Vinted grozi potężna kara. Blokuje pieniądze i wprowadza użytkowników w błąd

Vinted grozi potężna kara. Blokuje pieniądze i wprowadza użytkowników w błąd

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec litewskiej spółki Vinted prowadzącej internetowy serwis sprzedażowy o tej samej nazwie. Zarzuty dotyczą braku ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji.

 •  

  pokaż komentarz

  Vinted to internetowy lumpeks

 •  

  pokaż komentarz

  Zajebista sprawa- chcesz sprzedać spodnie za 5 zł, to prześlij nam skan swojego dowodu

 •  

  pokaż komentarz

  O ile ta weryfikacja tożsamości nie zaskakuje - prawie wszędzie obowiązuje jakas jej forma. O tyle fakt że ochrona kupujących jest obowiązkowa to typowe nadużycie za które kara się należy.

  Btw, jestem na 99% pewien że rok czy półtora temu kupowałem i był wybór czy za ochronę chce płacić.

 •  

  pokaż komentarz

  Te całe Vinted to jest ładny wałek. Są mocno po stronie kupujących, do tego stopnia, że nagminnie zdarzają się sytuacje, w których kupujący-oszust zgłasza najmniejszą pierdołę, Vinted mu przyznaje rację i kupujący-oszust może taki przedmiot zostawić, a sprzedający zostaje bez kasy i przedmiotu. Inną sprawą jest usuwanie ogłoszeń pod pretekstem sprzedaży nieoryginalnych rzeczy. Ch*ja się znają, a non stop usuwają wystawione przedmioty.

  •  

   pokaż komentarz

   @masiej: mnie akurat sprzedający oszukał z wymiarami - przykładowo nogawka w spodniach była o 2 cm za szeroka (4 cm w obwodzie) czyli była to znacząca różnica, a vinted stwierdziło że to mieści się w granicach błędu pomiaru XD Rozumiem taką różnicę przy 100 cm, bo to mały procent z całości, ale nie k@?@a przy 18. Jeszcze gość wysłał mi foto ze zmierzoną nogawką gdzie specjalnie podwinął część materiału, by wydawała się węższa i pytał czy mam miarę z legalizacją. XD Tak oto straciłem 8 dych.

   źródło: sdfdg.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Wormditt: my kupujemy na Vinted ciuchy dla dzieciaków, ale nie za 80, ale za 5-20zł :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wormditt: Na tym nagminnie oszukują sklepy. Sam uwielbiam ciasne spodnie na wzór lat 80 ale kupić obecnie to szukania sporo w przypadku płci męskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @masiej: Mnie kupujący oszukał sprytnie robiąc zdjęcia i nie umieszczając wady w opisie. Kupiłem buty trekingowe na wyprawę w góry i na zimę. Wszystko fajnie, spoko, tylko brak haczyka na sznurówki. Większa prawdopodobieństwo, że to sprzedający cię zrobi w chuja, niż kupujący, więc takie ruchy mnie nie dziwią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korda: @Wormditt: oczywiście sprzedających-oszustów też nie brakuje, ale to co opisuje ostatnimi czasy było głośnym tematem na grupach fb. Co to za polityka, że kupujący mimo "zastrzeżeń" może sobie zachować produkt.

  •  

   pokaż komentarz

   @masiej: No to też forma oszustwa. Jak nie jesteś zadowolony z produktu to powinieneś mieć obowiązek go zwrócić, jeśli chcesz swoje pieniądze z powrotem. To powinno być oczywiste. Masz mój towar, to ja mam twoje pieniądze i na odwrót. Dla mnie taka usługa z takim wałem byłaby z miejsca spalona i bym się sądził.

  •  

   pokaż komentarz

   @masiej: sprzedałem na Vinted cztery rzeczy, z czego tylko raz zdarzył się problem. Wysłałem babie bluzę a ona uznała że na zdjęciach była bluza polarowa a bluza którą jej wysłałem jest zbyt cieńka i jej mężulek zmarźnie XD A ja mówię że wszystko się zgadza i żeby sobie nie żartowała, to zaczęła kłamać że zamek błyskawiczny na bluzie nie działa(mimo że był sprawdzany przed wysyłką i działał) więc już dałem sobie spokój by nie tracić bluzy bo już groziła sporem na Vinted(a wiedziałem jaka jest ich polityka) zgodziłem się na odesłanie przedmiotu tracąc przy tym 14zł na wysyłkę. Bluza gdy przyszła oczywiście była cała a zamek magicznie zaczął działać. ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  W końcu dobierają im się do tyłka... sprzedałam coś za kwotę około 300 zł, w momencie kiedy paczka została już wysłana, wyskoczyli z obowiązkową weryfikacją tożsamości poprzez skan dowodu. Nie miałam wyboru, bo zostałabym bez przedmiotu i bez kasy. Są na tyle bezczelni, że wyskakują z tą weryfikacją w momencie kiedy już masz jakieś środki na koncie do wypłacenia, jeśli nie zrobisz weryfikacji to zwyczajnie Cię olewają i przywłaszczają twoją kasę także większość się łamie i wysyła te skany.

  •  

   pokaż komentarz

   @lesiur: no ale to jest KYC i AML, pretensje powinny być do rządów które na przełomie ostatnich 30 lat narobili bezsensownych przepisów, do których firmy muszą się stosować.

   Po co brać dowody i skany od ludzi, którzy tylko się rozglądają na tej samej zasadzie jak rozglądasz się np. na Instagramie i Pintereście?

   Raz podasz dane, które oni muszą zbierać z przymusu prawnego przez tzw. "Pranie brudnych pieniędzy" i masz z głowy, po co kręcić małysza?

   Jakby oni te dokumenty brali od razu, tak jak piszesz to do wielu transakcji by nie doszło, bo ludzie by się przestraszyli i opuścili aplikację.

   Coś za coś.

  •  

   pokaż komentarz

   @lesiur: Niestety u mnie to samo, tzn. u Różowej, trzeba było założyć inne konto na inny nr konta.
   Środki zamrożone więc sam czekam jak to UOKIK ogarnie.
   Rozumiem, jak ktoś sprzedaje tylko nowe, to jest podejrzenie, że to jakiś janusz biznesu, ale dlaczego czepiają się do używanych czy to dziecięcych czy dorosłych za kilka złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrzeoR89: taaa, AML przy 300 zł xD Może jeszcze próbkę krwi i kału, tak dla pewności?
   tu chodzi o totalne niekontrolowane zbieranie danych i późniejszy handel nimi

  •  

   pokaż komentarz

   @rew123321: ale jak inaczej transakcje obsługiwać? i to takie z prawem do zwrotu i programem ochrony?

  •  

   pokaż komentarz

   @PrzeoR89: Jak zakładałam konto to niestety takiego zwrotu akcji się nie spodziewałam, bo jak masz w artykule wspomniane - zasady dot. weryfikacji tożsamości zostały w regulaminie całkowicie pominięte. Nie mam problemu, że ktoś zbiera dane, ale chciałabym żeby regulamin był transparentny. Z przymusu prawnego muszą też przywłaszczać cudze pieniądze? Co innego jest problemem dyskusji, nie sam fakt zbierania danych osobowych, bo to akurat dość częsta praktyka na tego typu portalach.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrzeoR89: Tylko całe to KYC i AML jest nie robione na wyrost ponieważ:

   Czasem możliwe jest kopiowanie dokumentów

   Prezes UODO w swojej odpowiedzi do Prezesa ZBP wskazuje, że w niektórych sytuacjach kopiowanie np. dowodów osobistych jest legalne. Podstawę do sporządzania kopii dokumentów tożsamości stanowią przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi. Z tym, że jest to możliwe w określonych w tej ustawie przypadkach takich jak np. przeprowadzanie transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej albo przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

   Prezes UODO zaznacza jednak, że możliwość kopiowania dokumentów tożsamości w przypadkach określonych w tej ustawie nie jest równoznaczna z takim obowiązkiem po stronie banków. Ponadto za każdym razem, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, zgodnie z zasadami celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit b) i c) RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

   https://uodo.gov.pl/pl/138/1182

  •  

   pokaż komentarz

   @LordDarthVader: no jak da sie to robic lepiej to furtka dla konkurencji jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrzeoR89: z portalami w PL z moich obserwacji jest coś takiego że polak nie pójdzie do nowego nawet jak jest lepszy tylko liczy się kto był pierwszy na rynku. Są przecież lento, sprzedajemy i te portale umierają.

Dodany przez:

avatar Wirtualnemedia_pl dołączył
423 wykopali 4 zakopali 7.9 tys. wyświetleń