•  

  pokaż komentarz

  no to mamy kolejny strzał w stopę intela... czerwoni nie muszą się wysilać nawet za bardzo:D

  •  

   pokaż komentarz

   @meserak86: Zawijanie czego kolwiek w pośpiechu zawsze świadczy o jednym że to jest ściema. Obnażyłem trochę to w poprzednim wykopie o intelu. Po prostu w ewidentnie było to widać na pasku Cinebench że to jest wersja ES/QS Xeona Platinim. pisząc że to jest ściema musiał bym walczyć z wieloma entuzjastami intela.

   Ogólnie intel może chciał trochę zablefować żeby AMD ssie wypstrykało.

   Jako osoba korzystająca z dużych wydajności CPU nie widzę ani po stronie intela ani po stronie AMD sensu budowania procesorów
   18/18/32 rdzeniowych jesli nie mają korekcji błędów.

   Jesli nie mają niskiego TDP które nie musi być zasilane przez wyżyłowane na płytach konsumenckich sekcje zasilania.
   W obecnych czasach podkręcanie cpu 16/18/28 core jest zabawą dla entuzjastów ale nie wydajnością do pracy są inne rozwiązania stabilniejsze, nie generujące takego ciepła i czasami tańsze.

   Kto o zdrowych zmysłach ryzykuje procesor za 6-8 tys + płytę żeby wciągnąć 20% wydajności?
   Ktoś powie że są systemy zabezpieczeń na płycie i nc csie nie stanie... Co jest nieprawdą bo ktoś kto Ci składa tego nie powie bo odpowiada gwarancyjne tylko gwarancją producenta ktora może być nie uznana...

   Mówię tu o wykorzystywaniu drogich PC po OC do prac profesjonalnych.
   Takie PC oprócz mocy (której nie można tu im zaprzeczyć)
   nie oferują nic innego, prócz Gwarancji 12 miesięcy (producenta) realizowanej do 14 dni lub dłużej
   Nie oferują stabilności sytemu która jest niezwykle ważna w liczeniu czego kolwiek.
   nie oferują kompatybilności z pamięcią ECC.

   Obrazowo to ujmując jeśli ktoś zostawia komp na kilka godzin chciałby żeby obliczenia lub wynik renderowania były wygenerowane zawsze kiedy ja zostawi. Nie zawsze tak jest.

   To tak jak by sobie kupić szybki samochód lub motor za 30 000 zł.
   I po pewnym czasie zauważyć że co kilka wyprzedzeń mamy podczas tego manewru problem z mocą albo silnik nam gaśnie.
   Jest to niebezpieczne, irytujące i pomimo prób naprawy nie ustępuje to nie chce nam sie na taki sprzęt wchodzić i jesteśmy zniechęceni.

   Podobnie jest ze stacjami PC po OC do prac profesjonalnych.Wydaje sie za nie kilkanaście tysięcy złotych a nie mamy na nich tej stabilności.
   Wysokie TDP duży pobór prądu obciążona sekcja zasilania (AMD Threadripper 1950X) i mamy brak stabilności pomimo tego że temperatura na cpu pod wodą ma 55 stopni.

   Zawsze błędy w bitach sie zdążają i brak pamięci ECC równa sie brak stabilności i blue screen.
   Kto sie przesiadł ze zwykłego PC na stacje z pamięciami ECC. Ten dokładnie wie o czym mowie.
   Więc produkcja CPU o tak olbrzymich wydajnościach bez pamięci ECC nie ma tu najmniejszego sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: A threadripper nie ma wsparcia dla ECC bo mi się wydaje że ma?

  •  

   pokaż komentarz

   threadripper

   @ediz4: oczywiście, że wspiera ECC, bo to kontrukcja wprost z serwerowych Epyców. Trzeba zwracać uwagę czy płyta główna którą wybierzecie też to wspiera.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: threadripper obsługuje pamięć ECC

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku wytłumacz mi - i pytam bez złośliwości - jaki w ogóle jest sens kupowania stacji roboczych do wykonywania wielogodzinnych obliczeń? Nie lepiej pójść w jakieś serwery/chmurę?

  •  

   pokaż komentarz

   @megan_: no jak renderujesz fiolm na youtube w 4k ktory ma zalozmy 10 minut to nie bedziesz wysylac nigdzie tego tylko zostawisz do renderowania na pc i pojdziesz do kina czy obejrzysz film xD takie serwery maja sens gdy sa postawione u ciebie w domu i po gigabitowym laczu przeslesz mu pliki do wyrenderowania i on ci je wyrenderuje

  •  

   pokaż komentarz

   @meserak86 co? Póki co w segmencie 'dla ludzi' czyli takie budy do 15k to Intel jest lepszym wyborem. Ryzen wyłącznie jak ktoś gier nie odpala. Nie jestem fanem Intela, chciałbym żeby AMD potrafiło nawiązać walkę. Dla mnie jako klienta to na rękę.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku:

   Kto o zdrowych zmysłach ryzykuje procesor za 6-8 tys + płytę żeby wciągnąć 20% wydajności?
   Ktoś powie że są systemy zabezpieczeń na płycie i nc csie nie stanie... Co jest nieprawdą bo ktoś kto Ci składa tego nie powie bo odpowiada gwarancyjne tylko gwarancją producenta ktora może być nie uznana...


   Zawsze coś może się stać, ale szanse są bliskie zeru... jeszcze zależy jak używasz tego CPU, jak planujesz trzymać z 5-10 lat to może dożyjesz śmierci przez podkręcenia, ale tak to ja podkręcam nawet laptopy i tak dlugo jak temperatura jest poniżej 97 stopni to jestem zadowolony :D a po 3-4 latach max i tak się wymienia.

  •  

   pokaż komentarz

   gigabitowym laczu

   @fx_mefedroniarz: 40/10mbps wystarczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   https://www.nomachine.com/

  •  

   pokaż komentarz

   @majsterV2: no niby tak ale ja jak transferowalem pliki po 80-90gb ktore generowalem na 'serwerze' domowym na drugi pc to mnie k?@?ica lapala, bo transferowaly sie po 2h przez sftp miedzy komputerami oddzielonymi od siebie o 2m, ciagle zbieram sie na domowa rewolucje zeby pokupowac i pokonfigurowac switche 1gbit + karty miedzy komputerami bo to serio ulatwia zycie a tak mam tylko 1gbit miedzy 2 pc a miedzy innymi 100mb :/ + z tym nomachine zakladam ze miales na mysli uzywanie tego remote na jakims serwerze, no ale te dziesiatki gb filmow tez musisz jakos tam przeslac, kolejny problem

  •  

   pokaż komentarz

   @megan_: wiesz co z tymi chmurami to jest tak że nigdy nie wiesz ile zapłacisz za obliczenia. A jak ci sie kończy budżet to lipa. Ilość prób często pozwala przeanalizować sytuacje i czasami schodzi sie krócej czasami dłużej. Co innego jak masz serwery u siebie w serwerowni. Stacji roboczej używasz wtedy kiedy potrzebujesz PCI na gpu nie masz serwerowni bo postawienie serwera skutkuje brakiem komfortu pracy spowodowanym bardzo głośna pracą serwera.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: tak ma,
   1 Uważasz ze jak toś pałuje CPU OC 30-60 % to to wytrzyma 3 lata jak producent oferuje 12 miesięcy na normalne użytkowanie.
   2. samych pamieci nie prze taktujesz bo takie pamięci nie maja wystarczających radiatorów i nie wytrzymaja
   Z reguły śa to pamieci PC4 2400 ECC wiec sam rozumiesz...

  •  

   pokaż komentarz

   @GotoFinal: uważasz że na płycie za 700 -1200 zł jest tak nieawaryjna sekcja zasilania ze wytrzyma tyle pod prze taktowaniem CPU na minimum 30%?? Bedzie to pracowało 24/7 przez 3 lata?( ͡° ͜ʖ ͡°)
   no niech pracuje 18/7

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: tylko że serwer z dobrym GPU to spory wydatek na starcie, a taka VMka na Azure: 24 rdzenie, 224GB RAM, 1,5TB, 4x NVidia Tesla v100 załatwi Ci taki job w parę godzin. Godzina pracy tej VMki to 5 euro.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koliat: Jakie rdzenie z jakimi instrukcjami?
   1. Ghz GHz ercowi teraz juz nie jest równy.
   2. Virtualizacje na Usera GPU na CPU słabo wychodzą

   5Euro x 12H dziennie x 300 dni pracy = 18 000 euro na rok za jedno stanowisko
   Powiem ci troche drogo za tyle to kupujesz kilka stanowisk i nie na rok tylko do kilku lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku #umniedziala działało nawet na płytach co padały dopiero na 120 stopniach.
   Ale teraz głównie z laptopów korzystam, to tutaj podkręcam co najwyżej GPU a tak to raczej zmniejszanie napięcia

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: Najpewniej Xeony E5, ale sprawdzę dokładniej jak postawię zaraz :-)
   2. Te VMki włączasz per job, potem składasz - czy to 12h codziennej ciągłej pracy? poza tym - 1 karta Tesla v100 to wydatek okolo 10000 USD, 4 takie to 40000 - za same karty graficzne masz już 2 razy 18.000 euro. Pamietaj że musisz jeszcze dokręcić jakiś serwer do tego, a to przynajmniej drugie tyle, do tego prąd, konfiguracja, system operacyjny, HA itd itd. - TCO w przypadku własnego serwera jest w cholerę większe - wydajesz blisko 100k euro na taki sprzęt, a jak chcesz się wycofać to sprzedajesz z dużą stratą. Na Azure - wyłączasz VMkę i po sprawie :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: jeśli ktoś np. robi grafikę 3D albo wideo w ramach hobby, w domu, to nie widzę konieczności pamięci ECC. Nawet pół-profesjonalnie albo entry-level, można się spokojnie bez tego obejść. Ważne, żeby nie wysypało się przez minimum 24 godziny, nawet bez ECC nie jest to nic nadzwyczajnego. Jeśli pracujesz w profesjonalnym studio, masz ponad 4 DIMMy wpięte, albo zarządzasz stacją roboczą zdalnie, no to już musi być wysoka stabilność. A tak to najwyżej stracisz parę minut, max godzinę renderowania jednej klatki. I cyk, restarcik, kontynuujemy. Brzmi jak katastrofa i brak profesjonalizmu kiedy liczy się każda sekunda dla zadowolenia klienta, ale to się zdarza bardzo sporadycznie w zastosowaniach o których wspomniałem. Oczywiście zapisujemy klatki jako TIF albo PNG, nie encoding wideo w locie :). Często i gęsto renderowałem w nocy i nigdy nie miałem zwiechy, crasha albo bluescreena z powodu pamięci. Wszystko ZALEŻY od poziomu, budżetu i tego jak bardzo praca nie wybacza opóźnień. Można się bez ECC obejść, ale nie wtedy, kiedy nie ma miejsca na błędy.

   To jest kwestia korekcji błędów pamięci. Overclocking natomiast to pomyłka w segmencie HEDT. Każde zwiększenie napięcia i temperatury ponad fabryczną specyfikację obniża o pewien stopień żywotność procesora. A potem następuje degradacja i brak stabilności pod obciążeniem. Pomyłka od strony konsumenckiej, świetny zabieg od strony producenta, który będzie bardzo zadowolony unieważniając gwarancję i proponując konsumentowi nowy model.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: oczekuję na złapanie się za głowę i komentarz "CZŁOWIEKU CO TY k$!%A p@%?#%#ISZ W OGÓLE NIE WIESZ O CZYM PISZESZ" :D

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: o co chodzi z tymi pamieciami ECC. jak czesto zdarzaja sie te bledy w RAMie? przeciez ludzie maja normalny RAM, bez zadnych ECC i komputer jest stabilny.

  •  

   pokaż komentarz

   @SmugglerFan: 4000-6000 błędów na gigabajt na rok. Niewielka część tych błędów powoduje zwiechę systemu. Liczba zależy też zapewne od ilości kości w module pamięci (single vs. dual rank), jak pojemna jest kość, jaki proces technologiczny, taktowanie, temperatura i pewnie ekranowanie też.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neoqueto: a jak sie objawiaja takie bledy nie powodujace zawieszenia sie systemu? ze grasz sobie w cos i nagle ci pokazuje ze masz 2x golda bo sie zle odczytala wartosc z ramu? widzialem artefakty gpu: kropki kolorowe, migajace trojkaty, ale nie znam bledow cpu\ram.

  •  

   pokaż komentarz

   @SmugglerFan: W sumie pewnie coś takiego byłoby możliwe, ale w grach takie krytyczne wartości mają sumy kontrolne i inne zabezpieczenia, które przeciwdziałają hakerom, więc pewnie nic by się nie stało, albo wyskoczyłby błąd. Jest masa innych zmiennych w masie innych adresów pamięci, które są wykorzystywane, czy nawet zaalokowane i niewykorzystywane przez grę. Jeśli używałeś kiedyś programu Cheat Engine, to pewnie wiesz o co chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koliat: bezpośrednie porównanie fizycznego serwera z maszyna na Azure czy AWS jest bez sensu. Przewagą chmury nie są parametry maszyn, lecz możliwość wykorzystania całych usług. Np. Kupując usługę bazy danych MSsql w Azure zyskuje się na licencjach które często są w cenie usługi lub Oracle w AWS. Poza tym usługi analizy danych, audio deskrypcji tekstów i masa innych usług za które płacisz według rzeczywistego zużycia. Niestety w Polsce barierą w budowie środowisk Full-Cloud ciągle jest dostęp do redundantnych wydajnych łącz. Często nawet pozornie redundantne łącza wychodzą z miasta dalej wspólną "rurą" kupiona od Orange

  •  

   pokaż komentarz

   W sumie pewnie coś takiego byłoby możliwe

   @SmugglerFan: @Neoqueto: jeszcze dodam, że byłoby to BARDZO mało prawdopodobne, bo mówimy o błędach na pojedynczych bitach, których jest dosłownie miliardy w dzisiejszej pamięci RAM.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku mówisz o zwykłych stacjonarkach czy o stacjach roboczych? U mnie 3570k, który od 1 dnia od zakupu był podniesiony z 3,7 na 4.8Ghz dalej działa i dalej na tych 4.8Ghz. Płyta również. Jedyne co to mi padły z 3 komplety pamięci, które podkręcane nie były :D

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku mówisz o zwykłych stacjonarkach czy o stacjach roboczych? U mnie 3570k, który od 1 dnia od zakupu był podniesiony z 3,7 na 4.8Ghz dalej działa i dalej na tych 4.8Ghz. Płyta również. Jedyne co to mi padły z 3 komplety pamięci, które podkręcane nie były :D

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: Ale ja nie mówie o podkręcaniu - podkręcanie stacji roboczych to idiotyzm

  •  

   pokaż komentarz

   @mam4k2: nie zgodzę się że jest bez sensu, choćby na tym przykładzie pojedynczego joba :) ale tak, opcja full cloud jak MSSQL jest idealna szczególnie dla MSP. Lecz niestety w 2018 cały czas ten sektor inwestuje w on premises, podjudzany przez niedouczonych "informatyków"

  •  

   pokaż komentarz

   @Neoqueto: jesli ktoś robi hobbystycznie grafike na stacjah z AMD 1950x lub x7900 to ma drogie hobby , bardzo drogie :) i do tego niewdzieczne bo nie ma ztego rnic prócz satysfakcji

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku wytłumacz mi - i pytam bez złośliwości - jaki w ogóle jest sens kupowania stacji roboczych do wykonywania wielogodzinnych obliczeń? Nie lepiej pójść w jakieś serwery/chmurę?
   @megan_: bo koszt takiej nawet nawet małej farmy to 80k funtów (to czy będzie siedzieć w rack u, czy pod biurkami modelerow to twoja preferencja). Za renderowanie w chmurze zapłacisz 10-50k funtów miesięcznie. O tym że wcześniej trzeba wszystkie dane przesłać do chmury (a czasem są to poklatkowe animacje gdzie każda klatka to kilkaset MB) nie wspominając

  •  

   pokaż komentarz

   jak temperatura jest poniżej 97 stopni to jestem zadowolony :D

   @GotoFinal: Wybacz, ale żaden układ krzemowy nie powinien przekraczać 65stC. Powyżej tej temperatury rozpoczyna się proces degradacji krzemu. Jest też dużo więcej warunków wpływających na długowieczność (nawet dotyczące napięć innych niż Vcore).
   To tak apropo długowieczności sprzętu i robienia O/C z głową.

  •  

   pokaż komentarz

   no to mamy kolejny strzał w stopę intela... czerwoni nie muszą się wysilać nawet za bardzo:D

   @meserak86: Czyżby? Zdecydowanie nie jestem fanem zagrywek Intela, ale powiedz mi co Intel tak naprawdę stracił na swoich machlojkach i co na tym zyskali Czerwoni?

  •  

   pokaż komentarz

   @SmugglerFan:Jesli masz w PC do zwykłego użytkowania to nie ma to wiekszego wpływu czy jest Ecc czy go nie ma . Stabilność macków była uwarunkowana głownie tym że posiadały pamięci z korekcja błędów. błędy jedno bitowe zdążają sie bardzo często 2 bitowe bardzo rzadko ale jesli powodują blue skrenn to po co do nich dopuszczać jesli psuja ci stabilność raz na 100 roboczo godzin albo musisz powtarzać symulacje która leciał 2 dni. Nie poto sie wydaje kilkadziesiąt tysięcy żeby mieć takie kwiatki.

  •  

   pokaż komentarz

   @megan_: Jak renderujesz animację w EXR i jedna klatka ma po kilkaset MB to ściąganie tego może zając więcej czasu niż sam render. Poza tym i tak potrzebujesz komputera, na którym będziesz mógł komfortowo złożyć tę animację.

  •  

   pokaż komentarz

   @majk3l: dokładnie, 99% firm które składają "stacje robocze" na AMD 1950X nie instaluje tam pamieci ECC.
   bo śa droższe , wolniejsze, jak sie je prze taktuje to padają po jakimś czasie bo po prosu nie maja radiatorów by oddawać ciepło po przetaktowaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   W obecnych czasach podkręcanie cpu 16/18/28 core jest zabawą dla entuzjastów ale nie wydajnością do pracy są inne rozwiązania stabilniejsze, nie generujące takego ciepła i czasami tańsze.

   @dzikuZplasriku: Jakie są te tańsze rozwiązania w porównaniu do Threadrippera? Threadripper daje 16 rdzeni z bazą 3400 MHz, żeby złożyć komputer z Threadripperem potrzeba 8000-10000 złotych. Ile kosztuje alternatywa? Nie jest ekspertem od hardware, ale overclocking to nie tylko ustawienie procesora tak żeby dał radę działać przez 1 minutę benchmarka. Przykładowo ja swoje stare I5 2500K miałem podkręcone do 4100 GHz i zero crashów.

   Od dwóch dni mam Threadrippera i póki co się bawię, ale nawet jak uda się go podkręcić o 10%, to zyskuję 10% wydajności. Nie widzę powodu dla którego nie miałby być stabilny. Ludzie używają Threadrippera z taktowanie 4000 MHz przy napięciu ~1.25V. Tak swoją drogą u mnie komputer działa 24/7 i liczy, te obliczenia są skończone po 2-5 minutach i zaczyna się następne. Nawet jakby komputer się scrashował (wielkie słowo na konieczność restartu), to wtedy tracę tyle czasu ile potrzebuję na zauważenie problemu i ponowne uruchomienie komputera. Jeżeli podkręcony komputer będzie działać o 10% szybciej, to po 100 godzinach wykona tyle pracy co niepodkręcony po 110 godzinach. Nawet jeżeli by się scrashował (co oznacza że trzeba podnieść napięcie lub obniżyć taktowanie), to wtedy tracę max 8h więc i tak jestem do przodu o 2h względem niepodkręconego komputera.

   Jestem ciekawy jakie są alternatywy do Threadrippera i ile kosztują, interesuje mnie liczba rdzeni * ich taktowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak sie objawiaja takie bledy nie powodujace zawieszenia sie systemu?

   @SmugglerFan: Np. tak, że jeden piksel w jednej klatce będzie miał niewłaściwy kolor. Zdecydowana większość takich błędów jest całkowicie bez znaczenia.

   Natomiast takie błędy mogą być kluczowe w symulacjach naukowych. Statek kosmiczny ma błąd w trajektori na ósmym miejscu po przecinku no i mamy problem. Takie błędy mogą popsuć symulację pogody itp. Mogą też zawiesić obliczenia, które trwały kilka miesięcy na superkomputerze. W zwykłym, nawet profesjonalnym użytkowaniu nie ma co się tym przejmować. Najwyżej jedna na kilkadziesiąt tysięcy klatek animacji będzie miała błąd, którego nawet nie będzie widać.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyrkiel: duże firmy konstruktorskie z branży budowlanej korzystają z cepu konsumenckich po oc do 4.5 do symylacji. Jak ja to kiedyś zobaczyłem to zamarłem. Tak jest to szybsze ale nie gwarantuje powtarzalności wyników.
   Ulubione CPU dla takich konstruktorów kiedyś był i7 4970 z gpu teraz to pewnie bedzie ten i7 8086k
   A za 1000 zł można mieć cpu od intela starej generacji z korekcja błedów z bazowym 4.4Ghz - procesor z 2010 roku
   Teraz to tylko e5 2673 v2 lub e5 2687w v2 - 1600zł /szt

  •  

   pokaż komentarz

   @zenek1998: A jaki masz konfig za te 8-10 tys ?
   wiesz jak masz vizke w 2 miniuty i kleisz ja w PS. To ok, ale jak masz animacje lub symulacje na 6h12h ,jak ci to pracuje po 12 godzin, to bym sie zastanowił.
   Jak byś chciał to 1000pts CB R15 to masz to na dwóch procesorach za 40 złoty /szt koszt systemu do starej obudowy około 800zł

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: Ale co w tym dziwnego? Jeśli nie budują żadnej kosmicznej technologii, to wystarczy, że obliczenia będą good enough, żeby spełniać normy. Dach ma się nie zawalić przy nacisku Xkg/m^2, ale nie trzeba wiedzieć co do setnej grama ile rzeczywiście wytrzyma, szczególnie, że to i tak bez sensu, bo ani materiały, ani wykonanie elementów, ani ich montaż nigdy nie będą doskonałe, więc zawsze projektuje się z zapasem błędu.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyrkiel: dopóki innych symulacji natum nie puszczają , gdzie mogą sobie pozwolić na margines błędu to może byc ok.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koliat: problemem są nie tylko niedouczeni administratorzy, bo rzeczywiście chmura wymaga dość sporego "Ogarniania", a dużo polskich firm dopiero odkrywa Vmware i wirtualizację a gdzie tam do chmury ;) to kolejnym problemem z którym często się spotykamy to to, że zarząd woli wydać kasę na coś co widzi, a jak w serwerowni nic nie ma+ nie wiadomo ile to będzie kosztować ubija często pomysł wyjścia do chmury w zarodku :(

  •  

   pokaż komentarz

   @mam4k2: niedługo startuje z DG (kontrakt b2b) ale będę próbował jeszcze sprzedawać wdrożenia full cloud dla MSP (bardziej dla siebie niż zeby na tym sensownie zarobić) i będą mnie czekały pewnie niejedne bitwy na tym polu... Dość dobrym argumentem wydaje się szybko tracący na wartości sprzęt - przy cloudzie nigdy się tym nie przejmujesz. No nic, zobaczymy co z tego wyjdzie :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: ale jakie komputery\urządzenia bez ECC zawieszają sie co 100 godzin? normalne telefony przeciez dzialaja miesiacami bez wylaczania. komputery tez, tylko je sie hibernuje na noc i trzeba czesciej resetowac przez updaty windowsa (a reset z powodu update to nie jest przeciez z powodu bledu odczytu pamieci). dlatego pytam o co chodzi z tym ECC.

   @cyrkiel: tez mi nie pasuje to co piszesz, bo czesc danych w grach czy innych programach jest wlasnie wazna i takie bledy moglyby ci np. banowac w grach multiplayer albo przesylac zle dane podczas wykonywania przelewu na stronie banku. wiec sa jakies mechanizmy zabezpieczenia tych waznych danych w RAMie bez ECC, tak? tak jak wyzej pisał @Neoqueto:

   W sumie pewnie coś takiego byłoby możliwe, ale w grach takie krytyczne wartości mają sumy kontrolne i inne zabezpieczenia, które przeciwdziałają hakerom, więc pewnie nic by się nie stało, albo wyskoczyłby błąd. Jest masa innych zmiennych w masie innych adresów pamięci, które są wykorzystywane, czy nawet zaalokowane i niewykorzystywane przez grę. Jeśli używałeś kiedyś programu Cheat Engine, to pewnie wiesz o co chodzi.

   @cyrkiel:

   Natomiast takie błędy mogą być kluczowe w symulacjach naukowych. Statek kosmiczny ma błąd w trajektori na ósmym miejscu po przecinku no i mamy problem.

   Ale co w tym dziwnego? Jeśli nie budują żadnej kosmicznej technologii, to wystarczy, że obliczenia będą good enough, żeby spełniać normy. Dach ma się nie zawalić przy nacisku Xkg/m^2, ale nie trzeba wiedzieć co do setnej grama ile rzeczywiście wytrzyma, szczególnie, że to i tak bez sensu, bo ani materiały, ani wykonanie elementów, ani ich montaż nigdy nie będą doskonałe, więc zawsze projektuje się z zapasem błędu.
   ale dlaczego uwazasz ze to akurat jakies malo wazne bity w liczbie maja byc przeklamane? a co jesli jeden z tych wazniejszych bitów w liczbie bedzie przeklamany?

  •  

   pokaż komentarz

   @SmugglerFan: Tak, tego typu błędy łatwo wykryć i raczej dostaniesz w twarz errorem, albo po prostu system padnie, niż wyślesz pieniądze na złe konto.

  •  

   pokaż komentarz

   @SmugglerFan: to był przykład, czasami jest raz na 1h ccasami 1 na 1000h czasami 1 na 4000h ... sam brak stabilności i braku korekcji w obliczeniach . W komentarzu w ogóle nie dotykam tematu użytkowania PC osobistych tylko dla rynku profesjonalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lanc: I to nazywasz stabilnością i niezawodnością? tylko 3 komplety pamieci wymieniłeś. Kolejny fakt jes taki że twoja platforma kosztowała z 4000 jak była nowa. A my tu mówimy o stacjach roboczych w cenie 10 -30 tys zł

  •  

   pokaż komentarz

   AMD ssie

   @dzikuZplasriku: jakiś przekaz podprogowy chciałeś wrzucić? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Koliat: to powodzenia! ja też z branży integratorskiej i zawsze przy full cloud najlepsza jest reakcja klienta gdy na pytanie "a ile mnie to będzie kosztować?" Odpowiadasz "to zależy :)"

  •  

   pokaż komentarz

   : A jaki masz konfig za te 8-10 tys ?

   @dzikuZplasriku: 1950x + noctua cooler, mobo x399 Taichi, 32 GB RAMu 3200 MHz 16 CL, dysk M.2 480, jakąś obudowę, PSU 750W, jakaś karta graficzna, Win10.

  •  

   pokaż komentarz

   @zenek1998:na płytach ASUS lub SUPERMICRO nowych,
   ewentualnie używana markowa stacja robocza
   2 x e5 2680 v2 / LUB 2687W V2
   64GB-128GB RAM 1866 ECC

   ssd SAMSUNG 960
   PSU 1KW
   będzie coś poniżej 8 000zł bruttio
   Jak chcesz miec 3000-3200pts Cinebench R15
   zmieniasz na e5 2690 v2 LUB 2 X E5 2696 V2
   to jest opcja jeśli chcesz mieć dużo ramu Ecc,
   Jeśli nie potrzebujesz tyle ramu bierzesz to co masz.

  •  
   T...................y

   -1

   pokaż komentarz

   Intel "zapomniał" wspomnieć o tym, że podkręcił 28-rdzeniowy procesor.

   Oj tam, o tym nie mówmy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: jak będę potrzebował upgrade, to przyjrzę się rozwiązaniom które opisałeś, bo widzę że faktycznie kupno używek będzie konkurencyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   1Gb Lan
   @fx_mefedroniarz nie rób tego. Teraz już jak inwestować to w 10Gb - tam osiągniesz prędkości które już niektórych dysków nie będą ograniczać. Nawet niedrogo to założysz.

 •  

  pokaż komentarz

  Nowy procesor Intel + lodówka gratis.
  ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  I co z tego jak ludzie i tak będą to kupować. Nieważne ile wtop Intel zaliczy. Sprzeda się bez problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:

   W sprzedaży indywidualnej Intel stracił już monopol. Co innego w gotowych zestawach, jak tu wkładać AMD jak się wydało fortunę na hasło PROCESOR INTEL DYSK TYSIĄC.

   źródło: i.imgur.com

  •  
   a.............k

   -32

   pokaż komentarz

   I co z tego jak ludzie i tak będą to kupować. Nieważne ile wtop Intel zaliczy. Sprzeda się bez problemu.

   @Kargaroth: no jak 3 letni intel jest dalej szybszy od nowego amd, to nic dziwnego...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:
   Ale to nie są sprzedawcy pietruszki. Małe fluktuacje sprzedaży to kwestie miliardów USD. Wg mnie to bezpośrednio przełoży się na utratę jakiejś niewielkiej, aczkolwiek znaczącej części rynku na rzecz AMD. I oczywiście bardzo dobrze. Sam sobie na Ryzenku działam od jakiegoś czasu i bardzo sobie go chwalę.

   Przede wszystkim kiedyś, w starych czasach proce AMD grzały. Były trochę tańsze od Inteli, ale trochę wolniejsze i dużo bardziej grzały. Teraz ja tam nie widzę różnicy. Mój procek jest zimny przez większość czasu.

   Podoba mi się też, że AMD bardzo dynamicznie rozwija soft w postaci sterów UEFI i Windows.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwahoo2: Ale napisz, że to dane z jednego sklepu bo inaczej fake news tworzysz. Biorąc pod uwagę sprzedaż ogólną, Intel dalej ma 70+% rynku, więc monopol.
   "This chart only includes x86 processors"

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   jak tu wkładać AMD jak się wydało fortunę na hasło PROCESOR INTEL DYSK TYSIĄC.

   @kwahoo2: Raczej jak Intel zapłacił, za bojkotowanie AMD. Przecież Intel dostał nawet miliard euro kary od KE za przekupowanie producentów komputerów, żeby nie korzystali z procesorów AMD. Dell i HP też chyba dostały kary.

  •  
   Haradrim

   +2

   pokaż komentarz

   @pies_harry: super sobie poradzili ze stockowym chlodzeniem w tych ryzenach, ja tez kupilem i zadowolony jestem
   nie potrafie zrozumieć dlaczego wciąż ludzie plują na amd i wybierają intela mimo wszystkich jego wpadek (glut, temperatury, niełatane bugi, zmienianie podstawek) ale go wybieraja bo HURR DURR 5 FPS WIECEJ
   no nie moge tego ogarnąć

  •  

   pokaż komentarz

   @Haradrim:
   Pewnie z powodów takich jak nadal nie lubią Microsoftu. Kiedyś, ileś lat temu, tak dawno, że nie pamiętam proce AMD były wolniejsze i dużo bardziej się grzały. Faktycznie wtedy się bardziej Intel opłacał, na AMD się wtedy narzekało. Kiedyś komputery z Windows chodziły tragicznie, wolno, komp się co chwila wieszał i restartował, aplikacje były tragiczne a sam system wymagał reinstalki z byle powodu. Ale to się dawno temu już zmieniło - ale u niektórych ta sama śpiewka.

   Niestety sporej liczbie ludzi brakuje w ogóle możliwości zdobywania nowej wiedzy. Jak się czegoś tam dowiedzieli, wyrobili jakąś opinię - to fakty ani rzeczywistość nie ma szans z ich przekonaniami.

   Jeśli jednak chodzi o karty graficzne, to było jeszcze inaczej. Od strony każdej znanej mi teorii odnośnie tego, co taka karta zawiera fizycznie - karty AMD i nVidii grały w tej samej lidze. Powinny być tak samo dobre, aczkolwiek okazywało się, że karty nVidii działały DUŻO lepiej (z własnego doświadczenia piszę, bo miałem ogromną część historii kart AMD i nVidii). Potem się okazało, że to głównie efekt nieuczciwej konkurencji ze strony nVidii, przekupywania developerów gier i benchmarków, żeby faworyzowały ich zamknięte i opatentowane technologie. Tu się zgadzam z Linusem, "fuck you nVidia!". Ale mam GTX-a, bo niezależnie od powodów - niestety te karty za tę samą cenę działają lepiej (bo przekupieni developerzy pisali wszystko pod nie, a na karcie AMD miałbym nagły pokaz slajdów jakby gra chciała wyświetlić "dym wolumetryczny").

 •  

  pokaż komentarz

  Nowe chłodzenie boxowe od Intela: (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  źródło: pclab.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Ale podstawki nie zapomnieli zmienić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  AMD Ryzen Threadripper 2... procesor będzie w pełni zgodny z dostępną już na rynku podstawką TR4. Według przedstawicieli firmy z Santa Clara, do uruchomienia nowych chipów na obecnych płytach głównych wymagana będzie wyłącznie aktualizacja biosu. To spora przewaga względem 28-rdzeniowej jednostki Intela, której nie zamontujemy w gnieździe LGA2066, bo wymaga serwerowego socketu LGA3647. klik