•  

  pokaż komentarz

  Zainspirowany tym wykopem postanowiłem się zarejestrować w ZIP. Pracowicie wypełniłem wszystkie pola a na koniec informacja, że cały proces wieńczy wygenerowanie PDF-a. Owego PDF-a to mam sobie wydrukować i z wydrukiem w garści udać się do NFZ i po okazaniu dowodu osobistego podadzą mi łaskawie login i hasło. No fajnie - XXI wiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: A masz podpis elektroniczny? Jak nie to jak inaczej mają sprawdzić, że to ty założyłeś konto?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: To są bardzo wrażliwe dane. Dopóki nie będzie wprowadzonych nowych dowodów osobistych, którymi będzie można zdalnie potwierdzić tożsamość raczej nie ma szansy na inny sposób autoryzacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23: Mam "Profil Zaufany ePUAP". Chyba do takich rzeczy właśnie powinien służyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zajec5: No właśnie. Dlaczego nie zintegrowali tego? Epoka kamienia łupanego...

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: A do tego ów NFZ czynny oczywiście 8 - 16. Jeaa...

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23:
   @fliperro:
   Mam ePUAP ale jak widzę tu nie integrowali tego. Po drugie to jakoś banki sobie z tym radzą - przykładowo minimalnym przelewem. Tu też mogliby zrobić tak, że trzeba zrobić przelew lub płatność kartą na 1zł, które to 1zł byłoby zwracane.

   Tak ogólnie to te podpisy elektroniczne to zrobili od d... strony. To powinno wyglądać tak, że generuję sobie u siebie pary kluczy (publiczny/prywatny) i umieszczam publiczny na publicznym serwerze. Kiedy mi jest to potrzebne to idę do urzędu miejskiego gdzie pani sprawdza mi dowód i podpisuje mój klucz publiczny. Ewentualnie byłby użyty schemat z przelewem/płatnością kartą aby uzyskać podpis na kluczu publicznym. No i to powinno wystarczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: ogólnie to powinno być w karcie inteligentnej którą powinien być dowód osobisty - ale z drugiej strony może lepiej, bo na tym zrobili by jeszcze większy wałek

  •  

   pokaż komentarz

   @fliperro: ePUAP albo chociażby skan dowodu osobistego wysyłany np. przez opcję w formularzu. Później osoba siedząca po drugiej stronie kabla sprawdza czy dane się zgadzają i zatwierdza konto. Tak to np. działa w przypadku KRD (Krajówy Rejestr Długów).

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23: żeby mnie leczyć i pobierać kasę nie trzeba autoryzacji ale żeby sprawdzić gdzie i ile to trzeba?

   No comment...

  •  

   pokaż komentarz

   @chaos23: Mam podpis elektroniczny i jakoś ni cholery nie mam możliwości skorzystania z niego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nodun: ePUAP ok, ale skan dowodu jest zbyt łatwy do podrobienia/zdobycia. Informacje jakie przechowuje KRD nie są (?) danymi wrażliwymi, więc pewnie stąd procedura jest uproszczona.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt:

   ogólnie to powinno być w karcie inteligentnej którą powinien być dowód osobisty
   Pewnie, że tak byłoby lepiej i wygodniej. Ale (na mój gust) to powinni zrobić tak jak wyżej napisałem bo to można szybko i tanio wdrożyć. A gdyby kiedyś wprowadzili dowody osobiste to tylko trzebaby zapewnić aby były z tym kompatybilne. Jak ktoś by chciał to by swoje klucze prywatne trzymał na takim nowym dowodzie a jak nie to w dowolny inny sposób. Gdy się zacznie od drugiej strony (czyli dowodów) to cała sprawa może się odwlec o lata i umrzeć śmierci naturalną. Tu dobrym przykładem była karta ubezpieczonego w śląskiej kasie chorych. Zamiast stać się wzorem dla NFZ została zlikwidowana bo jej funkcjonalność miały przejąć elektroniczne dowody osobiste, których wciąż nie ma i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będą.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: tutaj nie ma problemów z kompatybilnością bo wystarczy trzymać się standardów branżowych a ew. rozszerzenia muszą mieć jawną specyfikację

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: Myślę, że przelew bankowy ma jedną zasadniczą wadę. W proces autoryzacji włączane są zewnętrzne instytucje, zupełnie nie powiązane z NFZ, w dodatku w większości prywatne. GIODO pewnie nie spojrzałby na to przychylnym okiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zajec5:
   @Jacolex:
   @ZdzisiekPoranny:
   @Nodun:

   Czy mogę uzyskać dane dostępowe do ZIP poprzez ePUAP?

   Rozwiązanie ePUAP dedykowane jest do obsługi spraw administracyjnych (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) związanych z przetwarzaniem danych osobowych, jednak nie obejmuje to na razie danych zdefiniowanych ustawowo jako dane wrażliwe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz udostępniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o udzielonych mu świadczeniach, nie przewiduje się w tej chwili zastosowania profilu zaufanego ePUAP do uzyskania dostępu do danych wrażliwych, jakimi dysponuje NFZ.

   @krootki

   Na jesień tego roku mają zacząć go wdrażać.

   Nie, nie jestem z NFZ. Tak, potrafię czytać FAQ.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: akurat dane tak wrażliwe jak dane o schorzeniach powinny być szczególnie chronione.
   Ten wymóg to zresztą pomysł GIODO a nie NFZ.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: ePUAP nie zintegrowany to po co w ogóle tyle kasy pakują w "informatyzację" skoro nie umieją jej zrobić dobrze? Każdy urząd po swojemu robi sobie systemy informatyczne a potem płacz że nie ma jak zintegrować bo nikt nie pomyślał wcześniej żeby jakieś standardy ustalić.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: tia, a ja mieszkam w Częstochowie i żeby to złożyć podali najbliższy punkt w Katowicach!!! Czyli co? Mam jechać 60 km żeby mieć login i hasło ?!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: Poczekaj aż się zalogujesz i pierwsze 15 min to uzupełnianie danych, zmiana haseł i każdy klik jest potwierdzany hasłem... Mordęga

  •  

   pokaż komentarz

   @slawek_s:

   Dane w moim banku o całym moim majątku, ubezpieczeniu samochodu, kredycie, funduszach inwestycyjnych, akcjach - są dostępne zwykłym loginem i hasłem. A nie są to dane szczególnie mniej wrażliwe niż te o leczeniu. Po prostu u nas urzędasy srają w portki i nie potrafią poprawnie ustawy napisać i masz efekty.

   Gdyby prawo tworzyli ludzie o wysokim ilorazie inteligencji a nie jacyś półidioci to przycisk "loguj z ePUAPem" istniałby od 15 lat i obecnie w polskim necie byłby bardziej popularny niż "loguj z facebookiem", uzywany byłby nie tylko w e-administracji ale dokładnie wszędzie. Każdy człowiek miałby w tym konto a każda firma mogłaby się swobodnie integrować z tym systemem uwierzytelnienia. Dokumentacja liczyła by 3 strony i byłoby to proste jak konstrukcja cepa: API które matc!%% czy login i hasło się zgadzają i zwraca true/false.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Ale do banku musiałeś się udać przed tym jak założyłeś konto? Zweryfikować, że Ty to Ty? Ewentualnie kuriererowi dowód pokazać? Czym to się różni od tego?

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi: tym że kurier do mnie przyjeżdża
   chcą na mnie zarabiać to pokazują że da się postarać i o mnie zadbać, ale państwu przecież i tak płacisz, to po co mają się troszczyć o twoją wygodę?

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Wiesz ja osobiście mniej przeżyłbym to, że sąsiad lub konkurent dowiedział się o tym, że mam na koncie 100 tys. czy milion, czy też milion kredytu, niż to, że np. wyszłaby na jaw wstydliwa choroba - weneryczna, psychiczna, jakiś defekt umniejszający walory - impotencja itd, w przypadku kobiet chociażby utrata piersi.
   Dlatego w tym wypadku, mimo, że nienawidzę wizyt w urzędach i dyskusji z ludźmi tam zatrudnionymi (nie mylić z pracującymi) uważam, że jest to dobra decyzja a jedyną zmianą, którą można byłoby zrobić to umożliwienie załatwienia dostępu także w oddziałach zus. Jest ich więcej niż oddziałów nfz i są też w mniejszych miastach niż oddziały nfz.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi:
   @slawek_s:

   Chodzi o to żeby udać się osobiście RAZ i dostać JEDNĄ potwierdzoną tożsamość elektroniczną (login i hasło) a nie za każdym razem kiedy chcesz uzyskać dostęp do różnych usług (w NFZ, w US, itp.) to przechodzić całą procedurę od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi:

   Hmm, a możesz wytłumaczyć mi jak przy pomocy dowodu osobistego będziesz mógł zalogować się do US, NFZ, do banku, na wykop? To właśnie ePUAP miał być systemem uwierzytelniania online - tylko że zrobiono to za późno, a jak już zrobiono to zrobiono to źle. Mogę tylko powtórzyć najprostszy argument jaki przychodzi mi do głowy: gdyby ePUAP zrobiono jako całość POPRAWNIE (tj. zajmowałby się tym ktoś kto zna się na necie, na nowych technologiach i ma wysokie IQ) to przycisk "loguj z ePUAPem" byłby dziś w polskim internecie bardziej popularny niż "loguj z facebookiem". Nie byłoby żadnego osobnego loginu do każdego z banków, do NFZ, do US, nigdzie gdzie wymagane jest "silne" uwierzytelnienie. Serwisy aukcyjne, sklepy internetowe - wszyscy by tego używali jako NAJMOCNIEJSZEJ i najbardziej wiarygodnej formy uwierzytelnienia! Ba, przycisk "loguj z ePUAPem" uywany byłby nawet tam gdzie wymagane jest 'słabe' uwierzytelnienie - w serwisach społecznościowych, w gierkach internetowych. Po prostu każdy internauta w Polsce by tą e-tożsamość posiadał, tak jak kazdy ma login do facebooka czy gmaila!!

   Tyle tylko że ZROBIONO TO ŹLE. I dalej robi się to źle. I dalej nikt nie rozumie albo nie chce zrozumieć - co robi źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Jak to jak? Czytnik kart chipowych + oprogramowanie do podpisu elektronicznego + aplet np. java na stronie do której będziesz się logować.
   Nie wydaje mi się, że ludzie by chcieli być powiązani z konkretną stroną.... ja sam mam opory przed używaniem loguj z Facebookiem (chociaż jak ktoś wie jak, to bezproblemu powiąże mój nick z imieniem i nazwiskiem), chyba że przy pomocy fałszywego profilu. Zgodzę się, że ePuap powinien do tego służyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi:

   Nikt nie będzie instalował po domach czytników kart czipowych, specjalnego oprogramowania itp. żeby zalogować się na wykop, do banku, do NFZu, czy do US. ePUAP powinien być takim ogólnonarodowym "loguj z facebookiem" tyle tylko że zrobiono to źle - Zuckerberg latając w klapkach po akademiku okazał się 100x mądrzejszy i 100x lepszym wizjonerem niż polscy urzednicy i projektanci systemów....

 •  

  pokaż komentarz

  Wlasnie zalozylem konto, bede pod koniec lipca w PL i zloze ten wniosek. Ciekawy jestem co tam zastane.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem, czy wiecie o tym, że NFZ zwraca szpitalom koszty pobytu pacjenta tylko wtedy, jeśli pacjent leżał w szpitalu minimum 3 dni. Mieli mi wycinać migdałki, ale już po pierwszym badaniu, które trwało jakieś 15 sekund lekarze wiedzieli, że mi ich nie wytną, bo są zdrowe, ale trzymali mnie w szpitalu jeszcze 2 dni, twierdząc, że czekają jeszcze na jakieś wyniki badań. I tak właśnie marnuje się nasze pieniądze.

 •  

  pokaż komentarz

  Świetnie. Wietrzę nowy skandalik. Niedługo w mediach usłyszymy o mafii ;). W polsce same mafie. Mafia wędliniarska, mafia stalowa, mafia przetargowa, mafia drogowa, mafia od soli przemysłowej. Teraz wyjdą wszystkie wałki, które lekarze na nas robili.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: Zapomniałeś o mafii wykopowej która ciągnie od obywateli ogromną kasę na swoje gimnazja/studia a do książek nawet im się nie chce zajrzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @4RG0S: A jak już zajrzy to okrada ZAIKS bo do kserówek zagląda albo pirackich ebooków.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: CO MA Z TYM WSPÓLNEGO KRAJ? DO k$$$Y NĘDZY
   KRAJ=/= PAŃSTWO. WBIJ SOBIE TO DO SWOJE ŁBA k$$$A!!!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @Skogyr: Zapomniałeś pogrubić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: ale równie dobrze może to być błąd w tym śmiesznym zipie i pokazuje dane innego pacjenta albo coś, przecież ostatnio też coś było że wprowadzili sprawdzanei czy ktos jest ubezpieczony a sporo osób które były pokazywało, że wcale nei są, więc jak ten system zrobili tak samo jak ten poprzedni to bym się nie zdziwił jakby pokazywało u facetów pobyt na oddziale położniczym a u kobiet operacje prostaty

  •  

   pokaż komentarz

   @szaloneneutrino: być może, jednak wiemy, że od lat w służbie zdrowia normą jest dawanie koperty, dobrego koniaku itd. Oczywiście podziękować zawsze można symbolicznie, ale niektórym koniak nie wystarczy. Nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że lekarze od lat mieli dobry sposób na wałowanie pacjentów, funduszu. Skoro lekarze w Polsce sprzedawali skórki, słali na operację, mimo, że nic Ci nie było (jeden z ostatnich reportaży UWAGI) tylko po to żeby naciągnąć fundusz. To wszystko było jeszcze tak nie dawno.

  •  

   pokaż komentarz

   być może, jednak wiemy, że od lat w służbie zdrowia normą jest dawanie koperty, dobrego koniaku itd

   @kosmo1989: Ba! A płacenie za cesarkę? To dopiero są pieniądze, 3 tysie w Krk, tak mi się ostatnio obiło o uszy (a było to 5 lat temu). Za to, żeby dobrze ją zrobili, bo kobieta była kwalifikowana do cesarki i tak. Kurde, sami sobie wychowujemy lekarzy, do tego, żeby takie wałki robili. A oni te pieniądze przyjmują.
   Moja żona rodziła, miała też cesarkę, ale do głowy by mi nie przyszło, żeby dawać 3 kawałki, za to, żeby lekarze się przyłożyli.

   EDIT1: od razu odpowiadam uprzedzając kąśliwe uwagi: nie, nie przyszło mi do głowy dać cokolwiek innego lub mniejszą kwotę ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @silencer4321: no kąśliwe uwagi nie będą na miejscu. Rozumiem...sam bym zapłacił. W końcu chodzi o życie matki i dziecka. Skoro niektórzy lekarze potrafią kogoś wysłać na niepotrzebną operację tylko po to aby naciągnąć fundusz to dla nich zdrowie człowieka niewiele jest chyba warte. Dla poniektórych z nich to tylko pieniądze mają wartość.

  •  

   pokaż komentarz

   @angello: problem w tym, że to pewnie sam NFZ we własnej osobie takie wałki robi więc z takimi rzeczami to prędzej do prokuratury bo w tej chwili to tylko dałeś im opcję na zamiecienie sprawy pod dywan...odpiszą ci że to błąd systemu który jest jeszcze niedobracowany(bo nowy) i po problemie..

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmo1989: Jeśli takich spraw wyjdzie na jaw więcej, to ten cały ZIP będzie dla NFZ niezłym strzałem w stopę. Z korzyścią dla społeczeństwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam takie dziwne przeczucie że teraz to dopiero się zacznie.........demaskowanie złodziei w białych kitlach :)

  Chociaż od 3 lat siedzę za granicą , to z ciekawością sprawdzę gdzie się "leczyłem" i ile mój dentysta wyłudził od NFZ za to co sam już mu zapłaciłem w gotówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @szczewik:
   Jeśli zapłaciłeś u stomatologa za "prywatną wizytę" a ów pobrał za to jeszcze kasę z NFZ-u to jak powiedział w wywiadzie na tak postawiony problem ich rzecznik - jest to działanie nieetyczne gdyż pobrał od Ciebie pieniądze ale nie oszukał NFZ.

   Chodzi o to że tej instytucji nie chce sie tępić patologii i w takich sytuacjach twierdzą iż nie zostali oszukani a został oszukany pacjent płacąc za coś co było refundowane bo musieliby zareagować na co nie mają ochoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @szczewik: Nie sprawdzisz, bo z tego co widzę to, żeby się zarejestrować to trzeba iść osobiście do oddziału NFZ.

  •  

   pokaż komentarz

   @szczewik: Smutne jest tylko to, że nawet Ty myślisz, że to jest wina lekarzy... Tak jakby oni mieli wpływ na to jakie procedury panują w ich placówce... Ordynator, dyrektor - to są osoby odpowiedzialne za takie cuda. Lekarz najczęściej musi się na to zgodzić jeżeli chce mieć co do gara włożyć (potwierdzenie:tutaj). Szpital państwowy to miejsce jak każde inne w sam raz dla złodzieja/krętacza aby jak najwięcej ukraść państwu. Kolega wojewody na dyrektora i dostęp do koryta gotowy. Stąd długi, problemy, przekręty, chore zasady i słaba jakość usług.

  •  

   pokaż komentarz

   jest to działanie nieetyczne gdyż pobrał od Ciebie pieniądze ale nie oszukał NFZ.

   @ultra: Zastanawiam się co na to urząd skarbowy, wątpię aby w takim przypadku lekarz wystawiał rachunek albo działał legalnie.