•  

  pokaż komentarz

  Bo Polacy patrzą na Polskę jak na szambo pełne gówna a cudzoziemcy jak na szambo, w którym gówna jest sukcesywnie coraz mniej :P

 •  

  pokaż komentarz

  Ukraina stała się dla Polski tym, czym kiedyś Polska była dla Niemiec

  O cholera, kiedyśmy najechali Ukrainę?

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciętne wynagrodzenie w Polsce: około 3 500 zł
  Przeciętne wynagrodzenie w Niemczech: ponad 13 000 zł

  Bezrobocie w Polsce: 10,2%
  Bezrobocie w Niemczech: 6,8%

  Inflacja w Polsce: 4,4%
  Inflacja w Niemczech: 2,3%

  Nadal myślicie, że jest super?

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: No kraj sukcesu przecież! Wyjdź na ulice i zobacz sam ;D

  •  

   pokaż komentarz

   @Zmijec: Nie muszę wychodzić. Telewizja mi wszystko pokazuje. Tłumaczy, że jest super i nie męczy liczbami, i statystykami, które nie są tak widowiskowe jak stadiony. Skoro są stadiony, to musi być super ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: Tylko Polska dziś nie może porównywać się z Niemcami, jednak popatrz na ostatnie 10, 15, 20, 30 lat tu widać ten sukces.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: porownaj dane sprzed 10, 15 czy 25 lat a zobaczysz ze rozwijamy sie o wiele szybciej niz Niemcy,nie mowiac o reszcie Unii. Niketore wykopki widac nie moga zrozumiec, ze bogactwo nie bierze sie z nikad.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu:

   ustrój w Polsce: 50 lat komunizmu
   ustrój w NIemczech: 50 lat kapitalizmu

   Niepamietasz tych czasów jak ludzie patrzyli na kawałek żółtego sera albo wędliny przywieziony z Niemiec, prawda?

  •  
   L........6

   +18

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: No ale porównywanie Polski do Niemiec? Bodajże czwartego najbogatszego państwa świata?

  •  

   pokaż komentarz

   Niepamietasz tych czasów jak ludzie patrzyli na kawałek żółtego sera albo wędliny przywieziony z Niemiec, prawda?

   @Lukas77986: No i właśnie tu się zaczyna i kończy całe to biadolenie o nędzy Polaków i rzekomym trzecim świecie nad Wisłą. Na krezusie za winklem i wpatrywaniu się w niego jak w obrazek nie dostrzegając wszystkich innych dookoła. my się zwyczajnie lubimy dołować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: A może po prostu porównywać do najlepszych? Co to za frajda dogonić gospodarczo jakieś Burkina Faso(z całym dla nich szacunkiem)?
   Lepiej doganiać kogoś, kto jest dobry:)

  •  

   pokaż komentarz

   @teluch: Niemcy nie są za dobre, bo drepczą pietami w miejscu. Płace Niemców w ciągu ostatnich 20 lat realnie spadły. Jakie przyczyny? Lewactwo u władzy, to samo które teraz derspigiele chcą zaszczepić w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @teluch: Dokładnie. Najpierw miała być druga Japonia, potem druga Irlandia a teraz trwa walka o to żeby nie było recesji w kraju. Niektórym nie przeszkadza, że poprzeczka jest co chwilę obniżana i zadowala ich fakt, że jest lepiej niż w stanie wojennym.

   @Vender: Dlaczego patrzysz tylko 25 lat wstecz. Nie lepiej byłoby porównać dzisiejszą Polskę do Polski z 1918 r. Zobaczysz wtedy jeszcze większy "sukces".

   @marciniaq84: Nigdzie nie pisałem, że bogactwo nie bierze się z znikąd. To twoje wnioski.

   @gentelman: We wschodnich Niemczech też był komunizm tyle lat co w Polsce. Jeżeli dla ciebie miarą sukcesu jest żółty ser na półce w sklepie to nie jesteś zbyt wymagający. W świecie zachodnim pełne półki w sklepach to nie jest miara sukcesu, tylko coś oczywistego.

   Lukas77986: A dlaczego nie. Zgadam się z tym co napisał teluch. Skoro mówimy o sukcesie to musimy się porównywać z najlepszymi.

   Dla mnie "sukcesem" to nie jest fakt, że w Polsce nie ma już biedy jak za komuny. Wy uważacie za sukces coś, co jest normalnością w każdym zachodnim kraju. Zupełnie ignorujecie fakt, że Polska jest jednym z najbiedniejszych krajów UE, a Polacy są jednym z najbiedniejszych narodów w UE. Patrzycie w przeszłość i uznajecie, że skoro jest lepiej to mamy sukces. Ja patrzę na potencjał obecnej Polski i widzę kraj w którym ludzie pracują i zarabiają poniżej swoich możliwości. Z tego powodu Polskie PKB (530mld dol.) jest mniejsze niż PKB Holandii (700 mld dol.), gdzie mieszka ponad dwukrotnie mniej ludzi i tylko dwa razy większe niż PKB Grecji (290mld dol.), gdzie panuje kryzys i mieszka prawie czterokrotnie mniej ludzi. Nie można mówić, że Polska odniosła sukces skoro liczby mówią o wciąż niskiej efektywności krajowej gospodarki. Sukces odniosły takie kraje jak Tajwan (prowincja Chin), Korea Płd. i Irlandia, których gospodarki są efektywne w porównaniu z każdą inną gospodarką nie wyłączając niemieckiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: Popatrz na Niemcy przed 20 lat, potem na Polskę i p!##!@@nij się w łeb. Teraz już porównaj rozwój Niemiec w tym czasie do rozwoju Polski, zadowolony?

  •  

   pokaż komentarz

   @Vender: W przednim komentarzu podałem inne kraje, które odniosły prawdziwy sukces. Jak masz problem z Niemcami, to wybierz sobie inny kraj i porównaj z nim Polskę. Prawda jest taka, że rozwój Polski nie jest nadzwyczajnie dynamiczny. To bardziej powolny masz niż szybki sprint.

  •  

   pokaż komentarz

   @gentelman: Nie kapitalizm, a społeczna gospodarka rynkowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84:
   Powstało u nas bardzo wiele fabryk i dużych zakładów które nie są nasze - stąd bierze się wzrost. Owszem bogacimy się ale nie mamy przemysłu ciężkiego ani innowacyjnych technologii - know how mają Niemcy a my jesteśmy tylko wyrobnikami. Wzrost może następować ale tylko do pewnego momentu - możesz mnie uznać za pesymiste ale uważam że przy obecnym kierunku rozwoju naszego kraju zrównanie się z niemcami jest nierealne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: Wiesz, Niemcy to jedna z najpotężniejszych gospodarek świata, od dłuższego czasu. Porównywanie do nich postkomunistycznego kraju to jakby celowe dołowanie się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackbull: Mówimy o sukcesie, czyli o wykorzystywaniu w pełni potencjału Polski. Podałem przykłady małych państw jak Holandia czy Grecja, aby pokazać, że potencjał gospodarczy Polski nie jest wykorzystywany. Można się cieszyć, że ktoś, kto dotychczas był 20, dobiegł do mety jako 10. Jeżeli jednak wiemy, że ma on potencjał, aby znaleźć się na 5 miejscu, to 10 miejsce nie jest już takie fajne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu:
   NIe jestem
   nigdzie nietwierdzę że sukces to dla mnie ser i parówki na sklepowych półkach, poprosru chciałem zwrócić uwagę na skok cywilizacyjny jaki się dokonał w naszym kraju, oczywiście świat idealny nieistnieje zmarnowany potencjał będzie zawsze szczególnie w takim kraju jak nasz który przez pół wieku zrzerany był przez czerwona zarazę co odbiło się nie tylko na gospodarce ale przedewsztkim obyczajowości, chcesz przykłady? to popatrz na taką Rosję czy chodźby Ukrainę, kraje o nieporównywalnie większym potencjale niż Polska i wtedy porównóuj
   Korea, Tajwan, zgadnij który wielki brat pomagał tym krajom przez te wszytkie lata... Irlandia.. sprawdz sobie jak wygladala ich gospodarka w 20 lat po odzyskaniu niepodleglosci w 1918, a nie po 50 latach kapitalizmu

   @Dawidowaty: ok

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: Zauważ tylko, że jesteśmy 40 lat w plecy dzięki naszym wspaniałym sąsiadom ze wschodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ArmandJeanRichelieu: [Ten komentarz został usunięty na wniosek TVP S.A]

  •  

   pokaż komentarz

   @fablen: Ostatnio mają chyba problem z tym abonamentem.
   Wczoraj na TVP info Marek Czyż na zakończenie pytał rozmówców, czy płacą abonament.
   Myślałem, że twój komentarz to element tej kampanii.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq:

   Powstało u nas bardzo wiele fabryk i dużych zakładów które nie są nasze - stąd bierze się wzrost.

   Nasze, nie nasze - to jest wszystko wtorne, wazne ze praca jest, ludzie sie bogaca, i zdobywamy know-how

   nie mamy przemysłu ciężkiego ani innowacyjnych technologii

   Nie jest nam przemysl ciezki do niczego potrzebny, a innowacyjnych technologii mamy coraz wiecej. Mamy malo duzych producentow, ale innowacyjny small biznes sie u nas ma coraz lepiej

   przy obecnym kierunku rozwoju naszego kraju zrównanie się z niemcami jest nierealned

   Nie wiem czego bys sie spodziewal, ale wzrost w ostatnich latach mielismy najwyzszy w Unii, podczas gdy w Niemczech byla nawet recesja

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84:
   Wzrost najwyższy w unii a siła nabywcza coraz mniejsza. Nie wiem o jakim innowacyjnym small biznesie piszesz. Co takiego innowacyjnego wprowadzamy na rynek? Co do wzrostu to Grecja też miała jeden z najwyższych - statystyki są gówno warte. Niemcy to naród myślący 100 lat do przodu a my najwyżej 10 dlatego zachwycamy się jakimś durnym wskaźnikiem który był chwilowo lepszy niż gdzie indziej. Nie tędy droga. Niemcy wpędziły Grecje w kryzys, a teraz wykupują ich kraj na potęgę - to jest myślenie perspektywiczne, a nie chwilowy koszt w postaci niższego wzrostu jaki muszą za to zapłacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq

   : Nie wiem o jakim innowacyjnym small biznesie piszesz.

   Nawet na wykopie sie pojawiaja wykopy o malych odnoszacych sukcesy firmach. Najprostszy przyklad: tworzenie gier komputerowych, kilka gier osiagnelo ogolnosiwatowy sukces, kiedys to bylo nie do pomyslenia

   Niemcy wpędziły Grecje w kryzys, a teraz wykupują ich kraj na potęgę

   Co za bzdury. Grekow w kryzys wpedzily slabe rzady, marnowanie na potege publicznych pieniedzy i kantowanie na podatkach... Kto przy zdrowych zmyslach bedzie cokolwiek w Grecji wykupowal?

   Poza tym Niemcom drobny kryzys w Grecji sie po prostu oplaca. Ich gospodarka zyje z eksportu, a ten rosnie gdy euro jest slabe, nawet doliczajac srodki na ratowanie Niemcy sa mocno do przodu ( a my razem z nimi bo to nasz najwiekszy partner handlowy ). Co innego gdy oprocz Grecji, Portugalii i Irlandii trzeba bedzie ratowac tez Wlochy i Hiszpanie...

  •  

   pokaż komentarz

   Niketore wykopki widac nie moga zrozumiec, ze bogactwo nie bierze sie z nikad.

   @marciniaq84: Yyy, plan Marshalla? Oczywiście Polska nie skorzystała, bo wielki brat nie pozwoilił.

 •  

  pokaż komentarz

  Chcesz coś dobrego przeczytać o Polsce to wyjedź za granicę .

 •  

  pokaż komentarz

  Ahhh, moje kompleksy narodowe zostały uleczone bo jakiś Niemiec coś napisał <3
  Faktycznie historia sukcesu w $#%@!

  •  
   C.........r

   +9

   pokaż komentarz

   @Zmijec: Dokładnie. Jak była kiedyś sonda z Onetu o obcokrajowcach i co im sie najbardziej podoba i niepodoba w Polsce, to już zostali uznani za proroków prawdy objawionej i obiektywnych krytyków kraju. Albo jak ktoś mówi o jakimś zachowaniu "typowo polskie" - k$%%a chamy i prostaki znajdują się na każdej szerokości geograficznej; a najczęściej takie opinie wyrażają ludzie, którzy twierdzą iż nie należy poslugiwać się stereotypami bo to krzywdzące.