Drogi Wykopowiczu
w załączonym linku do Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
+174
pokaż komentarz
Żyją rok dłużej, bo soli drogowej niedodawaną do rosołu
+126
pokaż komentarz
@WykoZakop: Dlaczego nie oba... ?
Zapraszam zimą w Karkonosze, na spacer grzbietem. Można sobie długoterminowo oglądać różnicę w barwie powietrza po polskiej i czeskiej stronie. W Czechach przeźroczyste, w Polsce szaro-purpurowe.
+68
pokaż komentarz
@Gitaroszewc: A może jest tak dlatego, że po stronie czeskiej park jest większy? Jeździłem autem przez Czechy, Polskę, Słowację, różnice w powietrzu w mniejszych miasteczkach i wioskach są niedostrzegalne. Tam też palą plastikiem czy starymi oponami, j@$@% tak samo.
+12
pokaż komentarz
@Gitaroszewc: aż się prosi o zrobienie zdjęcia, byłby hit internetu
-1
pokaż komentarz
@WykoZakop: Jak nie dodają jak Ci z pogranicza kupują w Polsce
+10
pokaż komentarz
Można sobie długoterminowo oglądać różnicę w barwie powietrza po polskiej i czeskiej stronie. W Czechach przeźroczyste, w Polsce szaro-purpurowe.
@Gitaroszewc: oczywiscie bajka.
+18
pokaż komentarz
@Gitaroszewc: pominąłeś "niechcący" układ wiatrów w tym rejonie i przez to kłamiesz jak już tak chodzisz w tym rejonie to spójrz na "lasy"(a raczej suche kołki) które stoją po stronie polskiej w rejonie Karpacza, Świeradowa które to (kiedyś) drzewa uschnęły po opadach kwaśnych deszczów z chmur które przywiał wiatr z rejonu Czech i Niemiec
+6
pokaż komentarz
@IHaveThePower To nie plastik i stare opony, to niedokładnie spalany węgiel w prymitywnych kotłach
+1
pokaż komentarz
@WykoZakop: tamta sól była praktycznie identyczna co zwykła spożywcza, żadnych norm nie przekroczyła. Tylko sposób jej pozyskania i przeznaczenie było inne. Chyba nawet przez to umorzyli główne śledztwo. Tak że sama sól była w porządku (choć zmiana jej przeznaczenia już nie) i po niej złych efektów zdrowotnych akurat bym się nie doszukiwał
0
pokaż komentarz
@Dave987654321: Taki węgiel powinien dawać żółty dym?
+4
pokaż komentarz
@IHaveThePower: Za dawnych czasów jak u moich rodziców był jeszcze taki stary kocioł to dym potrafił być i żółty a niczym poza zwykłym węglem i drewnem nie paliliśmy. Chyba jak paliwo było mokre tak się działo, już nie pamiętam dokładnie bo to dawno było.
Wystarczyło wymienić kocioł na współczesny z podajnikiem, nie dość że zużycie węgla spadło, wygoda jest nieporównywalna to jeszcze sąsiedzi zaczęli mieć ból dupy że burżuje gazem grzejo xD bo dym z takiego kotła wygląda jak z gazu
0
pokaż komentarz
@Oastry: nie była identyczna, TVN zrobił badania w Niemczech to wyszło, że jest za mało soli w soli xD
+1
pokaż komentarz
@Oastry: nie była identyczna, TVN zrobił badania w Niemczech to wyszło, że jest za mało soli w soli xD
0
pokaż komentarz
Komentarz usunięty przez autora
0
pokaż komentarz
@prnppp: to możliwe, ale nie była szkodliwa mimo wszystko
+3
pokaż komentarz
@Oastry: skoro "sól" zawierała zbyt mało chlorku sodu, a miała przekroczone normy azotanów i arsenu to jednak nie jest taka nieszkodliwa. I przede wszystkim nie jest solą spożywczą.
-1
pokaż komentarz
@IHaveThePower: Nie wiem gdzie jeździłeś, ale mieszkam w Orlickich Górach i różnice są kolosalne. Dwa wątki niżej załączyłem pomiar (sprzed chwili) z mojego domowego czujnika. Dzisiaj, jak co niedziele, na obiedzie byłem po czeskiej stronie i czeska zima pachnie zupełnie inaczej.
+1
pokaż komentarz
@Dave987654321:
Ja palę w klasycznym kotle ale od góry i też dymu nie widać.
0
pokaż komentarz
Żyją rok dłużej, bo soli drogowej niedodawaną do rosołu
@WykoZakop: niesamowite jaka jest korelacja między powietrzem a długością życia :)
+52
pokaż komentarz
Porównywanie doskonałej opieki zdrowotnej w Czechach z kulawą opieką w Polsce jest nie fair. Może gdyby Czesi korzystali z polskiego NFZ to szanse by się wyrównały?
+24
pokaż komentarz
@Pan_Buk: Przede wszystkim Czesi mają proporcjonalnie 50% więcej lekarzy niż Polacy i w tym tkwi problem. Moim zdaniem w Polsce wciąż powszechny jest mit o tzw. powołaniu do bycia lekarzem i dlatego część ludzi, którzy chcieliby być lekarzami, nie zostaje nimi, bo nie czują "powołania" ;) A to zwykły zawód.
źródło: medexpress.pl
0
pokaż komentarz
@Pan_Buk: a jakie to różnice? Pytam z ciekawości, żadnej zgryźliwosci
+1
pokaż komentarz
@Encepence2: W ilości lekarzy -> patrz kom wyżej.
+1
pokaż komentarz
@YourDoom: Obawiam się, że chętnych nie brakuje - na każdy kierunek lekarski zawsze jest długa kolejka chętnych. Potem tylko jedne z najcięższych studiów, załapanie się na specjalizację, kilka lat pracy za psie pieniądze (jak ktoś wyrabia masę dyżurów albo pracuje na 3 etaty to ma sporo kasy, ale robol w fabryce zapieprzający 100% nadgodzin też jest bogatszy), ciężki egzamin specjalizacyjny i można myśleć o zarabianiu kasy. W międzyczasie dobre samopoczucie zapewnia kontakt ze środowiskiem lekarskim
0
pokaż komentarz
@sredni_szu: A czy są kierunki studiów, po których nie zarabia się psich pieniędzy przez kilka pierwszych lat pracy? Oczywiście te limity i wymagania są bzdurne i należy je zmienić.
0
pokaż komentarz
@YourDoom: IT i wszystko w miarę pokrewne. Inna sprawa, że w medycynie w zasadzie przez całą karierę dobra kasa wiąże się z ostrym zap###%!%aniem, lekarz pracujący "normalnie" raczej zarobi godnie ale nie jakoś super.
+1
pokaż komentarz
@sredni_szu: W IT też zarabiasz 2-3k PLN na początku. Nie wiem, skąd to przekonanie o wysokich zarobkach w IT.
0
pokaż komentarz
@YourDoom: Ale ile trwa ten początek (jeśli nie jesteś totalnie beznadziejny), często nawet nie 2 lata i sporo osób ten "początek" realizuje na niepełny etat jeszcze na studiach. Specjalizacja lekarska trwa minimum 4 i zaczyna się dopiero po studiach i ciężkim egzaminie. I w ogóle trzeba się dostać na jakąś fajną, a to też nie takie proste.
Swoją drogą - niektórzy dyrektorzy szpitali krzywo patrzyli na postulaty płacowe rezydentów bo ich lekarze specjaliści zarabialiby na całym etacie mniej niż młodzi rezydenci. A mówimy tu o kasie rzędu 4k netto.
0
pokaż komentarz
@sredni_szu: No, racja. Wszystko, co państwowe, jest złe.
0
pokaż komentarz
@YourDoom: przecież ilość lekarzy zależy od finansowania miejsc na studiach, a nie od powołania. Co roku jest dużo więcej chętnych niż miejsc.
0
pokaż komentarz
@darck: A jaki % studentów kończy te studia? Osobiście znam 3 przypadki, kiedy studenci po roku stwierdzili, że zmieniają kierunek, bo nie czują "powołania". A szło im całkiem nieźle. Chyba na większości kierunków jest więcej chętnych niż miejsc.
0
pokaż komentarz
@YourDoom: nie ma większość. Jak to jest problem to trzeba wprowadzić opłaty kredytowane. Jak ktoś nie skończy, to będzie musiał zwrócić kasę, a opłaty zostaną umorzone jeśli ktoś przepracuje z 5 lat w kraju.
+21
pokaż komentarz
w tym rejonie Polski róża wiatrów jest w 95% z południa i macie odpowiedz na wcześniejsze pytanie, Czesi posyłają swój smog do południowych regionów Polski .
-6
pokaż komentarz
@zbych65: mieszkam na pograniczu. Tam nikt nie kopci jak u nas.
+9
pokaż komentarz
@zbych65: dlaczego kłamiesz? Jeżdżę czasem na trasie Praga - GOP i w całych Czechach nie czuć dymu ani nie widać syfu w powietrzu, wystarczy że się minie granice i już na wysokości Jastrzębia Zdroju powietrze jest gęste od syfu. Nie ma w unii europejskiej takiego drugiego narodu, który miałby tak bardzo wyj@!?ne w jakość powietrza jak Polacy.
-1
pokaż komentarz
@przeciwko78: nie wiem za co ten idiota dostaje plusy jak najzwyczajniej konfabuluje, nie wiem w czyim interesie @zbych65: dzbanie piszesz takie bzdury
0
pokaż komentarz
@zbych65: Głupoty piszesz. Zapraszam w Orlickie Hory. Bardzo ładnie widać różnicę. W okresie jesienno zimowym nawet na wycieczki z dziećmi staram się wybierać czeską stronę gór, bo w ich miasteczkach da się oddychać. A tu masz pomiar po polskiej stronie Orlickich Gór, okolice Dusznik Zdrój (!!!)
źródło: Przechwycenie obrazu ekranu_2019-12-01_21-30-41.png
+1
pokaż komentarz
@StaryMadryElf: sorry zażartowałem a wyszła z tego taka zadyma ( ͡° ͜ʖ ͡°)potwierdzam że na pograniczu
polsko- czeskim j powietrze jest ok problem się zaczyna od Wodzisławia Rybnika i Jastrzębia,
co do róży wiatrów to mam rację że w 95 % wieje właśnie w tym rejonie od naszych sąsiadów z południa i to......powoduje że w terenie przygranicznym jest w miarę dobre powietrze .pozdrawiam
+15
pokaż komentarz
Ciekawe jak swierdzili ze roznica w dlugosci zycia jest dzieki powietrzu, a nie dzieki innemu spozyciu alkoholu, innej diecie, wyzszemu poziomowi zycia (wieksze PKB), lepszej opiece zdrowotnej itp.
Jak dla mnie jest to clickbajt za ktory warto by wydalic tych nierobow z uczelni. Zamiast siwerdzac oczywistosci i szukac w newsach jaki rezultat sprzeda sie najlepiej, niech cos wynajda. A to metode oczyszczania powietrza, a to pozyskiwanie czystszej energii - cokolwiek niech wynajda, tylko niech nie pitola bez sensu.
+2
pokaż komentarz
@mibmib2:
Według danych dr Vítězslava Jiříka z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego, w Polsce stężenie substancji rakotwórczych jest dwukrotnie większe, czyli ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest dwukrotnie wyższe niż w Czechach. Dodatkowo, zanieczyszczenia powietrza wpływają na zwiększenie liczby zachorowań na schorzenia układu krążenia, oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Powiedz mi, jak PKB zmniejsza liczbę schorzeń nowotworowych. Poza tym Czesi piją na łeb więcej niż Polacy (Czechy są w czubie europejskiego spożycia). Czeska kuchnia nie należy do lekkostrawnych. Wymieniłeś na oślep jakieś czynniki, które przyszły Ci do głowy i co niby ma z tego wynikać? Że Polska ma super powietrze, czy smog nie wpływa negatywnie na zdrowie?
źródło: Screenshot_62.jpg
0
pokaż komentarz
Ciekawe jak swierdzili ze roznica w dlugosci zycia jest dzieki powietrzu, a nie dzieki innemu spozyciu alkoholu, innej diecie, wyzszemu poziomowi zycia (wieksze PKB), lepszej opiece zdrowotnej itp.
@mibmib2: a coś takiego jak zgony z powodu nowotworów płuc na 100 tys. mieszkańców mówi ci coś?
0
pokaż komentarz
@mibmib2: myślę że jest jakiś empirycznie zmierzony algorytm jak damy poziom stężenia skraca życie
-2
pokaż komentarz
Manipulacja. Żyją dłużej, bo mają znacznie lepszą służbę zdrowia. Nie istnieją żadne badania, które by stwierdzały wpływ zanieczyszczenia powietrza na długość życia. Jakimś dziwnym trafem największą, średnią długość życia w Polsce notuje się w... Krakowie - który jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w kraju. Jeśli popatrzymy na statystyki nowotworów płuc w Europie, to Polska zajmuje miejsce w II połowie stawki, a na pierwszych miejscach plasują się takie czyste kraje jak Islandia, Dania, Chorwacja, Serbia, Grecja oraz Węgry.
+3
pokaż komentarz
@milewiczwaldek: Ciekawe wnioski o tym raku aż nieprawdopodobne. Poproszę źródła.
-1
pokaż komentarz
@Uchodzca_Z_Polski: Miałem to gdzieś - poszukam
0
pokaż komentarz
@Uchodzca_Z_Polski: https://www.wcrf.org/dietandcancer/cancer-trends/lung-cancer-statistics
+5
pokaż komentarz
@milewiczwaldek: a tutaj liczba wszystkich nowotworów:
źródło: 1-s2.0-S0959804914001002-gr5.jpg
+4
pokaż komentarz
Nie istnieją żadne badania, które by stwierdzały wpływ zanieczyszczenia powietrza na długość życia.
@milewiczwaldek: Skąd taka informacja? Tu np. przegląd ze strony WHO:
PM10 and PM2.5 include inhalable particles that are small enough to penetrate the thoracic region of the respiratory system. The health effects of inhalable PM are well documented. They are due to exposure over both the short term (hours, days) and long term (months, years) and include:
• respiratory and cardiovascular morbidity, such as aggravation of asthma, respiratory symptoms and an increase in hospital admissions;
• mortality from cardiovascular and respiratory diseases and from lung cancer.
There is good evidence of the effects of short-term exposure to PM10 on respiratory health, but for mortality, and especially as a consequence of long-term exposure, PM2.5 is a stronger risk factor than the coarse part of PM10 (particles in the 2.5–10 μm range). All-cause daily mortality is estimated to increase by 0.2–0.6% per 10 μg/m3 of PM10(6,7). Long-term exposure to PM2.5 is associated with an increase in the long-term risk of cardiopulmonary mortality by 6–13% per 10 μg/m3 of PM2.5(8–10).