasi naukowcy kosmiczni w wielu dziedzinach odnoszą sukcesy (od odkrywania planet po budowę marsjańskiego łazika. może lepiej byłoby, żeby mieli pracę u nas niż żebyśmy kształcili kadry dla amerykanów czy francuzów?
  • Odpowiedz
@bruceivins: mogłoby powstać na rynku za 50 lat na przykład. może 100. kosmos daje nam kopa. jeśli w skali kosmicznej nasza cywilizacja ma przeskoczyć w skali kardaszewa z 0 do 1 i później dalej to kosmos jest niezbędny. chyba, że chcemy być kosmicznymi nieukami, którym wystarczy sprzedawanie gaci na bazarze, a największym globalnym wydarzeniem ma być nowy model telefonu
  • Odpowiedz