•  

  pokaż komentarz

  Opisuje przewagę chińskiej ideologii opartej o dobrowolność, nad "zachodnią" opartą o przymus prawa.

  Smutne jest to, że nie zdaje sobie sprawy, że ideologia rzutuje na ekonomię w sposób kluczowy. Bo to ideologia stawia cele.

  Jak się nasz świat nie ogarnie, to dostaniemy wciury od Chińczyków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak przecież świat już jest przez nich opanowany prawie każdy z nas korzysta pewnie w 70 procentach z rzeczy codziennego użytku które są produkowane w Chinach obojętnie czy to firmy chińskie, rodzime czy europejskie. Świat już się nie ogarnie bo zbyt mocno gospodarka jest od nich uzależniona.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nalew1984: uważam, że gra operacyjna trwa, do rozstrzygnięcia jeszcze daleko.

   Idzie czas przekształceń społecznych i to właśnie tu jest według mnie klucz do zwycięstwa.

   Podobnie jak motyl przekształca się z gąsienicy, tak społeczeństwo ma również możliwość zmiany. Zmianie musi ulec struktura i ideologia, bo w pozostałej kwestii ogranicza nas zasada zachowania energii.
   Mimo wszystko jednak jak pokazuje przypadek motyla, radykalne zmiany są możliwe, bo natura daje nam dowody, że struktura w materii może się zmienić w sposób inny niż ewolucyjny. Takie kwantowanie społeczne do wytyczonego celu lub ideologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nalew1984: nie prawda, obecna dominacja chin wynika z ich planu, rozj$%?ć plan i się wszystko posypie i zaraz po tym na niwo odbuduje tylko inaczej, to niekończąca się przepychanka a nie że jeden wbija na szczyt i z niego nie schodzi, takim torem rozumowania usa ich dojedzie niedługo

  •  

   pokaż komentarz

   @egonszef USA ogólnie zamyka się jak widać na rynki zewnetrzne czego dowodem so różnego rodzaju obostrzenia i cła narzucane na coraz więcej produktów. A co do roz&#//@a planu to oczywiacie jestem za ale obecnie jest chyba jedyna droga wyzerowania wszystkiego, droga militarna.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak się nasz świat nie ogarnie, to dostaniemy wciury od Chińczyków.

   @Martwiak: jak przestaniesz głosować na popis to może ktoś się znajdzie rozsądny i jakoś to będzie

  •  

   pokaż komentarz

   jak przestaniesz głosować na popis

   @wiencejfakingcaptcha: czemu coś takiego zakładasz?

  •  

   pokaż komentarz

   Opisuje przewagę chińskiej ideologii opartej o dobrowolność, nad "zachodnią" opartą o przymus prawa

   @Martwiak: nie pokićkało Ci się coś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak: czy możesz powiedzieć, w jaki sposób społeczeństwo chińskie miałoby opierać się na dobrowolności a zachodnie przymusie prawa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak: my na razie palących składowisk śmieci nie możemy ogarnąć, a co dopiero kontr wywiadXD

  •  

   pokaż komentarz

   Opisuje przewagę chińskiej ideologii opartej o dobrowolność, nad "zachodnią" opartą o przymus prawa.

   @Martwiak: totalitaryzm oparty na dobrowolności?

  •  

   pokaż komentarz

   przecież świat już jest przez nich opanowany prawie każdy z nas korzysta pewnie w 70 procentach z rzeczy codziennego użytku które są produkowane w Chinach obojętnie czy to firmy chińskie, rodzime czy europejskie.

   @Nalew1984: 90-95% wszystkich wyrobow elektronicznych na swiecie (albo czesci uzytych do produkcji tych urzadzen) ma pochodzenie w jednym miescie - Shenzen.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: @SarahC: @ediz4: chodzi o kwestię dominacji etyki nad prawem w chińskim modelu sterowania społecznego. Zaznaczam, że rozumiem etykę jako dobrowolność udziału w systemie sterowania społecznego. Prawo wymaga przymusu, bez przymusu nie działa.

   Jeśli musisz cały czas zmuszać ludzi, żeby należeli do systemu, to moc jałowa koniecza do potrzymania systemu będzie cały czas rosła. W końcu spowoduje rozpad systemu. Przy modelu opartym a etyce moc jałowa jest miejsza, przez co system jest łatwiejszy w sterowaniu.

   Zapraszam na mój wykład gdzie poruszam temat przewagi informacyjnej w działaniach społecznych:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   rozumiem etykę jako dobrowolność udziału w systemie sterowania społecznego

   @Martwiak: Ta dobrowolność rozumiem, istnieje w założeniu jako cel i ma polegać na uniemożliwieniu, przy pomocy technologii, posiadania woli nieuczestniczenia w tym systemie? Fizyczną możliwość obywatelskiego sprzeciwu Republika Chińska wprawdzie systematycznie i w sposób psychopatycznie brutalny odbiera, jednak, jak rozumiem, działaniom tym miał przyśwoecać cel osiągnięcia szczególnie rozumianej wolności jednostki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: dobrowolność to nie cel, to metoda. Chiny to cywilizacja kolektywna, nie ma u nich tak rozumianego jak u nas pojęcia "wolność jednostki".

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g pewnie masz rację ja odnosilem się ogólnie do produktów nie koniecznie elektronicznych, ale to pokazuje skalę uzależnionia świata ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   przecież świat już jest przez nich opanowany prawie każdy z nas korzysta pewnie w 70 procentach z rzeczy codziennego użytku które są produkowane w Chinach obojętnie czy to firmy chińskie, rodzime czy europejskie. Świat już się nie ogarnie bo zbyt mocno gospodarka jest od nich uzależniona.

   @Nalew1984: A ja bym nie był takie pewien. Przeniesienie fabryki to nie jest nie wiadomo co. Na ten moment opłaca się tam je mieć, gdy się przestanie opłacać to się je przeniesie. Uwzględniając, że praca człowieka staje się coraz mniejszym kosztem całości (oraz to, że Chińczycy też już za miskę ryżu nie będą pracować) . Stają się coraz mniej konkurencyjni, i fabrykę można przenieść gdziekolwiek(teraz pewnie czas na Afrykę).

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak Myślę, że słowo dobrowolność jest w tym kontekście trochę nie na miejscu. Opierać by się ona miała na wszechobecnym, zautomatyzowanym systemie egzekwowania prawa. Stanowi to przymus w czystej i przerażającej postaci i jest jakąś technologiczną protezą etyki, zaledwie usprawnieniem systemu represji.

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG obawiam się że z obywateli Afryki raczej ciężko będzie zrobić wykwalifikowaną siłę roboczą ( ͡º ͜ʖ͡º) już by na to dawno ktoś wpadł. Co do samych fabryk masz absolutną rację, ale w zasadzie po każdej takiej fabryce zostaje technologia i kadra obsługująca która jest zwyczajnie skradziona. Podczas gdy firmy zaczną nawet masowo przenosić swoje fabryki (co może trwać nawet i lata, a być może same przenosiny mogą okazać się nieopłacalne względem budowy nowej, oni będą dalej produkować to samo pod inną marką. Nie bój się chińczyki to szczwane lisy. Już nieraz to udowodnili a teraz są na podobnym technologicznie poziomie co USA, technologie może i skradzione może i skopiowane ale są w ich posiadaniu, a teraz mogą już je ulepszać i rozwijać po swojemu, mają do tego zaplecze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naturmensch: widzę, że potrafisz w jednym zdaniu płynnie od etyki przejść do prawa. Dla mnie są to osobne pojęcia. Nie rozumiem jaka jest relacja prawa i etyki w Twoim systemie pojęciowym. Proszę o wyjaśnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   obawiam się że z obywateli Afryki raczej ciężko będzie zrobić wykwalifikowaną siłę roboczą ( ͡º ͜ʖ͡º) już by na to dawno ktoś wpadł

   @Nalew1984: Ależ już powoli wpadają i są to m.in. Chińczycy ;)
   Przypomnisz sobie moje słowa za jakieś 10-15 lat kiedy to pewnie Nigeria stanie się tygrysem (Czy tam czym) Afryki.

   ale w zasadzie po każdej takiej fabryce zostaje technologia i kadra obsługująca która jest zwyczajnie skradziona.

   @Nalew1984: Tu pełna racja, chociaż teraz sobie nie przypomnę detali i nie podam przykładów (jakiś czas temu czytałem) a nie chcę zmyślać to nie jest tak, że dajemy im wszelaką technologię częśc firm/działów zostaje u nas i nie są to przypadkowe branże.

   Jednak zgodzę się, że dostęp do wiedzy i technologii też staje się coraz tańszy, ekonomia trochę zmienia swoją płaszczyznę, powoli bo powoli ale jednak.

   Nie bój się chińczyki to szczwane lisy. Już nieraz to udowodnili a teraz są na podobnym technologicznie poziomie co USA, technologie może i skradzione może i skopiowane ale są w ich posiadaniu, a teraz mogą już je ulepszać i rozwijać po swojemu, mają do tego zaplecze.

   @Nalew1984: Tego jestem akurat pewien, pełna zgoda :)

   Jak wspomniałem, ekonomia (Wg. mnie) wkracza na całkiem inny poziom. Koszt pracownika maleje, koszt wiedzy/technologi, maleje. Więc coraz łatwiej będzie wejść na rynek. Dlatego też moja pierwsza wątpliwość, że Chińczycy mają nas w garści. Z tym się nie zgodzę (tak do końca), to nie znaczy, że nie mogą ostro konkurować ale to jak by inny temat.

   A dlaczego wspomniałem o Afryce? Nie mam może najwnoszych danych, ale zdaje się, że Nigeria jest pod względem hm.jak by to ująć gospodarczym (nie chodzi mi o pkb) jak Polska w latach 90, głodni biznesu, mało co jest, zakładasz i możesz się wybić, infrastruktura powoli się rozwija, myślę, że natąpi z czasem przekroczenie pewnego punktu krytycznego, gdzie wszystko zacznie się nagle bardzo opłacać. Czasem sobie myślę, że probleme jest trochę energia, a to że rozwijamy np. panele słoneczne to jest jak najbardziej na ich korzyść.

   No zobaczymy, jestem ciekaw jak to się potoczy. Możemy się bardzo pomylić. Ja czasem bawię się w prognozy (+10 lat) technologii i kurcze, nie doceniłem rozwoju AI (chociaż dalej uważam, zę to gówno poziom) a przeceniłem samochody elektryczne, myślałem, że w obecnym roku już będą bardzo seryjnie sprzedawane i połowa nowych będzie elektrycznych.
   hm..i to mi nasówa, że czas zabawić się w kolejne +10 lat (może mniej aby tyle nie czekać ;) )

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG co do tej produkcji w Afryce to jakoś nie jestem przekonany że to pyknie, ale też słyszałem że chinczyki coś tam kminią ale może bardziej chodzi o jakieś surowce na miejscu niż z bambolino robić speców. Ale kij ich tam wie ( ͡º ͜ʖ͡º) Chińczyki to poprostu kutaficznie pracowity naród, to chyba poprostu uwarunkowane genetycznie, szybko chłoną wiedze a w dodatku są bardzo dokładni (wbrew pozorom, bo to jaki produkt od nich wychodzi to kwestia tylko i wylacznie tego ile zleceniodawca jest w stanie za to dać, a że z reguły Janusze biznesu chcą mieć jak najtaniej to jest jak jest) ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG a co do przepowiedni to trzeba przestawić prognozy na max 5 lat teraz wszystko dzieje się szybciej niż np 15 20 lat temu. Technologia tak zapieprza że strach się bać ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   co do tej produkcji w Afryce to jakoś nie jestem przekonany że to pyknie, ale też słyszałem że chinczyki coś tam kminią ale może bardziej chodzi o jakieś surowce na miejscu niż z bambolino robić speców. Ale kij ich tam wie ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Nalew1984: Od razu speców, speców można zaimportować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A i jeśli chodzi o speców też bym nie był taki sceptyczny, mam kontakt (sporadyczny) z Nigeryjką (mieszkającą w Kanadzie) która zajmowałą się AI, i zostałem zaproszony do Nigeryjskiej grupy odnośnie AI, no my myślimy o nich że (za przeproszeniem) bambusy, a oni naprawdę chcą się mocno rozwijać, kto wie, część z nich moiże będzie takimi nigeryjskimi Gatesami. (Albo i nie, bo kapitał zachodni praktycznie wszystko zdominuje i będą tylko wyrobnikami ;) )

  •  

   pokaż komentarz

   a co do przepowiedni to trzeba przestawić prognozy na max 5 lat teraz wszystko dzieje się szybciej niż np 15 20 lat temu. Technologia tak zapieprza że strach się bać ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Nalew1984: hm.. tu się chyba w pełni zgodzę, chociaż jak tak pomyślę co było 5 lat temu to jeszcze nie widzę drastycznej różnicy, ale 10 to już poważniejsza sprawa.

   No ale 5 jest bardziej "doczekliwalna" że tak powiem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG nie no słuchaj ja tam niechce wrzucać wszystkich do jednego worka, oczywiście że są to ludzie jak każdy inny, raczej wchodzą w grę kwestie kulturowe i religijne ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   nie no słuchaj ja tam niechce wrzucać wszystkich do jednego worka, oczywiście że są to ludzie jak każdy inny, raczej wchodzą w grę kwestie kulturowe i religijne ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Nalew1984: Jasne rozumiem. Chociaż przyznam się bez bicia, że gówno wiem o Nigerii, jeśłi chodzi o ich religię kulturę itd., jedynie jak przeglądałem profile tych z którymi miałem kontakt, to są jakoś nad wyraz katoliccy (nie wiem w sumie czy katolicy w każdym razie chrześcijaństwo) i to na poziomie który mnie już razi, a jestem dość odporny. ;)

   Aż sobie poczytam w wolnym czasie, albo pogadam z kobietą jak to wygląda z jej strony, może lepiej poznać przed czasem ten kraj, a jak nie to zawsze to jakaś ciekawa wiedza.

   ok, temat całkeim ciekawy, ale to już chbya zbyt duży offtop od głównego artykułu.
   Dzięki za dyskusję.

   PS.
   A z prognozą to pomyślę, może by na wykopie zrobić jakaś taką zabawę (nawet symboliczną nagrodę wymyślę )

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG też mam wrażenie że niby niewiele się zmieniło, ale to pewnie dla tego że cały czas jesteśmy w miarę na bieżąco z nowinkami technologicznymi, gdybyś spojrzał na to odrobinę z dystansem to pewnie różnice rzuciły by się bardziej w oczy. A druga kwestia że niektóre rzeczy są już na tyle rozwinięte że ciężko już coś nowego wymyślić w oparciu o technologię np krzemową. Ale pomysł sobie w jak krótkim czasie rozwineliśmy się technologicznie na przestrzeni np 50 lat ( ͡º ͜ʖ͡º) żyją ludzie którzy pamiętają jeszcze czasy gdzie odbiornik tv to był sznit na całą wioskę ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG o dobry plan, mogę się dorzucić do nagrody ( ͡º ͜ʖ͡º)Dzięki za rozmowę. Pozdr.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak: Wk@?#ia mnie ta mentalność Kalego: jak usrael robić koło dupy Rosji i Chińczykom, to jest dobrze, a jak Rosja, albo Chiny, robić koło dupy usraelowi, albo jego lachociągom, to być źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak zmieni się jedynie okupant. Może to i lepiej dla nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martwiak: demografia ich dojedzie. + Istnieje przekonanie że fałszują dane makro ekonomiczne. Nie oni są groźni nie dla Polski jak mamy dwóch silnych nieprzyjaznych nam sąsiadow którzy gdy będzie okazją do końca nasz zwasalizuja. I nie bronie skośnookich gnojków tylko ich struktura społeczna , mechanizm władzy itd nie będzie tak kreatywny i wydajny jak im się bonus demograficzny skończy. A aborcji dziewczynek ,polityka jednego dziecka która skończyli chyba w zeszłym roku ich zajada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adunio: mam dość braku suwerenności.

  •  

   pokaż komentarz

   @Togira_Ikonoka: problemów co u nich dostatek.
   Podobnie uważam, że największym ich problemem będzie w pewnym momencie brak kreatywności.
   Demografia u nich to wróżenie z fusów, polityka jednego dziecka spowodowała zwyczajnie zjawisko nierejestrowanych dzieci, których może być poza systemem dziesiątki milionów. Pewnie sami nie wiedzą ilu ich jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adunio: Jak po wkroczeniu niemców, powiedział pewien żyd z Homla, któremu bolszewicy zabrali maszynę do szycia.

 •  

  pokaż komentarz

  Kukiz opowiada anegdotkę od kogo Suski dostał telefon Huawei ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Chlew obsrany gównem

  źródło: streamable.com

 •  

  pokaż komentarz

  Przed 2015 rokiem PIS gardłował dlaczego to nasz wywiad rzekomo nie złapał i nie wydalił żadnego Ruskiego szpiega. To miało świadczyć o nieskuteczności naszego wywiadu. Po 2015 roku ilu tych szpiegów PIS sam złapał i wydalił? Nie dość, że g... złapał, to jeszcze 'zgubił' tak niebezpieczną z polskiego punktu widzenia osobę. Rezultaty "profesjonalizmu" kadr PISu wychodzą na każdym kroku.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie lubie artykułów w których autor od pierwszego zdania zakłada, że czytelnik jest w temacie. Nie mam pojęcie kim jest ten człowiek, ani o co w ogóle chodzi, a pan dziennikarz od razu mi tłucze co mam mysleć

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to nie dziwne że w Polsce nie złapano żadnych amerykańskich szpiegów. Ich przemysł pewnie wcale nie szpieguje nikogo ;) to jakieś antychińskie prowokacje