•  

  pokaż komentarz

  Polecam książkę "Dziewczyny z Wołynia". Jest wstrząsająca.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak czytam takie historie to myślę, że takiego zła jakie ludzie potrafią zagotować na ziemi to nawet w piekle nie ma. Widzę kolejne artykuły o bestialsko maltretowantch dzieciach, często przez wlasnych rodziców, to przestaje w Boga wierzyć... ludzie ludziom, dzieciom. Każdy ponad każdym

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @NewBlueSky: ,Kiedy przyszedłem pod stodołę, widziałem, jak obecni mordercy zabijali kolejnych Żydów. Mordował Stanisław L. Był to krawiec, który mieszkał chyba na ulicy Nadstawnej. Przed wojną terminował u krawca żydowskiego M., tego samego, w którego okna strzelał ksiądz Kamiński. Oprócz Stanisława L. był tam ten milicjant z czasów radzieckich Sz. oraz niejaki Cz. Było tam jeszcze dwóch młodych dwudziestolatków, których nazwisk nie znam. Mieszkali w Radziłowie. (…)
   Także Stanisław L., Sz. i Cz. zabijali Żydów. Doprowadzali tych Żydów różni Polacy. Spomiędzy tych doprowadzających ja znałem swojego kuzyna, nieżyjącego już Teofila S. z Radziłowa. (…) On przyprowadzał Żydów w okolice stodoły. W tym czasie widziałem, jak żydowski młynarz kończy kopać rów. Pytał przy tym Stanisława L.: „Stasiu, czy mnie będzie bolało, jak będziesz strzelał?”. Stanisław L. kazał mu dalej kopać. Potem któryś z morderców, nie wiem, który, zastrzelił tego młynarza w trzecim grobie.
   Widziałem jeszcze, jak któryś z morderców zastrzelił starego Żyda z Radziłowa, znanego mi z widzenia, nie z nazwiska. Strzał oderwał dół twarzy temu Żydowi. Strzelano do niego na schodach wiodących do murowanego domu. Syn tego Żyda ciągnął jeszcze żyjącego, jęczącego ojca za nogi do grobu. W tym grobie zastrzelono i tego syna. Mnie zemdliło, jak zobaczyłem, że temu Żydowi urwało pół twarzy. Zaraz stamtąd odszedłem do domu. Jeszcze przed odejściem widziałem, jak doprowadzano kolejnych Żydów w okolice stodoły."
   Opis: relacja Henryka P., Polaka, mieszkańca Radziłowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewackiantypatriota: To samo Żydzi robili Polakom, Żydzi robili Żydom, Żydzi Palestyńczykom, itd.

   Złe osoby znajdziesz wszędzie. Nie było jednak systemowego mordowania Żydów ze strony Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewackiantypatriota: niestety zdarzały się mordy "polaków" na żydach. Zresztą polscy lewacy
   (komuchy) mordowali nie tylko żydów, ale i innych polaków.

   Takie lewackie ścierwo, które zamiast pracować, woli mordować i zagrabić, można w każdym kraju znaleźć.

   Co nie zmienia faktu, że ukraińcy byli jednymi z najbardziej bestialskich zwierząt. Nawet niemcy podczas 2 wojny światowej się tak nie zezwierzęcili.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewackiantypatriota:
   Te liczby są czyli około 800 niby w samym Radziłowie ,i to że mieli ich zabić sami Polacy , są kompletnie z dupy. A znajdują się na Wikipedii. Niech ktoś to skoryguje. Ale znając administrację to wątpię. Oficjalne śledztwo IPN jest bardziej powściągliwe.

   7 lipca 1941 roku w Radziłowie, na trzy dni przed bardziej znanym pogromem Żydów w Jedwabnem z 10 lipca, wymordowano kilkuset miejscowych Żydów. Prowadzący śledztwo w tej sprawie prokurator białostockiego IPN Tomasz Kamiński, w oparciu o dotychczasowy materiał zebrany w śledztwie powiedział, że najbliższa prawdy jest informacja o tym, iż w Radziłowie zginęło ponad 400 Żydów. Na taką liczbę wskazują zeznania i relacje rodzin pomordowanych, którymi dysponuje instytut Yad Vashem. Żydzi zostali spędzeni do stodoły, gdzie zostali spaleni albo zamordowani w inny sposób. Przedtem byli poniżani.

   Według IPN w śledztwie prowadzonym od 2001 roku nie będzie przełomu ani nawet skutecznej kontynuacji, bo Instytut nie może od dawna dostać zgody strony niemieckiej na przesłuchanie byłego gestapowca Hermana Schapera; także strona izraelska od dwóch lat nie odpowiada na ponaglenia o udostępnienie ważnych zeznań świadków.

   Od treści tych zeznań IPN uzależnia ewentualną możliwość przedstawienia zarzutów w sprawie mordu w Radziłowie 94-letniemu obecnie Schaperowi. Strona niemiecka uważa jednak, że stan zdrowia Schapera stale nie pozwala na jego przesłuchanie i zapowiedziała, że nie będzie więcej prowadzić z IPN korespondencji na ten temat.

   Tomasz Kamiński powiedział dla PAP:
   - Będziemy mogli rozważać kwestię ewentualnego postawienia zarzutów Schaperowi wtedy, kiedy Izrael nadeśle nam materiały, w których jeden świadek rozpoznaje Schapera, jako osobę dowodzącą. Przesłuchanie tej osoby jest niemożliwe, gdyż zmarła w Izraelu, ale zachowany jest protokół jej zeznań i to jest jedyny ślad i nadzieja.


   Wiadomo, że specjalne komando gestapo z Ciechanowa - które po ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 r. skierowano na zajęte tereny - przebywało i w Jedwabnem, i w Radziłowie. Dowódcą komanda był obersturmfuehrer Herman Schaper.

   Wiosną 2002 r. Schaper, żyjący dziś w nieznanym miejscu w Niemczech, był tam przesłuchiwany przez prokuratora IPN w śledztwie w sprawie Jedwabnego. Przyznał, że w 1941 r. dowodził komandem. Zapytany o mordy Żydów, odparł, że "dochodziło do dzikich akcji tubylczej ludności i jakichś oddziałów" (powiedział, że nie wie, "jakie to były oddziały"). Przesłuchanie Schapera musiało zostać przerwane z powodu stanu jego zdrowia.

   Pytany o ustalenia dotyczące udziału Polaków w mordzie w Radziłowie, Kamiński powiedział, że wypowiadanie się w tej kwestii jest "przedwczesne". Dodał, że osoby biorące udział w gromadzeniu czy konwojowaniu Żydów zostały za to skazane przez sąd w latach 1946-53 i nowej wiedzy na ten temat nie ma. "Żadnych nowych osób nie wskazywano" - dodał.

   Przypomniał, że nie ma zachowanych oryginałów relacji świadków wskazujących na bezpośredni udział Polaków w mordowaniu Żydów, a dostępne materiały mają charakter historyczny, a nie dowodowy, bo nie są to formalne zapisy z przesłuchań.

   Tak poza tym co ty porównujesz ? Parę jakiś niejasnych pogromów do masowych ludobójstw na znacznie większą skalę.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: para to dwa, szanowny panie Rotszyld. Ja mogę podać z pamięci kilkaset pogromów w których Polacy mordowali Żydów. Najbardziej haniebne są te , w których Polacy mordowali Żydów, którzy przeżyli Holocaust, jak chociażby zamordowanie doktora Kahane, uwiecznionego w wierszu Juliana Kornhausera

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę kolejne artykuły o bestialsko maltretowantch dzieciach, często przez wlasnych rodziców, to przestaje w Boga wierzyć...

   @anika_87: A co ma Bóg do tego?

  •  

   pokaż komentarz

   @anika_87: Nie „ludzie”. UKRAIŃCY. Podobnie jak nie naziści tylko NIEMCY.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewackiantypatriota:
   Polacy mieli niewielki udział w holokauście. To ,że było parę przypadków to nic nie zmienia. To tak jakby mówić na podstawie tego co wyprawiała np policja żydowska w gettach , czy judenraty, że Żydzi brali aktywnie udział w holokauście. Absurd.

 •  

  pokaż komentarz

  najpierw Polacy traktowali Ukraińców przez stulecia jak psów, masowo burzyli ich świątynie za później wielkie zdziwienie że przepędzili polaków widłami z swoich ziem, trzeba podziękować za to tylko Piłsudskiemu(sanacji) który uroił sobie tfu państwo federacyjne, a mogła być druga RP mniejsza, ale bardziej zgrana narodowo, tak jak dzisiaj kraj jednego narodu i jednej religii.

  •  

   pokaż komentarz

   @dumelosw: Co to za gównoargumentacja? Idąc Twoim tokiem rozumowania i zastosowanej proporcji powinniśmy wybić wszystkich Niemców, gdyż przez wszystkie stulecia traktowali naj jak psy, masowo burzyli wszystko. Wszystkich Ukraińców za Wołyń, Rosjan za setki lat grabieży i wojen, Szwedów to samo. A te mityczne stuletnie prześladowania Ukraińców przez Polaków też sobie włóż w buty.

   Polacy na Wołyniu w żaden sposób nie zagrażali ludności ukraińskiej. Po prostu ludobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @netizen: gówno prawda nawet w filmie WOŁYŃ masz pokazane jak prawosławni popi święcili widły i kosy, bez kościelnego błogosławieństwa to by się nie odbyło, takie podziękowanie za druga RP od miejscowej ludności

  •  

   pokaż komentarz

   @dumelosw: no tak, tym niemniej upa to prawackie bestie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @dumelosw: No to teraz Polska ma usprawiedliwienie, żeby wybić Ukraińców: najpierw Ukraińcy traktowali Polaków jak owady, mordowali ich tysiące w okrutny sposób, a potem wielkie zdziwienie, że sami zostali wymordowani ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dumelosw: Nie rozumiesz, o czym mówisz. Ukraińcy dopuścili się ludobójstwa na ludności nie zagrażającej im. Nie jakimś Polakom, którzy ich poniewierali, ale sąsiadom, którzy im pomagali.

   Drugi poziom bzdur, który stosujesz, to uzadnienie użycia nieproporcjonalnej formy, do krzywd historycznych i to ponownie na osobach niewinnych. Czyli jeszcze raz, gdyż nie odpowiedziałeś, mamy według Ciebie teraz moralne prawo zabić wszystkich Niemców, Rosjan, Szwedów i Ukraińców za krzywdy historyczne, stulecia traktowania nas jak psy?

  •  

   pokaż komentarz

   @dumelosw: Unikasz odpowiedzi na proste pytania. Nie rozumiesz pisanego tekstu. Kłamiesz. Szkoda czasu. EoT.

  •  

   pokaż komentarz

   @dumelosw:

   , trzeba podziękować za to tylko Piłsudskiemu(sanacji) który uroił sobie tfu państwo federacyjne,

   Wizja Piłsudskiego w razie jej zrealizowania była bardzo korzystna dla ościennych narodów na wschodzie, Ukraińcy zyskaliby własne państwo, uniknęliby chłodomoru w latach 30. Jeśli już musisz kogoś hejtować, to obierz sobie za cel Dmowskiego, który od początku dążył do stworzenia państwa narodowego i była to wizja zdecydowanie bardziej realna.

   Jaki był sens tworzyć państwo federacyjne na spółkę z Ukraińcami dając im w prezencie jeden z głównych ośrodków miejskich II RP zamieszkany w większości przez Polaków?

   Trudno, nie udało się zdobyć Ukrainy na czerwonych, plany federacyjne musiały pójść w odstawkę.

   a mogła być druga RP mniejsza, ale bardziej zgrana narodowo, tak jak dzisiaj kraj jednego narodu i jednej religii.

   i wyszłaby na swej mniejszości jak Zabłocki na mydle. Polacy zyskali w Jałcie i Teheranie tak wiele ziem na zachodzie właśnie po to, by jakoś zrekompensować teoretycznie zwycięskiemu państwu utratę 1/2 powierzchni państwa.

   Bagna Polesia rozcinające teatr operacyjny na dwoje musiały znaleźć się w granicach II RP ze względu na ich znaczenie strategiczne. W Galicji znajdowało się zagłębie naftowe.

   RP mniejsza, ale bardziej zgrana narodowo, tak jak dzisiaj kraj jednego narodu i jednej religii.

   Państwo jednolite narodowo dałoby się wykroić z Polski po stuleciach multietnicznej Rzplitej i zaborów chyba tylko ograniczając się do granic Kongresówki, chociaż tez pozostałaby w jej granicach liczna mniejszość żydowska.

   Piłsudski zbyt wiele uwagi poświęcał na wyniszczające zmagania o kresowe pustkowia oraz swoje fantastyczne wizje polityczne zaniedbując rewindykację ziem zachodnich i na tym polega jego wina.

 •  

  pokaż komentarz

  to prowokacja sowietow i byla okupacja niemiecka. niemcy za to odpowiadaja.

 •  

  pokaż komentarz

  Na reportaż Anny Lisieckiej z Panią Ireną dla Polskiego Radia "Kainowa zbrodnia” natknęłam się przypadkiem dawno temu, ciepły miły głos, opowiadający o tych strasznych wydarzeniach nie może być zapomniany.

  Pani Irena Gajowczyk w czasie tragicznych zdarzeń miała zaledwie 6,5 roku. Wspomina dom rodzinny, wieś Hurby https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hurbach
  na Wołyniu oraz opowiada o osobistym doświadczeniu wołyńskiej rzezi. W reportażu wykorzystano fragmenty powieści "Oksana" Włodzimierza Odojewskiego. Zapis wspomnień pani Gajowczyk znalazł się też, wśród wielu innych, w zbiorowym wydawnictwie „Wołyń. Bez komentarza” (osobiście polecam)

  Reportaż dodałam do powiązanych