Wpis z mikrobloga

Dobra mirki: Afera Fakturowa w Castoramie

Castorama upublicznia faktury swoich klientów.

Otóż prowadzę działalność gospodarczą, czasem kupuję coś w castoramie i biorę faktury. Mają od dawna takie fajne maszyny "fakturomaty". Przy kasie bierze się paragon, wrzuca się go do fakturomatu i wyskakuje faktura. Fajne to bo nie trzeba stać w kolejce do wyrobienia faktury jak np. w Ikei.

Jak się bierze pierwszy raz fakturę to trzeba założyć sobie konto, zrobiłem to z półtora roku temu. Podałem swój nip, wymyśliłem hasło (4 cyfrowy pin), podałem dane do fakturowania, 1 minuta i gotowe no i tak przez te półtora roku brałem tam fakturki podając przy logowaniu NIP i hasło.

Może z tydzień temu wchodzę próbuję brać fakturę w castoramie, podaje NIP a maszyna nie pyta mnie o pin tylko od razu jestem zalogowany, myślę sobie wtf przeca tam są moje dane osobowe (które można podglądnąć) i nie chcę żeby to było publiczne, no ale zaraz sobie przypomniałem że przecież te dane są i tak publicznie podane na CEIDG więc kij z tym.

Jest jeden haczyk o którym sobie przypomniałem 5 sekund później. Z tej maszyny można sobie też wyciągnąć duplikat dowolnej faktury która wyszła z tej maszyny. Każda faktura jest zapisana w historii w tej maszynie, jest dostępna po zalogowaniu (czyli tera bez hasła) i można sobie taką fakturkę wydrukować ponownie.

Ja tam nerwowy nie jestem więc to olałem trochę, poszedłem do okienka, #!$%@?łem babę czemu moje faktury upublicznili i poprosiłem gdziecznie o skasowanie konta wraz z historią.

Kobita mi powiedziała że zlilkwidowali piny bo pracownicy firm nie mogli ich spamiętać hue hue.

Anyway, ja tam nie brałem jakichś cudów ale podejrzewam że niektórym mogłoby zaszkodzić takie ujawnianie, przecież to są prywatne dane. W dzisiejszym świecie gdzie się dba tak bardzo o prywatność to moim zdaniem jest to przegięcie pały. W USA pewnie byłyby za to milionowe odszkodowania.

NIP jest informacją publiczną, można wziąć nip dowolnej firmy budowlanej z neta i przejść się do castoramki po ich historię zakupów.

Od dawna nic nie wrzucam na wykop. Lurkuję tylko jeżeli chcecie to zróbcie z tego znalezisko, nagłośnijmy sprawę i może ludzie się ogarną.

Edit. Zapomniałem otagować i dodać zdjęcia:

#afera #abw #januszebiznesu #castorama #faktura #cycki
shat - Dobra mirki: Afera Fakturowa w Castoramie

Castorama upublicznia faktury swoic...

źródło: comment_DNIdDVUD3WGU7MYsvdZLgwCkPtTWjier.jpg

Pobierz