•  

  pokaż komentarz

  Ziemie to za darmo kupiłeś, że nie podajesz jej kosztu?

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: Gratuluję decyzji o budowie garażu poza bryłą budynku. Nie gratuluję (prawdopodobnie) orientacji względem stron świata i mało sensownym rozmieszczeniem stolarki. Dodatkowo montaż okien w murach, a nie w warstwie ocieplenia. I są ławy, a nie robił bym nic innego niż płytę fundamentową. Dodatkowo komin/pion wentylacji - tak czy siak - tylko wentylacja mechaniczna (mamy rok 2019).
   Balkon na wsi? Powodzenia w ociepleniu tego zgodnie ze sztuką, a i tak będą straty. Jeśli już chciałeś trzeba było go posadowić na osobnym fundamencie i zakotwić do ścian (mamy rok 2019).
   Gratuluję dorobienia się i postawienia domu, ale wybudował bym mniejszy dom, ale tak jak napisałem. Koszty energii rosną, ekstrema temperaturowe, koszty usług rosną. Wielu rzeczy nie da się później po prostu zrobić, albo wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi.
   Domu gratuluję i życzę wszystkiego dobrego.

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: jak byś zmienił rozmieszczenie? Okna w warstwie ocieplenia, wystają na 2.5cm. będzie reku, wentylacja jest że względu na przepisy i do kabli. Balkon został tylko jeden, ponieważ drzwi muszą być zadaszone aby nie stracić gwarancji. Ciekawy pomysł z kotwieniem do ściany. Mniejszy dom byłby za mały, pokoje na górze i tak są małe.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo komin/pion wentylacji - tak czy siak - tylko wentylacja mechaniczna
   @saczuser: Przy kotłowni na paliwo stałe musisz mieć wentylację grawitacyjną majster. Więc się nie mądruj.
   @saczuser: @WMPP: Ale pełna racja - balkon to zabawa dla bogatych - najlepiej zrezygnować

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: Zwracam honor, bo @WMPP: wymurował 2 sztuki kominów wentylacyjnych co przy reku w planach jest zwyczajowym wyj??%niem pieniędzy w błoto ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: atam gadanie... Jeden na kable, jeden na kotłownie bo takie przepisy, jeden do kominka bo takie przepisy, jeden do wentylacji łazienki/rezerwowy

  •  

   pokaż komentarz

   Jeden na kable
   @WMPP: Komin na kable? Gdzie są takie przepisy bo żyłem w przekonaniu że do tego są peszle i koryta kablowe/

   jeden do kominka
   @WMPP: Kominek + reku = wp#?$u wydatków. No ale kto bogatemu zabroni

   jeden do wentylacji łazienki/rezerwowy
   @WMPP: Łazienkę pod reku podłącza się. To najcieplejsze pomieszczenie - bez niego reku nie ma sensu

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Wiesz, nie jestem specjalistą, też się mogę mylić, ale wiem że da się to rozwiązać. Widzę, że będzie jakiś piec na paliwo stałe, ale jest chyba możliwość doprowadzenia osobnego kanału poza wentylacją mechaniczną (ta się tyczy jedynie zapewnienia odpowiednich warunków bytowych (wilgotność, wymiana zużytego powietrza), do takiego kotła. Jak chcesz to mogę Ci nawet podesłać filmik jak w domu pasywnym jest kominek z zamkniętą komorą i osobną rurą doprowadzone jest powietrze z zewnątrz i nie miesza się z powietrzem obsługiwanym przez centralę rekuperacyjną. Taki piec jest szczelny.

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: Do pieca na paliwo stałe musisz mieć wg przepisów kanał wentylacji nawiewnej 1 metr nad ziemią. Mechanicznej nie prowadzisz do kotłowni na paliwo stałe wcale, bo to bezsensowne i niebezpieczne

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: Ogólnie kominek w obiegu zamkniętym (tylko taki można stosować przy rekuperacji) to spory i zbędny wydatek. I gówno daje - klimat można osiągnąć małym biokominkiem

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: Z tego co widzę, nie masz zamontowanych okien na żadnym systemie, ramce wysuniętej poza obrys ściany. Takie okno jest w całości poza murem. Budowanie w 2019 roku z takim rozmieszczeniem okien to wyrzucanie pieniędzy. Dlaczego? Trzeba będzie płacić za ogrzewanie coraz więcej (z roku na rok), a stolarka po północnej stronie to straty. Przeszklenia (otwory) po wschodniej i zachodniej sprawiają, że zyski i straty się praktycznie równoważą. Od strony południowej masz więcej zysków niż strat. Oczywiście trzeba jeszcze poradzić sobie ze zbyt dużym nasłonecznieniem w lecie, ale są na to sposoby. Nie martw się – większość ludzi buduje tak jak Ty. Dziwie się tylko Wam, że jak decydujecie się wydawać taką kasę na budowę to nie zgłębicie tematu - no bo każdy tak buduje, więc tak musi być dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Wiem, że czasem jest problem z dostępem do gazu, ale jak miałbym wydać 200k zł na budowę domu, to budował bym w technologii pasywnej. Oszczędność:
   - stopa pod komin i piony wentylacji (tak, niektórzy robią wentylację na jednym pionie, czasem w jednym/dwóch pomieszczeniach, a jak wygląda poprawna wentylacja grawitacyjna to mało kto chyba widział). W dodatku grawitacja działa dobrze w zimie, ale w lecie to już praktycznie wcale. Nie wspomnę już o stratach i wywalaniu ogrzanego powietrza "w komin".
   - brak paliwa stałego to brak konieczności składowania i wydzielenia przestrzeni na składowanie (m2 powierzchni kosztuje)
   -brak skomplikowanej instalacji ogrzewania centralnego (albo ogrzewanie przez centralę wentylacyjną grzałką, albo ogrzewanie podłogowe - kable/maty grzejne (prąd); ewentualnie pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe ale to już komplikuje całość
   -w przypadku paliw stałych - zwiększone zagrożenie pożarowe, możliwość zaczadzenia, koszty czyszczenia komina, konieczność okresowej wymiany kotła (co ok 10 lat).
   -jeśli ogrzewanie prądem - panele fotowoltaiczne
   -w przypadku kabli grzejnych/mat nie ma zagrożenia rozszczelnienia instalacji, nie wymaga konserwacji (w przeciwieństwie do wymian pieca/czyszczenia komina itp.); jest łatwo sterowalna (poza bezwładnością, ale poza systemem nawiewowym to w innych rodzajach rozprowadzania ciepła jest podobnie).
   Tak, koszty inwestycji są większe, ale ceny paliw rosną. Sam fakt, że w takim domu praktycznie nie potrzeba klimatyzacji - dom jest przystosowany do naszych warunków klimatycznych, a jeśli nadal nasz klimat będzie się ocieplał, koszty schłodzenia takie budynku będą śmieszne. Nie opłaca się budować byle jak, chyba, że ktoś zamierza ten dom sprzedać za 7 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: No to nie masz ramy wysuniętej W CAŁOŚCI poza mury. Nie wiem jak to jest zamontowane albo w jakim systemie. Możesz napisać bo sam jestem ciekaw. Ja nie jestem ekspertem i nie znam takiego sposobu. Nie wiem jak to miało by być zamontowane bo nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić, więc jak masz jakieś lepsze zdjęcie z bliska to wrzuć.

  •  

   pokaż komentarz

   200k zł na budowę domu, to budował bym w technologii pasywnej.
   @saczuser: 200k to o pasywnym zapomnij.

   brak skomplikowanej instalacji ogrzewania centralnego
   @saczuser: A CWU to skąd?

   -jeśli ogrzewanie prądem - panele fotowoltaiczne
   @saczuser: przy 200k budżetu?

   Sam fakt, że w takim domu praktycznie nie potrzeba klimatyzacji
   @saczuser: Jakieś źródło? Masz na myśli chyba montaż GWC do rekuperacji, choć krążą o tym nieciekawe opinie jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Latem i tak masz wymianę powietrza z otoczeniem więc nie wiem na jakiej zasadzie dom miałby się chłodzić...

   Nie opłaca się budować byle jak, chyba, że ktoś zamierza ten dom sprzedać za 7 lat.
   Pasywnych też się nie opłaca budować bo drogo w ch??

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: No w 200 się pewnie nie zmieścisz. 5-10% trzeba zapłacić więcej za taki budynek (tak było ok 2-3 lata temu).
   CWU można rozwiązać na wiele sposobów. Np. pompa ciepła. Ja pewnie celowałbym w fotowoltaikę i grzałkę bo choć w pochmurnie dni zyski nie są duże to jednak są, a panele solarne raczej kiepsko się spisują, a właściwie się nie spisują w zimie.
   Wiesz, dom można wybudować i niewielkim kosztem przygotować go pod instalację fotowoltaiczną a zrobić to później. Od biedy można ogrzewać pompą ciepła typu powietrze-powietrze. Dom pasywny powinien mieć zapotrzebowanie na ogrzewanie nie większe niż 15kWh/m2 na rok, więc koszt nie będzie zbyt duży.
   Skomplikowane instalacje się nie sprawdzą w takim domu bo się nigdy nie zwrócą, poza tym że są zbędne.
   Przy 100m2 zapotrzebowanie na energię cieplną masz na poziomie 1500kWh na rok. Nawet gdybyś miał grzać prądem 1:1 w jednej taryfie to wychodzi gdzieś koło 800zł.
   Przy takim domu trzeba iść na kompromisy (bryła, ustawienie, przeszklenia), ale ja jakbym miał budować to tak żeby mieć wygodę, zdrowe powietrze i tani w utrzymaniu budynek, a nie żeby się pokazać. Choć widziałem dużo ładniejsze pasywne budynki niż ten tutaj niepasywny, więc to nie jest powiedziane, że się nie da.
   To żeby dom mógł uzyskać certyfikat, albo żeby mógł się nazywać się pełnoprawnym domem pasywnym, to musi spełniać warunek, że nie więcej niż 10 procent godzin w danym roku temperatura może przekraczać 25 ° C bez wymuszonego chłodzenia. Koszt schłodzenia takiego domu nie będzie duży. Nie mówię tu o GWC. Po prostu - tak jest zbudowany, usadowiony, ustawiony względem stron świata, zaizolowany, szczelny i osłonięty, że spełnia te parametry. Masz w domu 25 stopni C nie więcej niż 10% godzin w roku. Chcesz schłodzić do 22, to masz 3 stopnie różnicy, a nie jak w niektórych budynkach musisz schładzać z 28-29 i jeszcze przez nieszczelności i kiepską izolację tracisz to ciepło.
   Też podobne historie słyszałem z GWC. Czy to prawda - nie wiem... Są jeszcze glikolowe GWC, ale to już chyba duży koszt.

  •  

   pokaż komentarz

   5-10%
   @saczuser: chyba z konia spadłeś...
   Zobacz ile kosztują cegły na pierwszą warstwę, albo płyta fundamentowa, ciepły balkon albo proefesjonalny ciepły montaż. Jak chcesz z za 10% więcej uzyskać izolację z 40 cm wełny mineralnej na poddaszu zamiast normalnej? Albo koszt styropianu grafitowego na izolację?

   nie więcej niż 10 procent godzin w danym roku temperatura może przekraczać 25 ° C
   @saczuser: Jakieś źródłó?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: No wiesz, ja że nie jestem specjalistą to w sumie Ci przyznam. Zobacz na gminę Słomniki pod Krakowem. Oni budują już tylko budynki użyteczności publicznej w technologii pasywnej. Zdaję sobie sprawę, że przy większej inwestycji ten procent może być mniejszy, ale przecież z powodzeniem buduje się pasywnie domy jednorodzinne.
   Oszczędzasz sporo na samej instalacji ogrzewania i na wszystkich potrzebnych do tego elementach. Owszem, reszta jest droższa, ale budując z głową da się to zrobić w takich ramach.
   Jeśli interesuje Cię temat to obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=QZdlseuEDXQ
   Człowiek mało znany w Polsce, ale to tak już jest że u nas raczej głośno o aferzystach i rządzących, a nie o ludziach którzy mają coś do powiedzenia.
   NAWET gdyby założyć że koszty będą większe, to należy wziąć pod uwagę jakie koszty ponosimy ogrzewania i schłodzenia budynku. Nie mówiąc już o jakości powietrza i komforcie cieplnym. Ja bym budował nie tak, żeby mieć jak najtańsze paliwo do ogrzewania, ale tak żeby jak najmniej tego paliwa potrzebować, bo wszystkie nośniki energii drożeją i drożeć będą.
   Hasło na Youtube: Forum Budownictwa Pasywnego 2014
   Większość źródeł dostępnych na rynku to źródła niemieckojęzyczne.
   https://www.passivehouse-international.org/index.php?page_id=150
   https://passivehouse-international.org/upload/Passive_House_Active_for_more_comfort_brochure.pdf
   https://passiv.de/en/03_certification/02_certification_buildings/01_benefits-of-certification/01_benefits-of-certification.htm

   2.4.1Frequency of overheating
   Percentage of hours in a given year with indoor temperatures above 25°C
   without active cooling: ≤10%
   with active cooling: cooling system must be adequately dimensioned
   <- stąd: https://passiv.de/downloads/03_building_criteria_en.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Szczytowe zapotrzebowanie to 10W na m2. Czyli przy 100m2 wystarczy grzałka 1kW. Dom musi spełniać warunki izolacyjne i szczelności bo jeśli ogrzewamy powietrze grzałką w kanałach wentylacyjnych to temperatura elementu grzejnego nie może być za wysoka bo będzie dochodzić do przypalania kurzu w powietrzu.
   Kryteria są bardzo wysokie, ale nie chodzi tu o to że materiały są drogie, tylko za dużo jest majstrów którzy nigdy nie budowali takiego budynku i jak dasz takiemu plan, nawet z detalem obróbki okien to on i tak zrobi tak jak robił naście lat. I to jest problem w takim budownictwie. Beton i niechęć do zmian. No a jak sam nie przypilnujesz albo twój architekt (najlepiej w temacie, certyfikowany przez instytut), to musisz płacić firmie która praktycznie nie ma konkurencji na rynku. Gdyby fachowcy byli do tego szkoleni to w kilku procentach ponad to co buduje się teraz można by z łatwością się zmieścić. No ale szkoły zawodowe leżą i kwiczą tak jak i ich kształcenie. Nauczyciela z powołania i na czasie to ze świecą szukać.
   Zobacz sobie na projekty jakie się sprzedają. Każdy patrzy żeby tylko się nachapać. I oczywiście, że taki architekt nie przyłoży się i nie zaproponuje budynku pasywnego, bo on jest droższy no i on pewnie musiałby trochę zejść z ceny. Nie ma tu myślenia systemowego, jakiejś perspektywy co będzie za 10 lat. Rządzący są tylko odbiciem tego jacy są wyborcy. Też większość patrzy żeby nagarnąć w swoją stronę jak najwięcej i nażreć się ile się da. Po co się kształcić i robić certyfikaty jak strzelisz projekt z katalogu i sprzedasz go w setkach, bo choćby był droższy o 1% to i tak beton w narodzie silny. Strach przed nowym. Jak to dobrze, że atom to wspaniała, bezpieczna technologia i możemy z niej korzystać. To się nam opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   Oszczędzasz sporo na samej instalacji ogrzewania i na wszystkich potrzebnych do tego elementach
   @saczuser: No nie widzę tych oszczędności. Zamiast pieca za 8k pompę ciepła za 20k? To jest ta oszczędność ?

   Zobacz sobie na projekty jakie się sprzedają
   @saczuser: Projekty z katalogów są robione pod sponsorów - czyli producentów materiałów budowlanych. 90% z nich to gwałt na termodynamice

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: Większość rzeczy które wypisujesz to bzdury z prospektów ludzi którzy trzepią kasę za certyfikaty.

   Dom pasywny to min 100k do ceny. I tu nie chodzi nawet o izolacje co urządzenia. Aby można było nazywać dom pasywnym automatycznie wskakuje reku z wyższej półki, pompa ciepła na cwu i co, i panele PV na dachu. W budynkach użyteczności publicznej na to wszystko masz wysokie dofinansowania. Dlaczego architekt miałby nie chcieć projektować domu pasywnego? Poza tym że powinien wtedy zawołać minimum drugie tyle do ceny projektu.
   No właśnie zobacz jakie projekty się sprzedają najtańsze:P

  •  

   pokaż komentarz

   @kretu: Tak, w PL wszystko się sprzedaje najtańsze. Drogi robi się najtańsze. Tak, budynek jest droższy w budowie, ale tańszy w eksploatacji. Ludzie jakby mieli wydać 20k zł na budowę pasywnego domu więcej, a w ciągu 20 lat oszczędzić te 20k zł i w perspektywie dalszych lat być na + to tego nie zrobią. Czy mnie to dziwi? Nie?
   W kraju gdzie wszystko się robi pod publiczkę i żeby dobrze wyglądało na chwilę - czy to dziwne? Ludzie oddadzą swoją wolność i ciężko zarobione pieniądze żeby dostać na parę lat 500+. W kraju gdzie władza nie dba o podstawy - energetyka, jakość powietrza, zasoby wodne, emerytury, opieka zdrowotna.

   Tak, certyfikaty można olać. To nie jest nic potrzebnego. Ważne żeby budynek spełniał założenia projektowe. Ale ktoś musi standardy znać i powodzenia w zatrudnieniu zwykłego projektanta który nie ma pojęcia o budownictwie pasywnym i zbudowania budynku zgodnie ze sztuką. To nie jest kosmiczna technologia, ale trzeba dbać o detal.
   Sam sobie odpowiedziałeś. Architekci tego nie robią bo nie ma popytu. Ludzie są ignorantami. Kupują buty za 20 zł bo albo ich nie stać, albo liczą że zaoszczędzą (pomijając inne kwestie jak np. to że wolą mieć więcej par zamiast jednej). To nic, że w tym samym czasie przechodzą więcej par. Zobacz sobie co ludzie kilka lat temu wypisywali na temat ogrzewania podłogowego. Jak poszukasz to się za głowę chwycisz. Ogrzewanie podłogowe to samo zło. I to nie jest elektrownia atomowa. Myślisz, że w kwestii budownictwa jest inaczej gdzie więcej zagadnień komplikuje sprawę. A jak ludzie czegoś nie znają to się boją i wymyślają cuda.

   Skończę dyskusję na tym bo np. określenie "dom pasywny to min 100k do ceny" nic nie znaczy i jak mam się do tego odnieść. Przystosowanie budynku o 40m2 do standardu pasywnego to też minimum 100k do ceny? Jak Cię temat zainteresuje to poczytaj/obejrzyj to co Ci podesłałem. Jak nie, no to trudno. Moim celem nie jest nikogo na siłę przekonywać. I tak Ty czy inni zrobią tak jak będą uważać. Pozdrawiam i cześć!
   PS. I nie obraź się, ale już się udzielę w komentarzach do tego znaleziska. Jak ktoś chce to niech zajrzy do tego co podesłałem. Może ja nie mam racji, ale to już niech każdy sam rozsądzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: hej, widze że jesteś nieźle w tm zorientowany. Powiedz mi proszę, czy przy domu pasywnym, zbudowanym zgodnie ze sztuką, on jest (prawie) samowystarczalny? TJ. co się dzieje / co przestaje działać jak przykładowo jest przerwa w dostawie energii elektrycznej? A jeśli stałe zasilanie jest potrzebne, to jakie jest szczytowe zapotrzebowanie na EE (chodzi mi o to, jaki agregat w zimie musi chodzić). Pytam bo rozważam dom w "remote area" gdzie zimą zdarzają się awarie sieci (nawet kilkudniowe) ze względu na pozrywane sieci

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: Panie ja się tym zawodowo zajmuję. Na co dzień projektuję instalacje dla domków niskoenergetycznych/pasywnych na rynek niemiecki. W Polsce też już projektowałem instalacje pod domy pasywne to nie jest nic trudnego ani nic co wymaga jakiejś tajemnej wiedzy jest to zwyczajnie znacząco droższe w budowie. Nawet w zeszłym miesiącu miałem domek dla majętnego klienta od początku projektowany jako dom pasywny. Jak się dowiedział ile będą kosztować instalacje to 15min później miałem telefon że zmiana planów zapominamy o pasywności i dajemy wentylację grawitacyjną i kocioł gazowy (z najwyższej półki droższy niż niektóre pompy ciepła - taki sobie zażyczył) bo pasywność mu się nigdy nie zwróci.

   I jak pisałem klient bardzo majętny a chałupa i tak tania nie będzie bo same okna ponad 300k. Nie był to też laik któremu można coś wcisnąć bo jest deweloperem i ma się do kogo o poradę zwrócić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kretu: kretu, też zwracam się z pytaniem jak wyżej

  •  

   pokaż komentarz

   Pytam bo rozważam dom w "remote area" gdzie zimą zdarzają się awarie sieci

   @plpi2018: Agregat z automatycznym startem po wykryciu spadku napięcia. Jak dobrze to ci wyliczy elektryk to nawet nie zauważasz braku prądu. I z tego co wiem nie jest to dzisiaj jakaś strasznie droga impreza.

   Co do działania instalacji dom ma swoją bezwładność cieplną i jeżeli ciepłą wodę będziesz miał w zasobniku to o ile ograniczysz jej zużycie i przełkniesz lekki spadek temperatury to spokojnie i 24h bez prądu ci nie straszne. Oczywiście jak to się zdarzy akurat w ten najgorszy dzień w roku przy -25 za oknem to zimno się zrobi szybciej. Zrobi się też pewnie trochę parno ale grzyb ci w 24h nie wyrośnie więc to raczej tylko dyskomfort a nie jakiś duży problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kretu: dziękuję, ale to nie do końca jest odpowiedź na moje pytanie. jesli projektujesz instalacje, to zakładam że wiesz co tam jest i jakie ma zużycie.

   jakie jest zatem zapotrzebowanie takiego domu na moc, przyjmując, że w domu NIC się nie dzieje a ma tylko zostać utrzymane status-quo (bez zużycia CWU, bez dodatkowychu urządzeń w sieci)? i jakie sa możliwości zabezpieczenia tego w długich okresach (załóżmy 2 tygodnie, w zimie). Jedynie agregat? PV, nawet z akumulatorami, w Polsce nie ma szans tego ogarnąć?

  •  

   pokaż komentarz

   @plpi2018 przecież on sam mówi że nie jest specjalistą a swoją wiedzę opiera na obserwacjach. Niestety w jego obserwacjach nie pojawiły się koszty związane z instalacją dla domu pasywnego i wszystkim co się z tym wiąże.
   Dodatkowe koszty to nie jest 10% często nawet nie jest 20% a póki te technologie są takie drogie to inwestycja zwraca się czesto po jakiś 20 latach, gdzie trzeba zmienić pompy czy inne robocze urządzenia, nie mówiąc o regularnych serwisach. To się po prostu nie oplaca. Chyba ze masz duzo kasy i lubisz nowinki.

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: 200 tys to według Ciebie "dorobienie się"?

  •  

   pokaż komentarz

   @plpi2018: To już zbyt dokładne pytania dla nieokreślonego domku i jego właściwości. I tego przed jakim problemem chcesz się uchronić. PV to zadanie elektryka nie moje ale z tego co wiem instalacje offgrid (z akumulatorami) to raczej droga impreza. A ongird nic ci nie da jak po zmroku albo w pochmurny dzień padnie zasilanie. Da się zaprojektować dom tak aby był zabezpieczony nawet na długotrwałe braki prądu ale wymaga to bardzo konkretnego określenia potrzeb przez klienta aby było to zrobione racjonalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP Odniosę się do pierwszego komentarza bo chyba jest najbardziej zwarty :-)

   W ogóle współczuję budowy ;-) Kilka late temu zamknąłem wszystkie swoje sprawy i to był bardzo intensywny i nerwowy okres w życiu... Za to teraz zostały te same pozytywne strony - spokój, trawka, dużo miejsca, etc...

   Gratuluję decyzji o budowie garażu poza bryłą budynku.

   To ma swoje wady i zalety. Można zrobić prosto garaż na dwa samochody ale kosztuje więcej bo wszystkie jest na 23% :-/ Jak się załapiesz na dotację PV/Solary to zapłacisz VAT 23% a nie 8% (w dotacjach VAT zawsze płacisz w 100%). Głupie drzwi do garażu nie zamontują w brutto 8% tylko 23%. Dodatkowo większy podatek zapłacisz od nieruchomości bo potraktują ją jako pod działalność gospodarczą, etc...

   Balkon na wsi?

   To zdecydowanie niepotrzebne. Ekstra pieniądze (jak dojdziesz do kosztów zakupu barierki to się dowiesz), ekstra problemy, zero pożytków (na wsi).

   Jak chciałeś zadaszenie nad drzwiami to trzeba było daszek zrobić.

   Nie wiem czy gwarancja warta była robienia daszku. Na ile lat masz tą gwarancję? Nie taniej byłoby wymienić drzwi za 10 lat?

   Ja mam drzwi w ścianie budynku, bez daszku, leje się na nie woda ale nie ma żadnych problemów. Drzwi drewniane (zapewne jakiś kompozyt), od północnej strony, stoją już prawie 8 lat.

   Jak na 116 m2 to wygląda całkiem duży. To jest powierzchnia użytkowa?

   Moja rada: docieplij dobrze poddasze użytkowe. Ja mam niby wełnę wszędzie ale jak jest gorąco jak w zeszłym tygodniu to jest masakra. Na strychu dochodziło do 40C, temperatura dachówki 70-80C (od spodu).

   Teraz bym zrobił jakieś wietrzenie i pod dachówką dodał jeszcze warstwę izolacji refleksyjnej (pomiędzy dachówkę i wełnę).

   Polecam też zamontować albo okiennice albo żaluzje fasadowe (są znacznie lepsze niż rolety). Jak dobrze wykonasz dom to ogrzanie zimną nie będzie problemem ale utrzymanie niskiej temperatury latem jest wyzwaniem...

   Zrobisz to bez klimatyzacji ale musisz to zrobić z głową. Zbyt wysoka temperatura to jest coś co mi chyba najbardziej przeszkadza u mnie. W przyszłym roku chyba zrobię klimatyzację. Jakbyś się nad klimą zastanawiał to zrób sobie w stanie surowym instalacje - szczególnie tą do skroplin bo ją jest później najtrudniej zrobić.

   Przemyśl też solary i PV. Nie montuj ale doprowadź grube peszle (fi 40/50mm) z dachu do kotłowni/rozdzielnicy żeby później bezproblemowo dołożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   200k to o pasywnym zapomnij.

   @ZostaneMistrzem: przecież tu jest mowa o SSZ a na tym etapie to różnica jest niewielka (no dobra 30cm XPS pod płytą robi jakąś różnice - czyli najmniejszy koszt w skali całej budowy- zabawa z kasą zaczyna się przy instalacjach i wykończeniu - 2x tyle co SSZ . Zbudowałem w 2015 pasywny do SSZ 150m2 na płycie fund. za ok 125k własnoręcznie. Okna i pokrycie dachu robiła firma ale nie ma tam żadnego szału z kosztem.

  •  

   pokaż komentarz

   @plpi2018: ja mam UPSa 1000W i aku 42Ah własnie dla WM z reku, bramy routerow. Na 2h starczy przy małych obrotach WM. A jakby sie blackout przedłużył to biore aku z samochodu. Przy dłuzszym w ruch idzie agregat 5kW. Paradoksem jest że mam na dachu 8kW fotowoltaiki i w trakcie blackoutu nic nie produkuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Zobacz na gminę Słomniki pod Krakowem. Oni budują już tylko budynki użyteczności publicznej w technologii pasywnej.

   @saczuser: Polecam nasz krótki wywiad z zastępcą burmistrza Słomnik. Budownictwo pasywne i zeroenergetyczne (pasywne + technologia dostarczająca energię np. fotowoltaika) to przyszłość.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: to są straty rzędu kilkudziesięciu groszy miesiecznie, pomyśl, że ludzie w domach mają sauny, baseny i płacą rachunki za gaz po 3k miesiecznie a za prad 500. Może ma to w nosie i po prostu go stać:)
   Prawda jest taka, że i tak zimą musi otwierać okna bo nowe budownictwo to termosy z tendencja do utrzymywania wysokiej wilgotnosci i grzybów wszelkiej masci. Wiec otwarcie 1 okna na 1 godzine wpóści do domu tyle chłodu co te okna w swietle muru przez 5 lat

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser jakie sposoby na slonce i temp latem , wlasnie buduje nastepny dom , i zastanawiam sie co oprocz rolet zew mozna od zachodu i poludnia dac

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: Ta linia napięcia zaraz przy domu, przej%@%ne tak mieszkać nawet jak ziemia była za darmo:/

  •  

   pokaż komentarz

   @Brunoxp: bo masz ongrid. Jak nie ma prądu w sieci to automatyka odłącza prąd z foto do sieci zewnętrznej. Takie zabezpieczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   dostałem

   @WMPP: zerknąłem na projekt i rzuty, wygląda spoko ale jakby architekci celowo pomniejszali meble xD szczególnie w salonie i kuchni. Wanna na dole jest bez sensu. Niepotrzebnie duża łazienka. Małe okna na piętrze, 2x za małe, mało światła. Niepotrzebne okno przy schodach.

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: Robiłeś coś sam czy wszystko zlecone podwykonawcom?
   Daj znać ile wyniesie stan Deweloperski albo na ile szacujesz. Pewnie z 50k za elewacje i tynki?
   Do tego ze 100k za wykończenie i wyposażenie na glanc.?

   Normalnie działa ile był by warta? ze 200k-400k?

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser: A po co płyta na stabilnym gruncie jeżeli mogę wiedzieć? Poza modą oczywiście. Ty byś wybudował mniejszy, a ja mam 310 mkw. Jedynym argumentem na kiszenie się w klitce 90 mkw jest brak kasy, ot co.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bezglutenu: sam poprowadziłem rury wodne, teraz robię elektrykę. 50 za elewacje, myślę że 100 za resztę do stanu z meblami.

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: czyli 350 za dom gotowy do mieszkania i 200k za działke? ( potencjalnie)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bezglutenu: projekt wybraliśmy że względu na małą powierzchnię na komunikację, na dole prysznic, na górze duża wanna. W wykuszu planujemy mieć stół, i musimy szukać max 90 szerokości, aby dało się wysunąć krzesło, w salonie narożnik który nam się podobał był za długi o 10cm.

  •  

   pokaż komentarz

   Gratuluję decyzji o budowie garażu poza bryłą budynku

   @saczuser: do pierwszego podatku

  •  

   pokaż komentarz

   @saczuser Jaką daje przewagę osadzenie okien w warstwie ocieplenia, a nie w murze? Dlaczego uważasz, że płyta fundamentowa jest lepsza niż ławy? Jaki ma problem z balkonem?

  •  

   pokaż komentarz

   @2xpapanalepiku: Na wsi też podatek od nieruchomości jest dla garażu dziesięć razy wyższy?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak na 116 m2 to wygląda całkiem duży. To jest powierzchnia użytkowa?

   @kwanty: To jest 116 użytkowej, jak dl amnie to mały :( Pokoje na poddaszu wyszły po 10, 12m2.

   Moja rada: docieplij dobrze poddasze użytkowe. Ja mam niby wełnę wszędzie ale jak jest gorąco jak w zeszłym tygodniu to jest masakra. Na strychu dochodziło do 40C, temperatura dachówki 70-80C (od spodu).

   @kwanty: Będzie piana PUR, mam nadzieję że będzie dobrze, jak nie to będzie klimatyzacja. Prowadzę teraz kable do żaluzji do okien dahcowych.

   izolacji refleksyjnej

   @kwanty: O tym to nie słyszałem, zapoznam się z tematem, dzięki!

  •  

   pokaż komentarz

   @theoforos1: Można posadzić drzewo które latem ma duże liście, np. kasztan. Latem rzuca cień, a zimą zrzuca liście i cienia nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @WMPP: Pianka PUR jest chyba lepsza niż wełna. Przede wszystkim jest szczelna. Pomyśl nad jakąś wentylacją na strychu - też powinno pomóc.

   Rzuć sobie okiem na żaluzje fasadowe: https://allegro.pl/oferta/zaluzje-fasadowe-podtynkowe-autoryzowany-montaz-7205308515

   Zakłada się je tak samo jak rolety zewnętrzne ale są trochę oddalone od okna i mogą być ustawione na skos - czyli blokują słońce w 100% ale nie blokują światła odbitego czyli jest jasno w pomieszczeniach.

   Przez rolety niestety trochę ciepła przechodzi, zwłaszcza jeżeli masz duże okna i ciemne rolety.

   Minusem żaluzji fasadowych jest ich delikatność - muszą mieć czujnik wiatru i automatycznie chowają się jak mocno wieje. Z drugiej strony montują je na budynkach użyteczności publicznej więc z trwałością nie powinno być problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @theoforos1 : folia "efekt lustra weneckiego" do 50% zatrzymania ciepła. Minusem jest to, że rośliny nie wchodzą w rachubę.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja nie mam pytań, chcę tylko powiedzieć, że trzeba było użyć poniższego zdjęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°) #pdk

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  mi się wydaje że stan zamkniety to relatywnie normalna cena. Jak ja liczyłem postawienie 140 m2 przy średnich stawkach, to wychodziło jakieś 230-40 tys zl. @wmpp stan surowy zamkniety to jedno - w miare normalna cena mi sie wydaje biorac pod uwage ze ziemie miales, poczekaj az przyjdzie wykonczenie, tam pojdzie ze 100-200 tys. Dzieki za relacje ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @mvvm: @WMPP: Skąd Wy te ceny bierzecie. Albo generujecie jakieś niepotrzebne wydatki albo bierzecie majstrów pierwszych z brzegu...

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Zalezy od bryly budynku i innych czynnikow, miasto tez ma znaczenie. Ja mieszkam w Krakowie np. za 100k w pcimiu dolnym czy sosnowcu pewnie wybudujesz do stanu zamknietego bo nizsze ceny za budowlancow.

  •  

   pokaż komentarz

   Zalezy od bryly budynku i innych czynnikow
   @mvvm: Czyli milion rzeczy niepotrzebnych

  •  

   pokaż komentarz

   chce wykończyć za maks 150k

   @WMPP: o panie, za tyle to ja wykończyłem mieszkanie 70mkw. Chyba ze wybierzesz wszystko w wariancie ekonomicznym to moze się zmieścisz w kosztach.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Nie wszyscy buduja po to aby zrobic cos za minimum, jedni wola sobie dobudowac sciane, inni dodatkowy garaz. Innym wystarczy 1 lazienka na 4 pokoje a innym beda potrzebne 2 lazienki. Jak komus wystarczy np. 110 m2 w prostej bryle bo tak jest taniej, to prosze bardzo, innemu sie to nie podoba chociazby oszczedzalo 30% kosztu, potem do końca życia będą musieli płacić za to że przyoszczedzili i wybudowali coś co im sie nie do końca podoba bo koszty a mieli możliwości zrobić raz, a tak jak się chce. Każdy niech robi po swojemu. Ja zamiast domu kupiłem mieszkanie za 350 tys. które jeszcze muszę urzadzić ze stanu deweloperskiego, wiec pewnie wyjdzie z 450 tys. w sumie, bo stwiedzilem ze wole sobie kupic domek wczasowy i nie musiec bawic sie w cotygodniowe strzyzenie trawy itd, jestem na to za mlody jak na razie.

  •  

   pokaż komentarz

   ak ja liczyłem postawienie 140 m2 przy średnich stawkach, to wychodziło jakieś 230-40 tys zl

   @mvvm: Wszystko zależy od tego jaki masz dom, jak skomplikowany dach, jak daleko do mediów. Ja za samo przyłącze gazowe zapłaciłem około 10000 zł (wraz z opłatą przyłączeniową).
   Wszyscy:
   - To drogo, bo ktoś tam dał 3000 zł.
   - A policzyłeś to, co PGNiG bierze (ponad 3k opłaty za skrzynkę w granicy działki)? Koszt ponad 160 m rury o średnicy 63 mm?
   - A po co ci taka rura?
   - Bo taką zaprojektował projektant.
   - A masz piec C.O.?
   - Mam.
   - Aha, bo w sumie u mnie to tylko do kuchenki gazowej... No i przyłącza było ledwie 50 m, a rura z gazem biegła przez moją działkę...
   Poza tym są ludzie, co podają wyłącznie koszt budowy domu, a nie wliczają, że do tego domu trzeba wybić studnię, odprowadzić dokądś ścieki, doprowadzić prąd czy gaz... No i inaczej jak masz się przyłączyć do wodociągu, a inaczej jak wiercisz lub bijesz studnię... Ogólnie stan surowy powinien wyjść średnio w okolicach 1500 zł/m2.

   Ja zamiast domu kupiłem mieszkanie (...) nie musiec bawic sie w cotygodniowe strzyzenie trawy itd, jestem na to za mlody jak na razie.
   Sąsiadka, która się wprowadziła kilka lat temu (dobra czterdziecha) powiedziała, że decyzję o budowie domu podjęli z mężem o 10 lat za późno. Ale każdy ma swoje zdanie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @projektant_doktorant: Dużo w tym prawdy co mówisz :). Mam taki przywiej że nie biorę kredytu, więc będę mógł zawsze sprzedać i wybudować ten dom gdy będzie trzeba :). Zreszta nawet o samym oszczędzaniu zrobiłem filmik i udowodniłem że można wziąć kredyt na mieszkanie/dom i spłacić go po 12 latach i kupić coś innego jak się chce:
   https://www.youtube.com/watch?v=3N8Yd65D848

  •  

   pokaż komentarz

   chce wykończyć za maks 150k

   @WMPP: powodzenia- wykończeniówka pochłania 2x więcej kasy i zdrowia. Koszty wykonawców ostatnio poszybowały

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli milion rzeczy niepotrzebnych

   @ZostaneMistrzem: dlaczego niepotrzebnych? Budując dom na lata warto się zastanowić czy warto lecieć po kosztach i wywalać rzeczy "niepotrzebne"

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: Materiały i robocizna ostro poszły w górę.

  •  

   pokaż komentarz

   @projektant_doktorant: 2" rura gazowa do domu xD

   Jezu Chryste! Kto tym projektantom dał uprawnienia?!?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xaveri: No tak, randomowy anon z internetu wie lepiej niż człowiek, który skończył studia kierunkowe, odbył 3 lata praktyki i zdał egzamin państwowy, ma tytuł doktora i pracuje w zawodzie projektanta branży sanitarnej ponad 10 lat. Jakoś bardziej wierzę specjalistom.
   Hint: im większa odległość, tym większe opory (a podałem że to ponad 150 m - czytanie ze zrozumieniem się kłania). Przyłącze za licznikiem masz na niskim ciśnieniu (można przeciek zatkać językiem i będzie szczelne). W przypadku gazu nie może być sytuacji, że przy uruchomieniu pieca czy palnika kuchenki paliwo na moment przestanie dochodzić, a jak jest za mała rurka tak może się zdarzyć. Mnie też podobne "fachofcy" namawiały na mniejszą średnicę, "bo po co aż tyle". Tylko potem koszt przerobienia tak, żeby było dobrze, przekracza wszelkie pozorne "oszczędności".
   P.S. 63 mm to raczej 2,5" jak mam się czepiać.

   Budując dom na lata warto się zastanowić czy warto lecieć po kosztach
   @ipkis123: Nie warto. Przeciwnie - warto się zastanowić co chciałbym mieć za 10 lat, gdy już odetchnę finansowo i będę miał pieniądze na rzeczy, obecnie postrzegane przez siebie jako zbytki. Na etapie budowy są to dodatkowe wydatki, ale i tak o niebo niższe, niż wykonywanie tego od podstaw w urządzonym już wnętrzu. Warto przygotować np. trójfazowe przyłącze elektryczne do sauny (metr kabla 5-żyłowego to tylko 2-3 zł drożej niż 3-żyłowego, a zawsze można do niego podłączyć zwykłe gniazdko 1-fazowe, potem je usunąć i wyprowadzić kabel do pieca sauny), odpływ do dodatkowego prysznica (zawsze można go zaślepić), wyprowadzić kable do oświetlenia ogrodu (choćby zostawić puszkę na ścianie zewnętrznej domu, do której takie kable można potem w miarę bezproblemowo przyłączyć, a i tak się ona skryje pod warstwą styropianu), zasilania kosiarki, myjki ciśnieniowej czy odkurzacza na podjeździe. Warto także przygotować sobie trasę na kable paneli fotowoltanicznych (takie dostarcza producent całej instalacji, nie można położyć wcześniej "swoich"), żeby potem móc je doprowadzić w miarę bezproblemowo (a nie przez kominy wentylacyjne, jak to często się robi niezgodnie ze zdrowym rozsądkiem i przepisami) do rozdzielni elektrycznej. Potem ciągnąć to wszystko przez urządzone wnętrza jest po prostu dużo trudniej, mniej się chce, żona więcej krzyczy etc. Nie warto oszczędzać na ilości gniazdek - są ludzie, którzy jęczą, że mają ich zdecydowanie za mało, a nie spotkałem jeszcze człowieka, który by na ich nadmiar narzekał. Sporo osób przed tynkowaniem pomija zupełnie instalacje antenowe RTV czy SAT (panie, my telewizji nie oglądamy) czy LAN wychodząc z założenia, że wi-fi załatwi wszystko. Błąd - stropy żelbetowe potrafią z sygnałem płatać figle. Minimum jest choćby pozostawienie kabla, który pozwoli podłączyć dodatkowy AP/router na kolejnej kondygnacji albo w przeciwnym kącie domu.

  •  

   pokaż komentarz

   @projektant_doktorant: Kajam się - nie przeczytałem, że to aż 150m.

 •  

  pokaż komentarz

  Co ci zjadło najwięcej nerwów?

1 2 3 4 5 6 7 ... 18 19 następna