Wpis z mikrobloga

Mam taki problem: na dysku, na którym jest windows mam bad sectory co uniemożliwia uruchomienie systemu. Aktualnie siedzę na LiveCD Mandriva i szukam w google czy są jakieś programy pod linuxa, żeby przesunąć bądź naprawić te badsectory z tego dysku. Może są tu jacyś specjaliści co znają jakieś komendy pod linuxa, żeby coś zacząć?

#linux #mandriva #windows #pytanie
  • 15
@Schulz:

Na taki pomysł wpadłem, choć mogę się mylić: może spróbuj zainstalować (tymczasowo) linuksa obok windowsa. Powinno to chyba zadziałać tak, że w sektorze rozruchowym dysku instalator spróbuje zapisać GRUBa, a dane potrzebne do instalacji windowsa przeniesie w inne miejsce, żeby móc się do nich odwołać. Instalator powininen (?) chyba wykryć bad sectory, ominąć je, i może przy okazji naprawi wpis windows? Ale tak sobie gdybam, jeśli tak by to działało,
@Schulz: Teraz mam jeszcze inny pomysł, jest też takie narzędzie jak grub recovery (do wypalenia na płytkę). Jak masz linuksy, i potem instalujesz windowsa, to nadpisuje ci on mbr i psuje gruba. Wtedy można użyć tej płytki, instaluje ona gruba, wykrywa systemy operacyjne i wpisuje je do niego. Może działanie w tym kierunku zaowocuje.
@krzyzakp: @jankotron: @rasguanabana: dzięki chłopaki za pomoc, zaraz wypróbuje zainstalować linuxa na dysku, który ma bad sectory, dysk drugi mam 1TB, więc z tym nie problem, jednak wypadałoby podzielić ten 1TB na partycje systemową to wiadome, a teraz kopiować te pliki na jakiś zewnętrzny dysk, który jeszcze trzebaby pożyczyć od kogoś ;d nie ma już tyle czasu co kiedyś :D ale dzięki chłopaki na pewno się odezwę jak coś
@Schulz: spróbuj może znaleźć sposób na zainstalowanie gruba bez instalacji linux (jeśli to możliwe, bo gdzieś chyba trzeba zapisać plik konfiguracyjny), będzie szybciej i od razu zobaczysz, czy przyniosło efekty.

edit: najlepiej, jak by się ktoś mądrzejszy ode mnie wypowiedział:)
@Schulz: po prostu orasz tym dysk(Odczyt-zerowanie-odczyt-zerowanie.....(całego dysku)) a on sam zremapuje te bad sektory. Ja tak dysk w laptopie zrobiłem .
@vfjpl: ale nie ma wersji live cd. Musisz najpierw pobrać jakąś dystrybucję live cd i doppiero instalować whdd, a mhdd waży 5 mb. A internet masz na drugim kompie/telefonie ( ͡º ͜ʖ͡º)