•  

  pokaż komentarz

  A już myślałem że to jakiś biedny emigrant z Łotwy czy innej Estonii.
  A to Marokańczyk - nieprawdopodobne kuźwa szok !!!

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: Nie żeby coś, ale jeśli to był Marokańczyk, to możliwe że to wcale nie był żaden emigrant, tylko przedstawiciel możliwie najbardziej rdzennej mniejszości narodowej w Hiszpanii:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Maurowie

   Ergo - to on tam był u siebie.

   pokaż spoiler Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia. Za to co zrobił powinni c@#$$ zakopać w dole z padłymi świniami. Może być żywcem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi:
   Według twojego rozumowania jesteśmy u siebie w Moskwie, w Jaxie, na Syberii, w Mołdawii, w Chicago, w Kopanicy (niepoprawnie zwanej Berlinem), w Królewcu i na Madagaskarze. Iście moskiewsko-kalifatystyczna wizja świata "tam gdzie doszli nasze wojaki, tam jest nasza ziemia".

   Ukradłem Nowakowi samochód, on mi go po 10 latach przepychanek odebrał, ale ostatnio zauważyłem go na parkingu, wybiłem szybę i położyłem się na tylnej kanapie ergo u siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszTypowyMolibdenowy: Zabawne są te Twoje analogie, widzę że się w nich lubujesz, niestety są zupełnie nieadekwatne. Chodzi wyłącznie o to że ludność pochodzenia afrykańskiego (w dużej części z terenu dzisiejszego Maroka) była na półwyspie Iberyjskim obecna "od zawsze". Wcześniej niż muzułmanie, wcześniej niż chrześcijanie. Oznacza to więc mniej więcej tyle że Marokańczyk w Hiszpanii może być potomkiem ludzi którzy na tej ziemi mieszkali od setek lat, do momentu aż zostali podbici/wypędzeni/zasymilowanymi przez najeźdźców. Nie twierdzę że jest to reguła, nie twierdzę że w tym przypadku tak było. Powiedziałem tylko że jest taka możliwość, stąd słówko "możliwe" w moim pierwszym poście.
   A Nowak będzie wk?!%iony o tą szybę, więc mam nadzieję że się chociaż wyśpisz ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi:
   Marokańczyk to obywatel Maroka, względnie osoba wywodząca się z Maroka. Przed inwazją arabską na terenie północno-zachodniej Afryki żyli Berberowie. Ja nie jestem niemieckim nazistowskim doktorkiem, mam świadomość że wygląd nie zawsze odzwierciedla pochodzenie, ale na Berbera to ten pan nie wygląda. Nieprawdą jest, że Berberowie zamieszkiwali płwsp. iberyjski, dostali się tam właśnie na statkach arabów po VII w. n.e. No chyba że jakiś afrykański wojak z armii Hanibala się zgubił w górach i założył rodzinę z baskijską dziewczyną, badania genetyczne nie wskazują na to żeby taki scenariusz był częsty. W starożytności na terenie półwyspu iberyjskiego przebywali jeszcze Fenicjanie, jako żywo nie byli oni Marokańczykami. Ludnością endemiczną na tym terenie są Baskowie, nie są oni Marokańczykami, nie mają z nimi wiele wspólnego. Następnie przyszli na tereny Hiszpanii "europejczycy" (haplogrupa R1b), Celtowie, Fenicjanie, Rzymianie, według różnych legend Żydzi, Grecy, a dopiero w kilka stuleci po nich "Marokańczycy". Pozostając w oparach absurdu - Marokańczycy są tam mniej u siebie niż Włosi (Rzymianie), Libijczycy (wasale Rzymian, oddziały pomocnicze Fenicjan z Kartaginy), Syryjczycy /?/ Żydzi /?/ Persowie /?/ (Fenicjanie), jeżeli hipoteza o tym że Wandalowie mają cokolwiek wspólnego ze Słowianami czy Polakami jest choć w części prawdziwa to również Polacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszTypowyMolibdenowy: Wiesz co, znamy chyba alternatywne wersje historii. Weź mi napisz gdzie mogę poczytać o tych podróżach Berberów na statkach muzułmanów z Afryki na półwysep, bo mocno mnie zaciekawiłeś.

   A tymczasem polecam wszystkim przypomnieć sobie tekst "Alpuhary" - ballady z Konrada Wallenroda. Słychać w potylicy chichot historii jak się ją zestawi z tym wydarzeniem...

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi:
   Może to efekt Mandeli.

   W mojej wersji jedyne osoby pochodzenia berberskiego jakie były na półwyspie iberyjskim do VIII w. po Chr. przypłynęły jako Fenicjanie, rzymskie legiony, może kupcy, może niewolnicy, może najemnicy.

   wiki: hasło Berberowie

   pokaż spoiler Berberowie są uważani za rdzenną ludność Północnej Afryki. Obecnie plemiona i związki berberyjskie występują na obszarach od Oazy Siwa w Egipcie aż po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i od brzegów Morza Śródziemnego po południowe granice Sahary. Szacuje się, że językami berberyjskimi mówi dzisiaj jeszcze od 6 do 7 mln ludzi; najwięcej w Maroku i Algierii. Najdalej stwierdzony zasięg Berberów dotyczy Wysp Kanaryjskich, gdzie byli znani pod nazwą Guanczów.
   Nazwa Berber pochodzi od łacińskiego barbarus – barbarzyńca. Do języków europejskich weszło za pośrednictwem arabskiego barbar (بربر), choć Arabowie nie zdawali sobie sprawy z jego pogardliwego znaczenia – Ibn Chaldun uważał słowo barbar za imię praojca tego ludu. Sami siebie Berberowie nazywają Amazigh (l.mn. Imazighen) – "ludzie wolni".
   Prawdopodobnie Berberowie na wspomnianych wyżej terytoriach byli obecni od starożytności. Spotykali ich już starożytni Grecy i Kartagińczycy, kolonizując południowe wybrzeża Morza Śródziemnego. Powszechnie uznaje się, że przodkami Berberów są twórcy cywilizacji kapskiej. Starożytni pisarze i geografowie nazywali Berberów różnie, w zależności od miejsc zamieszkiwania. Mieszkańców Cyrenajki nazywali Nasamonami i Psyllami, z Fezzanu – Garamantami, z Tunezji – Makalami, Getulami z Sahary, Maurami z obecnych terenów Algierii i Maroka, Numidami ze wsch. części płn. Afryki. W starożytnym Egipcie określano ich mianem Libijczyków, którzy najeżdżali ten kraj od zachodu. Ich wizerunki utrwalone na starożytnych obrazach i stelach egipskich prezentują ich jako jasnowłosych bądź rudowłosych ludzi. Wielu służyło w armii faraonów jako najemnicy. Zajmowali się wówczas pasterstwem, łowiectwem oraz rolnictwem. Terytoria, które zamieszkiwali określały charakter mieszkańców. Byli twardzi, nieustępliwi, wojowniczy. Berberowie przez stulecia ulegali wpływom punickim (starożytna Kartagina), a później wpływom rzymskim. W okresie wojen punickich powstały pierwsze państwa berberyjskie Massylów i Masalesylów (pierwsze znane państwo berberyjskie – Numidia istniało już w III wieku p.n.e.), które wsparły Rzymian w walce z Kartagińczykami. Później zostały one włączone przez Rzymian do północno-afrykańskich prowincji Cesarstwa rzymskiego. Zostało ono zwasalizowane przez antyczny Rzym, a jego mieszkańcy poddani zostali romanizacji, wzmacniając Imperium.
   W V–VI wieku n.e. tereny zamieszkiwane przez Berberów stały się obiektem wędrówki ludów. Na terytorium dzisiejszej Tunezji osiedlili się Wandalowie, których resztki niewyniszczone przez bizantyjskiego wodza Belizariusza w VI wieku n.e. schroniły się w górach Dżabal al-Auras, wzmacniając istniejące tam skupiska ludności o silnym procencie jasnych oczu i włosów, określanych dzisiaj mianem Kabylów.
   Do VII wieku większość Berberów wyznawała chrześcijaństwo lub politeizm. W VII wieku, po ekspansji arabskiej, zaczęło się to stopniowo zmieniać, gdyż większość ludności przyjęła islam, mimo prób oporu (utworzenie państwa Berghuata i założenie własnej religii przez Saliha ibn Tarifa). Pozostały jednakże wyraźne różnice w obyczajowości. Między innymi charakterystyczny szacunek do kobiet wyrażający się monogamią oraz prawem współdecydowania o ważniejszych sprawach rodziny wspólnie z mężem.


   wiki: hasło arabski podbój Hiszpanii

   pokaż spoiler Mianem arabskiego podboju Hiszpanii określa się wydarzenia mające miejsce w VIII wieku, w wyniku których muzułmańskiemu kalifatowi udało się opanować znaczącą większość Półwyspu Iberyjskiego. Określenie "Hiszpania" w tym przypadku nie oznacza ziem współczesnego państwa o tej nazwie, odnosi się do rzymskiego rozumienia tego określenia, czyli całości ziem leżących między Cieśniną Gibraltarską a Pirenejami. Podbój Hiszpanii był częścią większej ekspansji, znanej w historiografii jako podboje arabskie.
   Ciężko dokładne określić ramy chronologiczne procesu opanowywania Półwyspu Iberyjskiego. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Muzułmanom nie udało się całkowicie zdobyć półwyspu, część terenów przechodziła z rąk do rąk, a z niektórych muzułmanie sami wycofali się po pewnym czasie. Podbój nie dokonał się w wyniku jednego najazdu, był efektem wielu kampanii, dokonywanych przez Arabów i Berberów.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszTypowyMolibdenowy: No bez jaj... Gdzie tam masz napisane że Berberowie przybyli na statkach muzułmanów? Poza tym:

   W mojej wersji jedyne osoby pochodzenia berberskiego jakie były na półwyspie iberyjskim do VIII w. po Chr. przypłynęły jako Fenicjanie, rzymskie legiony, może kupcy, może niewolnicy, może najemnicy.

   Czyli jednak mogli być Berberowie na półwyspie iberyjskim przed VIII w. ?

   A tak na koniec. Powołujesz się na wpis o Berberach z Wikipedii. OK. Ale jak już dojdziesz do jego końca to masz propozycję:
   Zobacz też
   -Iberowie

   A wpis o Iberach zaczyna się od słów: lud nieznanego pochodzenia, prawdopodobnie berberskiego w starożytności zasiedlający wschodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego. W połowie V wieku p.n.e. zmieszali się z Celtami, przybyłymi z terenów dzisiejszej Francji przez przełęcze w Pirenejach. W wyniku tego powstał lud Celtyberów.

   Także "Twoja wersja" nie trzyma się kupy, a dyskusja w oparciu o wpisy z Wikipedii z których wyczytujesz tylko to co chcesz wyczytać, delikatnie rzecz biorąc mija się z celem...

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi: nie była od zawsze tylko przypełzła z rozrostem islamu i podbojem południowo-zachodniej europy.
   Na szczęście ktoś już się pokusił o napisanie osi czasu więc tylko sprawdziłem poprawność i podsyłam zamiast klecić komentarz na milion linii:

   https://scottthong.wordpress.com/2008/04/23/christianity-vs-islam-who-started-this-whole-mess/

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi:
   Przeczytaj sobie hasło "iberowie" w innych językach :), to byli tacy "Berberowie" co nie posługiwali się językiem berberyjskim, zapisywali swoje pismo alfabetem fenickim, a jedyne pozostałości po nich wykazują silną inspirację kulturą grecką i rzymską, tezy o ich "berberyjskości" nie potwierdza absolutnie nic. Już w drugim poście napisałem, że pojedynczy Berberowie mogli się znaleźć na płwsp. iberyjskim, ba nawet w grupach kilkaset osobników. Tak samo jak Chińczycy, Tajowie, Pigmeje, Indyjczycy, Kazachowie, Ugrofinowie. Nawet wymieniłem lud składający się m.in. z Berberów (ale nie marokańskich):

   (...) No chyba że jakiś afrykański wojak z armii Hanibala się zgubił w górach i założył rodzinę z baskijską dziewczyną, badania genetyczne nie wskazują na to żeby taki scenariusz był częsty. (...)

   (...) Libijczycy (wasale Rzymian, oddziały pomocnicze Fenicjan z Kartaginy) (...)

   Słusznie edytor Wikipedii zaznaczył, że potrzebny jest przypis do rzekomego pochodzenia berberyjskiego Iberów. Z Gibraltaru do Afryki jest niewielka odległość, można ją przepłynąć na byle stateczku (. "Berberowie" po jednej stronie wytapiają metale, budują ceglane miasta, wznoszą mury, rzeźbią monumenty nieustępujące greckim, rzymskim, etruskim, piszą, handlują, a Berberowie w Afryce prowadzą prymitywny nomadyczny tryb życia, nie mają państwa, nie znają pisma. Absurd.

   No bez jaj... Gdzie tam masz napisane że Berberowie przybyli na statkach muzułmanów?

   W ostatnim zdaniu drugiego cytatu, tylko w takim celu przytoczyłem ten cytat, żeby wkleić to ostatnie zdanie. Zastanów się proszę we własnym sumieniu, kto z nas dwóch czyta to co chce przeczytać z tej nieszczęsnej Wikipedii. Wkleiłem spory fragment hasła "Berberowie" opartego na źródłach, w którym wskazane jest że Berberowie bywali opisywani jako jasnowłosi, rudowłosi (niektórzy Berberowie są tacy do dzisiaj, a niektórzy są ciemniejsi od arabów), że ich granice kończyły się na morzu śródziemnym na północy, Saharze na południu, Wyspach Kanaryjskich na zachodzie, Egipcie na wschodzie.

   Również genetyka zaprzeczałaby pochodzeniu Iberów od Berberów. Wśród Hiszpanów obecne są haplogrupy typowe dla Berberów, ale w zupełnie innych regionach niż te które zamieszkiwali starożytni Iberowie. Z wyjątkiem Andaluzji zachodniej i Malagi wszystkie pozostałe regiony z wysokim procentem haplogrupy E są położone w północno-zachodniej Hiszpanii, a "berberyjscy" Iberowie zasiedlali południowo-zachodnią Hiszpanię. Albo w pewnym momencie wszyscy Hiszpanie ze wschodu przenieśli się na zachód, a ci z zachodu na wschód, albo teoria o berberyjskim pochodzeniu Iberów jest bzdurą, a obecność haplogrupy E jest efektem arabsko-berberyjskiej inwazji na stateczkach w VIII w. po Chr.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_history_of_the_Iberian_Peninsula
   https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_E-M215_(Y-DNA)

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszTypowyMolibdenowy: Wiesz co, powiem Ci całkiem szczerze - nie chce mi się już dalej prowadzić tej jałowej bądź co bądź dyskusji. Powtarzam jednak raz jeszcze, że udowadnianie swojej racji na podstawie negowania jednych wpisów w Wikipedii innymi, jest w moim odczuciu pozbawione sensu. Albo dopuszczasz to źródło i uznajesz je za wiarygodne, albo nie. Podważanie jednych wpisów w encyklopedii (jaka ona by nie była) innymi, pasującymi Ci do narracji, to jednak trochę absurd...

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi:
   Wiesz na jakiej zasadzie działa Wikipedia? Każdy może edytować wpis i dodawać treści, z tej przyczyny każda wzmianka powinna być opatrzona przypisem. W przypadku artykułu o którym dyskutujemy przypisów nie ma. Nigdy w życiu nie spotkałem się w literaturze z "berberyjskim" pochodzeniem Iberów, może wpis edytował ktoś kto podobnie jak ty pochodzi z alternatywnej rzeczywistości.

   W moim poprzednim komentarzu jest poważny błąd, powinno być:
   (...) Z wyjątkiem Andaluzji zachodniej i Malagi wszystkie pozostałe regiony z wysokim procentem haplogrupy E są położone w północno-zachodniej Hiszpanii, a "berberyjscy" Iberowie zasiedlali południowo-wschodnią Hiszpanię. Albo w pewnym momencie wszyscy Hiszpanie ze wschodu przenieśli się na zachód, a ci z zachodu na wschód, albo teoria o berberyjskim pochodzeniu Iberów jest bzdurą, a obecność haplogrupy E jest efektem arabsko-berberyjskiej inwazji na stateczkach w VIII w. po Chr.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszTypowyMolibdenowy: Wiem jak działa Wikipedia. Wiem też że wystarcza Ci ona by nabrać pewności że przedstawiciele ludów afrykańskich pojawili się na półwyspie iberyjskim dopiero w VIII wieku, mimo że półwysep ten jest dość naturalnym kierunkiem ekspansji z Afryki. Nawet Baskowie według jednej z teorii są spokrewnieni z Berberami, a jak bardzo Ci zależy na przypisach to proszę, tu masz napisane (i opatrzone przypisem!) że ślady wpływów afrykańskich na półwyspie miały miejsce już w epoce kamienia:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Hiszpanii

   Zresztą weźże jeszcze raz spójrz na mapę. Naprawdę chcesz mnie przekonać że przez całe tysiąclecia ludność Afryki nie przedostawała się na tereny dzisiejszej Hiszpanii, a umożliwiły to dopiero okręty arabów w VIII wieku?

   Zresztą dobra, nieważne. Jako że jestem niemal pewien że Ty z tych co koniecznie muszą mieć ostatnie słowo, to napisz sobie coś tam jeszcze i wróć do swego szczęśliwego (mam nadzieję) życia w mylnym poczuciu że jak zwykle niewątpliwie miałeś rację.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi:
   Chłopie, na Boga. Genetyka zaprzecza pochodzeniu Basków od Berberów, Berberowie nie wyglądają zupełnie jak Baskowie, kultura baskijska nigdy nie miała nic wspólnego z kulturą berberyjską, Baskowie żyli i żyją na północ od terenów które mieli zamieszkiwać Iberowie na których się powoływałeś, setki kilometrów od Gibraltaru. Półwysep jest dość naturalnym kierunkiem z Afryki, ale jak pokazują badania genetyczne i historia jedynie dla magot gibraltarskich, dla ludzi był raczej przeszkodą. Jak zwykle niewątpliwe mam rację, bo za mną stoją fakty, za tobą stoi chciejstwo, brak czytania ze zrozumieniem. Z ciekawości, skąd wziąłeś informacje o tym, że "Marokańczycy" są ludnością autochtoniczną na półwyspie iberyjskim? Skądś musiałeś uzyskać takie informacje.

   Berberowie byli już w epoce kamienia? Rozumiem, że byli kolejnym typem homo sapiens obok homo sapiens neanderthalensis, człowieka z Cro Magnon, Denisowianina. Opublikuj swoje odkrycie, zasługuje na Nobla.

   Twoje wnioskowania to coś wyśmienitego- 780 tys. lat temu na półwyspie znalazły się narzędzia pochodzące z Afryki -> Afrykanie byli 780 tys. lat temu na półwyspie -> Marokańczycy są u siebie, quod erat demonstrandum.

   Dowodem na obecność Berberów czy Marokańczyków w starożytności czy we wczesnym średniowieczu mogą być relacje kronikarzy (brak), świadectwa materialne ich obecności - przedmioty charakterystyczne dla tej kultury, pochówek charakterystyczny dla tej kultury (brak), wpływ języka berberyjskiego na języki (brak), dowody genetyczne (można je prędzej wytłumaczyć inwazją berberyjsko-arabską niż czym innym).

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszTypowyMolibdenowy: wasza dyskusja jest zupełnie bez sensu, @wiatrodewsi zbłaźnił się już przy pierwszym swoim wpisie, sam podał link do wiki gdzie wyraźnie napisane jest "Do roku 711 muzułmańscy już Maurowie pobili chrześcijańskich Wizygotów i zajęli Hiszpanię. Pod wodzą Tarika i jego następców, w ciągu trwającej blisko osiem lat kampanii, podporządkowali sobie niemal cały półwysep. Następnie przekroczyli Pireneje, ale zostali pokonani przez Franków pod wodzą Karola Młota, w bitwie pod Poitiers w roku 732. Państwo Maurów w latach pięćdziesiątych VIII wieku pogrążyło się w zamęcie wojny domowej, więc dalsze postępy w Europie musiały zostać zaniechane", czyli ludność według niego autochtoniczna musiała podbić i zająć Hiszpanię, on nie widzi różnicy między Berberami którzy pewnie w jakieś ilości mieszkali na terenach Iberii (badania genetyczne wskazują że były to rzadkie przypadki), a Maurami którzy byli mieszanką BERBERÓW Z PÓŁNOCNEJ AFRYKI I ARABÓW, ich kultury i religii. To tak jakby powiedzieć że Germanie są ludnością autochtoniczną dzisiejszej Polski, mimo tego że sami pochodzą ze Skandynawii, no ale żyły jakieś plemiona germańskie na terenie Polski, dodatkowo gdy pojawili się na tych ziemiach Słowianie to część plemion germańskich została zasymilowana. Dochodząc do takich paraboli, Berberowie też nie są autochtonami w Iberii czy Afryce Północnej, a jedynie ludy Khoisan. Przecież Berberowie to lud pochodzenia semickiego a nie afrykańskiego. Migracja do Europy szła przez ziemię Bliskiego Wschodu i Azji, nie przez ziemię Afryki Północnej. Berberowie nie przyszli z Afryki, tylko z ziem dzisiejszego Izraela lub Arabii.

  •  

   pokaż komentarz

   @GonzoMMz:
   W ostatnim poście już posłużył się cytatem opowiadającym o epoce kamienia, jak wynika z analizy tego wpisu chodzi nawet nie o neolit tylko o paleoit, więc sięgnął nawet głębiej i dalej niż Khoisan czy Noe z synami. Tylko szympansiasta Lucy ma prawo do afryki, homo sapiens sapiens won.

   Ja uważam, że zawsze warto dyskutować, bo dyskusja polega na tym, że przekonuje się adwersarza logicznymi argumentami albo przyjmuje jego punkt widzenia na podstawie jego logicznych argumentów. Natomiast na Wypoku większość dyskusji kończy się zarzutami o manipulację, wybiórcze czytanie, jak podaje książki to żądaniami skanów, jak podaję Wikipedię to linkami do innych artykułów, najczęściej z czapy, w tym środowisku dyskusja jest utrudniona, ale to nie znaczy że nie jest potrzebna.

 •  
  P...............w

  +107

  pokaż komentarz

  I ta frajerska mina co teraz sobie gimbusy na FB wstawiają. Chociaż już na szczęście co raz mniej tego. Brakuje jeszcze tej debilnej fryzurki przypominającej wielkie pudełko zapałek na głowie.

  źródło: Driss-Oukbar.jpg

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna