•  

  pokaż komentarz

  Polecam zapoznać się z tematem mikroplastiku - nie oglądałem materiału TVP ale można na YT znaleźć ciekawe filmy z napisami lub polskim lektorem. Problem jest gigantyczny a mikroplastik znajduje się już praktycznie w każdym zakątku świata, nawet w miejscach oddalonych setki kilometrów od cywilizacji. Niestety głównym źródłem problemu jest tutaj Azja i nasze europejskie restrykcje niewiele pomogą.

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio składałem meble, zamiast śrubki do zbiorczego kartonika tnproducent zapakował wszystko w osobne woreczki i to do woreczka, same fronty były zabezpieczone folią, całe meble zamiasttylko gąbka miały jeszcze folie wyłożone w kartonie.... No k#!?a mać co się naprzeklinalem , ile folii... Tak samo cokolwiek elektronicznego kupi się wszystko w milion woreczków.....na zachodzie jest większa dostępność wody mineralnej w butelkach szklanych na wymianę inmusle że to dobry trend zamiast pet do wody pitnej....... Dlaczego sklepy gdy kupuje się ser na wagę pakują go w folię tak samo chleb wędliny..... Nie znają papieru??????????? W budownictwie też wszędzie plastik folie itp często wypalane na budowie są worki po cementacji klejach a w nich jest warstwą folii... Czasami nie mamy jako konsumenci wyboru bonproducenci to mają gdzieś ekologię prawdziwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camillo_Geo: ja zacząłem segregować i dopiero teraz widać ile plastiku jest w naszym życiu. Pojemnik zapełnia się błyskawicznie

  •  

   pokaż komentarz

   @Camillo_Geo: Ja kupilem dzbanek filtrujacy wode i od miesiaca nie mam zadnej pustej butelki, a wczesniej produkowalem srednio 1,5 butelki dziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   @blizzarder: Jak już jest butelka, to dobrze coś z nia zrobić

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Camillo_Geo: Na zachodzie pije się wodę z kranu. W Polsce też można to robić, bo kranówka jest do tego całkowicie zdatna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camillo_Geo: zgadza się kolego,

   Tak często mebli i sprzętów nue kupuję i może faktycznie fajnie jak dojdzie wszystko zabezpieczone bez rys itp
   ale ci się dzieje w przypadku żywności to zakrawa na kpię,
   raz w tygodniu robię większe zakupy "jedzeniowe"
   Ze 3 może 4 reklamówki.
   już sam fakt brania tych toreb plastikowych ze sklepu za każdym razem jest słaby* :/
   Ale po rozpakowaniu i rozniesieniu produktów na ich miejsca, lodówka, szafka, chlebak itp zostaje jedna torba foli i plastiku.

   k%%%a, papsztet w pudełku, ale jak otworzysz to jeszcze folia z wierzchu. Chleb w torebce papierowej ale w środku w woreczku jeszcze, i tak ze wszystkim.

   *jak tylko mogę ładuje mniejsze zakupy do plecaka gdy akurat podjadę di sklepu rowerem, albo biorę często wszystko w ręce nawet gdy jest kilka produktów, tyle co do auta to podejdę

   U mnie reklamówki i tak mają 2 życie bo spełnieniają rolę torby na śmieci, nue kupuję specjalnie tych czarnych worków, zawsze to coś, a widziałem znajomków kt do śmieci kupują rolki czarnych worków i ładują w to te reklamówki

   Takie moje małe coś w sprawie plastiku , siła rzeczy jesten jak wszyscy szkodnikiem smiecacym ale nie trzeba wiele wysułku żeby choć odrobinę mniej śmieci produkować

 •  

  pokaż komentarz

  Dopóki nie zacząłem segregować śmieci, dopóty nie wiedziałem, ile plastiku wyrzucam. Częściej wywalam worek plastiku niż reszty ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  O ile coraz więcej ludzi chodzi z dużymi torbami na zakupy tak, dużym problemem są tzw. zrywki, do których pakujemy warzywa/owoce w marketach - ich żywotność kończy się zaraz po rozpakowaniu zakupów.
  Co możemy z tym zrobić:
  - zaopatrzyć się w wielorazowe torebki na takie rzeczy, można je kupić w internetach lub poprosić babcię żeby uszyła je ze starej firanki :D
  - nie pakować jednej cytryny czy główki czosnku do nowej reklamówki - po co?
  - unikać kupowania warzyw/owoców na steropianowej tacy opakowanej mnóstwem plastiku jeżeli mamy bezopakowaniową alternatywę.

 •  

  pokaż komentarz

  no wielkie zdziwienie niech kazdy na nastepnych zakupach sie zastanowi w co jest zawiniete ponad 90% wszystkich kupowanych towarow pierwszej potrzeby. Idziesz do piekarni chleb dostajesz w worku, kupujesz mleko jest w worku czywiscie wiadomo z czego sa te worki, jogurt w plastiku i tak moznaby wymieniac jeszcze przez jakis czas. ( ͡° ͜ʖ ͡°)