•  

  pokaż komentarz

  u nich dekoniuktura = budzet +13,5mld euro
  u nas prosperita = budzet ledwo zamkniety*

  * (po kombinacjach z rezerwami NBP i cięciach w kilku resortach)

  ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: To jest to co mnie dziwi przy kazdej dyskusji o wzorscie gospodarczym Niemiec… bo niby zadyszka, bo niby brak innowacji, i wszyscy sie jaraja ze USA Maja 2,9% wzrostu a UE i w szczegolnosci Niemcy ledwo zipia… tylko USA ma 4% dziure budzetowa i rosnaca liczbe ludnosci, podczas gdy Niemcy maja nadwyzke i ogromny wyz demograficzny wychodzacy wlasnie z rynku pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kleiner_trottel Zależy jakich ekspertów słuchasz i gdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: Porównałeś właśnie jedną z największych gospodarek świata, gospodarek w którą ładowane były miliardy dolarów aby zrobić w Europie silne państwo zdolne przeciwstawić się Związkowi Radzieckiemu, nigdy nie dotkniętą komunizmem. z Polską. To tak jakbyś zawodowego biegacza wystawił do wyścigu z amatorem który właśnie wraca po kontuzji i śmiał się z niego, że nie daje rady.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: Nic się nie bój. Wnet dogonimy (gospodarczo) Niemcy... tak mówią :P

  •  

   pokaż komentarz

   @pwone: NRD nie było dotknięte komunizmem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Vincenzo: Było, ale gospodarka obecnych zjednoczonych Niemiec to głównie zasługa tego co działo się w RFN. Gdyby nie musieli (albo nie chcieli) ratować NRD to już w ogóle byłoby tam rewelacyjnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównałeś właśnie jedną z największych gospodarek świata, gospodarek w którą ładowane były miliardy dolarów aby zrobić w Europie silne państwo zdolne przeciwstawić się Związkowi Radzieckiemu,

   @pwone: NIE BYŁY.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: @kleiner_trottel: przecież nigdy wcześniej Polska nie miał budżetu zamkniętego. Z roku na rok deficyt się zmniejszał.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównałeś właśnie jedną z największych gospodarek świata...z Polską.

   @pwone: bo taki byl cel tego i dobrze żeś to odczytal - by pokazac jak jestesmy slabi, choc na pokaz prężymy muskuly zamiast spokojnie po cichu, ale konsekwetnie nadrabiac zaleglosci ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: Ale my właśnie jak najbardziej nadrabiamy zaległości. A czy w polityce międzynarodowej lepiej siedzieć cicho czy się chwalić to już nie będę się wypowiadał, bo to wcale nie jest takie proste i oczywiste. Powiem tylko, że może i krowa która dużo ryczy mało mleka daje, ale jednak postrzegana jest jako ta ważna.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: @kleiner_trottel: Wrzucałem w ubiegłym tygodniu porównanie indeksów polskiego WIG20 i niemieckiego DAX który tak jak i reszta świata jest na rekordach. Polska giełda w zapaści dosłownie. Upadek bo 'za moich czasów' na GPW dzienne obroty były większe niż teraz, a to włąśnie 10 i wiecej lat temu! Masa debiutów, także spółek spoza kraju, GPW rywalizowała była konkurencją dla np giełdy austriackiej, regionalny lider i licząca się w Europie, dynamika wzrostów wyższa niż na pozostałych rynkach ...a dziś? xD

   Jak tam zachód? Zmalau, upad? xD PL rozbiła się o szklany sufit który sobie sama zawiesiła, niby smutne ale niech to będzie nauczką dla świata skoro tutaj nikt tych problemów i błędów nie widzi.

   źródło: Annotation 2020-01-09 133733.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: Bo 1%w od pkb Niemiec to więcej niż 4%w Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale my właśnie jak najbardziej nadrabiamy zaległości.

   @pwone: zalezy jak zdefinujesz zaleglosci - bo jesli chodzi o place to owszem, bo jeszcze 20 lat temu Niemiec zarabial 8-10x tyle co Polak, dzis jest to 3-4x tyle. Poprawilo sie tez kilka innych tematow jak np jakosc i przepustowosc dróg. Ale w wielu tematach (jak np energetyka, gospodarka wodna czy budownictwo) cofnelismy sie lub mocno zaniedbalismy. W dodatku miej swiadomosc, ze rozwoj infrastruktury odbywa sie nie za nasze wypracowane pieniadze, tylko kosztem ciaglego wzrostu zadluzenia, wiec w mysl zasady "postaw sie, a zastaw sie" i kiedys (a mysle, ze calkiem niedlugo) odbije nam sie to mocną czkawką.

  •  

   pokaż komentarz

   @szunis: Ja nie slucham zadnych ekspertow, tylko analizuje dane.

   @Marek1991: Nie pisalem o Polsce, wydaje mi sie ze komus innemu chciales odpowiedziec.

   @Saeglopur: GPW ma problem z nadzorem nad robieniem walkow. Na panstwowych spolkach PIS tylko kombinuje jak nie dac dywidendy inwestorom i co by tu jeszcze upanstwowic. Prywatni podobnie - steruja kurs, zanizaja ile sie da po czym wykupuja i sciagaja z gieldy, a KNF w tym czasie bardzo aktywnie pierdzi w stolek.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównałeś właśnie jedną z największych gospodarek świata, gospodarek w którą ładowane były miliardy dolarów aby zrobić w Europie silne państwo zdolne przeciwstawić się Związkowi Radzieckiemu,

   @pwone: NIE BYŁY.

   @walenty-merkel: PLAN MARSHALLA mówi ci coś durniu?

  •  

   pokaż komentarz

   MÓWI MI to COŚ - grosze.

   @walenty-merkel: W latach 1948-51
   NiemcyRepublika Federalna Niemiec (RFN) (od 1990 Niemcy) 510 + 438 + 500 = 1448 mln $.
   70 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @buszujacy_w_brzoskwiniach:

   Ograniczenia nałożone na poziom uprzemysłowienia Niemiec
   Inwestycje w Berlinie Zachodnim ze środków planu Marshalla

   Demontaż niemieckiego przemysłu postępował nawet w czasie wprowadzania w życie planu Marshalla, dlatego w 1949 Konrad Adenauer napisał do aliantów, domagając się zaprzestania tegoż demontażu, zwracając uwagę na sprzeczność pomiędzy pobudzaniem wzrostu poziomu uprzemysłowienia a demontażem fabryk, jak również niepopularność tejże polityki. Poparcie dla demontażu niemieckiego przemysłu pochodziło głównie ze strony Francuzów, a układ petersberski z 22 listopada 1949 znacząco zmniejszył zakładany poziom demontażu, choć demontaż pomniejszych fabryk był kontynuowany do 1951. Pierwszy plan dotyczący poziomu uprzemysłowienia, podpisany przez aliantów 29 marca 1946, zakładał redukcję niemieckiego przemysłu ciężkiego do 50% poziomu z 1938 poprzez demontaż 1500 wyznaczonych fabryk. W styczniu 1946 Sojusznicza Rada Kontroli Niemiec ustaliła podstawę przyszłej ekonomii Niemiec poprzez ograniczenie niemieckiej zdolności produkcyjnej stali – dozwolone maksimum ustalono na około 5,8 miliona ton stali rocznie, co było równoważne 25% przedwojennego poziomu produkcji. Wielka Brytania, w której strefie okupacyjnej znajdowała się większość produkcji stali, proponowała mniejsze ograniczenia – ustalenie limitu na poziomie 12 milionów ton rocznie – ale musiała poddać się woli Stanów Zjednoczonych, Francji i Związku Radzieckiego (który optował za limitem na poziomie 3 milionów ton rocznie). Stąd nadmiarowe huty stali miały zostać rozebrane. Niemcy miały zostać zredukowane do standardu życia, który panował w nich u szczytu wielkiego kryzysu (1932).
   Po pierwszym planie dotyczącym poziomu uprzemysłowienia Niemiec przyjmowane były kolejne, ostatni został podpisany w 1949. Do 1950 usunięto wyposażenie z 706 fabryk w Niemczech Zachodnich, a zdolność produkcyjna stali została ograniczona o 6,7 miliona ton.

   Nie wyjeżdżaj z pierdołami do człowieka, który coś liznął wiedzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @walenty-merkel: głąbie było doczytać do końca. Plan demontażu niemiec został wycofany z powodu głodu jaki tam panował i możliwośćią wymierania narodu. wszędzie sie udzielasz a gówno wiesz

  •  

   pokaż komentarz

   To jest to co mnie dziwi przy kazdej dyskusji o wzorscie gospodarczym Niemiec… bo niby zadyszka, bo niby brak innowacji, i wszyscy sie jaraja ze USA Maja 2,9% wzrostu a UE i w szczegolnosci Niemcy ledwo zipia… tylko USA ma 4% dziure budzetowa i rosnaca liczbe ludnosci, podczas gdy Niemcy maja nadwyzke i ogromny wyz demograficzny wychodzacy wlasnie z rynku pracy.

   @kleiner_trottel: obczaj sobie dług publiczny i to wszystko w temacie xD Mogą mieć i nawet 20% jak i tak zajmie im 500 lat na spłatę długu publicznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neaopoliti: Niemcom? Przecież przez 6 lat zredukowali z 80 do 60% PKB, o czym Ty mówisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: To się da odczuć mieszkając w Niemczech. Zupełnie beż żadnych złośliwosci, pozio. Życia przecietnej osoby znaczaco przewyzsza polski. Tutaj warto pracować, bo wtedy stać Cie na cos... w Polsce jako lekarz waliłbym 10 dyzurow po 1000h na dobe za polowr pensji:/ szkoda

  •  

   pokaż komentarz

   PLAN MARSHALLA mówi ci coś durniu?

   @buszujacy_w_brzoskwiniach: Kwota z tego planu starczała zaledwie na opłacenie wojsk okupacyjnych na terenie Niemiec i wynosiło to około 1%<2% PKB RFN rocznie. W efekcie Niemcy z tym planem w przeciwieństwie do innych państw zachodnich były zmuszane do zadłużania aby utrzymać obce armie na swoim terenie. Miało to na celu uzależnienie kredytów Niemiec na rzecz USA, przez co USA mogła trzymać RFN, a potem Niemcy na smyczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pwone: masz sporo racji, nie wiem za co minusy, niemniej jednak Niemcy musiały reanimować DDR - ogromna liczba tanich pracowników, którzy nagle mogli zacząć zarabiać i mocno pożadać towarów ze zgnilego zachodu. Do tego dochodza inwestycje w zacofaną infrastrukturę - z reguły są to inwestycje o duzym mnozniku, duzo hajsu wraca do ludzi. Wydaje mi się, że na pewnym etapie rozowju Państwa, możliwość wydawania pieniędzy jest równie istotna jak ich zarabiania. Niemcy wschodnie spadły zachodnim z nieba. Silna i dobrze zorganizowana Państwowość zachodu sprawnie doprowadziła komuszków do sesnownego poziomu. My natomiast wiemy lepiej i jestesmy sklonni poświęcić gospodarkę dla religijnych zwidów jakiegos stetryczalego frustrata. Daleko od szosy...

  •  

   pokaż komentarz

   @pwone gdyby trenerem niemieckim był nasz rząd to oni mieliby deficyt. Żaden Niemiec Nie potrafiłby funkcjonować z prawem zmienionym co tydzień, z jedną nową ustawą dziennie, z prawem działającym wstecz, z przepisami interpretowanymi w indywidualnych sprawach itp..

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: > u nich dekoniuktura = budzet +13,5mld euro

   u nas prosperita = budzet ledwo zamkniety*

   Nic się nie zamknie. Polski budżet za 2019 zakończy się deficytem co najmniej kilkunastu miliardów złotych. Po pierwszym półroczu Polska miała deficytu 5 miliardów złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   rzucałem w ubiegłym tygodniu porównanie indeksów polskiego WIG20 i niemieckiego DAX który tak jak i reszta świata jest na rekordach. Polska giełda w zapaści dosłownie. Upadek bo 'za moich czasów' na GPW dzienne obroty były większe niż teraz, a to włąśnie 10 i wiecej lat temu! Masa debiutów, także spółek spoza kraju, GPW rywalizowała była konkurencją dla np giełdy austriackiej, regionalny lider i licząca się w Europie, dynamika wzrostów wyższa niż na pozostałych rynkach ...a dziś? xD

   @Saeglopur: FED i EBC drukuje pieniądze pompując amerykańskie i Europejskie giełdy w górę. Wykopki: spizeq, rotschildowie, nwo, niszczenia gospodarki, pompowanie następnego kryzysu.

   NBP nie drukuje pieniędzy i prowadzi dojść rygorystyczną politykę monetarną. Też Wykopki: niszczenie giełdy, chlew obsrany gównem, u innych rośnie.

   Ten portal to zbiór największych analfabetów ekonomicznych jakich widziałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Medicine676 ile Ci placi tefalen za te klamstwa ?????
   Zobacz w tvpinfo ! Kraj mlekiem i miodem plynacy. Zara kiwniemy Niemcy. W marcu bedziemy potega stoczniowa! P

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: ja już dawno temu powiedziałem że "wolałbym niemiecki kryzys, niż wzrost w Polsce".

   i tak zdaje sobie sprawę z różnicy tzw. baz, ale główną dla mnie różnica jest PLANOWANIE.

   w DE koniunktura nie służy do tego by rozdawać pieniądze wokoło bez żadnego sensu.

   koniunktura służy odkładaniu na trudne czasy, redukcji zadłużenia etc.

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: tylko w Niemczech już np. w 2012 roku była nadwyżka. A u nas w tym czasie sypiący się budżet, ogromny deficyt i przykrywanie go pieniędzmi z OFE. Przy tym ogromie socjalu, który mamy wynik naszego budżetu wygląda nie najgorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Starkiller: płacom ile tszeba:p te tefałeny:D

  •  

   pokaż komentarz

   @misiek_kobi tak naprawde nasze gospodarki ida leb w leb.

  •  

   pokaż komentarz

   @misiek_kobi: ale oficjalnie prężylismy sie mowiac, ze jestesmy "zieloną wyspą" nieprawdaz? - czyli "robilismy dobrą mine do zlej gry" - to tez miedzy innymi mialem na mysli piszac tego posta powyzej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   https://www.wykop.pl/link/5292447/#comment-72453931

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio Rozwijaja się już 80 lat po wojnie, my dopiero od 30. Co w tym dziwnego zatem że są bogatsi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Neaopoliti: nikt nigdzie nie spłaca długu publicznego, w samych założeniach jest on niespłacony

  •  

   pokaż komentarz

   @baronio: aż ta Polska jest beznadziejna, ide do lidla brakło mi żarcia

 •  

  pokaż komentarz

  O kurde, a ja myslalem, ze Niemcy juz sie skonczyly, a Polska jest najdynamiczniejsza gospodarka EU... no slowo daje tak mowili w TV.

 •  

  pokaż komentarz

  Mogliby dać na polskie bombelki. I tak do nich wyemigrują, jak dorosną.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to? przecież jeszcze nie dawno były wykopy o recesji w Niemczech ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  A u nas 500+ , 300+ , zerowy podatek dochodowy dla młodych , 13 emerytura , stado urzędników , wzrosty cen wszędzie , .. Normalnie kraj mlekiem i miodem płynący ... Szczerze każda partia rządząca jest do dupy ale za PO żyło mi się lepiej to moja opinia ...

  •  

   pokaż komentarz

   @Danieloooos: zestawić takie rzeczy jak 500+, 13 emeryturę i stado urzędników z zerowym podatkiem dochodowym dla młodych to trzeba być mega dzbanem.

  •  

   pokaż komentarz

   @pwone: > zestawić takie rzeczy jak 500+, 13 emeryturę i stado urzędników z zerowym podatkiem dochodowym dla młodych to trzeba być mega dzbanem.

   @pwone: chyba Ty, piszesz tak bo pewnie sam jesteś młody i na tym korzystasz. Prawda jest taka ze dużo bardziej sensowna społecznie byłaby taka ulga dla starych. A docelowo dla młodych, starych, samotnych matek, księży, zarabiających poniżej 5000 zł, polityków, rolników, górników l już PiS o to zadba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   zestawić takie rzeczy jak 500+, 13 emeryturę i stado urzędników z zerowym podatkiem dochodowym dla młodych to trzeba być mega dzbanem.

   @pwone: Przecież to idiotyczne rozwiązanie. Jak zwalniać z dochodowego to wszystkich, zamiast rozdawać socjal. Koszt podobny. Przecież kończysz 26 lat to cię pracodawca wypieprzy, albo spadną ci zarobki. W momencie kiedy chcesz i potrzebujesz zarabiać co raz więcej, bo np. zakładasz rodzinę, kupujesz mieszkanie dopieprzają ci podatek. I nagle stopa życiowa spada. Albo w ogóle pracę tracisz bo domagasz się podwyżki, żeby zarabiać chociażby tyle co przed 26 rokiem życia, a pracodawcy taniej zatrudnić kogoś młodszego na twoje miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @pwone: bo to zwolnienie do 26r to kolejny przywilej jakieś grupy społecznej. Chyba chcemy w końcu zlikwidować te przywileje a nie je dalej pogłębiac i dzielić społeczeństwo?