•  

  pokaż komentarz

  Źle przetłumaczyłeś @BluesBeast prędzej powinno być "Automatyzacja"

 •  

  pokaż komentarz

  Zły postęp. Ludzie bez kwalifikacji nie będą mogli się utrzymać. Trzeba zwiększyć socjal, przecież nie może być tak, że były manager będzie pielił ogródek informatykowi. Musi byś utrzymywany za nicnierobienie bo inaczej będzie zły.

  Historia kołem się toczy: link niespodzianka

  •  

   pokaż komentarz

   @friko9: Ale tu nikt nie krytykuje postępu, tylko zwraca uwagę na zagrożenia jakie mogą z niego wynikać.

  •  

   pokaż komentarz

   @prdlt: Masa programów popularno-naukowy w internetach o tym trąbi. Martwi mnie, że temat przeradza się w histerię. Wszędzie gdzie człowiek jest mniej wydajny od maszyny będzie maszyna - i nie ma od tego ucieczki. Zamiast myśleć o głębszych aspektach moralno-egzystencjalnych, ten film skupia się na zabieraniu pracy. Czy Rzymianie martwili się, że niewolnicy zabierają im pracę?
   Coraz śmielej mówi się o modnym "dochodzie podstawowym" i moim zdaniem ten film także robi sobie podłoże, aby wskazać go jako rozwiązanie problemu - problemu który jest tylko hipotetyczny. Stwórz problem aby dać oczywiste rozwiązanie - mówią. Dochód podstawowy to wskrzeszenie idei komunistycznych i stanie się idealnym narzędziem do kontrolowania mas - tego się boję a nie maszyn.

  •  

   pokaż komentarz

   @friko9: Problem zabierania pracy ludziom przez automatyzację i postęp istnieje. Niekoniecznie rzucający się w oczy, ale jest realny. Nie czuję za to tej histerii. Może szum wynika z tego, że na ten moment nikt nie ma lepszego pomysłu lub są to rozwiązania na tyle rozległe, że trudno o nich opowiedzieć w krótkim filmie.
   Ale w jaki sposób dochód gwarantowany jest komunistyczny i w jaki sposób ma służyć kontrolowaniu mas?

  •  

   pokaż komentarz

   @prdlt:
   Jak powstał pieniądz? Pieniądz ma początek w regionie żyznego półksiężyca jako zapis magazynowy dla rolników. Historia pieniądza ładnie wprowadza w koncepcje pieniądza.
   czym jest pieniądz ? Pieniądz określa należne Ci środki produkcji - do wyprodukowania tego co jest Ci potrzebne.
   Jak otrzymywany jest pieniądz? Pieniądz jest generowany przez pracę i inwestycje ( tj. zaspokajanie potrzeb innych ).
   Dlaczego w gospodarkach socjalistycznych występuje zaniżenie wartości pieniądza? Bo nie jest on przyznawany za wykonaną pracę. Powstaje nadprodukcja pieniądza. Osoby dostają przydział środków produkcji za "nic". Stają się niepotrzebni - chyba że jednak można ich użyć w pozarynkowy sposób.
   Jeżeli powstaną grupy społeczne będące w stanie utrzymać się z państwowych rent. Jeżeli te jednostki nie posiądą umiejętności pozwalających zaspokajać potrzeby innych członów społeczeństwa - zostają wykluczone z rynku i stają się uzależnione od rent przyznawanych przez władzę. Tym samym stają się uzależnione od decyzji władzy i jednocześnie wspiera władzę, która je utrzymuje materialnie. W przypadku wysokiej automatyzacji i znacznym % społeczeństwa utrzymywanym z rent struktury władzy są zabetonowane nawet bardziej niż obecnie w Polsce. Żadna zmiana polityczna nie będzie możliwa. A teraz gwóźdź programu. Osoby posiadające środki produkcji stają w mniejszości wobec rentierów uzależnionych od państwa - co zabiera producentom głos polityczny. Dodatkowo producenci są obciążani dochodem podstawowym, ponieważ muszą spełnić żądania rentierów. Powoduje to, że producent produkuje pomimo otrzymania czegokolwiek w zamian od szerokiej grupy ludzi i nie jest w stanie zmienić swojego położenia. Wystarczy, że rząd zwiększy wtedy obciążenia do granicy opłacalności i środki produkcji niedługo później przechodzą w ręce państwa. Ludzie stają się niepotrzebni.

  •  

   pokaż komentarz

   @friko9:

   były manager będzie pielił ogródek informatykowi

   to manage {czas.} poradzić sobie, radzić sobie, gospodarować, potrafić, zaradzić, podołać, zdołać, udać się, zarządzać
   manage {czas.} zarządzaj

   No chyba sobie gościu jakoś poradzi... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Trochę się tego boję bo Powiedzmy sobie szczerze społeczeństwo w obecnej formie w żaden sposób nie jest przygotowany na tak szybkie i rychłe zmiany. nie dziwię się że ludzie zaczynają mówić o bezwarunkowym dochodzie podstawowym. Ale istnieje też inna opcja przejścia do gospodarki dostatku (post-scarcity). Możliwe że Rozwój technologii przeskoczy nasze oczekiwania i będzie postępował znacznie szybciej niż nam się w tej chwili wydaje. W takim wypadku innowacje i automatyzacja produkcji będą postępować tak szybko że koszt marginalny wytworzenia każdej nowej jednostki produktu bardzo szybko spadnie do zera. To wy eliminuje potrzebę istnienia rynku. Bardzo możliwe że przeskoczymy od razu potrzebę wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @k3mis: To niestety nie bedzie działać, patrz na zachód co się dzieje jak prostaki dostają kasę za nicnierobienie (socjal) i zaczyna im się nudzić... Rozp$!$#$# gwarantowany. Człowiek to takie zwierze, które musi mieć jakieś obowiązki i zajęcia, inaczej zaczyna mu odp%##?@#ać

  •  

   pokaż komentarz

   @dave8: Wierzę, że dochód gwarantowany a jakieś obowiązki są rzeczami, które da się połączyć. Nie będę jednak dywagował na ten temat, bo zaraz ktoś mnie ogłosi lewakiem. O dziwo jest dużo ludzi, którzy zajmują się biznesem (są kapitalistami), a ciągle popierają dochód gwarantowany.

  •  
   b.....n

   +3

   pokaż komentarz

   @prdlt: nie ma odwrotu od dochodu podstawowego gdy pracę przejmą roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   @prdlt:

   . O dziwo jest dużo ludzi, którzy zajmują się biznesem (są kapitalistami), a ciągle popierają dochód gwarantowany.

   Mylisz "kapitalistę" w znaczeniu "posiadacz kapitału" ze zwolennikiem kapitalizmu. W przeszłości nie brakowało kapitalistów, którzy byli socjalistami, albo wręcz komunistami. Jeżeli ci kapitaliści tak bardzo popierają ideę dochodu gwarantowanego i skoro już teraz mają tak dużo pieniędzy to dlaczego chcą, żeby rząd to wprowadził siłą? Dlaczego nie zrobią tego sami od siebie?

   @bu52m3n:
   > nie ma odwrotu od dochodu podstawowego gdy pracę przejmą roboty.

   Co to znaczy nie ma odwrotu? Oczywiście, że jest - wystarczy go nie wprowadzać. Przypuśćmy, że istnieje wioska z dziesięcioma gospodarstwami. Czy to, że dwa z tych gospodarstw stały się w pełni samowystarczalne, oznacza, że inne nie mogą dalej funkcjonować na zwykłych zasadach?? Czy to, że komuś udało się zostać samowystarczalnym daje ci prawo do tego, co on stworzył? W końcu myślisz, że nawet w pełni zautomatyzowanym świecie ludzie długo pociągną? Raz po raz pokazuje się, że praca jest bardzo ważnym czynnikiem jeżeli chodzi o ludzkie szczęście. Ludzie, którzy nie robią nic, nawet jeżeli nie brakuje im pieniędzy, popadają w apatię i depresję niczym gwiazda, któraś niegdyś była sławna, a teraz, kiedy o niej zapomniano, gotowa jest zaćpać się na śmierć leżąc w wyszywanej złotem pościeli. Ludzie po raz kolejny lecą jak myszy do sera na komunistyczne bajdurzenie (treść tego filmu to nic więcej jak poglądy komunisty Marcusego z książki "Jednowymiarowy człowiek"), które wcale nie ma na celu tego, żeby ludziom było lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @dave8: nie mierz innych swoją miarą.... eksperymenty z UBI pokazały ze spadek zatrudnienia jest niewielki (związany głównie z opuszczeniem rynku pracy przez matki wychowujące dzieci czy uczniów i studentów którzy pracowali dorywczo) wzrosła za to przedsiębiorczości i liczba własnych biznesów. Musisz pamiętać że pieniądze nie są jednym motywatorem do pracy. Sa eksperymenty które wyraźnie pokazują że w przypadku zajęć kreatywnych są właśnie demotywatorem.
   Dodatkowo przykłady na które się powołujesz to znikomy procent. ponad 95% ludzi pobierajacych pomoc społeczną to normalni ludzie. Co więcej wieloletnie badania z UK pokazują ze ponad 98% dzieci osób które były na zasiłkach wyrasta na normalnych, pracujących ludzi, nie pobierających zasiłków...

   Więc wybacz Pan ale p?@$$$%isz.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby miało dojść do sytuacji, że powstanie niewielka grupa właścicieli, nawzajem zaspokajająca za pomocą maszyn swoje potrzeby, wtedy reszta - czyli większość - mogłaby znaleźć pracę przy zaspokajaniu nawzajem swoich potrzeb we własnym "niezautomatyzowanym" gronie. Skoro nie mają nic do zaoferowania właścicielom maszyn, to nie ma znaczenia, że maszyny zrobiłyby coś lepiej.

  Inna sprawa, że taka ścisła separacja wydaje mi się nieprawdopodobna. Przykłady dotyczące nowych miejsc pracy w filmiku ograniczone są do USA, co jest wątpliwe w związku z handlem międzynarodowym.

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie się nasuwa takie rozwiązanie naszej przyszłości jak opisał ją Lem w książce Powrót z gwiazd.
  Ale aby to osiągnąć musimy do tego dorosnąć. Bo jak na razie to kiepsko to widzę