•  

  pokaż komentarz

  czyli znów bedzie można używać ołowiu w lutach?

  •  

   pokaż komentarz

   @ghoulas taa jasne ( ͡º ͜ʖ͡º) Uważaj bo ta elektronika faktycznie będzie trwalsza

  •  

   pokaż komentarz

   czyli znów bedzie można używać ołowiu w lutach?

   @ghoulas: Nie, bo dzielna socjalistyczna Unia zakazała, a teraz się dziwi i walczy z problemem, który sama stworzyła.

   ...

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon: a ile problemow ze sprzetem elektronicznym dotyczy lutowania?

   Do tego chyba nie ma prostszej naprawy jak poprawienie lutu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g: To popraw pękniętą kulkę pod BGA xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g:
   Elektronika interesuje się od 20 lat. Zawodowo 10. Dzięki ROHS 30 procent uszkodzeń w obwodach pracujących pod dużym obciążeniem to strzelające od naprężeń termicznych luty. Dalsze 30% to dziadowskie kondensatory z wysokim ESR. Błędy konstrukcyjne to jakieś 10%. Modne jest wycinanie dziur w PCB, co osłabia strukturę laminatu i ścieżek w okolicy. Podczas upadku ulegają zerwaniu. Ostatnio naprawiłem swojemu wychowawcy z podstawówki 10 letni TV marki Funaj. Miał rozjechane kolory. Oczywiście przyczyną usterki były kondensatory na plycie t-con.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawodowo 10.
   zaczynam wątpić, po przeczytaniu tego co napisałeś później

   Dzięki ROHS 30 procent uszkodzeń w obwodach pracujących pod dużym obciążeniem to strzelające od naprężeń termicznych luty.
   wyjaśnisz mechanizm i związek z RoHS?

   Dalsze 30% to dziadowskie kondensatory z wysokim ESR.
   Dlaczego się zatem takie stosuje, jakie parametry mają kondensatory low ESR?

   Błędy konstrukcyjne to jakieś 10%.
   Modne jest wycinanie dziur w PCB, co osłabia strukturę laminatu i ścieżek w okolicy.

   Wiesz jaki jest cel tego zabiegu? Bo to jest działanie celowe które kosztuje (podwyższa cenę wykonania PCB)
   @Keczupikczu:

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: o, widzę że mamy na wypoku moderatora elektrody( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   o, widzę że mamy na wypoku moderatora elektrody( ͡º ͜ʖ͡º)

   @inverter: nie, tylko osobę z formalnym wykształceniem w tym kierunku która otarła się konstruowanie elektroniki

   jakie parametry mają kondensatory low ESR?
   *jakie gorsze parametry

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: w żadnym wypadku nie neguję Twojej wiedzy, tylko forma odpowiedzi wygląda zaskakująco podobnie jak na pewnym znanym forum, bez urazy, taki żarcik ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt:
   Widzę, że mam do czynienia z internetowym specjalistą. Wiem po co są wycinane otwory w PCB. Sam nawet projektuje płytki drukowane. Nie służy to podniesieniu ceny. Najczęściej w miejscu dziury była mała płytka która miała obwody np do gniazda czy innego ustrojstwa, albo komuś nie chciało się jej przeprojektować i kable puścić w innym miejscu. Jeśli ktoś chciałby podnieść koszta PCB to użyłby wielowarstwowego laminatu z metalizacją otworów.
   Poczytaj sobie o celowym postarzaniu produktów, a dowiesz się po co stosuje się dziadowskie kondensatory.
   Zapoznaj się z dyrektywą RoHS to dowiesz się jakie cudowne właściwości ma bezołowiowe lutowie. Jest kruche i nie lubi dużych różnic temperatury podczas pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Też mi się wydaje że będzie to pusty przepis na który najpopularniejsze marki znajdą obejście, ewentualnie ceny wyraźnie wzrosną. Bo przecież pieniąszki muszom siem zgadzać.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, bo dzielna socjalistyczna Unia zakazała, a teraz się dziwi i walczy z problemem, który sama stworzyła.

   @Falcon: akurat niska żywotność i brak możliwości naprawy elektroniki to wymysł kapitalistów.
   Chodzi o to, by ludzie częściej kupowali nowe produkty co napędza gospodarkę.
   Zobacz elektronikę za czasów komuny. Do dziś wiele produktów działa i ma się dobrze.
   Akurat możliwość tańszej naprawy to jedna z niewielu zalet socjalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ghoulas: pewnie nie ale za to na pewno będzie drożej, dziękujemy UE( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie służy to podniesieniu ceny.

   @Keczupikczu: nie napisałem tak, napisałem że to kosztuje - czyli wbrew temu co twierdzisz konstruktorzy nie robią otworów jeśli nie muszą

   Najczęściej w miejscu dziury była mała płytka która miała obwody np do gniazda czy innego ustrojstwa, albo komuś nie chciało się jej przeprojektować i kable puścić w innym miejscu

   @Keczupikczu: i tutaj mam wątpliwości czy jesteś konstruktorem elektronikiem, chyba że w jakiejś malutkiej firmie która robi rocznie 100 sztuk wyrobu. PCB projektuje się uniwersalnie jeśli chcemy mieć przetestowany produkt - po zmianie projektu PCB trzeba wszystkie testy (wytrzymałościowe, środowiskowe, EMC) powtórzyć (to samo po zmianie dostawcy) bo nikt nie chce zostać z partią tysięcy płytek które popsują się po roku.

   Poczytaj sobie o celowym postarzaniu produktów, a dowiesz się po co stosuje się dziadowskie kondensatory.

   @Keczupikczu: kondensatory low ESR są:
   - większe
   - droższe

   dodatkowo low ESR nie znaczy że będziemy mieli niską indukcyjność, dobrą stabilność czasową i temperaturową, mogą być kondensatory o wysokiej temperaturze pracy mimo, że nie są low ESR

   Poczytaj sobie o celowym postarzaniu produktów, a dowiesz się po co stosuje się dziadowskie kondensatory.

   @Keczupikczu: i znasz może jakąś firmę która tak pracuje? bo ja znam z wewnątrz dwóch producentów elektroniki (zatrudnienie >50k pracowników) i podejście jest wręcz odwrotne - spełnić wymagania dot. MTBF/MTTF przy zachowaniu najniższej ceny

   Zapoznaj się z dyrektywą RoHS to dowiesz się jakie cudowne właściwości ma bezołowiowe lutowie.

   @Keczupikczu: znam, ale nie wiem czy wiesz że dyrektywa nie nakazuje stosowania konkretnych rozwiązań technicznych - zakazuje stosowania ołowiu w większości sektorów (z zachowaniem okresów przejściowych). Były pewne problemy technologiczne, ale w większości zostały rozwiązane.

   Jest kruche

   @Keczupikczu: na pewno chciałeś użyć tego słowa? cyna i stopy lutownicze są kowalne i ciągliwe a nie kruche. W pewnych warunkach dochodzi do pękania kruchego - ale tutaj nie chcę się wypowiadać, bo z metalurgii nie mam wystarczającego wykształcenia (nie o sam stop lutowniczy chodzi, ale i o proces lutowania oraz podłoże/wyprowadzenia elementów)

  •  

   pokaż komentarz

   Dzięki ROHS 30 procent uszkodzeń w obwodach pracujących pod dużym obciążeniem to strzelające od naprężeń termicznych luty.

   @Keczupikczu: ROHS nie zabroniło używania dobrego lutowia tylko zabroniło używania w nim ołowiu. Ołów jest szkodliwy i ograniczanie jego występowania w sprzęcie powszechnego użytku jest ze wszech miar dobrą praktyką.

   ROHS był jednak świetnym pretekstem dla producentów żeby przejść na taki lut, który stwarza problemy (tak jak pisałeś). Elektrolity które wysychają to jest również znaną praktyką - na początku był to swojego rodzaju przypadek (błąd konstrukcyjny elektrolitów) ale po jego zidentyfikowano celowo nie zmieniono procesu produkcyjnego uznając, że fajnie jest jak się psują - to jest spisek z którym EU powinna walczyć...

   To samo z celowymi błędami konstrukcyjnymi typu duże kondensatory umieszczone w miejscach gdzie układ jest gorący (co skraca ich żywotność), projektowanie sprzętu żeby celowo utrudnić naprawę, brak dostępu do schematów serwisowych, etc... Często w imię jakiejś wyimaginowanej optymalizacji projektuje się sprzęt niemożliwy do rozsądnej naprawy (np. łożysko zintegrowane z bębnem pralki automatycznej - jak się zepsuje co jest dość częste trzeba wymienić razem z bębnem co jest nieopłacalne).

   Takimi praktykami powinni się zająć urzędnicy EU. Strasznie późno ale lepiej późno niż wcale :-/

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Czasami nie samsung tak projektował układy, w których kondensatory były narażone na nadmierne ciepło co prowadziło do szybszego starzenia sprzętu ?

  •  
   c............o

   -3

   pokaż komentarz

   @ghoulas: jak to się mówi: socjalizm to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się problemy nieznane w żadnym innym ustroju ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, bo dzielna socjalistyczna Unia zakazała, a teraz się dziwi i walczy z problemem, który sama stworzyła.
   @Falcon: Tak Unia działa na każdym polu, a skoro o polach mowa to może rolnictwo? Zakazali stosowania w opryskach neonikotyny i pochodnych to w zastępstwie zaczęto stosować dużo większe świństwa, przez co śmiertelność pszczół skoczyła i dzielna Bruksela zaczęła opracowywać programy ratowania ich populacji*. Ot zwalczaj problemy, które sam stworzyłeś i zawsze jesteś potrzebny. Takie biurokratyczne perpetuum mobile.
   *Chociaż tutaj taka mała ciekawostka: Pszczoły, przynajmniej w Polsce, mają się dobrze. Nieprzerwanie od 20 lat ich populacja rośnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt:
   Ty musisz być moderatorem na elektrodzie xD. Nie chce mi się pisać elaboratów na twoją ścianę wypocin. Sprawdź sobie taką małą firemkę Medcom. Pracowałem tam w dziale projektów i testów. Ale co ja tam wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: aha, czyli jesli zabroniono toksycznej substancji a biznes wymyslil jeszcze bardziej toksyczna to jest wina unii, bo przeciez to jak najbardziej normalne ze biznes siega po dowolny srodek byle karawana sie turlała dalej? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @zkmowiec: a nie wiem, zasadniczo raczej to był błąd wykonawczy albo oszustwo dostawcy - bo nikt nie zaakceptuje układu w którym w symulacji czy pomiarach wyjdzie, że nie spełnia wymagań niezawodności bo temperatury przekraczają dopuszczalne temperatury komponentów. A co do kondensatorów - to one występują w obszarach narażonych na ciepło (w rejonie przetwornic) bo chodzi o niską indukcyjność pomiędzy kondensorami, a elementami przełączającymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g: parę lat wstecz - masakrycznie dużo (Playstation 3 "fat", padające karty graficzne w Macach /i nie tylko/).

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Z tego co pamiętam, nie był to błąd dostawcy, bo afera była dość spora i obejmowała kilka milionów urządzeń.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie chce mi się pisać elaboratów na twoją ścianę wypocin. Sprawdź sobie taką małą firemkę Medcom. Pracowałem tam w dziale projektów i testów.

   @Keczupikczu: to nie za dobrze o niej świadczy, że jako konstruktor nie wiesz o co chodzi i szukasz spisku w optymalizacji kosztów produkcji (chociaż przyznam, że czasem bywa nadmierna - ale można to wytłumaczyć, tym że oni produkują setki tysięcy sztuk danego urządzenia). Ja pracowałem w takiej której produkty mijają Cię na ulicy w ilościach hurtowych.

   W dużych korpo produkujących urządzenia w grubych tysiącach każda zmiana generuje ogromne koszty ponownej weryfikacji finalnego produktu - i jeśli nie trzeba to się jej nie robi (chyba, że zmiana softu która jest tańsza)

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: jak wchodził lut bezołowiowy były problemy, teraz gdy producenci ogarnęli technologię jest to margines

  •  

   pokaż komentarz

   @Keczupikczu: kolego mam w domu rodzinnym mikrofalówkę niemieckiej firmy Kuppersbusch zdaje się, działa od 1990 roku, jak to możliwe?

  •  

   pokaż komentarz

   @dkvktvo535y: producenci parę lat ogarniali technologię, a ja ponosiłem koszty (reballing PS3 "pomógł" na tydzień) i traciłem czas (reklamacja karty GF 7600GT). Teraz unijni urzędnicy dobijają branżę w której pracuję, bo przez ich pomysły czynniki chłodnicze podrożały o 700-1000%. Wolę kiedy jednak nie próbują zmieniać świata na "lepszy".

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: W jaki sposób szkodzi mi ten ołów w lutach kiedy tylko używam jakiegoś starego sprzętu, nie zaglądając nawet do środka?

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt bylo juz wiele razy na forum. Uzyj opcji szukaj. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @dkvktvo535y: ta, na pewno. Poczytaj sobie jakie problemy stwarza cyna bezołowiowa. http://myelectronics.pl/?p=759

  •  

   pokaż komentarz

   Hotejr, mówi to Panu coś Panie @WyrobCzekoladopodobny ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Keczupikczu: Potwierdzam. Luty bezołowiowe i słabej jakości kondensatory elektrolityczne powodują masę usterek...

  •  

   pokaż komentarz

   @WyrobCzekoladopodobny: Dodatkow jest zajebiście jak układ jest cały klejem oblany i jest to układ bga na którym jest drug wlutowany układ bga. Powodzenia :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mikoma: Możesz se go wsadzić gdzie słonko nie sięga. Preheater więcej wart. Bez niego nie postawisz poprawnie układu większego jak 10x10mm xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon w socjalistycznej Polsce robili pralki co działały po 40 lat. Podobnie z lodówki

  •  

   pokaż komentarz

   @WyrobCzekoladopodobny: Zawsze można podgrzewać tego typu rzeczy od spodu. Powinno zadziałać jak "naprawa w piekarniku".

  •  

   pokaż komentarz

   @ghoulas Gospodarka sterowana ręcznie, w dłuższej perspektywie wszystko będzie na kartki. Typowe dla socjalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   Zapoznaj się z dyrektywą RoHS to dowiesz się jakie cudowne właściwości ma bezołowiowe lutowie. Jest kruche i nie lubi dużych różnic temperatury podczas pracy.

   @Keczupikczu: Jak to jest że ostatni raz problem z lutami miałem za czasów gdy stosowano jeszcze ołwiowe? Obecnie problemy z lutami to margines.

   Poczytaj sobie o celowym postarzaniu produktów, a dowiesz się po co stosuje się dziadowskie kondensatory.

   @Keczupikczu: To kijowe to postarzanie, skoro opiera się na łatwych w wymianie i kosztujących grosze kondensatorach i to gdyby się psuły zaraz po gwarancji to jeszcze coś ale jak patrze na opisy jak twój przykład to wytrzymują średnio 10 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   ROHS nie zabroniło używania dobrego lutowia tylko zabroniło używania w nim ołowiu

   @kwanty: tak się składa, że dobry lut to właśnie ołowiowy

  •  

   pokaż komentarz

   To samo z celowymi błędami konstrukcyjnymi typu duże kondensatory umieszczone w miejscach gdzie układ jest gorący (co skraca ich żywotność),

   @kwanty: No czemu kondensatory układu zasilającego są umieszczone w pobliżu najbardziej grzejącego się miejsca czyli układu zasilającego? xD Zagadka której foliarstwo nie potrafi rozwiązać od lat choć odpowiedź jest oczywista.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness reballing nie pomógł bo problemem nie były kulki tylko układ.

  •  
   T.........8

   +1

   pokaż komentarz

   Nie, bo dzielna socjalistyczna Unia zakazała, a teraz się dziwi i walczy z problemem, który sama stworzyła.

   @Falcon: Ale brednie. Dzisiaj nie ma więcej problemów z lutem RoHS niż z ołowianym.

  •  

   pokaż komentarz

   Do tego chyba nie ma prostszej naprawy jak poprawienie lutu.

   @Hasz5g: ja tam sie kurka wodna nie znam, ale nie wszystko jest chyba na wierzchu. Nie wszystko da się opłacalnie rozebrać

  •  

   pokaż komentarz

   czyli znów bedzie można używać ołowiu w lutach?

   @ghoulas: LOL, myślisz, że eurobiurokraci tak po prostu rozwiążą stworzony przez siebie problem? Każdy producent po prostu będzi musiał mieć super hiper certyfikat zajebistosci produktu, dzięki czemu będzie można wykosić konkurencję dużych producentw, którj nei będzie stać na to.

  •  

   pokaż komentarz

   @ghoulas: Ja się tym zajmuję na co dzień, ale w tym morzu gówna i półprawd nie mama szans się nawet przebić więc...

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon: to nie stopy cyny są problemem. producenci projektują uC różnych urządzeń tak aby te odmawiały posłuszeństwa mimo, że są nadal sprawne. co się zaś tyczy ołowiu i rtęci to mamy ich dość w środowisku więc należało wyeliminować chociaż jedno źródło aby nie pogorszyć zbytnio sprawy, a co za tym idzie zdrowia ludzi, roślin i zwierząt. sprzęt elektroniczny często kończy w ziemi więc lepiej żeby stopy cyny użyte do jego produkcji nie miały ołowiu i rtęci w swoim składzie albo miały ich jak najmniej. z resztą ROHS to nie Pb-Free.

   tak się składa, że dobry lut to właśnie ołowiowy

   @zarowka12: nie ma dobrego stopu lutowniczego, są stopy mniej lub bardziej szkodliwe czy wytrzymałe. stopy cyny z ołowiem mają zdecydowanie bardziej negatywny wpływ na środowisko niż stopy bezołowiowe lub zgodne z dyrektywą ROHS (w tych stopach może być nawet 1 g ołowiu i 1 g rtęci na każdy kilogram takiego stopu lutowniczego).

  •  

   pokaż komentarz

   W jaki sposób szkodzi mi ten ołów w lutach kiedy tylko używam jakiegoś starego sprzętu, nie zaglądając nawet do środka?

   @UrbanShadow:

   - ołów ma tendencję do kumulowania się w środowisku, w szczególności w organizmach żywych, więc nawet małe ekspozycje na ołów są szkodliwe bo jest on słabo wydalany z organizmu

   - Ty nie zaglądasz do starego sprzętu ale on się od środka utlenia i pary ołowiu wychodzą na zewnątrz (nie wszędzie ale to się może zdarzyć)

   - Ty jesteś porządnym gościem i dopłacisz za utylizację starego sprzętu z ołowiem ale sporo ludzi wyrzuci go do rzeki/lasu/śmieci

   - w dobrej wierze oddasz oddasz sprzęt do utylizacji ale tam Janusz-właściciel będzie chciał zaoszczędzić na kosztownej rozbiórce i utylizacji śmieci i zakopie je w lesie gdzie ołów będzie korodował i przenikał do wód gruntowych (albo spali, albo wyeksportuje do krajów 3-ciego świata gdzie go wyrzucą do morza, etc...)

   Właśnie z tego powodu eliminuje się wszystkie produkty zawierające ołów których nie da się wystarczająco dobrze kontrolować. Dla przykładu bardzo trudno jest kupić akumulator ołowiowy nie oddając starego na złom. Możesz to zrobić ale musisz sporo dopłacić więc się nie opłaca. Dzięki takiemu zabiegowi ołów do produkcji akumulatorów samochodowych pochodzi chyba w 98% z recyclingu (czyli ze starych akumulatorów). Czyli bardzo mało złomu ołowiowego trafia do środowiska.

   Nie ma problemu z ołowiem w przemyśle - tam się go da kontrolować. Z dużymi akumulatorami poradziliśmy sobie ale z małymi urządzeniami elektronicznymi nie ma szans, one w praktyce bardzo często lądują na wysypiskach śmieci i zatruwają środowisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto: są dobre, bo są wytrzymałe, a o to właśnie chodzi. A ołów z nich magicznie nie ucieka.

  •  

   pokaż komentarz

   tak się składa, że dobry lut to właśnie ołowiowy

   @zarowka12: Nieprawda (nie cała prawda). To jest najtańszy (i najstarszy) przyzwoity lut. Można zrobić dobry bez ołowiu ale będzie trochę droższy a dla producentów pretekst do używania tańszego i złego lutu jest bardzo fajny... Pisałem o tym wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   No czemu kondensatory układu zasilającego są umieszczone w pobliżu najbardziej grzejącego się miejsca czyli układu zasilającego? xD Zagadka której foliarstwo nie potrafi rozwiązać od lat choć odpowiedź jest oczywista.

   @Zuben: Czasami kondensator da się umieścić w lepiej wentylowanym miejscu a czasami się nie da. Piję do tego pierwszego przypadku, w którym obok kondensatora umieszcza się grzejący element i to jest albo błąd konstrukcyjny albo celowe działanie.

   To pierwsze należy poprawić, to drugie piętnować (i karać).

   Jeżeli kondensator jest jednak w gorącym miejscu to zadbać o jego wyższą jakość, żeby szybko się nie zepsuł. Więc w większości przypadków da się problem naprawić lub zmitygować.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: a jaki to jest ten równie dobry bez ołowiu? Z tego co czytałem, jeszcze taki nie powstał.

  •  

   pokaż komentarz

   Miał rozjechane kolory. Oczywiście przyczyną usterki były kondensatory na plycie t-con.

   @Keczupikczu: pierwsze słysze, żeby ktoś się bawił w wymianę kondeansatorów smd na t-conie. Za rozjechane kolory, w szczególności negatyw odpowiada układ AS15

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Czyli albo nietrwały albo niebezpieczny... Hmm ale ze starego sprzętu (czyli <2000) korzystam codziennie bo w niektórych dziedzinach starsze jest lepsze i nie bardzo mam na co wymienić.
   Hmm i tak nie zamierzam go wyrzucać w najbliższym czasie, mam dziwne wrażenie że prędzej nie będę go potrzebował niż się zepsuje

  •  

   pokaż komentarz

   Czasami nie samsung tak projektował układy, w których kondensatory były narażone na nadmierne ciepło co prowadziło do szybszego starzenia sprzętu ?

   @zkmowiec: to jest mit, prędzej zrobią się zimne luty na tym elemencie, który generuje wysoką temperaturę niż wysiądą kondensatory. Nie oczekujmy, że kondensator wytrzyma więcej niż 5-8 lat w dzisiejszym sprzęcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: przekładając to na normalnego użytkownika, czemu elektronika z lat 80, made in japan, była tak trwała, posiadała schematy naprawcze dołączone do instrukcji, czy to był efekt większej ,,staranności" w projektowaniu, nie oszczędzaniu na jakości komponentów, nie ingerowaniu ,,księgowości" w pracę inżynierów? Przykład z mojego podwórka, wieża technics, kupiona co prawda za 1500$ w 1986 roku a do tej pory jedyne co się zepsuło to potencjometr za 10zł(i to nie tak do końca, bo na skali glośności do 10, miedzy 1 a 2 były tylko drobne trzaski),telewizor w tym samym roku Panasonic do tej pory działa(kiedyś wylałem za niego szklankę wody, bo chciałem aby ojciec zmienił na coś nowszego i...przyjechał fachowiec-,,5zł+20zł za dojazd" no żesz k@€łaa wtedy pod nosem zamruczalem, skubany 15 lat po tej naprawie nadal chodzi na działce), radio sanyo 30 lat i nic, wszystko gra a wygląda jak nówka...

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon: Bzdury opowiadasz, akurat tutaj takie dzialanie jest w 100% uzasadnione, na rynku obecnie dogadaly sie firmy i zadnej nie oplaca sie oferowac trwalego sprzetu, wolny rynek nie dziala zawsze i wszedzie - np ostatnio raport Goldman Sachs o tym ze bardziej oplaca sie przedluzac choroby. Korwinizm to stan umyslu, ale da sie z tego wyjsc.

  •  

   pokaż komentarz

   @Keczupikczu: Nie zajmuje się elektroniką, nie mam wykształcenia elektronicznego, ale już kilka urządzeń naprawiłem spowodowanych zimnym lutem, albo spuchniętym kondensatorem, lub po prostu wymieniam cały moduł, oczywiście zdarza mi się i popsuć jeszcze bardziej, ale statystycznie więcej naprawiłem.
   Pytanie dla znającego temat w jaki najprostszy sposób sprawdzić kondensator, poza wizualnym spuchnięciem i wlutowaniem, na chybił trafił?

  •  

   pokaż komentarz

   @zkmowiec wszyscy tak robią , nie tylko Samsung.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g widać, że z dupy gadasz - polutuj cfaniaku luty na płycie ceramicznej w sterowniku pompy VP44 np w starym pasku lub audi.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010 pomierzyć pojemność zwykłym, trochę droższym miernikiem?

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to, by ludzie częściej kupowali nowe produkty co napędza gospodarkę.

   @robert-kuzba: dlatego docelowym rozwiązaniem biznesowym jest abonament. coraz częściej stosują go firmy software owe i sporadycznie producenci samochodów (raczej eksperymentalne).

  •  

   pokaż komentarz

   @alex-fortune: serio tak cieżko przewidzieć że jak zakażesz substancji A, to ci co z niej musieli korzystać zaczną korzystać z substancji B, która jest następna w kolejce pod względem opłacalności?

  •  

   pokaż komentarz

   aha, czyli jesli zabroniono toksycznej substancji a biznes wymyslil jeszcze bardziej toksyczna to jest wina unii, (...)
   @alex-fortune: A co? Rolnicy mieli uprawiać dalej, ale bez pestycydów? Przecież to byłoby nierentowne i niewydajne. Jeszcze skończyłoby się na tym, że Europa nie byłaby już w stanie się wyżywić. Także sorry, ale czy to się Tobie podoba czy nie, ale opryski robić trzeba. Także tak, wina Unii. Nie wiem w ogóle na co oni liczyli?

   (...) bo przeciez to jak najbardziej normalne ze biznes siega po dowolny srodek byle karawana sie turlała dalej? xD
   Nie kurde, powinni zwinąć kram, bo Pany z Brukseli zadecydowały... Weź czasem pomyśl zanim coś napiszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Były pewne problemy technologiczne, ale w większości zostały rozwiązane.

   @megawatt: Więc powiadasz, że cyna postanowiła słuchać dyrektyw unijnych i już spontanicznie nie "produkuje" swych włosów? Jest tam moc papieru...

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon: No napewno od bezołowiowego łutu się kondensatory przegrzewają :)

   pokaż spoiler Żeby nie było nie neguje c?$!!wisci eko spoiwa tylko zaznaczam, ze sposobów na postarzanie jest wiele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g: I lutowania trochę ale i projektowania.... Urządzenie nawet jeśli dałoby się naprawić, często jest nierozbieralne.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010:
   Nie da się tego sprawdzić. U Chińczyka możesz kupić miernik ESR MK-328. Porównywałem jego wyniki ze sprzętem za grube pieniądze i wyniki są te same. Przy okazji zmierzy ci też jego pojemność. Z biegiem czasu zdecydowanie bardziej zmienia się ten pierwszy parametr. Pojemność niewiele ci powie. Co więcej ma nawet tendencję do zwiększania się w momencie kiedy kondensator jest przystosowany do wyższego napięcia (np 50V a pracuje przy 16V).

  •  

   pokaż komentarz

   Więc powiadasz, że cyna postanowiła słuchać dyrektyw unijnych i już spontanicznie nie "produkuje" swych włosów? Jest tam moc papieru...

   @videon: produkuje, ale różne stopy produkują ją w różnych ilościach
   rozwiązaniem jest też pokrycie płytki powłoką ochroną która zapobiega wydostawaniu się "wąsów"

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Wlasnie dlatego potrzebne sa regulacje, aby nie bylo tak, ze biznes korzysta z czego sie da byle biznes sie krecil. Od tego właśnie istnieje odpowiedzialne państwo.

   Nie kurde, powinni zwinąć kram, bo Pany z Brukseli zadecydowały... Weź czasem pomyśl zanim coś napiszesz.

   @Nicolai: No pomyslalem i w zasadzie to zgadzam sie, ze jesli szkodza srodowisku i nie potrafia wypracować jakiegoś solidnego balansu między zyskiem produkcyjnym a stratą w postaci - chociażby - zatruwania środowiska, to powinni zwinac kram. Kolega jeden z tych kapitalistów za wszelka cene? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @mareczny: ale najpierw trzeba ich wlutować, bo przecież na płycie miernikiem (chyba) się nie sprawdzi. a jak masz ich kilkanaście to trochę roboty, wiec to ja dla mnie słaby patent.

  •  

   pokaż komentarz

   ESR MK-328

   @Keczupikczu: dzięki, fajna zabawka może sobie kupie, ale trzeba wlutowywać elementy, a ja leniwy jestem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010:
   Nie da się inaczej. On używa generatora. Inne elementy zafałszują ci wynik.

  •  

   pokaż komentarz

   Kolega jeden z tych kapitalistów za wszelka cene? xD
   @alex-fortune: Kolega z tych komunistów, którzy zagłodzą ludność dla idei? XD Nie wiem czy masz świadomość Ci paskudni rolnicy dostarczają jedzenie - podstawową potrzebę ludzkiego organizmu. Jak zaczniemy im grzebać w interesie to staniemy przed takim samym wyborem jak Wenezuela: żarcie gruzu czy polowanie na łabędzie w parku.

   No pomyslalem i w zasadzie to zgadzam sie, ze jesli szkodza srodowisku i nie potrafia wypracować jakiegoś solidnego balansu między zyskiem produkcyjnym a stratą w postaci - chociażby - zatruwania środowiska, to powinni zwinac kram.
   Kolega jest tak głupi sam z siebie czy mu płacą? Tu nie tyle chodzi o balans między zarobkiem, a ochroną środowiska, tylko o to, że mamy w Polsce 38 milionów gąb do wykarmienia. A jak masowo porzucimy opryski to plony zmniejszą się o połowę, jak nie więcej. Mniemam, ze kolega żeby okazać słuszność swoich idei będzie znajdzie się w tej głodującej połowie Polski?

   Poza tym neonikotyna i pochodne nie były jakoś wybitnie szkodliwe dla środowiska. Dla mnie były dobrym kompromisem między maksymalizacją plonów, a ekologią, ale że eurolewacy, z których duża część pewnie ani razu nie była na wsi zdecydowała inaczej to oczywiście wina tych przebrzydłych kapitalistów. Typowo socjalistyczne myślenie: Za błędy socjalizmu winni są imperialiści i jedyne rozwiązanie to więcej socjalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   rozwiązaniem jest też pokrycie płytki powłoką ochroną która zapobiega wydostawaniu się "wąsów"

   @megawatt: Powłoka przy np. BGA? Na marginesie stopy metali niechętnie tworzą takie wąsy, to jest domeną w miarę czystych pierwiastków, jak cyna która jest powszechnym lutowiem elektroniki.

  •  

   pokaż komentarz

   Powłoka przy np. BGA?

   @videon: przy BGA nie, ale przy SMT czy montażu przewlekanym tak

   Na marginesie stopy metali niechętnie tworzą takie wąsy, to jest domeną w miarę czystych pierwiastków, jak cyna która jest powszechnym lutowiem elektroniki.

   @videon: są różne stopy do lutowania bezołowiowego, ale praktycznie wszystkie zawierają więcej cyny niż standardowy stop 63/37

  •  

   pokaż komentarz

   przy BGA nie

   @megawatt: BGA ma największy problem z wąsami, raz z powodu swego rastru wyprowadzeń, dwa z powodu powszechności logiki niskonapięciowej, o niewielkiej wydajności dla której taki włos jest skutecznym obwodem zwarciowym. Stop Sn60Pb40 jest tym znienawidzonym przez UE stopem ołowiowym... z którego można jeszcze korzystać amatorsko, oraz nieograniczonych zastosowaniach militarnych i ... medycznych (sic!)

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: jeden z powodów czemu Xoami są trwalsze od Samsungów :>

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: a nie ? komputery na ołowiu potrafią działać z 40 lat od 1988 Jedynie kondensatory wymieniają.

 •  

  pokaż komentarz

  Najgorsze jest to, że w tej pierd*** współczesnej elektronice zawsze psuje się jakieś totalne gówienko, a cała reszta jest sprawna. Przykład? Odkurzac. Zjeb*** regulator obrotów - sam z siebie je obniża. Odkurzacz zaczapiście mocny, super dmucha i w ogóle, a jedyna opcja naprawy to zgrzać na twardo wysokie obroty.

  Inny przykład? Myszka. Intensywnie używana. WSZYSTKO działa poza jedną pierdołą. Logitech. Psuje się przycisk pod kółkiem. Przestaje "łapać". Jedyna opcja wymienic myszkę. I tak bez końca...

  I to jest najgorsze, że na śmietnikach lądują TONY SPRAWNEGO SPRZĘTU w którym jakaś pierdoła nie zagrała.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Ostatnio myszke logitecha performance MX uzywana 5 lat naprawilem. Mialem podwojne klikniecia - wylutowalem jakis element, wymienilem na nowy zamowiony z amazona [5e za 5 szt]. Wideo z instrukcja naprawy bylo na YT. Wiec nie jest tak zle, jak sie chce, to wiele rzeczy da sie naprawic.

  •  

   pokaż komentarz

   Najgorsze jest to, że w tej pierd*** współczesnej elektronice zawsze psuje się jakieś totalne gówienko, a cała reszta jest sprawna.

   @deathcoder: patrz, dokładnie tak jak w łańcuchu rowerowym - strzela jedno ogniwo, a reszta jest sprawna!

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Różnica polega na tym, że jak pieprznie Ci łańcuch idziesz do sklepu i kupujesz nowy - nie wyrzucasz roweru, a jak chcesz oszczędzić może nawet jedno ogniwo wymienić. Więc nie pierd*** mi tu bzdur tego typu porównując łańcuch roweru do sprzętu, który celowo jest robiony tak, by nie dało się go naprawić.

   Tu nie chodzi o psucie się, ale o to, że kiedy coś się psuje nie masz możliwości w prosty sposób tego naprawić i to nie wynika z tego, że dana część jest Bóg jeden wie jak skomplikowana, tylko dlatego że producentowi ZALEŻY na tym byś tego nie naprawił. Patrz montowanie akumulatora w niektórych modelach samochodów za nadkolem, co powoduje konieczność demontażu koła i nadkola, by się do niego w ogóle dostąc. To jest bezczelność ponad miarę.

  •  

   pokaż komentarz

   @r3pr3z3nt: Jak naprawić zatem regulator obrotów? takie kółko. kręcisz w górę zwiększasz obroty, kręcisz w dół mzniejszasz. W odkurzaczu jest tak, że jak bardzo delikatnie przesuniesz kółkiem w górę to zwiększa obrtorty do takich jakich powinien ale wystarczy lekko potrząsnąć odkurzaczam by "zgubił ustawienie" i z powrotem je zmniejsza. Toć to jest KLUCZOWA część mocnego odkurzcza. Po to kupujesz mocny, by w razie potrzeby móc skorzystać z maksymalnej mocy.

  •  

   pokaż komentarz

   @r3pr3z3nt: Tylko żeby to naprawić to trzeba mieć mózg a nie być przygłupem. Bo nawet w Polsce gdzie koszta pracy są względnie niskie to nie opłaca się praca jeśli nie zarabiasz na niej minimum 50 PLN/h, bo jak do tego doliczysz PIT-y, VAT-y i ZUS-y to już prawie nic nie zostaje.

   I teraz sobie pomyśl kto będzie takim idiotą, żeby płacić te 50 PLN za naprawienie myszki na którą nikt ci po naprawie nie da gwarancji bo może podziała jeszcze dzień a może następne 5 lat... kiedy nowa kosztuje 30. Znowu komuniści "naprawiają" problem który sami stworzyli a durnie obwiniają prywatny biznes który się dostosował do tego chorego modelu i wszystko produkuje w chinach. Bo tak samo u nas się "opłaca" produkcja jak naprawa... więc się niczego nie naprawia bo nikt nie będzie czekał 2 miesiące aż jego grat o wartości 3 PLN załadują 2 razy na statek...

   Jak naprawić zatem regulator obrotów? takie kółko. kręcisz w górę zwiększasz obroty, kręcisz w dół mzniejszasz.
   @deathcoder: Interesujący poziom mentalnego zdebilenia. Przeciętny Europejczyk doszedł już chyba do poziomu jakichś ludów pierwotnych zamieszkujących dżunglę, które kiedy widziały radio albo aparat fotograficzny myślały że odwiedził ich bóg albo czarownik.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Ale od logitecha to sie odp??@$@!. Akurat myszki ma super

  •  

   pokaż komentarz

   @r3pr3z3nt:

   Wiec nie jest tak zle, jak sie chce, to wiele rzeczy da sie naprawic.
   jak się che i ma talent to i wahadłowiec w garażu naprawisz, ale prawda jest taka że producenci naprawy wcale nie ułatwiają. Widać to po lapkach przykładowo - dawniej głupie przedmuchanie wiatraczka to były 4 śrubki - teraz musisz rozkręcać do zera.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Ja wymieniłem w myszce logitech psb, ale myszka ma 12 lat.

   źródło: large.png

  •  

   pokaż komentarz

   Różnica polega na tym, że jak pieprznie Ci łańcuch idziesz do sklepu i kupujesz nowy - nie wyrzucasz roweru
   @deathcoder: a jak zepsuje ci się myszka, to wymienisz myszkę, a nie wyrzucasz cały komputer

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Mam jakiś poj!?!ny piekarnik od amiki, gdzie do głównej awarii wystarczy, by zepsuła się najpierw karta SD, a następnie wyjątkowo specjalnie słaby i słabo czytający czytnik tej karty. Ot taki sobie amika patent zrobiła, by wyp!!@??$ać tony piekarników na złom, bo karta za 2 zł się zepsuła. (naprawa wg. serwisu, to wymiana komputerka za 80% ceny piekarnika) Oczywiście komputerek to prymitywne pcb z gównianym wyświetlaczem, Chińczyk sklepie kontener tego w dzień za dolara za sztukę.

   Takie praktyki powinny być srogo karane.

  •  

   pokaż komentarz

   celowo jest robiony tak, by nie dało się go naprawić.

   @deathcoder: wymiana przycisku w myszy to 15min roboty tresowanej małpy

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: w odkurzaczu wymieniasz potencjometr, a w myszce przycisk.

   Potrzebne narzędzia? No patrz, do wymiany łańcucha też. A do wymiany ogniwka bardziej specjalistycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc nie pierd*** mi tu bzdur tego typu porównując łańcuch roweru do sprzętu, który celowo jest robiony tak, by nie dało się go naprawić.

   @deathcoder: nie, robiony jest tak żeby był taki w produkcji

   > nie wyrzucasz roweru, a jak chcesz oszczędzić może nawet jedno ogniwo wymienić.

   @deathcoder: chodzi o mechanizm, a współczesne urządzenia elektroniczne są bardziej złożone niż rower - i mogą być albo ogromne łatwe w naprawie (nie znaczy niezawodne), albo zminiaturyzowane, tanie ale niekoniecznie łatwe w naprawie (nie mówię o skrajnych przypadkach gdzie apple nie nanosi oznaczeń na pcb)

   Patrz montowanie akumulatora w niektórych modelach samochodów za nadkolem, co powoduje konieczność demontażu koła i nadkola, by się do niego w ogóle dostąc. To jest bezczelność ponad miarę.

   @deathcoder: jak często wymieniasz akumulator? bo u mnie w samochodzie ten sam akumulator nie był nawet wyjmowany od produkcji - 8 lat temu (chyba, że mechanik wyciągał go w tajemnicy przede mną - ale dalej ma fabryczną plombę)

  •  

   pokaż komentarz

   Przestaje "łapać". Jedyna opcja wymienic myszkę. I tak bez końca...

   @deathcoder: Mi też się zepsuł, do tego taki lutowany powierzchniowo. Zajrzałem do środka myszki, odgiąłem blaszkę, rozebrałem przycisk, dogiołem drugą blaszkę, złożyłem i działa super już rok - da się naprawić. Ogólnie o wiele lepiej wymienić po prostu mikroprzełącznik ale ten był lutowany powierzchniowo i akurat takiego nie miałem pod ręką. Sam jeszcze wymieniłem przyciski lewy i prawy - często można z innej starej myszki przelutować.

   @deathcoder:

   Więc nie pierd*** mi tu bzdur tego typu porównując łańcuch roweru do sprzętu, który celowo jest robiony tak, by nie dało się go naprawić.

   Ale bez przesady, nie w przypadku myszek. Zresztą nie do końca cały sprzęt jest specjalnie postarzany, często awaryjność wynika z miniaturyzacji. No i ludzie wolą kupować tani gówno sprzęt niż porządniejszy ale droższy.

  •  

   pokaż komentarz

   Mialem podwojne klikniecia - wylutowalem jakis element, wymienilem na nowy zamowiony z amazona

   @r3pr3z3nt: pamietasz jakies hasla kluczowe? moze nawet link do flimiku?

  •  

   pokaż komentarz

   jak się che i ma talent to i wahadłowiec w garażu naprawisz, ale prawda jest taka że producenci naprawy wcale nie ułatwiają. Widać to po lapkach przykładowo - dawniej głupie przedmuchanie wiatraczka to były 4 śrubki - teraz musisz rozkręcać do zera.

   @ostatni_lantianin: Tylko w gówno budżetówkach i masówkach. Biznesowe laptopy się super rozbiera. Mało lub brak zatrzasków - wszystko na śrubkach. Gdyby ludzie nie głosowali portfelem to by sytuacja na rynku konsumencki miała się inaczej z laptopami - a tak ludzie wolą kupować nawet cieniutkie chińskie gówna za kilka stówek z włożoną baterią na stałe bo albo tanie albo tak fajnie wygląda.

   Moje ulubione, w tanich gówno laptopach asusa klawiatura jest jedną częścią z obudową. Jak zjebiesz klawiaturę to musisz całą górną pokrywę obudowy wymieniać xD

   Już nie wspominając o bateriach ładowanych do środka obudowy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder:
   microswitch do myszki to jakies 1zl i wymienia go sie w 10 minut z przerwa na browca...
   potencjometr w odkurzaczu to troche wiecej p$?!!#?enia ale srednio ogarnieta malpa z downem wymieni go w max kilka godzin

   tylko ze najpierw trzeba chciec cos naprawic a nie... hurr durr j!%%ne producenty oszusty prywaciarze specjalnie robio zeby sie naprawic nie dalo

  •  

   pokaż komentarz

   @r3pr3z3nt: mialem podobny objaw, logitech uznal mi gwarancje na podstawie przelewu i nawet nie musialem odsylac starszej myszy (g5) a przysłali g500s ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WyrobCzekoladopodobny: Pewnie na ten mini systemik napisany na kolanie.

  •  

   pokaż komentarz

   te 50 PLN za naprawienie myszki

   @superfrog: Przy cenie tej myszki to dobra cena. Ja też naprawiałem głównie dlatego, że model który mi odpowiadał zastąpili nowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakubbPL: Logitech ma najzajebistsze myszki ze wszystkich, jestem programitą i wiem co mówię. Free whel to jest wynalazek XXI wieku. ALE. Korzystam już z TRZECIEJ myszki M705 i w każdej (włącznie z tą aktualna) po pewnym czasie wysiada przycisk pod kółkiem. Jest to element NIEDOROBIONY i nic na to nie poradzisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Ja mam swoja g502 prawie 4 lata juz, i jest prawie jak nowa. Od teraz tylko logitechy bede kupowal ale moze byc tak jak mowisz ze model ma wade fabryczna i nic z tym nie da sie zrobic. Nie probowales tej nowej g903?

  •  

   pokaż komentarz

   zepsuła się najpierw karta SD

   @kupkesobieciagne: ale wyskakuje Ci error SD, wklepujesz w google i wiesz już jak to naprawić.
   Oprogramowanie w dzisiejszej elektronice bardzo często siada, tutaj nic nie trzeba lutować eepromu, bo mamy kartę sd - dużo lepsze rozwiązanie niż lutowanie pamięci + kupno programatora. To samo jest w TV, zgrywasz oprogramowanie na usb, wciskasz odpowiednią kombinację na pilocie, podłączas tv i masz aktualizację, a tv wcześniej świecił na czarno lub zawieszał się na logo. Oczywiście w niektórych przypadkach musisz niestety lutować uszkodzoną pamięć eeprom.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Mówisz odkurzacz, ja mówię nawijak na kabel - super hiper pomysł żeby element, który jest używany za każdym razem zrobić w sposób, że są dwa pierścienie i dwie metalowe płytki. Rozwiązanie proste jak cep, bo jak inaczej połączyć dwie ruchome, przewodzące powierzchnie, nie? No tylko że te płytki były przymocowane do "kabla właściwego" chyba ledwo połową takiego kabla, więc po pewnym czasie się urwały- odkurzacz nawet nie startował. Wywaliłem nawijak, spiąłem kabel za supłem i odkurzacz robi już chyba drugie tyle lat, co z tym zasranym nawijakiem. Nawet po częściowym zalaniu, jak w stanie wskazującym raz chciałem odkurzać mokrą wykładzinę.

   Mówisz mysz- ja mówię "rejzer", ale zanim przejdziemy do jechania, że hurr durr guwno, ja mam z chin z tym samym sensorem, ta mysz mi po prostu dobrze leży w dłoni, a tego nic nie zastąpi, zwłaszcza przy obecnym trendzie tworzenia "myszek-cyborgów".
   No ale tak - robiłem w niej już:
   -Lewy przycisk myszy, ale najlepsze że nie switch, tylko to, co w niego klika. Z fabryki wyjeżdża taka Y-kształtka, gdzie górne części są przymocowane do obudowy, a dolny wycelowany w switch na PCB. Za pierwszym razem ułamało się jedno ramię tego Y-greka, więc po prostu wepchałem tam odpowiednio dociętą gumkę i zalałem superglue. Działało do tego miesiąca.
   -Kabel. Wot tak po prostu się wziął i przetarł, ale to w sumie zrozumiałe bo przez prawie dwa lata targałem tą mysz codziennie w plecaku. Zamiennik od majfrenda za jakieś śmieszne pieniądze rzędu 3 dychy. Do tej pory działa.
   -Drugi raz LPM. Plasticzek najprawdopodobniej źle zniósł gumkę i superglue, więc na początku maja znów się ułamał. Tym razem, przy użyciu specjalistycznych narzędzi ("dremel" z lidla i pistolet na klej), zamontowałem takie coś. Teraz spokojnie pociągnie kolejne 3 czy 4 lata.
   No i tym razem stoję przed wyborem klawiszy bocznych, bo po prostu, przy którymś myciu tej myszy, woda skorodowała złącza na płytce, a ja nie mam cierpliwości do lutowania, więc wystarczy że kupię nową część za np. 15$ i jestem w domu.
   Na samą myśl o wybieraniu nowej myszki to mnie telepie, choć nie ukrywam, że przycinanie klocka z drewna pod wymiar, a potem jeszcze wycinanie zastygłego kleju było trochę uciążliwe xD

   Co do samego tematu i związanego gadania że kiedyś się nie psuło!!1. No bo jak pralka to był silnik na sztywno spięty z bębnem albo tym kręciołkiem jak we "frani", do tego tak samo toporna pompa wody i programator będący w rzeczywistości bardzo wolnym silnikiem, to co tam się miało zepsuć? No ale jak się chce mieć 200 programów i 30-minutowe odświeżania, do tego klasę AAAAA(aaaa!), to ten silnik nie może być prostym urządzeniem z grubymi jak palec kablami, działającym na programator czasowy działa/nie działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Mi się wysypał przycisk od myszy msi to oddałem na gwarancję i za tydzień miałem nową.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt podziwiam że ci się chce w ogóle z bandą populistycznych debili kłócić. Ale miło poczytać kogoś kto nie bierze wszystkiego na chłopski rozum. Kiedyś wykop chyba był lepszy

  •  

   pokaż komentarz

   @Kryspin013: racja, co nie zmienia faktu że producenci robią to specjalnie, to nie jest tylko wina cebulenia klientów. Często sprzęt o żywotności x2-3 kosztuje x1.5-2 tyle mimo że koszt produkcji jest o kilka % większy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: Trzeba by mieć jakieś dane a nie tylko narzucać taką narrację bo jest wygodna. Zbyt uogólniasz. O ile celowe postarzanie produktów jest faktem, tak nie zgodzę się, że wszędzie i w każdym przypadku. Do tego nie ma reguły bo droższe produkty też lubią mieć własne problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kryspin013:

   Do tego nie ma reguły bo droższe produkty też lubią mieć własne problemy.
   racja i biznesówką się zdarzają wpady co nie zmienia tego co napisałeś jak wyżej - do droższego sprzętu się bardziej przykładają,
   To jak kiedyś ktoś pisał jakąś pastę czy coś - nie można dostać laptopa gamingowanego co wygląda normalnie tak nie można dostać normalnego laptopa z "wydłużoną żywotnością" - albo kupujesz biznesówkę za 2x tyle (bo przy okazji muszą dopchać wyj#!#ną baterię, matrycę, głośniki których nie potrzebujesz) albo z dużo słabszym CPU/GPU.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: Widocznie "zwykłe" droższe laptopy się tak dobrze nie sprzedają jak tanie gówna i gamingowe gówna. Możesz niestety winić głównie konsumentów.

   Sam mam obecnie awersję do tych nowych lapków i sp#$????onych pomysłów designerskich producentów ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  szybko i tanio naprawić
  ciekawe, jak będą chcieli szybko i tanio coś naprawić, jak komponenty będą dużo kosztowały xD

 •  

  pokaż komentarz

  Odpukac. Od 6 lat AGD i RTV w domu dziala tip top. Najstarszy sprzet 2012, najmlodszy poczatek 2014. Pytanie czy rzeczywiscie sprzet tak sie psuje czy mamy go tyle w domach (kto mial zmywarke 15 lat temu?), ze przy nowoczesnych mediach powstal problem. Za komuny przy dobrym wietrze z elektroniki byl tv, lodowka i pralka automat (w sumie zadna elektronika). Teraz? Plyta, piekarnik, mikrofala, zmywarka, pralka, tv, tuner, router/modem, komputery, smartfony, etc..
  Ponadto ludzie chca tanie produkty wiec nic dziwnego, ze projektuje sie je "wystarczajaco" dobrze. Chcecie pancerna pralke? Kupcie sobie Miele za 3000.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak bo już czas, żeby urządzenia były trwałe. Ale "w nagrodę" będzie je można coraz częściej wypożyczyć w ramach abonamentu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Cieszycie się? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna