•  

  pokaż komentarz

  łatwo można przewidzieć, że z Moskwy poleci kilku Polaków

  a tekst o dezorganizacji siatki GRU to bujda na resorach, pewnie wystawiono kogoś na odstrzał, a prawdziwa siatka ma się dobrze

  prawdziwa gra wywiadów dzieje się po cichu

 •  
  S........u

  -16

  pokaż komentarz

  Trzeba by było w ogóle zamknąć ambasadę rosyjską, bo tam pracują tylko oficerowie GRU.

 •  

  pokaż komentarz

  Ilu ekspertów od kontrwywiadu tu się nagle pojawia!

 •  

  pokaż komentarz

  aresztowanie szpiegów to porażka kontrwywiadu. Odkrytego szpiega "odwraca" się żeby dezinformował :).

  •  
   L..Z

   +30

   pokaż komentarz

   @k_s_lis_: Nie zawsze.

   Nie zawsze da się agenta odwrócić, nie zawsze można mu odciąć dostęp po cichu i tak dalej.

   To nie jest gra 0-1.

  •  
   p........c

   +10

   pokaż komentarz

   @k_s_lis_: czasem też pokazowo się aresztuje i ujawnia szpiegów, zachód często tak robi. Mato pewnie pokazać zagrożenie stwarzane przez Rosjan i mówić "patrzcie, oni coś knują". Jak dla mnie to też przeciwwaga dla popularnych opinii, że zachodnie wywiady, CIA itp. wszędzie na świecie mącą bo czasem można odnieść wrażenie, że Rosja o tak wielkiej tradycji służb stała się potulnym barankiem i nic nie kombinuje (choćby milion teorii o CIA, które wywołało Majdan, a o tym, że to Rosja mogła chcieć zdestabilizować coraz bardziej proeuropejską Ukrainę i przy okazji zabrać Krym z niepewnych rąk mało kto rozmyśla). Zresztą Rosjanie też aresztowali tego gościa na granicy z Estonią ostatnio, raczej typowa pokazówka.

  •  
   s....p

   0

   pokaż komentarz

   Odkrytego szpiega "odwraca" się żeby dezinformował :).

   @k_s_lis_: Gdyby to bylo takie proste jak uzycie klawiatury do napisania w/w posta. Jak dlugo moze sciemniac by sie nie polapali? Oraz jak dlugo moze sciemniac i mowic wazne rzeczy nim go wykryja?

  •  

   pokaż komentarz

   @k_s_lis_: a odróżniasz oficera wywiadu od agenta? Widać, że nie.

 •  

  pokaż komentarz

  wreszcie jakieś działania, a nie pustosłowie :) tylko cały czas mam przeczucie, że to swego rodzaju kampania wyborcza.

  •  

   pokaż komentarz

   wreszcie jakieś działania, a nie pustosłowie

   @Spearo: jeżeli takie działania zostają ogłoszone w prasie, to akurat nie ma się z czego cieszyć, bo prawdopodobnie znaczy że nie udało się załatwić sprawy po cichu, albo jest to jedyna możliwa w tej chwili odpowiedź na baty, które sami dostaliśmy

  •  
   d....3

   -1

   pokaż komentarz

   to swego rodzaju kampania wyborcza.

   @Spearo: ruscy poświęcili dwa pionki, żeby podkręcić notowania po, bo jak pis wygra, to może na pionkach się nie skończy

  •  

   pokaż komentarz

   @darco3: pis takie święte a PO w jednym obozie z ruskimi. Ten fałszywy karzeł nawet udawał hipisa by zwiększyć notowania w wyborach, o graniu na truchle własnego brata nie wspomnę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Spearo: jeżeli takie działania zostają ogłoszone w prasie, to akurat nie ma się z czego cieszyć, bo prawdopodobnie znaczy że nie udało się załatwić sprawy po cichu, albo jest to jedyna możliwa w tej chwili odpowiedź na baty, które sami dostaliśmy

   @memep1: Ciągle powtarzasz propagangę WSI, którzy niby to każdego odwracali. Bez różnicy czy agentów czy oficerów wywiadu. Jasne jasne, lepsi byli niż kontrwywiad w USA i Wielkiej Brytanii

  •  

   pokaż komentarz

   @nikifor: po pierwsze, nie mówiłem nic o odwracaniu, po drugie nie mam pojęcia z jakich źródeł korzystasz, ale nigdzie nie widziałem, żeby WSI twierdziło, że każdego odwraca, po trzecie mówimy tutaj o służbach, których działanie jest niejawne, a skoro trafia do gazet, to znaczy, że jest zapotrzebowanie na cyrk, czyli w najlepszym wypadku jeszcze, a w gorszym - w ogóle - nie ma się z czego cieszyć. Teraz Rosja uruchomi nowych, niepowiązanych z tamtymi, agentów, których trzeba będzie od nowa rozpracowywać.

  •  

   pokaż komentarz

   @memep1: Wytłumaczeniem braku wykrytych do tej pory agentów rosyjskich (m.in. przez 16 lat pracy WSI) było właśnie to, że agenci są odwracani, dlatego jest o nich cicho. Wybacz ale nie będę teraz szukał źródeł, szczególnie, że nie chodzi tu o opracowania tylko o opinie.
   Wybacz, że nadinterpretowałem Twoje słowa ale jeśli nie o odwrócenie chodzi to o co? Likwidację? Dostarczanie fałszywek? Takie rozwiązanie nie zawsze wchodzą w grę. A ujawnienie i zatrzymanie agenta ma bardzo ważną funkcję: działa odstraszająco na wszystkich kolejnych potencjalnych kandydatów I to jest najważniejsza funkcja takiego załatwienia sprawy i każdy, kto twierdzi, że to jest porażka kontrwywiadu , to nie wie o czym pisze.
   Poza tym nowych agentów trzeba zwerbować a nie się ich po prostu "uruchamia". Nadwyrężona rezydentura GRU będzie miała utrudnione zadanie.

  •  

   pokaż komentarz

   działa odstraszająco na wszystkich kolejnych potencjalnych kandydatów I to jest najważniejsza funkcja takiego załatwienia sprawy

   @nikifor: a więc tak, jak napisałem wcześniej - zrobienie spektaklu. Czy jest to akurat najważniejsza funkcja w tym przypadku, o tym wiedzą tylko sami rozgrywający. Co do odstraszania, to jednak werbujący są profesjonalistami...

   Poza tym nowych agentów trzeba zwerbować a nie się ich po prostu "uruchamia".

   No proszę Cię, mówimy tu o służbach rosyjskich, sam przed chwilą sugerowałeś, że nawet WSI były przez nich spenetrowane, więc nie pisz, że nagle stracili wszystkie kontakty i nie mają kogo uruchamiać po zdjęciu dwóch pionków.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do odstraszania, to jednak werbujący są profesjonalistami...

   @memep1: Ale zawsze jest kalkulacja - czy się opłaca czy się nie opłaca. Jeśli wiadomo, że za współpracę grozi spalenie w piecu ;) to kalkuluje się inaczej niż wyrok 2-3 lata czy zupełną niewykrywalność.

   więc nie pisz, że nagle stracili wszystkie kontakty i nie mają kogo uruchamiać po zdjęciu dwóch pionków.

   Ale chodzi Ci o agentów? Agenci mają dostarczać informacje, nie ma zazwyczaj czegoś takiego jak "uśpieni agenci". Ci, którzy są uśpieni (agenci czy nielegalni) są przeznaczeni do innych celów (np. dywersyjnych). Celem wywiadu jest zbieranie danych: rozpoznanie, werbunek i praca operacyja. Nie werbuje się kogoś do gromadzenia danych z perspektywą 10 lat, bo nie wiadomo, co ten ktoś będzie za te 10 lat robił.
   Inna sprawa to wyrzucenie oficerów wywiadu - jest to zawsze cios w rezydenturę i bzdurą jest twierdzenie, że zaraz można zastąpić ich innymi. Osobiste relacje są tu jeszcze ważniejsze niż w biznesie.

   Ja nie twierdzę, że nie ma innych agentów - twierdzę, że działanie ABW jest racjonalne i celowe a Ty twierdzisz, że jeśli nie było to zrobione "po cichu" (cokolwiek to znaczy wg Ciebie), to nie mamy się z czego cieszyć.

Dodany przez:

avatar internetowyjanusz dołączył
277 wykopali 3 zakopali 6.2 tys. wyświetleń