Wpis z mikrobloga

Zainspirowany znaleziskiem @Stekso chciałbym kilka słów poświęcić gwieździe z gwiazdozbioru Oriona - Betelgezie. W środowisku Wypoku obiekt ten pojawiał się wielokrotnie, głównie w kontekście swojego rozmiaru. Gwiazda ta należy do grupy tzw. czerwonych nadolbrzymów. Są to naprawdę masywne gwiazdy i rzeczona Betelgeza jest około 1000 razy większa od naszego Słońca przy ponad dziesięciokrotnie większej masie. Oczywiście, mimo swoich monstrualnych rozmiarów, nie jest największą gwiazdą w obserwowanym Wszechświecie. Najciekawszy związany z nią fakt to przypuszczenie, że gwiazda znajduje się w ostatnim etapie swojego życia i wkrótce (w ujęciu kosmicznym oczywiście) dokona żywota przy akompaniamencie kosmicznych fajerwerków zwanych supernową.

Jak wiadomo, supernowa to gigantyczna eksplozja umierającej gwiazdy, której skończyło się paliwo na podtrzymanie wewnętrznych przemian jądrowych. Jeżeli wystąpi dostatecznie blisko nas, przedstawia się wyjątkowo uroczo w bezchmurną noc (lub nawet dzień).

Do najsławniejszych supernowych obserwowanych w spisanej historii należy SN1054, która została zaobserwowana w roku 1054 właśnie. Zapiski o niej pochodzą głównie z Chin i Ameryki Południowej. Jej jasność była tak wielka, że była widoczna w dzień przez 23 dni i w nocy przez aż 653. Podobno w nocy przy jej świetle można było śmiało czytać książki. Po chińsku. Jej pozostałością jest Mgławica Kraba.

Czy Betelgeza za naszego życia zafunduje nam również taki spektakl? Wątpliwe, ale z pewnością przyszłe pokolenia będą mogły się zachwycać pięknem zniszczenia prosto ze Wszechświata.

#mirkokosmos #kosmos #ciekawostki #supernowa #betelgeza
Pobierz rozjebator - Zainspirowany znaleziskiem @Stekso chciałbym kilka słów poświęcić gwieźd...
źródło: comment_IWISS3FJxnh7Urg6StM0FXTiFoJz2hPp.jpg
  • 5