Setki milionów dolarów z USA dla Polski. Na „pomostowe” Abramsy?

Setki milionów dolarów z USA dla Polski. Na „pomostowe” Abramsy?

Ambasada USA poinformowała o przyznaniu Polsce pomocy wojskowej w ramach programu Foreign Military Financing. Pieniądze zostały zatwierdzone przez Kongres. Możliwe że posłużą do sfinansowania 116 używanych czołgów Abrams, które częściowo zastąpią wozy rodziny T-72 dostarczone Ukrainie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zbroją nas a potem jak Ukraina zawiedzie to nas wyślą

 •  

  pokaż komentarz

  No i super, kciuk w górę, czołem

  •  

   pokaż komentarz

   @pangkor: żyjesz w świecie propagandy bo te pieniądze to ewidentny znak że już przyklepano że wciągną Polskę do tej wojny. Ukrainie kończą się żołnierze to kolej na nas by walczyć z ruskimi.

  •  

   pokaż komentarz

   żyjesz w świecie propagandy bo te pieniądze to ewidentny znak że już przyklepano że wciągną Polskę do tej wojny. Ukrainie kończą się żołnierze to kolej na nas by walczyć z ruskimi.

   @mariosek1: no tak, USA do wojny nas "wciągają" a ty byś z chęcią przyjął kacapskie wojska w Polsce z otwartymi ramionami, albo wręcz z wystawioną dupą XD

   Niestety, kacapku, jeśli ktoś nas wciągnie do wojny to Rosja i jej neonazistowskie władze, które atakują słabszych sąsiadów. USA to dla nas jedyny wartościowy sojusznik.

   Możesz sobie siać debilnej propagandy ile chcesz, ale nikogo nie oszukasz. To ruscy atakują innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @mariosek1: Ukraińcom nie kończą się żołnierze, mają ich więcej niż orki. I mają najpotężniejszą broń: MOTYWACJA. I są uzbrojeni w nowoczesną broń. Parę himarsów zatrzymało wielką niezwyciężoną armię rosyjską złożoną z niewolników. Teraz dochodzą kaleki, downy, renciści. Ruscy stworzyli nową kategorię armii: Kategoria4. Afrykańskie plemienne wojska wioskowe to kategoria 3, bo mają kałachy i motywację. Ruscy kategoria 4, bo nie mają ani motywacji ani kałachów

  •  

   pokaż komentarz

   @mariosek1

   Ukrainie kończą się żołnierze to kolej na nas by walczyć z ruskimi.

   Buhahahahhh..
   Ciekawa bajeczka, taka nieprawdziwa...
   W przeciwieństwie do waszej zdezelowanej "drugiej armii świata" i poboru do niej, od którego wieją tysiącami kacapy, Ukraina MA w tej chwili powołane 700 000 ludzi, i NIE PROWADZI poboru. Bo nie musi, ma wręcz nadmiar chętnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @skitarii: po pierwsze Polska nigdy nie była krajem ZSRR, po drugie w zasadzie wojna toczy się na terenach o poglądach prorosyjskich gdzie nawet w domu Ci niby Ukraińcy mówili po rusku, po trzecie jakbyśmy prowadzili politykę jak Węgry to jest znikoma szansa że by Putin nas zaatakował jako kraj należący do NATO i UE. Po czwarte Putin ewidentnie się posrał że flanka NATO go otacza i zrobił co zrobił. Myślisz że USA bez powodu wycofały się tuż przed wojną na Ukrainie z Afganistanu, przypadek czy wiedzieli? Uważasz że Szkocja idzie w ślady Rosji bo chce odłączyć się od Wielkiej Brytanii?

  •  

   pokaż komentarz

   @mariosek1: my sie od dekad przygotowujemy do wojny z ruskimi.
   A obecnie sytuacja wyglada tak, ze wojna staje sie prawdopodobna. Moze nie dzis z Bidenem jako Prezydentem, ale po zmianie na kogos kto wycofa USA z Europy calkiem mozliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   po pierwsze Polska nigdy nie była krajem ZSRR, po drugie w zasadzie wojna toczy się na terenach o poglądach prorosyjskich gdzie nawet w domu Ci niby Ukraińcy mówili po rusku

   @mariosek1: bredzisz, onuco. Gdyby wojna toczyła się na terenach prorosyjskich to Ukraińcy by do Rosjan nie strzelali.

   Powtarzasz brednie ruskiej propagandy.

   po trzecie jakbyśmy prowadzili politykę jak Węgry to jest znikoma szansa że by Putin nas zaatakował jako kraj należący do NATO i UE

   Znikoma szansa będzie wtedy, gdy Polska będzie miała więcej uzbrojenia. Rosja pokazała, że jej wierzyć nie można.

   Po czwarte Putin ewidentnie się posrał że flanka NATO go otacza i zrobił co zrobił. Myślisz że USA bez powodu wycofały się tuż przed wojną na Ukrainie z Afganistanu, przypadek czy wiedzieli?
   A co ma Afganistan do Ukrainy? USA już dawno planowało się stamtąd wycofać.

   Uważasz że Szkocja idzie w ślady Rosji bo chce odłączyć się od Wielkiej Brytanii?

   Co ma Szkocja do Rosji?

  •  

   pokaż komentarz

   @mariosek1: Coś jesteś bardzo aktywny w temacie wojny, polityki i szczepionek :D

  •  

   pokaż komentarz

   @mariosek1:

   po pierwsze Polska nigdy nie była krajem ZSRR, po drugie w zasadzie wojna toczy się na terenach o poglądach prorosyjskich gdzie nawet w domu Ci niby Ukraińcy mówili po rusku, po trzecie jakbyśmy prowadzili politykę jak Węgry to jest znikoma szansa że by Putin nas zaatakował jako kraj należący do NATO i UE. Po czwarte Putin ewidentnie się posrał że flanka NATO go otacza i zrobił co zrobił. Myślisz że USA bez powodu wycofały się tuż przed wojną na Ukrainie z Afganistanu, przypadek czy wiedzieli? Uważasz że Szkocja idzie w ślady Rosji bo chce odłączyć się od Wielkiej Brytanii?

   1 - nie była krajem ZSRR ale to oni rozdawali tu kartu i wysyłali na Sybir, trzymali Polaków za mordę i nie pozwalali się rozwijać. Byliśmy po złej stronie żelaznej kurtyny i odrabiamy to lata i nadal będziemy odrabiać...
   2 - wiadomo, że część była prorosyjska, ale smi orkowie chyba ich z tego wyleczyli gwałcąc, i zabijając cywilów. A to, że mówili po rosyjsku to co? Język nie oznacza przynależności narodowej...
   3 - Jak węgry? Przecież putler już straszy, że następne w kolejce będzie odcięcie gazu przez Ukrainę, a to uderz najbardziej właśnie w Węgry czyli najlepszego przydupasa putlera w europie... Przed wojną NIKT aktywnie rosji nie atakował, nikt nie nakładał sankcji. Ba, nikt nawet się nie pluł o donbas albo krym... Mogli sobie dalej handlować ale woleli podbijać nowe tereny niczym Złota Orda...
   4 - przecież nikt nie planował rozszerzania NATO, więc posrał to się chyba z dupy... W dodatku teraz, jak Finlandia i Szwecja ogłosiła dołączenie to sam mówił, że mają do tego prawo bo wie, że gówno ma do gadania. On po prostu chciał przejść do historii jako jakiś wielki człowiek a przejdzie jako karzeł odpowiedzialny za upadek federacji.
   5 - HAHA może i związek przypadkowy ale to jasne, że wiedzieli. W rok przed wojną eksperci już wiedzieli, do czego to zmierza, tylko, że nikt ich nie słuchał.
   6 - Co ma w ogóle Szkocja do Rosji... Mogą chcieć się odłączyć albo nie, nie jest to moja sprawa i nie będę się na jej temat wypowiadał. Ale po części angole mają rację, że referendum mieli nie tak dawno, nie na tym też to polega, żeby przeprowadzać referendum aż do skutku, czyli aż wyjdzie taki wynik jaki by chcieli.

 •  

  pokaż komentarz

  sypią kasą

  źródło: image_2022-09-30_060210233.png

  •  

   pokaż komentarz

   @resuf

   dla USA to drobniaki

   Mogliby te "drobniaki" wydać u siebie, na własne potrzeby. Jednak zamiast tego wspierają sojuszników i Ukrainę. Czego nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: z której części mojej wypowiedzi wywnioskowałeś, że ja czegokolwiek nie rozumiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @resuf

   : z której części mojej wypowiedzi wywnioskowałeś, że ja czegokolwiek nie rozumiem?

   Z wydźwięku całości. Tego też nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: no to absolutnie źle zrozumiałeś. Po prostu napisałem, że te 100 mln dolców dla USA to drobniaki, bo ich, gospodarka generuje tyle w kilka sekund. To po prostu światowe mocarstwo i dzięki panuboku, że jest po naszej stronie.

  •  

   pokaż komentarz

   @resuf

   Po prostu napisałem, że te 100 mln dolców dla USA to drobniaki,
   Te "drobniaki" to wciąż 100 MILIONOW $, i NIE SĄ to drobniaki. Ktoś je musi zarobić, wypracować. I ich wartość jest wymierna.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: tak, zarabia. Ich gospodarka w dosłownie minutę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ich gospodarka w dosłownie minutę
   @resuf:
   Ich gospodarka to nie byt niezależny. Stoi za nią rzesza ludzi, któży te miliony ZARABIAJĄ własną ciężką pracą. Nie należy tego minimalizować taką narracją jak Twoja

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: eh, kompletnie nie rozumiesz wydźwięku mojej wypowiedzi, a wydaje mi się, że wytłumaczyłem to już dosyć precyzyjnie

  •  

   pokaż komentarz

   kompletnie nie rozumiesz wydźwięku mojej wypowiedzi
   @resuf:
   Jeśli chodzi Ci o to, że USA może dużo więcej, to doskonale rozumiem ten wydźwięk. Niemniej, warto to wówczas podkreślić opisem, nie suchym stwierdzeniem de facto umniejszającym rozmiar ich zaangażowania i skali pomocy.
   Robią to, bo CHCĄ.
   Mimo własnych problemów, zagrożeń.
   Nie jest to pomoc bezinteresowna ( za dekadę czy dziesięć sami mogą potrzebować pomocy, ich gospodarka tak czy inaczej na tym skorzysta ), niemniej to nie oni są dziś zagrożeni czymkolwiek realnym jak my czy Ukraina.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednak zamiast tego wspierają sojuszników i Ukrainę.

   @sidhe: Wspierają siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: Ale FMF ma to do siebie, że nie możesz se iść z nim gdziekolwiek tylko musisz wydać w USA więc im i tak się zwróci

  •  

   pokaż komentarz

   Ale FMF ma to do siebie, że nie możesz se iść z nim gdziekolwiek tylko musisz wydać w USA więc im i tak się zwróci

   Wspierają siebie.
   @Dodwizo: @Mandarex:
   Ma też to do siebie, że może być umorzone. Czyli de facto zapłaci za to amerykański podatnik, nie Polska.
   Skorzysta ich GOSPODARKA ( a pośrednio także obywatele, z wielorakich powodów ) tak czy inaczej.
   Niemniej, to POLSKA będzie mieć konkretne, na dzień dzisiejszy najlepsze na świecie czołgi czy śmigłowce szturmowe, inne systemy uzbrojenia, jak i ewentualne korzyści gospodarcze wynikające z rozwoju gałęzi militarnej przemysłu ( wzrost kompetencji w obsłudze i serwisie tego, coraz bardziej powszechnego w regionie uzbrojenia ).
   Zdziwiony, że oni chcą mieć też coś z tego?
   Nie bądz dzidzia

  •  

   pokaż komentarz

   Wspierają siebie.
   @Mandarex:

   No zdziwienie?...
   Ty biegasz po świecie i rozdajesz miliony za free?
   Pamiętaj, że oni też już sporo własnej krwi przelali za innych, choćby w I i II WŚ. Nawet dla kacapji.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemniej, to POLSKA będzie mieć konkretne, na dzień dzisiejszy najlepsze na świecie czołgi

   @sidhe: 300 mln dolarów to starczy najwyżej na przywrócenie do służby z małym pakietem M1A1 SA, a te wcale nie są "najlepsze na świecie", za SEPy i AH-64 potrzeba dziesiątek miliardów dolarów

   jak i ewentualne korzyści gospodarcze wynikające z rozwoju gałęzi militarnej przemysłu

   Jakie mamy zyski gospodarcze z Abramsów? Jakie umowy offsetowe podpisano z nimi?

  •  

   pokaż komentarz

   300 mln dolarów to starczy najwyżej na przywrócenie do służby z małym pakietem M1A1 SA, a te wcale nie są "najlepsze na świecie", za SEPy i AH-64 potrzeba dziesiątek miliardów dolarów

   @Dodwizo:
   A kto powiedział, że te 300 mln to wszystko?
   Po prostu proceduje się takie kwoty, jakie są potrzebne na sfinansowanie OKREŚLONEGO zakresu udzielanej pomocy. Ukraina też nie dostaje owych mld $ i EU zadeklarowanych przez Bidena czy UE jednorazowo, tylko w transzach.

   Jakie mamy zyski gospodarcze z Abramsów? Jakie umowy offsetowe podpisano z nimi?
   Tego nie wiesz ty, ja, ani żaden z wykopków, czyba że któryś tutaj siedzi w rządzie i ma z tym coś wspólnego.
   W co wątpię.
   Ale bez obaw. Co nieco będzie.. Popatrz sobie na okolice F 16 choćby.

   W komunikacie Lockheed Martin podkreśla się, iż w okresie 10 lat przeprowadzono w ramach umowy trzydzieści projektów offsetowych, z udziałem zarówno podmiotów z sektora lotniczo-obronnego, jak np. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, WSK-PZL Rzeszów, Mesko, PZL Mielec, Nitrochem, Instytut Lotnictwa w Warszawie, jak i z branży samochodowej, wytwórczej czy energetycznej (m.in. Grupa Lotos oraz Opel Polska). 18 projektów offsetowych miało charakter bezpośredni, a 12 pośredni, na wartość offsetową ponad 6 mld USD

   https://defence24.pl/sily-zbrojne/offset-za-polskie-f-16-wykonany

  •  

   pokaż komentarz

   A kto powiedział, że te 300 mln to wszystko?
   Po prostu proceduje się takie kwoty, jakie są potrzebne na sfinansowanie OKREŚLONEGO zakresu udzielanej pomocy. Ukraina też nie dostaje owych mld $ i EU zadeklarowanych przez Bidena czy UE jednorazowo, tylko w transzach.


   @sidhe: Pożyjom powidiom

   Tego nie wiesz ty, ja, ani żaden z wykopków, czyba że któryś tutaj siedzi w rządzie i ma z tym coś wspólnego. W co wątpię.
   Ale bez obaw. Co nieco będzie.. Popatrz sobie na okolice F 16 choćby.


   Czyli Amerykanie z Polakami specjalnie ukrywają umowy offsetowe? Po co? Bo w przypadku F-16 czy Wisły były one ustalane PRZED PODPISANIEM UMOWY, nie na kiedyś tam po podpisaniu umów.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli Amerykanie z Polakami specjalnie ukrywają umowy offsetowe? Po co?

   @Dodwizo:
   Być może wiele powodów.
   Ten najważniejszy to wojna za naszą wschodnią granicą, co przekłada się na wiele aspektów dotyczących bezpieczeństwa narodowego w tym szczególnie ujawniania treści umów międzynarodowych dotyczących zakupów uzbrojenia. To są dane wrażliwe, objęte w takich okolicznościach ochroną.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe: To dlaczego nie ukrywamy współpracy przemysłowej z Koreą? ( ͡º ͜ʖ͡º) Może, szalona myśl, gówno będziemy mieć z Abramsów, bo to był zakup na szybko bo ktoś dostał sraczki po zobaczeniu realnego stanu naszych WPiZ? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   To dlaczego nie ukrywamy współpracy przemysłowej z Koreą?

   @Dodwizo:
   Może dlatego, że to są normalne biznesowe uzgodnienia, nie tryb alarmowy jak w przypadku zakupu czolgów?
   Nie zapominaj, że Abramsy wyskoczyły przed koreańskim rajdem Płaszczaka.
   Wróble ćwierkają, że chodzi o dośc szybką podmiankę ( ofkz w wymiarze strategicznym, nie taktycznym ) amerykańskiej obecności na wschodniej flance NATO na polskiego żolnierza zamiast niemieckiego i francuskiego wsparcia. Bo im się na Pacyfiku gotuje. I o ile sprzętu mają w EU sporo ( choćby zmagazynowany po odpuszczeniu tematu przez Obamę ), o tyle każdy zwolniony stąd specjalista, czy to czolgista, czy mechanik, jest na wagę złota.
   Ale, by mieć kompetencje do obsługi tegoż, trzeba toto używać, szkolic się.
   A tego w magazynach nie ma.
   Resztę sobie dopowiedz

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhe:

   Może dlatego, że to są normalne biznesowe uzgodnienia, nie tryb alarmowy jak w przypadku zakupu czolgów?

   W sensie zakup K2 to nie zakup czołgów? Ciekawe ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Nie zapominaj, że Abramsy wyskoczyły przed koreańskim rajdem Płaszczaka.

   Dziękuje za potwierdzenie moich słów ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Bo im się na Pacyfiku gotuje.

   Chyba kibel puchatka xD Chiny przez dekadę nie będą mieć zdolności do niczego poza stroszeniem piórek

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo:

   > W sensie zakup K2 to nie zakup czołgów? Ciekawe
   Oczywiście że to zakup czołgów, lecz nie na już teraz, mających uzupełnić braki wywołane przekazaniem sprzętu na Ukrainę. Tu Abramsy będą szybciej ( Nie liczę tych paru sztuk które mają dotrzeć w tym roku ). Poza tym nie doczytałeś, co pisałem odnośnie składnic USA w EU. Tam K2 NIE MA, za to Abramsów, i nie tylko, sporo..

   Dziękuje za potwierdzenie moich słów
   Nie manipuluj.
   To, że w chwili gdy wynikła KONIECZNOŚC pomocy Ukrainie, jedyną REALNĄ opcją uzupełnienia naszych stanów czołgów " na już! " był Abrams ( bo nie tylko o same maszyny chodzi, ale też o SZKOLENIE załóg i obsługi. Tego K2 zwyczajnie w EU NIE MA w tej chwili, a Amerykanie tak, łącznie ze sprzętem. Już to robią od 2 miesięcy z naszymi, na przekazanych na ten cel z USArmy do szkółki czołgach ) nie oznacza, że kupując je pozbawiliśmy się możliwości uzyskania offsetu.
   To się dopiero okaże, ale przypuszczam że cośtam Wujek Sam nam podrzuci.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy nic dali i w całej sytuacji zachowują się tragicznie złe - USA tak naprawdę ratuje sytuacje w regionie, wykopkom tez nie pasuje, czego Wy ludzie chcecie?

 •  

  pokaż komentarz

  To jest dotacja "bezzwrotna" czy pożyczka bezpośrednia? Oczywiście w dobrym stylu, czyli: Damy wam pieniążki na kredyt, kupicie za nie nasze używane tanki, będziecie płącić za obsługę, szkolenia i części, pieniążki też będzie trzeba zwrócić i odseteczki płacić. Na kolanach. Gdyby ktoś miał złudne i dziecinne przekonania to FMS to "Foreign Military Financing (FMF) is a critical foreign policy tool for promoting U.S. interests around the world "

  •  

   pokaż komentarz

   @proweniencja: No a miało być tak że my dajemy nasz sprzęt ukr,a usa w zamian nam daje swój. Teraz okazuje się że nie da tylko pożyczy kase,skoro już pożyczają to kupmy choćby nowe koreanskie,a nie stary złom z walk w zatoce

  •  

   pokaż komentarz

   @wiesniakzdziuryzabitejdeskami: W świecie nie ma czegoś takiego jak "daje" :), ale my to pewnie bylibyśmy zdolni kupować odpady radioaktywne. Choć oczywiście uważam, że lepiej wykrwawiać ruskich 1000km od granicy niż u siebie na poletku.

  •  

   pokaż komentarz

   @proweniencja: Wiem że nie ma za darmo ale taka była narracja,naszego amerykańskiego sojusznika,który znów zrobił dobry interes.

  •  

   pokaż komentarz

   @proweniencja: Dej mi trochę Abramsów bo mam chorom armię

   A z jakiej paki USA ma ci dawać coś za darmo? Chcesz być mocarstwem czy gołodupcem? Chcesz mieć armię to płać a nie żebraj. Jak wylosujesz auto na loterii to też płaczesz, że nie dali ci serwisu w pakiecie i musisz sam zmieniać olej?

   Tu chodzi o to, że po przy tych wszystkich miliardowych kontraktach Polska zapłaci o te 220 mln dolarów mniej niż by miała to zrobić bez pożyczki. Przecież kongres mógł nie przegłosować ani grosza. Czy wówczas byłbyś usatysfakcjonowany? Nie musiałbyś płacić za serwis bo nie byłoby tematu tej partii Abramsów.

  •  

   pokaż komentarz

   @proweniencja: I tak najlepsze jest to, że już od nich kupiliśmy uzbrojenie a dalej go nam nie dostarczyli. Oni chyba chcą sobie z nas kolonię zrobić jak na Kubie czy jak WB zrobiła z nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @proweniencja: @wiesniakzdziuryzabitejdeskami: Jasne, Amerykanie są tymi złymi, którzy tylko robią kokosowe interesy kosztem biednej Polski. Że dzięki amerykańskiej pomocy ruska potęga wojskowa została zniszczona na Ukrainie i dzięki sankcjom zyskaliśmy co najmniej dziesięć lat zanim się odbuduje, a potencjalnie kacapia może nawet się rozpaść – to szczegół, nam się przecież należy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kasiencja

   najlepsze jest to, że już od nich kupiliśmy uzbrojenie a dalej go nam nie dostarczyli

   Bredzisz. A na czym szkolą się pancerniacy? Na przekazanych przez USArmy Abramsach właśnie. Tyle, że my kupiliśmy NOWE systemy, a to nie są "produkty" z supermarketu, stojące na półkach

  •  

   pokaż komentarz

   @wiesniakzdziuryzabitejdeskami

   No a miało być tak że my dajemy nasz sprzęt ukr,a usa w zamian nam daje swój

   Się coś tobie chyba z Niemcami poteges.
   Gdzie i kiedy USA coś takiego zaproponowało?
   Była mowa o wsparciu, i to wsparcie JEST (sobie poszukaj, ile US wojska i jakie jednostki nas wspiera, a nawet stacjonuje u na. I nie tylko US, inni z NATO też się dorzucili ). Reszta dzieje się właśnie na twoich oczach, bo FMF to właśnie takie "dawanie" ( tylko że kasy na zakup, nie sprzętu już tu i teraz ).
   To naprawdę proste, tylko nieco szerzej trzeba pomyśleć

  •  

   pokaż komentarz

   @proweniencja: Następny który nie czytał nic poza tytułem. To są pieniądze których nie trzeba zwracać więc o jakich odsetkach piszesz no chyba że masz za manipulacje płacone.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kasiencja: o bosz, retardyzm się wręcz wylewa. Jak niby by mieli dostarczyć, z półki? Ty wiesz jak działają kontrakty zbrojeniowe? Dostarczenie w perspektywie 5-6 lat po zakontraktowaniu to wręcz norma. Ty byś chciał, żeby nam dostarczyli te 300 abramsów już dziś, no i co by to dało? Wsadziłbyś tam ludzi co kompletnie nie znają tych czołgów i kazał się bawić na poligonie? Wiesz ile trwa szkolenie czołgisty? LATA. Teraz co prawda nie mamy Abramsów, ale nasi się już szkolą, więc prawie jak skończą szkolenie, dostaną czołgi i będą gotowi do akcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kasiencja: Gdybyś się wgłębił w temat to wiedział byś że dostawy mają swój harmonogram który się realizuje w określonym czasie tak samo jak finansowanie tego projektu. Jak budujesz dom to cyk 2 godziny po zawarciu umowy wykonawca daje ci klucze a ty się wprowadzasz.