•  

  pokaż komentarz

  Jaki kraj tacy bohaterowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)....

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: My ze swojej strony powinniśmy pomóc Ukrainie i mówić głośno na świecie kim byli i co robili bohaterowie Ukrainy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991: Z Banderą jest taki problem, że Ukraińcy nie uczyli się w szkole o tym jaki był naprawdę. Jak w Polsce jakiś Polak opowiada o Banderze to zazwyczaj Ukrainiec nie dowierza, że ich idol był taką gnidą.

   Nie mam zamiaru usprawiedliwiać Ukraińców, ale nie sugerowałbym, że oni celowo wybierają zbrodniarza za bohatera. Problemy wynikają raczej z ignorancji i braku odpowiedzialnej polityki historycznej.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mam zamiaru usprawiedliwiać Ukraińców, ale nie sugerowałbym, że oni celowo wybierają zbrodniarza za bohatera.

   @Erland_Rudholm: ale wiesz, że to politycy wybierają banderę na bohatera a oni doskonale wiedzą jakim był zbrodniarzemi i jakich potworności dopuścili się jego podwładni przy jego akceptacji oraz znają jego współpracę z nazistami

  •  

   pokaż komentarz

   Z Banderą jest taki problem, że Ukraińcy nie uczyli się w szkole o tym jaki był naprawdę.

   @Erland_Rudholm: Rada Najwyższa się nie uczyła? Ukrainski IPN na wagary chodził? To może pisać i czytać też się nie nauczyli, skoro nie dociera do nich to, co Polacy piszą?
   Przestań pi#rdolić.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: poczytaj. Interesujące. Może się dowiesz czegoś nowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepp1991 słaby kraj ledwo się trzyma więc na siłę próbują znaleźć jakieś spoiwo do zwłaszcza głupszej części społeczeństwa. Tak to działa.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki kraj tacy bohaterowie

   @Sepp1991: I ich metody mordowania. Lista 362 metod jakimi ukraińska swołocz mordowała bezbronnych Polaków.
   http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/Zestawienie 362 metod tortur stosowanych przez UPA na Polakach:
   Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.
   Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).
   Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy.
   Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło.
   Wyrzynanie na czole „orła”.
   Wbijanie bagnetu w skroń głowy.
   Wyłupywanie jednego oka.
   Wybieranie obu oczu.
   Obcinanie nosa.
   Obcinanie jednego ucha.
   Obrzynanie obydwu uszu.
   Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha.
   Obrzynanie warg.
   Obcinanie języka.
   Pieczenie żywcem w piecu chlebowym.
   Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz.
   Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty.
   Wybijanie zębów.
   Łamanie szczęki.
   Rozrywanie ust od ucha do ucha.
   Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar.
   Podcinanie szyi nożem lub sierpem.
   Zadawanie ciosu siekierą w szyję.
   Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy.
   Skręcanie głowy do tyłu.
   Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą.
   Obcinanie głowy sierpem.
   Obcinanie głowy kosą.
   Odrąbywanie głowy siekierą.
   Zadawanie ran kłutych w głowie.
   Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców.
   Zadawanie innych ran ciętych na plecach.
   Zadawanie ciosów bagnetem w plecy.
   Łamanie kości żeber klatki piersiowej.
   Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca.
   Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś.
   Obcinanie kobietom piersi sierpem.
   Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą.
   Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej.
   Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską.
   Zadawanie ran kłutych brzucha nożem lub bagnetem.
   Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem.
   Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych.
   Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha.
   Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku – kipiącej wody.
   Rozcinanie brzucha i wkładanie do jego wnętrza kamieni oraz wrzucanie do rzeki.
   Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do niego potłuczonego szkła.
   Wyrywanie żył od pachwy, aż do stóp.
   Wkładane do pochwy – waginy rozżarzonego żelaza.
   Wkładanie do vaginy szyszek sosny od strony wierzchołka.

   i wiele wiele innych...

   źródło: i2.wp.com

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki kraj tacy bohaterowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)....
   @stasiek_opona @Sepp1991: Tak jak dla nas może być absurdalne, że Bandera jest dla Ukraińców bohaterem, tak dla nich (i Litwinów) absurdalne jest, że naszym bohaterem jest Piłsudski. Wszystko zależy od narodowej retoryki i wybierania wygodnych dla danej strony szczegółów.

  •  

   pokaż komentarz

   poczytaj. Interesujące. Może się dowiesz czegoś nowego.

   @R2D2_z_Sosnowca: Poczytałem. W momencie gdy na wołyniu trwało ludobójstwo Bandera siedział w niemieckim więzieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mabb: do 39 siedział w polskim więzieniu za zamachy na na konsulat radziecki we Lwowie w 1933 oraz w 1934 roku na ówczesnego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej Bronisława Pierackiego. Wtedy już należała mu się czapa. Potem wyszedł po zawarciu układu z nazistowskimi Niemcami i zaczął mordować. W 41 Niemcy zamknęli go bo za bardzo zaczął fikać im pod nosem ogłaszając niepodległość. Uwolnili go z Sachsenhausen 27 września 1944 roku na mocy nieformalnego układu z UPA o dywersyjno-wywiadowczej współpracy przeciw ZSRR. Wtedy znowu zaczął mordować.

   Którego okresu w jego życiu nie rozumiesz? Był zwykłym zbrodniarzem wojennym a przez głoszony przez siebie szowinizm nakazywał zabicie wszystkich Polaków.

   pokaż spoiler Wiem. Zaraz przyczepisz się, że bandera siedział w pace podczas mordów no to masz cytat „Bezpośrednie rozkazy do mordowania wydawał bowiem jego podwładny - Roman Szuchewycz "Taras Czuprynka", głównodowodzący Ukraińskiej Powstańczej Armii, zbrojnego ramienia OUN-B, które powstało w 1942 roku. To ona, przy pomocy formacji Ukraińskiej Samoobrony (Kuszczowe Widiłły), napadała na polskie wsie i mordowała ich mieszkańców bez pardonu.”

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jak dla nas może być absurdalne, że Bandera jest dla Ukraińców bohaterem, tak dla nich (i Litwinów) absurdalne jest, że naszym bohaterem jest Piłsudski. Wszystko zależy od narodowej retoryki i wybierania wygodnych dla danej strony szczegółów

   @wieslawski: Jeśli nawet Piłsudski ma coś za uszami, to na pewno to coś nie jest porównywalne do ludobójstwa na bezbronnej ludności cywilnej będącego udziałem banderowców z ich przywódcą na czele.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2_z_Sosnowca: No tak, taki przykład - jak masz firmę, siedzisz w więzieniu, i twój pracownik zacznie mordować ludzi, to ponosisz za to winę. Genialne naprawdę.

   Co do zamachów, to powiedz mi czym się to różni od Piłsudzkiego?
   "Piłsudski był przeciwny terrorowi, co nie przeszkodziło mu stać na czele Organizacji Bojowej PPS. Setki zamachów i napadów rabunkowych w dużym stopniu sfinansowały początki drogi do niepodległości Polski."
   https://histmag.org/Jozef-Pilsudski-terrorysta-mimo-woli-10915

  •  

   pokaż komentarz

   @mabb: nie matołku. Bardziej adekwatny przykład to taki, że Stalin nie strzelał osobiście w Katyniu a Hitler nie wiedział o obozach. Słyszałeś może o szefach mafii kierującymi gangiem zza krat? Można?

   Jeszcze jedno kolego. Negowanie nazizmu jest w Polsce karalne

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Mówisz "z ich przywódcą na czele". Z tymże dla nich Bandera siedział w tamtym czasie w niemieckim pierdlu i z samą rzezią (ich zdaniem i wedle sporej liczby przesłanek) nie miał wiele wspólnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wieslawski: Podobnie jak Hitler z obozami koncentracyjnymi...( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Rozumiesz, że on faktycznie w tamtym czasie był więziony przez Niemców i że przebywał w izolacji? I że sporo źródeł jest na temat tego, kto UPA wtedy przewodził, łącznie z samymi rozkazami, które wydawali inni? Widzisz to jest to, o czym pisałem wcześniej, że obydwie strony się okopują i nie przemawiają argumentami.

  •  

   pokaż komentarz

   @wieslawski: 1. To, że Bandera siedział nie rozgrzesza i nie umniejsza roli głoszonej przez niego banderowskiej ideologii która nakazywała mordować Polaków tylko dlatego, że byli Polakami. 2. Jakakolwiek rozmowa z Ukraińcami może się zacząć dopiero po okazaniu przez nich skruchy i przeproszeniu za dokonane ludobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Widzisz, w tym zatraceniu odbiegasz od tematu - temat był taki: "jaki kraj, tacy bohaterowie". Tłumaczę, że oni (część Ukraińców) Bandery nie widzą w taki sposób, dla nich to nie on mordował (no chyba że chodzi o organizację zamachów na "złych" Polaków w latach 30) - tak naprawdę wielu w ogóle nie zaprząta sobie głowy ludobójstwem Polaków, tak jak wielu Polaków nie wie o pacyfikacji Ukrainy, czy o tym, co się działo w Berezie Kartuskiej.
   Zrozum, że dla nich i dla Litwinów potworną postacią jest Piłsudski, który dla ogromnej części Polaków jest bohaterem. I oni też zadają sobie analogiczne pytania - jak taki zbrodniarz może być dla kogoś bohaterem? Przecież pacyfikował/mordował/torturował często niewinnych i Litwinów i Ukraińców i Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @wieslawski: Nie ma sensu z tobą dłużej rozmawiać ponieważ stawiasz znak równości pomiędzy pacyfikacją Ukrainy a ludobójstwem na Kresach. A to że wielu Ukraińców nie interesuje się tym ludobójstwem to tak samo jak wielu Niemców dziś nie interesuje się tym co "dokonali" ich przodkowie.Z tą tylko różnicą, że Niemcy w jakiś tam sposób przeprosili i rozliczyli się (przynajmniej według siebie) z przeszłością a Ukraińców na to nie stać.

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Gdzie postawiłem znak równości? No i znowu uciekasz od tematu. W opinii Ukraińców, dla których Bandera jest bohaterem, walczył on ze złymi Polakami, a z rzezią nie miał nic wspólnego. W opinii Polaków Piłsudski zjednoczył Polskę, uporządkował temat Ukrainy i Litwy. Obydwie te rzeczy są tak prawdziwe dla jednej ze stron, jak nieprawdziwe dla drugiej ze stron.
   Reprezentujesz pogląd "moja prawda jest najmojsza".

 •  

  pokaż komentarz

  Takimi uchwałami sami sobie strzelają w kolano, tylko patrzeć jak rosjanie zaorzą ten dziadowsko -bandycki kraj..

  •  

   pokaż komentarz

   @Sopel74: Oby jak najszybciej, przynajmniej będziemy mieć jasną sytuację.

  •  

   pokaż komentarz

   @MadJack47: Wolałbym, aby rząd Polski na spokojnie uświadomił Ukraińcom jakich zbrodni dopuścił się Bandera i próbował dojść do porozumienia, które skończyłoby się pojednaniem pomiędzy narodami. Osoby popierające Rosję tak naprawdę szkodzą naszemu kraju. Co jest lepsze – stabilniejszy bufor, który byłby taktowany przez Polskę tak jak Niemcy traktują nas czy też nienawidzący nas sąsiad graniczący z nami z dwóch stron?

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: Ale ukry doskonale wiedza czego ich gieroje się dopuścili. Problem polega na tym, że oni twierdzą, iż to było w pełni uzasadnione bo walczyli o swoje państwo. Wynika to wprost z ludobójczych twierdzeń dońcowa które nie bez kozery nazywane jest banderowskim Mein Kampf. Ja uważam wprost należy ukrów trzymać krótko i nie wtrącać się do ich wojny. Niech się wyrzynają. Im więcej padnie po obu stronach tym lepiej. Dodatkowo nie bardzo kupuje tej nienawiści ruskich do nas. Sorki ale z perspektywy takiej Rosji to Polska jest nikim. Nie za wiele tu do zyskania. Takie ukry za to nienawidzą nas tylko z przyczyn czysto ideologicznych, toż oni dalej bredzą o rzekomo "etnicznych" ukraińskich terenach które Polska ma okupować. To oni chowają do drewnianych pudeł rzeźby na cmentarzu we Lwowie bo mogą one zagrażać ukrainie. Sorki ale ze świrami się nie brata tylko ich się izoluje. Najlepsze jest to, iż pomimo swojej sytuacji ukrów nawet nie stać nawet na żaden udawany gest wobec Polski. Co by było gdyby się umocnili? To państewko to żart historii i tyle. Wolę mieć wrogich ruskich za płotem niż fałszywych przyjaciół którzy przy pierwszej okazji sprzedadzą mi widły w plecy. Zresztą ukry nigdy nie byłyby żadnym buforem bo ich historia jasno pokazuje, że tylko do mordowania bezbronnych oni zdatni a jak przychodzi do prawdziwej walki to słabo im to wychodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @MadJack47: Nic dodać, nic ująć. Trafione w punkt!

  •  

   pokaż komentarz

   @Erland_Rudholm: jakich zbrodni dopuścił się bandera?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Ponosi polityczną odpowiedzialność za zbrodnie jako osoba która propagowała ludobójczą ideologię oraz osoba która przewodziła ugrupowaniu które zbrodni się dopuszczało. Twoje głupie pytanie zdradza żeś zwykły troll. Na takiej zasadzie mógłbym powiedzieć jakich zbrodni dopuścił się Adolf Hitler. Masz zdjęcie jak osobiście morduje kogoś? Albo pakuje do transportu śmierci. Dodatkowo warto pamiętać, że nie tylko bandera bohater ukrainy ale również wszyscy ci którzy bezpośrednio działali w terenie. Ale oczywiście pewnie zaraz dasz kolejną wymówkę jak np. że to wszystko ciągnie się od czasów Chmielnickiego. Kiedyś słyszałem jak jedna banderowska szumowina tak tłumaczyć próbowała zbrodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MadJack47: miałem na myśli to, że nie jest odpowiedzialny za Wołyń, tak np. twierdził Jan Olszewski.
   I nie wydaje mi się że głoszona ideologia była ludobójcza, przecież za cel postawił sobie powstanie Ukrainy a nie ludobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Tylko tyle, że środkiem do powstania państwa było wyrżnięcie wszystkich których sklasyfikowane jako nie ukraińców. Jak pisałem ludobójstwo wynika bezpośrednio z szowinistycznych doktryn Dońcowa które OUN przyjęło jako swój dogmat. Opierały się na darwinizmie społecznym zakładającym że naród jest gatunkiem, który walczy o miejsce dla siebie tępiąc inne gatunki. Oczywiście w tym miejscu zapomnij o jakimkolwiek człowieczeństwie. Kolejnym motyw był czysto rabunkowy. Chachły z lepianek chętnie ograbiły dobytek pomordowanych sąsiadów. (dokładnie to samo robili niemcy). To była bardzo wygodne usprawiedliwienie ludobójstwa którego ukraińcy się dopuścili. Ale wg. ciebie to wszystko jest ok bo walczyli o swoją niepodległość. Tylko jakbyś zapomniał, Polacy też walczyli o niepodległość ale jakoś w 1918 r. nikt nie wpadł na genialny pomysł wyrżnięcia wszystkich którzy nie byli Polakami. To co próbujesz tu sprzedać to typowe odwracanie kota ogonem, typowe zresztą dla ukraińców.

   Najgorsze jest to, że pomimo tego wszystkiego wyciągają teraz łapy po pieniądze od Polski i że ktoś im je daje. Ale to chyba nasz kolejny błąd bo nie powinno być Akcji Wisła tylko Akcja Bug i wszystkie ukry winne skończyć w swojej republice, wówczas V kolumna nie miałaby teraz tak łatwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sopel74: wtedy będą nienawidzić Polaków jeszcze bardziej bo nie pomagamy. W tym związku nigdy nie będzie dobrze.

   @przeciwko78: a ty poczytaj sobie o szowinizmie ukraińskim którego propagatorem był Bandera. Tego nie będziesz w stanie zanegować ponieważ sami Ukraińcy są z niego dumni i mówią o nim głośno. Skończ zadawać te durne pytania i weź się za czytanie źródeł jak naprawdę tego nie wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Takie ukry za to nienawidzą nas tylko z przyczyn czysto ideologicznych

   @MadJack47: Ale odróżniaj opinie narodu od tego, co robią władze.
   https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraincy-najwieksza-sympatia-darza-polske-na-szarym-koncu-ra,nId,2712429

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: serio podpierasz się jakimś tam sondażem?? Zresztą możesz wierzyć w co chcesz. Pamiętaj tylko, że przed mordami to też byli ukraińcy którzy zapewniali, że te całe UPA to nic strasznego, że oni tylko z sowietami się biją, że mordy w sąsiedniej wsi to nie oni, bo oni lubią Polaków. Dlatego było też tak wiele ofiar bo wielu ludzi nie mogło uwierzyć w to co ukry wyprawiały.

  •  

   pokaż komentarz

   serio podpierasz się jakimś tam sondażem??

   @MadJack47: No tak. A czym mam się podpierać? Tym co na wykopie wyczytam?
   To już bym pewnie na wojnę musiał iść, jakbym w to wszystko wierzył.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: A co ci taki sondaż daje. Złapali na ulicy 10 ukrów i ich zapytali to powiedzieli, że lubią bach i masz swoją statystykę. Zresztą lubią, racja, w końcu gdzie znajdą kraj z takimi skundlonymi politykami na których będą pluć a oni im będą pieniądze wciskać? Nie zrobią wśród ukraińców sondaż z pytaniem. Czy zgadzasz się aby Polska mogła dokonać ekshumacji ofiar ukraińskich nacjonalistów i godnie ich pochować? Byś się zdziwił jakbyś odpowiedź dostał.
   A na początek polecam ci pooglądać filmy z Odessy z maja 2014 zobaczysz sam jaka to upojona nienawiścią dzicz jest.

 •  

  pokaż komentarz

  Mój pradziadek z podkarpacia walczył z tą swołoczą. Chwała mu za to.

 •  
  rav2 via iOS

  +23

  pokaż komentarz

  Co z ruskie trole z tych ukraińskich władz.