Codzienne, krótkie streszczenie wydarzeń światowych

Edek_Niemiec
Edek_Niemiec

Morska granica Izraela i Libanu
Izrael i Liban wznowiły we wtorek, po kilku miesiącach, pośrednie rozmowy na temat spornej granicy między tymi państwami na Morzu Śródziemnym – poinformowała libańska agencja informacyjna ANI. Negocjacje odbywają się pod auspicjami Stanów Zjednoczonych i ONZ.
Rozmowy delegacji obu krajów, które formalnie są w stanie wojny, odbywały się w kwaterze głównej sił pokojowych ONZ na południu Libanu. Wcześniejsze rozmowy na jesieni utknęły w martwym punkcie, gdy każda ze stron, przedstawiła mapy przedstawiające proponowane granice, które faktycznie kolidowały ze sobą na spornym obszarze. Izrael już wydobywa gaz z na przybrzeżnych wodach. Liban, który jeszcze nie znalazł źródeł finansowania wydobycia rezerw gazu na swoich wodach, desperacko potrzebuje gotówki od zagranicznych inwestorów.

Morze Wschodniochińskie. 

Japonia i Tajwan podobno po raz pierwszy przeprowadziły wspólne działania obserwacyjne  , śledząc ruchy chińskiej fregaty Binzhou, która przepłynęła przez cieśninę Miyako na zachodni Pacyfik. Nowo opublikowane zdjęcia satelitarne pokazują japońskie i tajwańskie okręty wojenne w okolicy. Warto zwrócić uwagę na wszelkie oznaki bliższej współpracy obronnej między Tajwanem a Japonią. Tajwan nie potwierdza doniesień o współpracy z Japonią.


Wyciekły informacje na temat kontrolowania Internetu.

Chiński przywódca Xi Jinping osobiście polecił reżimowi komunistycznemu skoncentrować swoje wysiłki na kontrolowaniu globalnego internetu, zastępując wpływową rolę Stanów Zjednoczonych , zgodnie z wewnętrznymi dokumentami rządowymi uzyskanymi niedawno przez The Epoch Times.
W przemówieniu ze stycznia 2017 r. Xi powiedział, że „władza kontrolowania internetu” stała się „nowym centralnym punktem narodowego  planu strategicznego ” i wskazał Stany Zjednoczone jako „rywalizującą siłę” stojącą na drodze ambicji Chin. Ostatecznym celem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) byłoby kontrolowanie wszystkich treści w globalnym Internecie, aby reżim mógł sprawować to, co Xi określił jako „władzę dyskursu” nad komunikacją i dyskusjami na arenie światowej.
Xi sformułował wizję „wykorzystania technologii do rządzenia Internetem” w celu uzyskania całkowitej kontroli nad każdą częścią ekosystemu online - nad aplikacjami, treścią, jakością, kapitałem i siłą roboczą.

Chiny i UE. 
Wydaje się, że UE opóźniła ratyfikację swojego kompleksowego porozumienia w sprawie inwestycji z Chinami , które zostało osiągnięte w styczniu. Prowadzący negocjacje Valdis Dombrovskis, powiedział, że „procesu ratyfikacji nie można oddzielić od ewoluującej dynamiki szerszych stosunków UE-Chiny”. Rzeczniczka UE zaprzeczyła jednak, że proces ten został całkowicie zawieszony. Wydaje się jednak, że stosunki UE z Chinami stały się chłodniejsze niż na początku tego roku. 
 

Rosja wzmacnia swoją granicę. 
Rosja buduje okopy przeciwczołgowe i drogę oraz tworzy system monitoringu na granicy ukraińskiej - poinformował szef ukraińskiej służby bezpieczeństwa granicznego . Powiedział, że wykopano aż 400 kilometrów (250 mil) rowu, zbudowano 100 kilometrów ogrodzenia i 70 kilometrów drutu kolczastego.

Negocjacje w sprawie tamy na Nilu. 

Specjalny wysłannik USA do  złoży oficjalne wizyty w Sudanie, Egipcie i Etiopii w najbliższych dniach, aby omówić sprawę etiopskiej Tamy Wielkiego Odrodzenia  donoszą sudańskie media. W międzyczasie prezydent USA Joe Biden rozmawiał z księciem ZEA, szejkiem Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem,  aby omówić sytuację w Iranie, Afganistanie  i wysiłki humanitarne w regionie Tigray w Etiopii. Chociaż nie było to wymienione w planie podróży żadnego z nich, prawie na pewno będzie podnoszona  również kwestia tamy (ang.GERD), podczas gdy, Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły ostatnią rundę wysiłków mediacyjnych w tym temacie. Według Egiptu w sprawie Nilu obowiązującymi ramami prawnomiędzynarodowymi jest egipsko-sudańsko-brytyjskie porozumienie z 1959 r. Na jego mocy Egipt uzyskał przydział 55,5 mld m3 wody do wykorzystania rocznie (Sudan – 18,5) oraz prawo weta wobec projektów hydrotechnicznych w górnym biegu Nilu, np. w stanowiącej wówczas brytyjską kolonię Ugandzie. 
Budowana w Etiopii tama na Nilu Błękitnym – głównym dopływie Nilu – będzie największą w Afryce i jedną z największych na świecie instalacji hydroenergetycznych. Przeciwko jej powstaniu od 2011 r. protestuje Egipt, obawiając się, że w wyniku budowy zabraknie mu wody pitnej i na potrzeby rolnictwa.

https://geopoliticalfutures.co...