Wpis z mikrobloga

Czym one tak naprawdę są: parą wodną, płynną wodą, a może zbiorowiskiem kryształków lodu? I ile wody mieści się w chmurze?

Chmury składają się z wody. Tej, która wyparowała z powierzchni Ziemi i – z racji spadającej wraz z wysokością temperatury – „porzuciła” swój stan gazowy. Pary wodnej nie widać, jest gazem. Chmurę tworzą więc bardzo małe kropelki wody lub kryształki lodu. Zdarzają się chmury mieszane, w których jest i lód, i woda. No dobrze, ale dlaczego kropelki czy kryształki nie spadają? Nie działa na nie siła grawitacji? Czasami spadają jako deszcz, ale zwykle są na tyle małe, że choć siła grawitacji ciągnie je w dół, równoważą ją inne zjawiska. Chociażby takie jak wstępujący ruch powietrza ogrzanego przy powierzchni Ziemi, czyli tzw. konwekcja. Chmury w basenie Czym one tak naprawdę są: parą wodną, płynną wodą, a może zbiorowiskiem kryształków lodu? I ile wody mieści się w chmurze?

Gdy wody w chmurze jest bardzo dużo (fizycy mówią wówczas o jej wysokiej wodności), krople sklejają się ze sobą, stając się coraz większe i cięższe. Wtedy może dojść do opadów. Ale nawet jeżeli tak się stanie, woda niekoniecznie musi zmoczyć grunt. Zanim do niego doleci, może wyparować. To zjawisko nosi nazwę virga i występuje nad obszarami bardzo suchymi. Spadający deszcz paruje i może tworzyć niskie chmury, z których pada deszcz „właściwy”. To zjawisko nazywamy zasiewaniem niskich chmur. Najniższą chmurą jest w zasadzie mgła. Gdyby jej jednak nie liczyć, najniżej nad naszymi głowami przesuwają się ciężkie stratusy. No może nie na wyciągnięcie ręki, ale na wysokości zaledwie 100 metrów nad ziemią, czyli w jednej trzeciej wysokości wieży Eiffla. Aż 10 km nad naszymi głowami fruwają cirrusy przypominające rozsypane pierze. Mieszkańcy niektórych części Ziemi, z szerokości geograficznych w przedziale 50–70 stopni szerokości północnej i południowej (a więc i Polacy), mogą zaobserwować tzw. obłoki srebrzyste. Te poruszają się kilkadziesiąt kilometrów nad Ziemią.

A ile jest wody w chmurze? W takiej złożonej z kropelek nawet kilka gramów (mniej więcej łyżeczka do herbaty) na metr sześcienny. W takiej zbudowanej z kryształków lodu – setne, a nawet tysięczne części grama na metr sześcienny. Mało? Tak się tylko wydaje. Duże cumulonimbusy mogą mieścić kilkaset tysięcy ton wody. Wystarczyłoby jej do napełnienia jakichś 150 basenów olimpijskich!

#ciekawostki #zainteresowania #nauka #liganauki #pogoda
darosoldier - Czym one tak naprawdę są: parą wodną, płynną wodą, a może zbiorowiskiem...

źródło: comment_Q3GCsTlVIuobuthijj941TqLKwQ9IUmF.jpg

Pobierz
  • 3