Wpis z mikrobloga

#zagadkilogiczne

Ty i znajomy macie podaną listę N różnych liczb całkowitych.

Sześć liczb z tych N jest wybranych losowo i umieszczonych na sześciokątnej kostce. Ta kostka znajduje się dokładnie w środku pokoju, z jedną ze ścianek skierowanych do jedynych drzwi w tym pokoju (nie ma okien) w taki sposób, że wszystkie ścianki są równoległe do ścian pokoju. Twój znajomy może wejść do pokoju i może w dowolny sposób obrócić kostkę z zastrzeżeniem, że musi ją ustawić w tym samym miejscu: tj. na środku pokoju, ze ściankami równolegle do ścian pokoju.

Następnie znajomy zostanie wyproszony z pokoju, a Ty wejdziesz do środka i możesz zobaczyć wyłącznie pięć ścianek kostki (nie widzisz ścianki skierowanej do podłogi). Twoim zadaniem jest stwierdzić jaka liczba znajduje się na dolnej ściance.

Dla jakiej maksymalnej wartości N zadanie jest wykonalne i jaką instrukcję musisz wcześniej dać swojemu znajomemu (poza tą instrukcją, nie możecie się komunikować)?
  • 39
@almafater: tę na górze możemy wybrać tak, że jest k-ta najwyższa spośród 5, a tę "twarzą do drzwi" jest n-ta najwyższa spośród pozostałych czterech, zatem mamy 20 kombinacji, którym możemy przypisać jedną z brakujących ze zbioru liczb. Dodajemy 5 widocznych i daje to 25. Mam nadzieję, że piszę językiem zrozumiałym dla ludzi:) 45 podałem, bo wydawało mi się, że każdą z 20 kombinacji można podzielić na 2 przypadki, ale sam potem
@almafater: jak mam 6 liczb od 1 do 25, widzę 5 z nich, to wiem, że jeśli na górze jest x, to jest to k-ta największa liczba ze zbioru widocznych pięciu. Widzę też liczbę na ścianie w kierunku drzwi i jestem w stanie określić, którą największą spośród 4 bocznych ścian jest ta liczba. Potem przypisuję (k,n) - m:

(1,1) - 1

(1,2) - 2

(1,3) - 3

(1,4) - 4

(2,1)
@brak_nicku: Racja, już rozumiem :)

W zasadzie metoda nie odbiega aż tak znacząco od metody dla większego N.

Ok, mogę zdradzić, że największa możliwa opcja to dla


Zobaczymy czy z tą wiedzą wam się uda ;)
@almafater: @brak_nicku:

Odmiana poprzedniej metody:

1. sprawdzamy, która (k-ta) jest ścianka od strony drzwi w zbiorze (drzwi, górna, lewa, prawa) - 4 możliwości.

2. sprawdzamy, która (n-ta) jest ścianka górna w zbiorze (górna, lewa, prawa) - 3 możliwości.

3. sprawdzamy, czy ścianka od strony drzwi jest większa, czy mniejsza od jej przeciwnej - 2 możliwości.

4x3x2+5 = 29?
@k0rn1k: chciałem jeszcze dopisać do swojego rozwiązania warunek: jeśli ta na lewo od drzwi jest większa od tej na prawo od drzwi to do k dodaj 1. Tylko nie mam pojęcia, jak udowodnić, że kostkę zawsze można ustawić na te 2 sposoby
@pepkin88: masz 5 liczb, ustawiasz k- tą najwyższą u góry - to jest proste. Potem z pięciu wykluczasz k-tą najwyższą i spośród pozostałych czterech n-tą najwyższą ustawiasz do drzwi. Pierwszy krok ogranicza zbiór liczb dostępnych w drugim, więc nie ma związku między pierwszym krokiem a drugim
@brak_nicku: Inaczej. Dla każdej liczby na kostce jest tylko jedna możliwa liczba k. Teoretycznie istnieje możliwość, że nie będę mógł ustawić kostki tak, aby następna osoba mogła to dobrze odczytać.
@almafater: @brak_nicku: Weźmy zwykłą kostkę do gry:

1 na spodzie, 6 na górze - k = 1

2 na spodzie, 5 na górze - k = 2

3 na spodzie, 4 na górze - k = 3

4 na spodzie, 3 na górze - k = 3

5 na spodzie, 2 na górze - k = 4

6 na spodzie, 1 na górze - k = 5

Chodzi o to,
@pepkin88: Masz nadmiar swobody w ustawianiu k, ponieważ jeśli chcesz ustawić k=3, to możesz skorzystać z dwóch powyższych możliwości. Ustawiasz wybrane k (jedno z 5), następnie obracasz kostkę w kierunku drzwi, aby zdefiniować n (jedno z 4).
@almafater: @brak_nicku: @k0rn1k: Ja nie twierdzę, że to jest złe rozwiązanie, prawdopodobnie jest dobre, jednak brakuje tutaj dowodu na to, że dla każdego danego na początku zbioru liczb oraz dla każdego możliwego sposobu wybrania liczb na kostce, da się ustawić kostkę w pożądany sposób.
@pepkin88: ja też nie twierdzę, że to dobre rozwiązanie. Co więcej, wiem, że to złe, bo almafater już napisał, że jest lepsze. Poza tym masz sporo racji w tym co piszesz, ale ja dziś już nie kontaktuję i merytorycznie się nie włączę w dyskusję
@almafater: @brak_nicku: @k0rn1k: Mam przykład obalający metodę @brak_nicku (sorry).

Dany na początku zbiór to liczby naturalne od 1 do 25. liczby na kostce to liczby z przedziału od 5 do 10. Układ na kostce liczb jest taki, że parami liczb na przeciwko są: 5 i 6, 7 i 8, 9 i 10 (tj. 5 i 6 leżą na przeciwko sobie, itd.).

Zakładając tę numerację nie będę mógł nigdy uzyskać
@pepkin88: Masz rację. Chyba przez jakąś niejasność umysłu (?) zapomniałem, że o ile kostkę można przestawiać, to przecież nie można zmieniać tego co ma na ściankach w dowolny sposób.

Tak więc rozwiązanie, które ja znam jest faktycznie lepsze.

Nie wiem czy chcecie żeby coś z niego zaspoilować czy na razie nic?
@pepkin88: @brak_nicku: @k0rn1k: Właśnie zdałem sobie sprawę, że to już miesiąc wisi...

Jak wiadomo, co najwyżej możemy mieć N=29.

Załóżmy, że mamy liczby od 0 do 28.

Znajomy dodaje wszystkie liczby na kostce i liczy resztę z dzielenia tej sumy przez 6. Załóżmy, że wynik to i, gdzie 0≤i≤5. Jeżeli i=0, to do podłogi skierowuje ściankę z najmniejszą wartością, jeśli i=1 to ściankę z drugą najmniejszą