•  

  pokaż komentarz

  Pracuję w firmie ktora koloryzowala te filmy :)

 •  

  pokaż komentarz

  Przy okazji jak ktoś sobie doczyta historię wojny bolszewickiej to można się przekonać jak Anglicy nam NIE sprzyjali.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze dodam coś od siebie. Warto przy okazji 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości, odnotować jakie symboliczne gesty wykonali wobec nas, spadkobiercy (i to w PROSTEJ LINII) zaborców Polski czyli Rosja, Niemcy i Austria. Co jak co ale oszczędność w gestach jest co najmniej słaba, jakby conajmniej żałowali zmian historii.

   Przy okazji Putin to w ogóle pokazał jaki jest mały. Nie musiałby nic wielkiego robić, tylko oficjalnie pogratulować, 2 zdania do Telemostu i wot wsio. Ale jak widać nawet taki człowiek jest mały w niektórych kwestiach. Wytrawny gracz by pogratulował a potem i tak dźgał rosyjskim gazem a jak widać Putin nie dorasta tu do pięt swojej legendzie o nim samym. Nie wiem co myśleć o Niemczech i Austrii.

   PS. Dla niekumatych - wikipedia i wojna polsko-bolszewicka. Anglicy sprzeciwiali się przyznaniu nam terenów na wschodzie bo liczyli na to że silniejszy ZSRR będzie oznaczało lepsze interesy handlowe z Wielką Brytanią.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: Anglicy tak samo bóldupili o Śląsk, nie chcąc zbytniego osłabiania Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @frex: Tak czytając różne wpisy historyczne z wykopu na przestrzeni lat, dziś oglądając ten stwierdzam jedno. Jak olbrzymią krzywdę zrobiono nam, ucząc tak fatalnie historii Polski w szkole. Właśnie to na historii powinno uczyć się trzeźwości myślenia, by pokazać że żadnych przyjaciół nie ma a liczy się tylko interes i by zawsze patrzeć podejrzliwie na sojusze bo niewiele one znaczą.

   A powtarzając się ... ten film chyba naprawdę jest niedoceniany bo jest zaiste genialny. Owszem dość mocno nakierowany na Piłsudskiego ale w końcu pokazuje że II Rzeczpospolita to nie było cyk i jest tylko rodząca się w bólach niepodległość i kształt przyszłej Polski, która mogła zaraz prawie że zniknąć po powstaniu. Np. o wojnie polsko-bolszewickiej w szkole jak pamiętam powiedziano tyle co nic, a przecież prawie 100% edukacji miałem już po PRL. A historia w szkole uczyła jak jeden mąż, ot cyk, jest II RP - Kłamstwo jak z nut.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph
   takich rzeczy uczyli na historii w liceum. trzeba bylo uwazac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   PS. Dla niekumatych - wikipedia i wojna polsko-bolszewicka. Anglicy sprzeciwiali się przyznaniu nam terenów na wschodzie bo liczyli na to że silniejszy ZSRR będzie oznaczało lepsze interesy handlowe z Wielką Brytanią.

   @xaliemorph: Anglicy również nie chcieli żebyśmy mieli zachodnie tereny bo chcieli silnych Niemiec dla równowagi nielubianej wtedy Francji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: w końcu ówczesny brytyjski premier powiedział, że dać Polakom Śląsk to tak samo jak dać malpie zegarek.

  •  

   pokaż komentarz

   takich rzeczy uczyli na historii w liceum. trzeba bylo uwazac

   @Emdeka: U mnie więcej można było się dowiedzieć o historii starożytnego Rzymu, nie wspominając że lata 39-50 to biała plama była. Ale co się dziwić jak nasz nauczyciel miał problem z powiedzeniem czegoś sensownego o Katyniu.

  •  

   pokaż komentarz

   U mnie więcej można było się dowiedzieć o historii starożytnego Rzymu, nie wspominając że lata 39-50 to biała plama była. Ale co się dziwić jak nasz nauczyciel miał problem z powiedzeniem czegoś sensownego o Katyniu.

   @t_e_o_m_o: Dokładnie to samo. Nowożytna historia praktycznie nie istniała a starożytna ... była wykładana bez logiki, sucho, bez pokazania połączeń przyczynowo-skutkowych, tylko że tak było i nic więcej, zero refleksji. Tak wyglądała historia uczona w mojej historii szkolnej przez prawie wszystkich nauczycieli ... prawie.

   ... prawie wszystkich ... bo był jeden jedyny który nas uczył ledwie koło pół roku w liceum i który mówił mądrze, ba wykładał różne teorie o Żydach które są często przewijają się na wykopie, to że wcale nie sprzyjali, to że byli jak chorągiewka, licząc że każdy nowy zaborca (obojętnie w jakich czasach) da im większe przywileje etc., i robił mimo to że nie wpadł na okres naszej edukacji który by pokrywał się z tymi konkretnie bardziej nowożytnymi czasami. Ale jako jeden jedyny starał się do tępych nastoletnich, rozbrykanych głów wbić że historia to nie suche fakty a przyczyny i skutki, to gra interesów. I co z tego? Komuś się nie spodobał i wywali go ze szkoły. :-/ Ledwie człowiek zaczął nabierać wiary że przedmiot historia nie jest od kucia dat ale od myślenia co, po co, dlaczego to sprzątnęli go ze szkoły i zainstalowali kompletnie niemyśląca, tylko dukającą daty nauczycielkę. Dlatego m.in. nie mam szacunku do szkoły bo z mojej pamięci wynika że ona ruguje i karze za myślenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: Gdyby Anglia w 1914r. nie przystapila do wojny, to Polski w ogole by nie bylo, bo Niemcy po swoim zwyciestwie urzadziliby tu co najwyzej jakies kadlubowe panstewko pod swoja kontrola. Oczywiscie bez dostepu do morza, bez Poznania, Krakowa i Lwowa. A Kresy Wschodnie malo kto na swiecie uwazal za polskie, bo w koncu Polacy stanowili tam mniejszosc.

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet dobry, choć jego perspektywa skoncentrowana była nieco za bardzo na nieomylnym Piłsudskim. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Żaden z współczesnych polityków nie równa się Piłsudskiemu, Dmowskiemu, Paderewskiemu, Witosowi, Hallerowi, Korfantemu. O człowieku świadczą czyny. A to byli ludzie czynu. W tamtych czasach ludzie mieli honor.

  •  

   pokaż komentarz

   @czekoladaisport: oj byś się zdziwił, przed przewrotem majowym bójki na sali sejmowej były na porządku dziennym, podobnie wulgaryzmy i inne brzydkie słowa w wystąpieniach sejmowych. Krysia Pawłowicz w tamtych czasach byłaby jedną ze spokojniejszych na tej sali. Dopiero po przewrócie majowym jak Piłsudski wszystkich złapał za mordę to trochę się to uspokoiło.

  •  

   pokaż komentarz

   @czekoladaisport:

   W tamtych czasach ludzie mieli honor.
   Zacytuję:

   My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor
   -Beck

   Ten sam Beck, który uciekł do Rumunii, gdy szary obywatel wciąż umierał za ojczyznę i honor. Na tym kończył się honor polskich polityków - na samych słowach.
   Teraz to się ładnie mówi, że rząd II RP "ewakuował się" do Rumunii, a mój dziadek mówił wprost, że zdezerterowali, uciekli ze swojego posterunku. Za coś takiego zwykły żołnierz jest stawiany przed sądem wojennym. To była hańba.

   Twój naród biednieje, nie mają co jeść, nie stać ich na buty, co robisz? Nasyłasz policję. Takim rzeczom się zapobiega, a nie krwawo tłumi.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_we_Lwowie_(1936)
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Strajk_ch%C5%82opski_(1937)

  •  

   pokaż komentarz

   @RezuNN: Tchórze zawsze byli, a polityka to gra bez zasad, ale to osiągnięcia świadczą o człowieku, nie słowa. Przecież wielu by pomyślało, że utworzenie niepodległego państwa Polskiego byłoby niemożliwe w tamtych czasach. Poniekąd mieli rację, bo jak ładnie nazwali Bitwę Warszawską "cudem nad Wisłą". I było o wiele więcej takich cudów. Ale cuda się dzieją przy adekwatnej motywacji i determinacji ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @RezuNN: Beck jest jednym z głównych osób odpowiedzialnych za zniszczenie kraju i wymordowanie tylu mln Polaków.

   Nie mam do niego kompletnie żadnego szacunku.
   Pluł Hitlerowi w mordę, olewał go, a potem ,,czemu te niemioszki takie złe?"

  •  

   pokaż komentarz

   Twój naród biednieje, nie mają co jeść, nie stać ich na buty, co robisz? Nasyłasz policję. Takim rzeczom się zapobiega, a nie krwawo tłumi.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_we_Lwowie_(1936)
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Strajk_ch%C5%82opski_(1937)


   @RezuNN: Takie były czasy. Wiadomo że nie napiszesz że wtedy demonstracje to nie było pokojowe a jak się wbijali to od razu z widłami i nie patrzeli czy to policjant czy nie. Chłop wtedy potrafił chłopa zaciukać za metr miedzy a tobie się wydaje że wtedy chodzili na demonstracje tak jak teraz. I Ty oczywiście byś pozwolił aby Ci ludzie zniszczyli urzędy państwowe i sobie dalej szli bo również nie wspomnisz że większość tych strajków była podburzona przez komunistów którzy na ich sile chcieli przejąć władzę.

   Ten sam Beck, który uciekł do Rumunii, gdy szary obywatel wciąż umierał za ojczyznę i honor. Na tym kończył się honor polskich polityków - na samych słowach...
   No tak bo najwyższe władze państwa miały się dać złapać najeźdźcy. Tak się robiło od wieków że np. prezydent idzie na front walczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Władza cywilna jak najbardziej powinna uciekać. Zdradą jest ucieczka osoby która przejęła dowództwo wojskiem - powinna stać przy granicy ale dalej wydawać rozkazy.

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus: No tak bo Hitler już wcześniej nie miał planów zrobienia z Polski lebensraumu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: no popatrz.... Wczesniej nawet chciał iść z nami na ZSRR ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus:

   Teoria Lebensraum, jako alternatywa dla wyżywienia narodu poprzez handel światowy, została zarysowana przez Hitlera w jego (niepublikowanej za życia) drugiej, mniej znanej księdze z 1928 r., Das zweite Buch. Znajduje się tam również jej uzasadnienie....
   Nie wydaje mi się aby zmienił zdanie. Chciał po prostu wykorzystać Polaków jako mięso armatnie a później ich wydymać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: no to sobie poczytaj relacje Niemiec z Polską w okresie międzywojennym do tego 35-36 roku.
   Były dobre, nawet bardzo dobre.Ocxyeiscie durne Polactwo na czele z Beckiem musiało wszystko zepsuć.

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus: No tak wspaniałe stosunki - dopiero w 34 formalnie zakończono wojnę celną. Hitler ani na chwilę nie zrezygnował z ziem "niemieckich" tylko próbował urobić Polaków a według Ciebie to źle że nie dali się zwieść. W WMG to już w ogóle stosunki były niesamowicie dobre - xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Hitler kilka razy proponował nam sojusz.
   Polacy mieli w dupie i to jest fakt i tego nie podważysz.

   Co ty WMG porównujesz jak tam znaczną większość to Niemcy stanowili więc to logiczne że to było ich miasto raczej.Los tak chciał, że w Wersalu zrobili je jako ,,wolne".Tak samo jak przegraliśmy z kretesem ,,walkę" o Prusy gdzie powygrywalismy raptem kilka gmin.Gdyby też był plebiscyt o Gdańsk, to byśmy tak samo z kretesem przegrali.
   Tak trudno było oddać Pomorze, a potem w zamian za to dostać ziemię na wschód od naszego kraju, a potem odzyskać to co Niemcy zabrali zmieniając strony? No ale Polacy to Polacy i prężą klatę, machają szabelka, a potem ci najważniejsi ,,honorowo" sp%%!?$!ają z kraju.

   Ludzie dalej żyją w jakiejś zj%#%nej bańce że myślą że Niemcy by wygrali cała II wojnę światową i by nas potem wymordowali.Chyba w Hearts of Iron.To jest niemożliwe z prostej przyczyny, bo Hitler był debilem.

   Ale nie! nasz naród zawsze ma predyspozycje do wybierania gównianych rzeczy, a potem pretensje do wszystkich tylko nie do nas.

   Można gdybać co by było, co nie zmienia się faktu że ta decyzja którą podjęła IIRP była najgorsza z możliwych. (Polityka równowagi i sojusz z Aliantami)

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie dalej żyją w jakiejś zj!!?nej bańce że myślą że Niemcy by wygrali cała II wojnę światową i by nas potem wymordowali.Chyba w Hearts of Iron.To jest niemożliwe z prostej przyczyny, bo Hitler był debilem.

   @technojezus: No i dlatego Hitler przegrywając wojnę marnował środki na ostateczne rozwiązywanie kwestii żydowskiej. Zrozum że Hitler był obłąkany a Polacy w jego planach byli podludźmi a tereny Polski przestrzenią życiową dla Niemiec. I żadne próby zrobienia z Polaków mięsa armatniego niewiele w tym temacie zmieniają. Zresztą jego działania nie były racjonalne dobrze od 1940 roku - nawet jeśli uznać że walczył o dobro Rzeszy.

   Co ty WMG porównujesz jak tam znaczną większość to Niemcy stanowili więc to logiczne że to było ich miasto raczej.Los tak chciał, że w Wersalu zrobili je jako ,,wolne".Tak samo jak przegraliśmy z kretesem ,,walkę" o Prusy gdzie powygrywalismy raptem kilka gmin.Gdyby też był plebiscyt o Gdańsk, to byśmy tak samo z kretesem przegrali....
   Dobrze wiesz dlaczego przegraliśmy Prusy i jest to w tym filmie wyjaśnione.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie dalej żyją w jakiejś zj?$?nej bańce że myślą że Niemcy by wygrali cała II wojnę światową i by nas potem wymordowali.Chyba w Hearts of Iron.To jest niemożliwe z prostej przyczyny, bo Hitler był debilem.

   @technojezus: A ty lobbujesz rozwiązanie, które stawiałoby nas w pozycji przegranego sojusznika Niemiec. Genialne. To, że Warszawa została by i tak zniszczona, tyle że nie przez systematyczne niszczenie ewakuowanego obszaru, tylko radzieckie/alianckie bomby i pociski artyleryjskie nie przyszło ci do głowy? To, że rozstrzelano by wielką rzeszę ludzi i tak - i nie jako męczenników, ale jako nazistów i agresorów, też zapewne przeszło ci obok głowy? A skąd pewność, że Hitler nie zażądałby więcej niż tylko Pomorze? Co jeśli chciałby całości Śląska? Ok, ze Śląska możemy się usunąć. Ale jeśli to nie byłby koniec jego roszczeń? Co jeśli zażądałby granicy z 1914? Z Wielkopolski też należało się wycofać?

   I co, myślisz, że to koniec jego potencjalnych żądań? Hehe, o naiwny... Widząc co zrobił z Czechami po Monachium, kiedy nie miał najmniejszej wymówki na poparcie Słowaków i zamianę Czech na protektorat, łatwo można sobie wyobrazić, że to samo mógł zrobić z "niepodległą" Ukrainą i Białorusią, Polskę zamieniając w kolejny protektorat.

   Że co, że jestem paranoikiem? O takiego! Hitler udowodnił już po Monachium, że w dupie ma umowy międzynarodowe, obietnice i zwykłą ludzką przyzwoitość. Polskie rozwiązanie było 1000% lepsze od tego co ty proponujesz. Tyle że oni myśleli, że mają do czynienia z narodem cywilizowanym, a nie j?$?nymi "nadludźmi", którzy postąpią z okupowanym krajem jak Belgowie z Kongo.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: Taki porządek, że legalnych posłów bez wyroków wsadzano do Berezy Kartuskiej. No na prawdę, wzór...

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo fajny film, oglądałem na Polsacie i jestem pod wrażeniem wykonanej pracy.

  •  
   d......n

   0

   pokaż komentarz

   @MarianoaItaliano: Pod względem techniki jakości wykonania -- pięknie odrestaurowane ujęcia.
   Pod względem meteorytyki -- kpina.

  •  

   pokaż komentarz

   @diwmaron: Tak z ciekawości, dlaczego sądzisz że merytorycznie ten dokument to kpina? rozumiem że można miec obiekcje ale widzę że Ty wytoczyłeś ciężkie działa

  •  
   d......n

   +2

   pokaż komentarz

   @Niedola: postawiony jest akcent na jedną osobę, gdy twierdzą, że wiele osób dołożyło się do odzyskania niepodległości. Tak na prawdę film jest wielką laurką dla jednej osoby, a nie dla ojców niepodległości. Czasem poświęcają czas małym nieznacznym detalom pomijając istotne elementy całej walki o niepodległość.

  •  

   pokaż komentarz

   @diwmaron: hm ja akurat takiego wrażenia nie odniosłem. wiesz, merytorycznie można się spierać kogo za mało a kogo za duzo pokazali ale chyba nie o to chodzi w tej produkcji. te archiwalne zdjęcia działają na wyobraźnie. chodziło o oddanie klimatu tamtych czasów i to się moim zdaniem udało.

  •  
   d......n

   +2

   pokaż komentarz

   chodziło o oddanie klimatu tamtych czasów i to się moim zdaniem udało.

   @hosearkadiomorales: Zgoda, to się im udało. I to w ładny sposób. Z punktu artystyczno-technicznego, niesamowita bomba.

   Problem polega na tym, że zamiast pogłębiać w szerz wiedzę widza, aplikuje dużą dozę propagandowych treści. Zamiast przedstawić uczciwie, kto jak kontrybuował na poszczególnych etapach do odzyskania niepodległości, przesuwa zasługi praktycznie w jednym kierunku. A taka sytuacja mnie bulwersuje.